перспективи за Българското пчеларство+новини

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
icopir

перспективи за Българското пчеларство+новини

Мнение от icopir »

порових се из интернет и какво открих:след като влезем в европ. цената на захарта ште стане като тази на евр.:1.50-1..80лв.за килограм.цената на която в момента французите си продават меда на едро на наи голямата немска борса е 4лв. за килограм, но там заьарта е 2лв.ако средниат им добив е 20 кг(не всички имат като нашиат климат)тожа прави по 80лв.от кошер-20лв.за захар-5 за лекарства -15 за транспортни разходи(имат закон според които един пчелин триабва да е извън населено място)-5лв за дребни работи за основи,тел които се сменят всяка година и др. дребни разходи=35лв.чисто от кошер.100 по 35=3500лв.ако има 200=7000лв=3500евро.ако приемем че там стандарта е мин раб. зап.=500евро то за една година триабва да получи 6000евро.наи бедниат франко.или изведнъж пчеларят става от беден по беден.оба4е като му дадат събсидиата от 65евро за кошер и какво се получава тогава:200 по 65=13000+3500=16500евро:или изводът е че без събсидии пчеларството в европа е обречено на гибел
icoper
Мнения: 54
Регистриран на: Нед Фев 06, 2005 12:38 am
Местоположение: atina

Мнение от icoper »

или обшто казано ние не можем да постигнем тиахната ценова листа и сме доста назад и след 2 години ште се получи нешто такова:захар:1.80(денденциата е и в европа да расте заради решението на СТО),мед:2.20-3.00.при положение че франките има цена а ние не,слеед като влезнем в евро. цените ште се вдигнат средно с 30-40%, което означава че и разходите на пчеларите съшто,но цената на меда ни много малко 6те мрадне както жидиаьте по горе.така че драги колеги ни6то хъбажо не ни чака и в европа,като се има в предвид криво разбраната интерпритациа на всички закони в нашата страна чакаите субсиди ама друг път,пак ште ги вземат но точно определени хора и такива като вас и мен няма да оцелем като пчелари за в бадеште.сайалиажам за мрачниат анализ но тожа е истината. 8)
xxx
Plamen
Мнения: 49
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 7:27 pm
Местоположение: РАЗГРАД
Обратна връзка:

Мнение от Plamen »

Няма ли кой да каже честит празник :) честито
icopir

4estit praznik

Мнение от icopir »

ei verno be tyka biax zabravil za nego, a da e 4estita novata p4elarska godina, vapreki 4e tia po4na otdavna,yspexi na vsi4ki i mnogoo med. 8)
Гост

Мнение от Гост »

