Започна тормоза над пчеларите

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от dimich87 »

Здравеите, от миналата година започнах да се занимавам с пчеларство, като искам да развивам предимно като хоби, но с тенденция след няколко години, да си изкарвам допълнително доходи. Сам си правя кошери, сам си правя рамки.
Гледам изискванията за изнасяне на пчелите извън населените места и съм с 2 ръце за тази идея. Имаме идеално място, 5 декара акациева гора, като около горат има път на около 500м и много липи. И много семеделски площи. С две думи пашата е певъзходна и през целия сезон. Имам един малък проблем, до гората си има черен път по който да се стига. Не навлиза в на никого на имота. Обаче тея арендаторите на земеделска земя всяка година го разорават и го засаждат. Преди 5-6 години като рязах гората си и ми се караха че съм им тъпчел култърата. Аз като човек им обяснявам че има път, горския ми го е показал, те обаче на своето си държат. Та рано на пролет по време и след топенето на снеговете не може да се влезе в горат. Потъва се до уши в кал. Незнам към коя институция бих могъл да се обърна за да мога да си ползвам нормално собствеността.
С две думи "Царя дава, падаря неми дава"
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от drone »

В твоя случай проблема е уреден със сервитутното право. Това ти гарантира достъп за ползване на собствения имот чрез преминаване през чужд имот.Естествено, ако цитирания от теб път в действителност е частна , а не общинска собственост .Реши си проблема законово както се полага /с адвокат и дело/ , няма нужда да се жалваш тука. Тогава ,ако арендатора пак не вдява ,си го осъждаш като поп. Ако пък пътя законово се води като път, а не е нечия нива, тогава нямаш проблем, минаваш си през трасето когато си искаш, даже и арендатора да го е разорал и засял. Тогава можеш спокойно и да го накиснеш в земеделската служба и по-нагоре, че получава незаконно европейски субсидии за обработка на пътища от републиканската пътна мрежа или нещо подобно от сорта. И на тях и на него ще им припари много яко.
А това ,че си с две ръце за изнасянето на кошерите извън населените места ,за момента е трудно постижимо, впредвид неспособността на полиция и съд да се справят с кражбите на кошери.Иначе е правилното решение.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от dimich87 »

Пътя който минава от там е общинска собственост, Около гората също има 4-5 метра отстояние от нивите отредени за път около гората, обаче всичко еразорано и засято, това горския ми го каза. А и на скиците които има се вийда ясно каде има път. От селото ми е на около 2-3км, Обаче в тази разорана нива с кола не може да се влезе да си обслужвам кошерите, поне рано на пролет. Тея разорават и пътя щото им е по лесно от колкото да го търсят каде е точно, а и ги мързи да дигнат плуга за 2 метра. И в селото имам дворно място около 4 декара, има население официално 182 жителя, и не мисля ченякой ще се оплаче, но все пак не е редно да сложа 10-20 кошера и бабите да ги жилят. Макар че като не ги закачаш и те не те закачат. До сега не съм имл наблудения кад рапицата и са ми спокойни
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от NikolaiManolov »

Според мен,сложи ги в селото в двора. Проблемът със съседите е, че са много завистливи, а не че ги жилят толкова много. Като си спазваш регламентираните разстояние със съседните имоти-да идат да се оплакват на арменския поп.
lacezarasia
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Апр 12, 2011 2:20 pm

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от lacezarasia »

NikolaiManolov написа:Според мен,сложи ги в селото в двора. Проблемът със съседите е, че са много завистливи, а не че ги жилят толкова много. Като си спазваш регламентираните разстояние със съседните имоти-да идат да се оплакват на арменския поп.
ако подадат оплакване ще те принудят да ги махнеш.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от Майка »

Цеко Сифоня написа:Не могат да го принудят-пчелите са добри животинки-хората сме лоши.Моите са 70 сандъка и немам проблеми досега толова години, вече почти 20 години,даже сега ще ги правя 100.И немам оплаквания от съседите.
Случил си със съседи.
ФЕРАРИСТ
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Апр 07, 2006 3:58 pm
Местоположение: Ямбол, Ст. Загора
Обратна връзка:

