Пчеларски новини от Република Сърбия

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от medar1967 »

Колеги ,позволявам си да пусна тази тема в която да Ви превеждам месечния бюлетин на сръбския сайт pcela.yu.co ...надявам се да Ви е интересно и да ползвате информацията в работата си....
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от medar1967 »

ФЕВРУАРИ 2010
СИТУАЦИЯ НА ПЧЕЛИНА
За предходния период бяха характерни много големи температурни вариации ...Пчелните майки започнаха полагат първите яйца в топлия период около Нова година,но най-вероятно по-късно са престанали да снасят заради голямото застудяване.Всъщност това не би трябвало да пречи на семействата а даже напротив...по-добре е че пилото не се е развило много толкова рано през сезона и че пчелите не са се товарили с грижи по отглеждането му...Макар да не може да се твърди със сигурност но, изглежда че тази година пчелните семейства ще имат добро пролетно развитие,както заради доста добрите хранителни запаси от предходния сезон,така и заради това че в зимата са влезли по-силни на пчела от предишната 2008 година...Също така зимата засега протича сравнително нормално.....
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от medar1967 »

РАБОТИ НА ПЧЕЛИНА ПРЕЗ ФЕВРУАРИ
Сега вече е близо активната част на сезона и за пчеларите ще има повече работа на пчелина,особено ако има топли дни и летеж на пчелите.Ако продължи да бъде хладно няма да има голяма потребност, а и възможност за интервенции.Единствено пчеларите които се страхуват че пчелите им може да са останали с малко храна трябва да дадат медено-захарни погачи,но подчертаваме - само на семейства които имат нужда...Като алтернатива на погачите може да се сложат пити с мед до кълбото или изрязана пита от рамката и положена отгоре върху рамките ...под положената пита слагаме няколко тънки клончици за да остане достатъчно пространство за движение на пчелите...
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от Майка »

За горните два-три поста има отворени раздели и теми. Какво ще стане ако всеки си отвори тема за да напише какво е състоянието на семействата му в момента? Ако искаш направи си дневник, за да записваш тези свои наблюдения, колега. А ако искаш да пишеш във форума, намери си мястото за писане /Състоянието на семействата ви-Вътрешен-външен преглед/.
Последно промяна от Майка на Сря Фев 03, 2010 10:39 am, променено общо 1 път.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от medar1967 »

Майка написа:За горните два-три поста има отворени раздели и теми. Какво ще стане ако всеки си отвори тема за да напише какво е състоянието на семействата му в момента? Ако искаш направи си дневник, за да записваш тези свои наблюдения, колега. А ако искаш да пишеш във форума, намери си мястото за писане /Вътрешен-външен преглед на състоянието на семействата/.
абе що ли ми е зор на мен за вас.....като не щете друм....аз ви отварям очите вие се правите на многознаещи....махам се...трийте темата...не ви ща тъпия форум
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от ттитто »

Майка написа:За горните два-три поста има отворени раздели и теми. Какво ще стане ако всеки си отвори тема за да напише какво е състоянието на семействата му в момента? Ако искаш направи си дневник, за да записваш тези свои наблюдения, колега. А ако искаш да пишеш във форума, намери си мястото за писане /Състоянието на семействата ви-Вътрешен-външен преглед/.
колегата много ясно е формулирал темата, както и че ще превежда от сръбски бюлетин. Ти да не искаш всеки път, за всяка статия, да търси подходящата тема.

С тези забележки от известно време убивате всякакво желание за писане във форума.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от Майка »

Добре, след като е добре формулирана темата, защо не е писано по темата?
Създаваме правила, а после сами не ги спазваме!!!
Няма защо да се обиждате, а се корегирайте, колега.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от ivan raynov »

Не е излишно да четем сръбския бюлетин, особенно пък за колегите от зап. България. Темата е ясна който иска да чете какво се препоръчва на сръбските пчелари да чете ако ли не- не. Това е мое мнение-кажете Вашето и нека Медар да не е толкова докачлив!
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от nikoko »

Майка написа:Добре, след като е добре формулирана темата, защо не е писано по темата?
Създаваме правила, а после сами не ги спазваме!!!
Няма защо да се обиждате, а се корегирайте, колега.
Мисля си че няма да е лошо да има такава тема и всеки да си извлича полезната информация. Ако не ти харесва темата, просто я подмини и не създавай напрежение, а и не виждам къде се нарушават правилата тук. Бъдете по-коректни един към друг и по-сдържани в изказванията си.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от Майка »

Майка написа:За горните два-три поста има отворени раздели и теми. Какво ще стане ако всеки си отвори тема за да напише какво е състоянието на семействата му в момента? Ако искаш направи си дневник, за да записваш тези свои наблюдения, колега. А ако искаш да пишеш във форума, намери си мястото за писане /Състоянието на семействата ви-Вътрешен-външен преглед/.
Моля за извинение, аз съм в грешка. Мислех, че медар пише за собствените си семейства.
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от Angel_A »

tanasi написа:чува ли сме я.... но момчето си отиде, както и много други сериозни хора от този форум. моля да бъда извинен за острите думи.
Колеги покажете, че сте сериозни и сте си разбрали грешката си и му се извинете на Лични съобщения пък дано да се върне във форума.
Все пак пчеларите се славим с това, че сме толерантни към чуждите мнения. Надявам се да няма други отказали се. Нека в тези тежки времена си помагаме кой с каквото може. Успех на всички.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от drone »

На мен лично състоянието на пчелите в Сърбия не ме вълнуват, понеже климатичните им условия съобразно моите са назад с 15 дена. Ама все пак, това си е някаква информация, дето може да се ползва от колегите от Дунавския регион.Там се произвежда по статистика около 2/3 от българския мед ,просто щото пчелите са облагодетелствани от природата и пашата спрямо нас ,южно от Стара планина. Затова информацията когато е истинска винаги се отплаща на този, който умее да я ползва.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от genata_fi »

drone написа:На мен лично състоянието на пчелите в Сърбия не ме вълнуват, понеже климатичните им условия съобразно моите са назад с 15 дена. Ама все пак, това си е някаква информация, дето може да се ползва от колегите от Дунавския регион.Там се произвежда по статистика около 2/3 от българския мед ,просто щото пчелите са облагодетелствани от природата и пашата спрямо нас ,южно от Стара планина. Затова информацията когато е истинска винаги се отплаща на този, който умее да я ползва.
А защо да не ни вълнува, мойте кошери са близко до сръбската граница, а и информацията си е доста обща по принцип и ни засяга и нас. А и като се има впредвид, че сърбите са доста по-напред от нас във всяко едно отношение, а и колко книги за пчеларството са издадени от нас по техните технологии - Венер, Чорбич, Пчеларски тайни и кой знае колко още има. В крайна сметка Майка се извини за недоглеждането, нека колегата да надвие гордостта си и да се върне във форума, всяка една информация е полезна, дори и преписана от чужди източници. Все пак е положен някакъв труд. Благодаря.
PS. А трябва ли сега когато още няма работа по пчелите и не сме толкова активни в мероприятията по тях, и от немай къде, да се изпокараме за глупости.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от medar1967 »

Извинявам се на Майка и на останалите колеги за острия тон и думите написани в яда ми....Надявам се да ми простите и ако прецените че си заслужава да продължа да Ви превеждам сръбския бюлетин ,макар че сигурно повечето от вас го четат и в оригинал....Прощавайте!!!
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Пчеларски новини от Република Сърбия

Мнение от genata_fi »

Да, разбира се, очаквам с нетърпение следващите новини. Благодаря.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”