проверители на пчелни семейства

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
mitko68
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Май 09, 2011 8:11 pm

проверители на пчелни семейства

Мнение от mitko68 »

колеги може ли някой да ми каже плаща ли се на пчелар проверител,защото минал проверил пчелите и казал че като подпечата документа ще се плати тогава ?благодаря ви предварително
mitko68
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Май 09, 2011 8:11 pm

Re: проверители на пчелни семейства

Мнение от mitko68 »

kolobus написа:Браво ,Цеко!
Аз съм на същото мнение.Как така ще влиза в частен имот и ще пипа нещо дето му не е работата.Не знам ,ако разбера какво ще му се случи на тоя мераклия.Парите дето ще ги вземе ще му трябват за друго. :lol: Най-малкото от уважение и съвест гражданска не бива да пипа .Може да чака или да пита, но.......? :cry: :roll:
mitko68
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Май 09, 2011 8:11 pm

Re: проверители на пчелни семейства

Мнение от mitko68 »

колеги благодаря ви за информацията баща ми е бил в нас,отворили 2 кошера,написал документа но е бил сам без ветеринарният лекар.а за мен остава да го чакам да дойде че да му платя :lol:
abrashev1
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 10:27 pm

Re: проверители на пчелни семейства

Мнение от abrashev1 »

Проверителите нямат право да проверяват пчелни семейства без присъствието на собственика на пчелина
и присъствие на лице от ветеринарната служба. Пчелните семейства се отварят единствено от собственика
на пчелина. Пчеларят-проверител само наблюдава и си води дневника.
ROCK FOREVER
inio33
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 4:36 pm

Re: проверители на пчелни семейства

Мнение от inio33 »

колеги всичките имате интернет ,щом сте в този фором....намерете и прочетете закона за пчелите....Има излезнал-- правилник за организацията и дейността на постоянните комисии по общини за осъществяване на профилактика на заболяванията и опазване на пчелните семейства от отравяния.....ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ ОБн. ДВ. БР.98 ОТ 5 Ноември 2004г. и при мен идваше един пчелар и са преставеше за проверяващ и искаше,,,броиката на кошерите и подпис,,,,каква далавера правише незнам ...но взех и разпечатах този правилник и вътре пише кой има право да прави проверка. Дадох даго прочете ,И СПРЕ ДА ИДВА;
jorgakiev

Re: проверители на пчелни семейства

Мнение от jorgakiev »

ПРАВИЛНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ПОСТОЯННИТЕ КОМИСИИ ПО ОБЩИНИ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ПРОФИЛАКТИКА НА ЗАБОЛЯВАНИЯТА И ОПАЗВАНЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА ОТ ОТРАВЯНИЯ

ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
Обн. ДВ. бр.98 от 5 Ноември 2004г.


Раздел I.
Общи положения
Чл. 1. С този правилник се уреждат организацията, дейността и съставът на постоянните общински комисии по чл. 36, ал. 1 от Закона за пчеларството, наричани по-нататък "комисиите".
Чл. 2. Комисиите по чл. 1:
1. осъществяват профилактика на заболяванията на пчелните семейства;
2. опазват пчелите и пчелните семейства от отравяне.
Раздел II.
Състав
Чл. 3. (1) Съставът на комисиите се определя със заповед на директора на съответната областна дирекция "Земеделие и гори"(ОДЗГ). В комисията се включват: представител на съответната общинска служба по земеделие и гори (ОСЗГ), на съответната община, пчелар - проверител от Националния браншови пчеларски съюз, а при необходимост - представител на регионалната служба по растителна защита (РСРЗ), представител на Регионалната ветеринарномедицинска служба (РВМС) и представител на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ).
(2) При извършване на дейности по профилактика на заболяванията представител на РСРЗ не участва.
(3) Представител на ИАСРЖ участва в състава на комисията само когато се проверява здравословното състояние на пчелните семейства в пчелините за производство на елитни и племенни пчелни майки и рояци.
(4) Поименното определяне на състава на комисиите се извършва по предложение на ръководителя на съответната администрация или организация по ал. 1.
(5) На членовете на постоянните комисии се издава служебна карта по образец съгласно приложението.
Чл. 4. (1) Директорът на ОДЗГ определя в заповедта по чл. 3, ал. 1 председателя на комисията и резервни членове.
(2) Председателят на комисията организира и ръководи нейната дейност.
(3) Представителят от ОСЗГ води и съхранява документацията във връзка с дейността на комисията.
Раздел III.
Организация и дейност
Чл. 5. (1) Комисиите извършват задължителен есенен профилактичен преглед, а при необходимост и пролетен профилактичен преглед на пчелните семейства.
(2) При извършване на прегледите комисиите се подпомагат от пчелари-проверители, определени по следния ред:
1. председателят на областната структура на браншовия съюз представя на директора на РВМС списък на предложените от браншовия съюз проверители по общини, които да участват при прегледа на пчелните семейства на територията на съответната община;

