Малки хитринки - големи работи !!!

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Малки хитринки - големи работи !!!

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Колеги пускам такава тема защото тя е нужна всеки му!!!

От мен сефтето- не помня от каде го знам!!!
При одглеждане на пчелни семейства с корпусна технология на работа вярвам че повечето са имали поблем като семейството трудно преодолява разстоянието между корпусите /така нареченото -мъртва зона / !!!
За безпроблемно прехвърляне от долния в горния корпус на семейството - аз правя така махам две или три рамки от долния корпус и правя разстоянието между рамките голямо и семейството се качва на 100% в горния корпус с медовите запаси за зимата!!!
И нямам проблем с семейство останало доло а над него 15-18кг мед и умряло от глад!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
владо
Мнения: 80
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:20 pm

Re: Малки хитринки - големи работи !!!

Мнение от владо »

Здравей Ванка,аз знам друго за преодоляване на мъртвата зона,ако направиш ширината на горната летва
на рамката на 20 мм. вместо на 25 мм.,пчелите я надграждат и така минават по лесно в горния корпус.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Малки хитринки - големи работи !!!

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Аз съм чувал и виждал горната летва да е триягълна и тогава надграждали почти до ръбчето до горната чест на летвата - но нямам такива рамки и не зная какво се случва тогава. Но според мен ако семейството се е зазимило доло и се е появило пило и времето е студено - гибелта му е неизбежна. Поради тая причина искам да са горе и да няма проблем!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Малки хитринки - големи работи !!!

Мнение от genata_fi »

Ако след преминаване на роевия период, поставите празна рамка обтелена и само с една ивица восък под горната летва, пчелите ще я изградят цялата и то само с работнически килийки. Но все пак трябва да има и приток на нектар. ЧОРБИЧ
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Малки хитринки - големи работи !!!

Мнение от Boro »

Не винаги. Аз така си градя магазинните пити и в повечето случаи ги правят с търтиеви килийки. Трябва да се ползват задължително с ХР иначе набара ли ги майката - нямат чистене и трябва да се бракуват.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Малки хитринки - големи работи !!!

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Аз също съм пробвал Гена - пердашат търтеево и нямат спиране!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
delta.e
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Апр 08, 2010 11:03 pm
Местоположение: Варна

Re: Малки хитринки - големи работи !!!

Мнение от delta.e »

Съгласен съм с Бачо Иван , макар да е по малък от мен на години и пчелостаж .
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”