Преспективите наистина може би не са много добри. Още повече, че в глава "Земеделие" за пчеларството не се предвиждат субсидии след пресъединяването ни в ЕС, за всичко друго да, но за пчеларите - комбинация от три пръста.... така че колегa за субсидии като европейските ни колеги можем само да си мечтаем....
Разходите на пчеларите наистина ще се вдигнат и наистина много от пчеларите може да се откажат (основно онези които през изминалите две години тръгнаха да стават пчелари защото много се печелило) или да се ограничат до отглеждането на няколко броя пчелни семейства колкото да имат мед за тях и за пиятели, а онези за които пчеларството е не само любов към пчелите, но и професия и основен източник на доходи? (като мен) нима преспективата е българското пчеларство да се сведе до ниво - любител (въпреки че дори и сега в огромна част то си е такова) или просто да се довърши онова което бе започнато още през 1990 г. да се ликвидира напълно? Не бих казал че точно това е преспективата пред българските пчелари. Нито пък виждам някаква преспектива и в БПС, НБПС, НППС и другите тем подобни пчеларски организации. Единствено което вършат с огромен успех е да се плюят един друг от страниците на пчеларските вестници и списания, и да се изкарват незаменими, че без тях пчеларството щяло да загине и т.н. На практика няма нито една реална полза за обикновеният пчелар от тях. Нито за членовете им, нито за останалите.
Вярно при цена на захарта от 2 лв./кг и при тенденцията продажната цена на меда да варира от 2 до 2.50 лв./кг през следващите години просто много пчелари ще изнемогват и съвсем сериозно ще си зададат въпроса дали изобщо си струва всичкият труд които полагат. Вярно е че европейските пчелари оцеляват благодарение на субсидиите които получават, но пропускаш една малка подробност. Те за разлика от нас се кооперират. И си отстояват позициите.
Никой от тях не отива, и не купува напр. захар сам. Сдружават се от една община, район и т.н. – неколцина пчелари и закупуват необходимата им захар, а това автоматична занижава стойността на продукцията, и разходите им се намаляват. Цената за един тон е една, но за 10 тона е съвсем различна и на практика той ще я вземе от 2 до 3 пъти на по-ниска цена от мен. Същото важи и за предлагането на меда, добиването му… Примера които мога да е за 8 датски пчелари с които си писах известно време, които закупуват всичко което им е необходимо за пчелините си общо, и също така и излизат на пазара не по-отделно, а заедно. Изградили са си обща медена къща и са я оборудвали с всичката им необходима техника. И по този начин разходите им значително се намаляват, за сметка на приходите им. Както самите те ми казаха всеки един от тях по-отделно няма никакъв шанс не само да си закупи техниката с която разполагат в момента, но и да оцелият в условията на един много конкурентен пазар……
И лично за мен точно в това е преспективата да оцелеем. И от няколко години вече го прилагам заедно с още трима пчелари. Засега заедно купуваме необходимата ни захар за подхранване, и заедно излизаме на пазара при продажбата на мед. Като сме си поставили за цел и да си построим общ производствен цех оборудван с всичката необходима техника.
За съжаление много малко хора разбират необходимостта вместо само да си говорим само празни приказки и да чакаме някой друг да ни каже какво да правим и най-вече да ни дава да започнем сами да правим нещо по въпроса.
Мога да пиша още доста по тази тема но времето ми е ограничено. [/b]
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

IZBORA TEPARVA NI PESTOI AZ I ZATOVA I POVDIGNAH TEMATA P4ELARSTVOTO NA KASTOPAT PROFESIONALNO ILI KATO HOBI
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

То е ясно , че и в ЕС няма да е хич лесно и си мисля , че не сме готови за там. Ама управниците са си плюли всичките в устите и здраво са ни замъкнали натам. Не вярвам да цъфнем и вържем само от едното членство в съюза.Виж , оня другия съюз -Съветския :?: бая го скубахме и си лашкахме боклуците на пазара му. Ама тоя новия съюз иска само хубаво и по възможност евтино. Та с две думи - да са ни здрави задниците и нервите.
icoper
Мнения: 54
Регистриран на: Нед Фев 06, 2005 12:38 am
Местоположение: atina

Мнение от icoper »

както каза колегата нарбу наистина субсидии не се предвиждат заштото те не се дават а се извоиуват от самите пчелари и са различни за всички страни.НЕ евр.съиъз ги дава а пчеларите(техните съиузи )са си ги извоиували в страните си.например тук в атина доскора имаше земеделски протест.Хората изкараха тракторите си и блокираха магистралата от атина за 1 седмица докато не постигнаха това което искаха.опашката беше далга с километри.но накрая накараха управниците да приемат техните искания.това е "обединението прави силата" и на парите ни го пише ама на никои не му пука.Идеята за обединяване повсеместно е много добра,пурво ште започнат да се обединяват отделни пчелари,после групи от пчелари ,докато накрая се саздаде истински пчеларски съиуз които да обслужва самите пчелари и не отделни техни членове.Много от пчеларските дружества се вазобновиха и това е добре,сега е време да започнат да се обединяват и самите дружества,в единен пчеларски съиуз... 8)
xxx
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Примера които мога да е за 8 датски пчелари с които си писах известно време, които закупуват всичко което им е необходимо за пчелините си общо, и също така и излизат на пазара не по-отделно, а заедно. Изградили са си обща медена къща и са я оборудвали с всичката им необходима техника. И по този начин разходите им значително се намаляват, за сметка на приходите им. Както самите те ми казаха всеки един от тях по-отделно няма никакъв шанс не само да си закупи техниката с която разполагат в момента, но и да оцелият в условията на един много конкурентен пазар……
И лично за мен точно в това е преспективата да оцелеем. И от няколко години вече го прилагам заедно с още трима пчелари. Засега заедно купуваме необходимата ни захар за подхранване, и заедно излизаме на пазара при продажбата на мед. Като сме си поставили за цел и да си построим общ производствен цех оборудван с всичката необходима техника.
За съжаление много малко хора разбират необходимостта вместо само да си говорим само празни приказки и да чакаме някой друг да ни каже какво да правим и най-вече да ни дава да започнем сами да правим нещо по въпроса.
Мога да пиша още доста по тази тема но времето ми е ограничено.


