Започна тормоза над пчеларите

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
PAVLIN
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 8:41 pm

Започна тормоза над пчеларите

Мнение от PAVLIN »

В Стралджанско са приели ограничение на пчелните в семейства в населените места
02.май.2011
Пчелните кошери да бъдат разположени най-малко на 150 метра от населените места в Стралджанско, решиха местните старейшини, съобщава dnes.bg.

Това е отговор на постъпилите множество жалби за ужилвания от агресивни пчели на хора и животни, със сериозни последици и дори фатален край.

Някои от потърпевшите търсят по съдебен път правата си заради умрели животни вследствие на ужилване.

През последните години броят на пчеларите в Стралджанско се увеличава, като някои от стопаните отглеждат в собствените си градини по над 100 кошера.

Сега пчеларите могат да разполагат в дворовете си не повече от 10 кошера, а останалите трябва да бъдат разположени извън населените места.

Според запознати агресивността на пчелите се дължи на големите площи с рапица и използваните препарати при отглеждането на селскостопанска продукция.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от Dinko »

Минат ли нагоре от 100 трябва да се изнасят в нов пчелин.

Те програмите на чиновниците са такива.
Дават ти 50000 лева и за 3 години да направиш
240 кошера.
По рано имаше и за 1000 кошера.
Ненормална работа.....
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от светльо »

Аз па понякога се чудя,що просто не вземат да го забранят това пусто пчеларство със закон и да се решат нещата - поне да знаем да не се зарибяваме и да се занимаваме,

Нито държавата ни,нито народа ни .... защо?
,защото по принцип наистина трябва да е така.Редно е - все пак е логично,пчели,отрова,жилят,населено място ..... така е наистина.Но има една такава тънка работа,че общините трябва да се погрижат и те малко за тази задача - да се предоставят земи,места,общински,където човек може спокойно да си гледа пчелите и селото да е мирно.Да ама,тогава па ще ревнат селяндурите,че видиш ли земи ни давали,пари сме правили,па за другите нямало и прочие дивотии - като примерно да ти навредят нарочно на пчелите ....... нашия занаят е един от най-уязвимите и всеки,който реши може без много усилия да ни навреди жестоко от завист,мързел и духовна нищета,демек толкоз им акъла.

Нема аз съм казал,оправия нема и скоро нема и да има - то не бе кражби,не бе пръскания,не бе ниски цени на всичко което произвеждаме ...... сега давай направо виждам как пчелите даже ще почнат да пречат на всеки идиот във тази държава.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от Yonko »

Не съм юрист, но това са пълни глупусти! Как една наредба на местно ниво може да противоречи на закон приет от парламента?!? В закона за пчеларството ясно е написано при какви условия могат да се настаняват пчели в населени места.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от Boro »

В моят район пък горският е минал и е предупредил всички собственици на пчелини които са разположени в горските масиви че трябва да плащат наем, да си уредят отношенията с Горското или в противен случай да "сменят климата". Говоря за крайни горски масиви с шарена сянка граничещи с посевите на кооперациите или пък с акациевата гора.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от kristinobal »

Абе нали има НЯКАКВИ ПЧЕЛАРСКИ ОРГАНИЗАЦИЙ, те какъв го правят, не е ли тяхно морално и всякакво друго задължение да защитят пчеларите или тях само далаверата ги интересува?
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от genata_fi »

Пчелите жилят от време на време, като пръскат насажденията с такива силни отрови, така е.
А лайната на животните смърдят всеки ден от дворовете на комшиите ни, които гледат животни, както и бълхите и кърлежите ни нападат всеки ден. Те защо не си изнесат говедата и свинете извън населените места. Едно време така беше със стопанствата, но сега вече не е, за съжаление. Но ако изчезнат кравите и свинете, човечеството няма да загине, но ако това стане с пчелите - горко ни.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от светльо »

Boro написа:В моят район пък горският е минал и е предупредил всички собственици на пчелини които са разположени в горските масиви че трябва да плащат наем, да си уредят отношенията с Горското или в противен случай да "сменят климата". Говоря за крайни горски масиви с шарена сянка граничещи с посевите на кооперациите или пък с акациевата гора.
аз па се питам дали не мога да си завъдя от онези американо-африкански пчели дека им викат "пчели-убийци" - барем да поразчистя малко в тази държава,то бива малоумие,бива кретенизъм,ама като Българската наглост няма нигде из вселената.На всички ни е ясно,що за мутрагени са и горските - крадат,крадат,скъсват се да крадат и да лъжат хората,сега и от пчеларите ще печелят.

Не аз викам да приемем закон пчеларите да плащаме за опрашване на земеделците - а колегите които са в горски райони на горските ...... а па които са в населени места,направо на държавата,важното е пропуски да няма.

