ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Пчелари от Разградско подаряват кошерите си на общината

Пчеларите от Разградско продават пчелните си семейства, а някои искат да подарят кошерите си на общината.
Причината е забраната да отглеждат пчелите в дворовете си, предаде Радио Шумен.
Експерти от общината вече обикалят селатаи предупреждават стопаните да изнасят пчелните семейства, в противен случай ще се налагат солидни глоби.
Над 80 на сто от пчеларите са на 70-годишна възраст и това е непосилно за тях.
Те отглеждат по двайсетина кошера и с това си допълват малки приходи към пенсиите си, каза председателят на Областния браншови пчеларски съюз в Разград Славейко Рашев.

ИЗТОЧНИК -news.bg
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tsvetomir dimitrov
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 9:17 am
Местоположение: pleven

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от tsvetomir dimitrov »

Никой не може да ти забрани да държиш кошери в двора си!Щом са на 2 метра от оградата на съседа и са насочени в обратната посока им кажи на тези глупаци от общината да се гръмнат!
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от drone »

Такива глупости може да стават само в България ! 8) А на такива общинари може да се каже само едно- Абе аланкоолу, вие знаете ли, че нормативните документи у нас и в ЕС и навсякъде по света имат низходящ ред. Не може решение от най- ниска степен като наредба на общинския съвет, да има сила върху закон ! Всеки първокурсник от кой да е юридически факултет го знае. На хората изобщо да не им пука, че някой ги плаши с глоби. Всеки съд у нас ще ги отхвърли и точка. Поне докато закона е такъв. Работата е там , че дядовците ни на село ги е страх и не знаят законите. Ама работата на председателите на дружествата не е само да се оплакват, ами да разясняват на пчеларите правата им и да атакуват светкавично в съда всяка глупотевица, сътворена от общинските дембели в съда, щом засяга интересите ни . Независимо дали са в синхрон в закона, а пък още повече ако противоречат на него. Повечето дружества вече са лица с нестопанска цел и имат юридическа регистрация , така че за тях не е проблем да сезират съда.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от Gojyto »

Тия болни ли са :lol: :lol: :lol: Това го няма в никоя даржава от ЕС.Тва са пални глупости.Да си го на4укат тия от об6тината е тва ко стане на село 6те запаля сградата ли4но :twisted: Аз и по СКАТА го казах,най-добре даржавата да не се меси на п4еларите,и без тва не може да им помогне......
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

В центъра на Виена има парк с пчелин. В България се прави всичко възможно да се съсипе пчеларството. След като общините искат пчелините да са извън населените места да подсигурят терени и охрана. Ама не искат, щото от това няма далавера(комисионни)
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от petermar »

Това не е на добре! По тази логика всички животни трябва да ги изведат извън селата. Какво им пречат пчелите?
Знае ли някой какво е основанието на Общината ?
Nil satis nisi optimum
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Някаква уж евродиректива според която всички животни над определена бройка трябва да бъдат изнесени извън населените места. Имам много познати, които намалиха кошерите си до 10бр(толкова м можело да се отглеждат в двора) , или пръснаха по 10 кошера в няколко двора на роднини. Аз лично моите съм ги изнесъл извън селото, но от кражби не можах да се опазя въпреки предприетите мерки.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от petermar »

Изгониха говедарите сега дойде нашия ред.
Nil satis nisi optimum
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от Gojyto »

Както казва Бонев нека подсигурят охрана и терен и 6те си ги изнеса.То по добре е изван селото много ясно и някаде около някоя гори4ка :wink: (акациика,липи4ка).Ама това едва ли 6те стане..
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от христо »

Така и не ми става ясно каква точно е причината за ограничаването на бройките кошери които може да отглежда пчелар в населеното място. В закона за пчеларство такова ограничение няма. Ако примерно има опасност за пострадали от пчелни ужилвания, то те може да се случат и когато имаме само и по един кошер или когато кошерите са изнесени извън населеното място. Тук мисля че пак ще има някаква далавера т.е. подготвят почвата за вземане на някакви такси или тем подобни. Иначе няма логика да оставят бездомните кучета да хапят хората и децата, даже и закон за защитата на животните гласуваха. Мисля че има целенасочено отношение към нас. Защото излезат ли кошери извън населеното място, то значи че нашите ''братя'' ще ги отарашат и след това изгорят и край с ''проблемния сектор пчеларство''. Та в този ред на мисли искам да ми предложите идея за отглеждане на пчели на терасите в града. Мисля че с полувината бройки ще се вместя за другите ще мисля, 10 на жената, 10 за мен, по 10 на двамата сина - това на село, и ако в същия ред успея по 10 да наредя и на терасите се спасявам. Така че дайте идеи за отглеждане на пчели по терасите.
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от apis1964 »

С решение на Върховния административен съд се забранява да се настаняват повече от 10 пчелни кошера в един двор в населено място, съобщи кметът на община Цар Калоян Ахмед Ахмедов.

Повод за решението е жалба от жители на село Езерче, чийто съселянин имал 100 кошера с пчели. Те многократно са били хапани от насекомите. През 2003 г. Общински съвет–Цар Калоян е приел наредба, в която се е забранявало повече от 10 кошера да бъдат поставяни в населено място.

Областният пчеларски съюз обжалва решението, Разградски окръжен съд обаче потвърди позицията на община Цар Калоян. Същото постанови и Върховния административен съд.

Изключение се прави единствено, ако съседите са дали съгласие за поставяне на повече пчелни кошери до имота им.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от DAN »

Сто кошера са си наистина много за населено място, но 10 е прекалено малко. Поне 20-30 да бяха разрешили, защото те са си любителски пчелин.
Не знам това решение на ВАС отменя ли записаното в Закона за пчеларството. Защото ако е така, как ще ги пазим ?
joka
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 10:44 am
Местоположение: София

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от joka »

Това е доста притеснително и е нов удар по пчеларството в лицето на властимащите чиновници.не би трябвало да има толкова големи ограничения ако се спазят всички изисквания от закона за притежаването на пчелини.И все пак е необходимо до се направи проверка защото пчелите не са хищтници пуснати на лов за хора а са насекоми който се ръководят от инстинкти.Да не забравяме че има и досто злонамерени съседи за който интригите са разнообразие и удоволствие,където чакат само удобният момент за да го задоволят.Ние пчеларите също трябва да се съобразяваме с броя на кошерите ни и да внимаваме във времето на безпашие да не дразниме и да не остовяме пчелите без храна,а това е много лесно изпълнимо.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ОБЩИНИТЕ РЕШИХА ДА СЕ РАЗПРАВЯТ И С ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от Майка »

Законът за пчеларството е от юни 2003. А наредбите на Общинарите и решението на ВАС не се знае от кога са.
Има изменения на Закона от 2005 и 2008 г., но мисля, че не са в тази посока.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”