От 3-4 години го правим почти същото около 15 души, и се оказва, че си спестяваме доста усилия, време и пари. Имаме идея и да съберем подобни сдружения и съмишленици, така, че да си помагаме вече и на по-високо ниво.В моминта работим по въпроса и ако всичко се уреди, наистина ще бъде добре да обменим мнения за 2-3 дни.
icoper
Мнения: 54
Регистриран на: Нед Фев 06, 2005 12:38 am
Местоположение: atina

Мнение от icoper »

браво коко,радвам се че поне има един които не седи и само да приказва ами и прави нешто по вапроса.аз в момента не съм в бг но се надявам като се варна да се опитам и аз по твои пример а зашто не и с твоя помош да се опитаме да създадем не просто поредният пчелаески саиуз,а някаква организация която да работи за самите нас Пчеларите. 8)
xxx
Гост

Мнение от Гост »

icoper написа:браво коко,радвам се че поне има един които не седи и само да приказва ами и прави нешто по вапроса.аз в момента не съм в бг но се надявам като се варна да се опитам и аз по твои пример а зашто не и с твоя помош да се опитаме да създадем не просто поредният пчелаески саиуз,а някаква организация която да работи за самите нас Пчеларите. 8)
Това е и идеята. Да сме независими, да можем сами да се справяме с предизвикателствата, без да е необходимо да плачем на рамото на някои, които всъщност не искат да ни помагат , а само да ни използват.

Коко
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

narbu написа:Коко ако идваш на Пчеломания от 1 до 3 април в Добрич ще се радвам да се запознаем лично и да поговорим.
Съжалявам, но подготвяме по същото време изложение на Пловдивския панаир, от 30 март до 4 април.Имаме идея да съберем съмишленици, но все още не знаем дали ще успеем с организацията и финансирането.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

narbu написа:за какво сътрудничество ви е идеята или по-точно за какво ще става дума на една такава среща все пак разтоянията не са малки ние тук засега сме само трима и така да се каже се опитваме да привлечем още няколко пчелари за които със сигурност знаем че не биха ни подвели и най-вече не използват антибиотици. Има доста да поработим докато станем и ние 15 души :)
Един от вариантите е сдружение от пчелари - но са необходими 30 души за да бъде регестрирано и минимум 80 тона мед годишен добив.
Знам и отчитам огромните проблеми които ни притискат - растояния,не пълен професионализъм,липса на средства. И все пак, ако сложим едно начало/а според мен то вече е сложено/,можем по-лесно да продължим напред. Идеята Ни е да се създадат такива групи /да го наречем/,които да работят на базата на професионализма, на базата на една обща технология,осигуряваща гаранция за качество на пчелните продукти,които вече от своя страна, да правят връзката помежду си и на тази база да се подпомагат при реализирането на продукцията/и не само/.Това искаме и естествено знаем, че е много трудно да се постигне.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Наи-важно е мисля да нямат много бюрократични спънки пчеларите да не затънат в бумащина.... :twisted: И още по важно е да могат при определени хигиенни ословия да си наливат меда в буркани без тои да е преработван по някъв начин от това ще спечели само пчеларя и най вече копувача ...... :wink: нали говорим че меда без да е претърпял топлинан преработка и без да му е разбита кристалната решетка на захарите имал по добри качества , защо тогава в тъкъв вид не се пуска в търговската мрежа защо питам се .... :?: :idea:
Гого
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Мар 28, 2005 10:36 pm
Обратна връзка:

Мнение от Гого »

хм ами защо не се пуска а,да няма пак неква спукулация или гонене на високи печалби???все трябва да си има няква причина
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”