Току що приказвах със колега от близък район,та човека ми разправя,че приказвал със най-едрия земеделец при него и му рекъл,що не понамалят пръсканията,има загуби тази година,в крайна сметка пчеларството и земеделието са взаимосвързани и зависими отрасли,а оня се обърнал казвайки му "на кого говориш ти бе,с какво съм зависим от теб,ти знаеш ли,че тази година съм си засадил рапица,която не се опрашва от насекоми,я си гледай работата и не ме занимавай"


То е ясно,че държавата трябва да вземе мерки,защото нито съюза ще ни управи,нито със земеделците ще се разберем - ама да не стане накрая да му писне на някой,който примерно има отпусната субсидия по някоя мярка и заради едно опръскване да не може да си изпъни условията,да го хванат бесните,да откачи и да има запалени ниви.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от genata_fi »

Ами това е парадокс, милиони хора гладуват, вместо да се сеят култури изхранващи населението, всичко се юрна биогориво да произвежда. Като няма какво да ядем и пием - ще консумираме био гориво. Трябва да забранят тая рапица, или както са измислили вид който не се нуждае от опрашване, да измислят вид който не се нуждае от пръскане с препарати.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

kristinobal написа:Абе нали има НЯКАКВИ ПЧЕЛАРСКИ ОРГАНИЗАЦИЙ, те какъв го правят, не е ли тяхно морално и всякакво друго задължение да защитят пчеларите или тях само далаверата ги интересува?
Тези някакви пчеларски организацийки колега за да функционират нормално трябва да имат членове които си плащат членски внос!!!
Преди 5г нашата община Попово прие наредба да се изкарат пчелите над 5 кошера навънка ! Тогава направихме дружество в попово /към Ганчовото/НБОБПС и основателите бяхме 30 човека а членове още 60 човека ! Заведохме дело и го спечелихме ! И като се махна наредбата знайш ли кво стана ? Сега няма и 10 човека !!! Сега тепърва ще започнат да се търсят функциониращи здружения - и хубавото е че когато хората имат общ проблем те се сплотяват - и ако наистина имат нещо между ушите си ще се поддържат !!! Това време за изхвърляне на пчелите извън насесените места е неизбежно и въпрос на време ако не сега то другата или след две години - все тая!!!
Моите са извъв регулация но също ме е яд колкото на тези които са в регулация за това изхвърляне навън - защото много добре знам как е но и съгласете се че не е нормално 200-300 кошера в двора на някой в селото - това е ненормално!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

PAVLIN написа:В Стралджанско са приели ограничение на пчелните в семейства в населените места
02.май.2011
Пчелните кошери да бъдат разположени най-малко на 150 метра от населените места в Стралджанско, решиха местните старейшини, съобщава dnes.bg.

Това е отговор на постъпилите множество жалби за ужилвания от агресивни пчели на хора и животни, със сериозни последици и дори фатален край.

Някои от потърпевшите търсят по съдебен път правата си заради умрели животни вследствие на ужилване.

През последните години броят на пчеларите в Стралджанско се увеличава, като някои от стопаните отглеждат в собствените си градини по над 100 кошера.

Сега пчеларите могат да разполагат в дворовете си не повече от 10 кошера, а останалите трябва да бъдат разположени извън населените места.

Според запознати агресивността на пчелите се дължи на големите площи с рапица и използваните препарати при отглеждането на селскостопанска продукция.
Това не е новостколега - при нас мина отдавна!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

светльо написа:
Току що приказвах със колега от близък район,та човека ми разправя,че приказвал със най-едрия земеделец при него и му рекъл,що не понамалят пръсканията,има загуби тази година,в крайна сметка пчеларството и земеделието са взаимосвързани и зависими отрасли,а оня се обърнал казвайки му "на кого говориш ти бе,с какво съм зависим от теб,ти знаеш ли,че тази година съм си засадил рапица,която не се опрашва от насекоми,я си гледай работата и не ме занимавай"


То е ясно,че държавата трябва да вземе мерки,защото нито съюза ще ни управи,нито със земеделците ще се разберем - ама да не стане накрая да му писне на някой,който примерно има отпусната субсидия по някоя мярка и заради едно опръскване да не може да си изпъни условията,да го хванат бесните,да откачи и да има запалени ниви.
Много ми е интересно как ще се развият нещата с рапицата след като спират био дизела! Ако трябва да я изнесат ще и дирят качесво и тогава тва ГМО ще трябва да си ядат сами или незнам!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от tatu »

Както са ни подкарали с тия пръскания няма да има какво да изкарваме извън селата .Равносметката при мен е сто напълно унищожени пчелни семейства и още толкова останали с по една шепа живи пчели .По дъната на кошерите има по четири пръста умрели пчели .
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от genata_fi »

УЖАС, а аз се притеснявам, че едно ми е отровено....
elinpelin
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Яну 31, 2011 2:18 pm

Re: Започна тормоза над пчеларите

Мнение от elinpelin »

Преди около година излезе съобщение,че кмета на Ню Йорк отменя забраната за отглеждане на пчели в града.Пчели в Ню Йорк!!!Бях потресен!Интересното беше,че никой не спазва забраната.Наслагали кошерите по покривите.Градските власти се видели в чудо.Не знаели на кого са и нямало кой да глобят.Накрая пчелари и кмет се споразумели.Трябва да се съобразяваме с хора,които са алергични.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”