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от ФЕРАРИСТ »

dimich87 написа: Гледам изискванията за изнасяне на пчелите извън населените места и съм с 2 ръце за тази идея. Имаме идеално място, 5 декара акациева гора, като около горат има път на около 500м и много липи. И много семеделски площи. С две думи пашата е певъзходна и през целия сезон.
Ама разбира се, идеята е повече от превъзходна, аз не виждам никакъв проблем всеки от пчеларите(с изключение на тия дето имат "идеалното място - 5 дка акациева гора, и пестен липи наоколо", и от тия насаждения изкарат 50 кила мед общо), да се поразтърсят из картата на БГ и да си аресат по едно местенце дето да е хем горица с паша дето почва от април месец, хем да има и поленце че да има рапичка и слънчогледче, да поогледат за свободно теренче наоколо и да си го купят с излишните си пари дето са спестили от рамки и основи в последните 2-3 години......са че щяло да бъде насред къра или гората пчелинчето - много важно, ние сме харна държава, надали ще мине някой да му ги вземе, кой ти краде мед и кошери, той меда без пари на пазара, на секи му е по лесно да иде и да си купи.......няма да се наложи да се прави 2 реда ограда, да се слага бодлива тел или ток да се пуска.......на сичкото отгоре вече бензина стана почти без пари и не е голям проблем ако мястото е на майна си райна, все пак всеки може да задели за бусче или за ванче и да си ходи с инвентара "под мишница" докато им прави неделен преглед......
А и колега, понеже сме имали кошерки в горичка, извън населено място, трябва само да знаеш каква веселба настава, когато едни 40-50 кошера да речем, ти задремят със натряскани 2 магазина, и естествено се наложи да ги извадиш - това е едно приятно и романтично изживяване, при което в една ефирна палатка са небрежно разхвърляни центрофуга, голяма маса за разпечатване, празни, пълни тенекии, около теб сноват 100 пчели и иляда оси, климатика нещо се е бъгнал, навън е 35 градуса, в палатката 45 - понеже вода няма, се забърсваш с мокро парцалче, и се хидратираш с вода дето е с околна температура......разпечатваш пита, от носа ти в меда пада капка пот, а ти си радостен че можеш да кажеш на клиента че във всяка тенекия имало по капка пот........
Ся верно че можеме и да си закараме магазините у нас си, в "населеното място" и да си ги вадиме като бели ора, но пък за кво да кандилкаме стотина магазина насам натам, а пчелите да мързелуват през тия 2-3-4 дена - ден година хранел......иначе транспорт както казах бол, бенза и той евтин.........
dimich87 написа:Имам един малък проблем..........
Разбира се - имаш един много малък проблем - и той е че имаш вероятно два кошера и една отвотка, и ти е все тая дали ще забранят гледането на пчели в населените места или не, но предполагам е добре човек да гледа някак си по мащабно и глобално на нещата, и за това не само как ще му е най - добре на него.......както го имате тва идеално място, и както си прегърнал тая идея, убеден съм че ако това се приеме и ти с въодушевение си закараш кошерите там, и да речем че минат една рота цигани и "прегърнат" 2-3-4-5 кошера или там колкото им позволяват обстоятелствата, моментално ще отритнеш тая блага идея, и ще теглиш една майна на тоя дето я е приел.......
abrashev1
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 10:27 pm

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от abrashev1 »

Много правилно казано, те си мислят, че работата,"ори, мели, яж".
Как се мести пчелин със 150 кошера? Не е лесна работа.
ROCK FOREVER
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

0123.JPG
Гладайте колеги как се пръска рапицата в период на 100% цъфтеж в с.Церовец!!! Само дето не са добавили в отровата и цианкалий и тротил да ни е пълна програмата!!!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от Veselin »

.
Последно промяна от Veselin на Нед Окт 01, 2017 6:13 am, променено общо 1 път.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от Gojyto »

Тия идиоти с пръскачките на гърба ли пръскат???Имат общо 600 700 декара и ще ги пръскат от 27 до 3 ????
600 декара блок се пръска за 3-4 часа.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от Dinko »

Кмета трябва да спре ръсенето с отрова в цъфтежа :idea:
Нали за това взема заплата.
Трябва да се пръска преди и след цъфтежа :idea:
Арендатора сигурно не чете вестници и
не глада телевизия...
Да си назначи агроном те са по компетентни.

Започвайте протести не ги оставяйте да пръскат.

Успех !!
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от volodq »

Лошото е че започнаха да пръскат със самолети и не спазват никакви часови графици.Днес около 14.00 ч. още пръскаха и на тоя самолет сигурно не му затваряше дюзата,защото ръсеше и над селото - идеше ми да го сваля с пушката,ама се въздържах,че ще ме затворят.Не знам как да се оправям вече с тези арендатори.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от светльо »

Ей макя им и дриснета, идвало ми е да хвана един кошер и да го налупа на нечия глава - просто има такива долни мърши, които освен от бой, от друго не разбират.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”