2. директорът на РВМС издава заповед, с която определя проверителите съгласно чл. 7, ал. 1 от Наредба № 30 за профилактика и борба с някои заразни болести по пчелите (ДВ, бр. 78 от 2002 г.).
(3) Председателят на комисията изготвя график за извършване на прегледите на територията на общината. Графикът се представя на директора на РВМС за осигуряване участието на ветеринарни лекари в прегледа и на директора на ОДЗГ за осигуряване на транспорта на комисията и пчеларите-проверители до пчелините.
Чл. 6. (1) В случаите по чл. 9, ал. 1 от Наредба № 15 за мерките за опазване на пчелите и пчелните семейства от отравяне при провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности (ДВ, бр. 47 от 2004 г.) възложителят на всяко третиране изпраща уведомително писмо до кмета на кметството, който уведомява председателя на комисията. След получаване на писмото по преценка на комисията се определя/т мястото/местата за временно преместване на пчелните семейства до приключване на дейността.
(2) Представителят на общината и на Националния браншовия пчеларски съюз подпомагат кмета на кметството при уведомяване на собствениците на пчелини за предстоящото третиране.
Чл. 7. (1) При констатиране на масов подмор на пчели собственикът на засегнатия пчелин в срок 24 часа е длъжен писмено да уведоми за това кмета на кметството. Кметът на кметството уведомява директора на ОДЗГ за масовия подмор.
(2) Директорът на ОДЗГ свиква комисията, която в присъствието на възложителя на дезинсекционното, дезинфекционното или растителнозащитното мероприятие или на негов представител извършва проверка. Възложителят се уведомява за проверката по реда на Гражданския процесуален кодекс.
(3) Комисията извършва проверка на място и съставя протокол, който включва:
1. име, ЕГН и постоянен адрес на пчеларя;
2. общ брой на пчелните семейства в пчелина;
3. брой на пчелните семейства с признаци на отравяне;
4. № на съпроводителното писмо, с което представителите на РВМС и РСРЗ изпращат проби от умрели пчели и третирана растителност за анализ в лаборатории, акредитирани от националния орган по акредитация - Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация";
5. сила на пчелните семейства;
6. степен на засягане на семействата;
7. обстоятелствата, при които е настъпило отравянето;
8. вид и размер на причинените щети.
(4) Комисията изготвя окончателното заключение за причините за смъртта на пчелите и установяването на причинителя на щетите не по-късно от три дни от получаване на резултатите от лабораторните анализи.
Чл. 8. Директорът на ОДЗГ осигурява транспорта на комисията за извършване на проверка по чл. 7, ал. 2.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на правилника:
"Подмор" е увеличена смъртност на пчели над пределно допустимите норми.
Заключителни разпоредби
§ 2. Този правилник се издава на основание чл. 36, ал. 2 от Закона за пчеларството.
jorgakiev

Re: проверители на пчелни семейства

Мнение от jorgakiev »

mitko68 написа:колеги може ли някой да ми каже плаща ли се на пчелар проверител,защото минал проверил пчелите и казал че като подпечата документа ще се плати тогава ?благодаря ви предварително

да, заплаща се но не от пчеларя
отделно и по програмата за пчелараство мярка В - Борба срещу вароатозата - Сектор 1 - Разходи за осъществяване на ветеринарен контрол и оказване на помощ от пчелари-проверители; но колко се заплаща незнам
инъче им се плаща между о,40 - 1.00 лв за прегледано семейство ако не бъркам но зависи от бюджета които е отпуснат
затова и се натискат мнозина за да вземат някои лев без да са направили нищо още повече че разхода за бензин им се възтановява
jorgakiev

Re: проверители на пчелни семейства

Мнение от jorgakiev »

да, съгласен съм с тях не може без собственика на пчелина да е там и той да отваря кошерите, но практиката показва друго
самия въпрос на mitko68 е различен и той е дали се заплаща и отговорът е да, заплаща се но не от пчеларя ако някой му иска пари за да му даде протокола за извършен преглед това е опит за измама, а както казва е минал само пчелар проверител и изведнъж му донесът протокол подписан от няколко човека това е документна измама с цел облагодеталстване
редът е както го пишат колегите идват комисия от най-малко 3-ма души, аз задължително трябва да съм там,аз отварям кошерите и бъркам, те гледат накрая ми издават протокол и си отиват, пари не се дават, заплаща им се по предварително отпуснат бюджет а сега и по програмата за пчеларство затова мнозина решиха да изкарат едни 1000-2000 лв ей така, човека няма време да търси собственика на пчелина а и не го интересува дали са болни или не (важното е неговите да са здрави) него го интересува бройката която е минал и колко пари ще вземе на база издадени протоколи...
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”