Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от Dinko »

София. Изчезването на пчелите като вид е действително много тревожно явление, каза председателят на фондация „Credo Bonum” Цветелина Бориславова по време на кръгла маса „За пчелите и хората”, предаде репортер на Агенция „Фокус”.
На събитието бе представено изследване за това дали у нас е налице Синдромът на празния кошер, познат у нас като измиране на пчелите.
Показан бе и видеофилм с интервюта на пчелари в страната, които разказват за измирането на техните пчелни семейства.
23cfa5093a4af507edb4020a699d519b.jpg
В рамките на пет месеца експертите са обиколили страната, направили са анализи и са дали предложения за решаване на проблема. „За голяма радост резултатите от наблюденията през последните пет месеца показват, че в България няма такова масово изчезване на пчели, каквото на много места по света. Но има много проблеми. Затова много разчитаме, че държавата ще се включи в намирането на решения”, обясни Бориславова.
Тя цитира думите на Айнщайн – „В случай, че пчелите изчезнат, на хората им остават 4 години. Без пчели няма опрашване, няма растения, няма животни, няма и хора”.
По принцип се смята, че повишената смъртност при пчелите се дължи на нарушена екология, причинена от човешката дейност. Пламен Димов, координатор на кампанията, представи резултатите от проучването. Пчелите съществуват 1000 пъти повече, отколкото човекът, но човечеството расте, докато популацията на пчелите е като че ли пред колапс, каза той. Явлението на намаляване на възрастните пчели (работнички) от кошера, при наличие на майка, пило и хранителни запаси, се нарича Синдром на празния кошер.
30% загуби на пчелни семейства за последните пет години са отчели в САЩ. В България синдромът се среща като разпад на пчелните семейства или изчезване на пчелите. В изследването са изброени причините за измирането на пчелите. Една от тях е например непълноценно хранене на пчелите и отравяне с пестициди.
От изследваните 41 пчелина в 29 се наблюдава повишена смъртност, което е 34%. 64% от причините за измирането е отравянето с пестициди, след това като причини се нареждат заболяванията по пчелите – 29%, като вароатозата. Смята се, че към някои от препаратите за борба със заболяванията е придобита резистентност.
Галина ДИМОВА
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
bobii
Мнения: 104
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 5:44 pm
Местоположение: Плевен

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от bobii »

Тия от снимката ли ще спасяват пчелите, пази божеее :lol:
bobi1
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 9:04 pm
Местоположение: Варна

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от bobi1 »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от ba4o_ivan1976 »

А колко ли парици са сдъфкали за тези 5 месеца?
А и още кой знае колко ще смелят и може и ново дружество да направят както повечето!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от светльо »

Пичове - на кой още не му е ясно, че ще се мре .... нали не, че съм песимист или нещо да натяквам, ма тази история с пчелите е точно след дъжд качулка, изчезването изобщо не е овладяно и проблемите даже още не са почнали да употребя думата "тепърва". Но ще кажат евреите, щом ще намалят, значи цената на меда ще расте - та знае ли се, може и ние да видим пари миг преди смъртния ни одър.
Да им таковам света побъркан - ненормалщина по всички параграфи и знаете ли какво ще ви кажа. Тъй като съм се интересувал и от други теми, които не са от пчеларската професия, ще ви кажа нещо друго - има хора-властници на този свят, които много добре знаят какво се случва с пчелите (и не само) и до какво ще доведе тяхното изчезване ....... всичко се прави нарочно, всяка война, всичкия глад, мизерия и нищета по света се правят нарочно, и нарочно не се вземат мерки за пчелите, всичко е търчи лъжи, идиотите, маси ще ми правят, какви маси бе божеееее, живейте колкото можете, щото не остава много.

п.п. естествено, само споделям, всеки си знае все пак - приятелски чувства към всички, колеги.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Руслан
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 10:26 pm
Местоположение: Русе

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от Руслан »

Що за хора сте, не знам!Намери се една организация, нямаща нищо общо с пчеларството,която поставя един наболял въпрос, която прави проучване, организира дискусия, алармира!Вие какво направихте, пчеларските организации какво направиха?Тази организация, месеци преди да започне това проучване, апелира към пчеларите да се свържат с тях за да ги посетят и запознаят с проблемите.Вие направихте ли го?Вие им правите сметката, какви пари налапали!
Разберете ме правилно, не ги познавам, нямам нищо общо с тази организация, ама поне веднъж изразете подкрепа, когато някой се опитва да направи нещо положително.
Наредили сте се като някакви сеирджии отстрани и само оплювате!
Вярно е че сме много лъгани, но нека бъдем добронамерени към една такава добра инициатива.Времето ще покаже дали намеренията им са открити.Как ще работят тези хора, ако срещат враждебност и от нас, които сме пряко потърпевши от изчезването на пчелите?
Някой от вас беше ли на тази среща, че ги анатемосвате така?

До колкото разбрах, г-н Бонев е присъствал и се надявам той да сподели своите впечатления.
Не приемам мнения от хора, добили впечатления само от едно съобщение в медиите!
Всъщност вече има термин за такива хора- хейтъри!
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от светльо »

Ами според това, което сподели Бонев, всичко предположено от мен е точно така - съжалявам пичове, не е просто хейтене, нашите управници биват диктувани от по-горе и гледат наистина какво ще прилапат, никаква няма да я свършат.
И не ме разбирайте погрешно, аз лично съм изцяло зад Бонев, при все, че дори не го познавам, но ще ви кажа нещо, което е и към него - в една тема, той сподели как при изборите за нов съвет на съюза, бил предупреден от някакъв непознат, да не се меси ....... знаете ли какво се случва, ако продължиш да се месиш, питам ви без заобикалки, наистина имате ли си напредстава какво ви очаква при объркване на техните планове.
Бонев лично го съветвам наистина да внимава, защото до колкото разбирам покрай него няма маса, той е почти сам - без маса каквото и да правим, нищо няма да се постигне, а сам човек наистина си търси белята, не ви и трябва да разбирате на какво са способни тези хора.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
bobii
Мнения: 104
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 5:44 pm
Местоположение: Плевен

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от bobii »

Руслане, в горния си пост визирам двете персони вдясно на снимката.Едната, Цветелина Бориславова, чрез своя фонд най-вероятно стоеше зад скандалната поправка от закона за ГМО.За другият до нея, дърдорко и популист, е ето това:
"Подложено на силен натиск да измени проектозакона, сегашното правителство предложи добавяне на пет-годишен мораториум върху освобождаване на ГМО продукти в околната среда или за селскостопански цели. На 11 февруари, по време на среща с посланика, министърът на земеделието Мирослав Найденов призна, че този мораториум е тактически подход целящ постигането на стратегическата цел този проектозакон да бъде приет. Той очаква, че след приемането на новото законодателство, Европейската комисия ще погледне на мораториума като забавяне в прилагането на закона и България ще трябва да го отмени. Според Найденов би било по-лесно да се премахне мораториума под натиск от ЕК отколкото да се промени законодателството."

пак във връзка с този закон.А, че е имало "усвояване" на средства, не се съмнявам, другото е лаф за наивници.

пс. Дано поне има някакъв минимален ефект за пчелите от тази кръгла маса.
Руслан
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 10:26 pm
Местоположение: Русе

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от Руслан »

Пак казвам, нищо не знам за тази организация и не познавам хората, ама ми омръзна от негативни отношения.Който и да се опита да направи нещо положително, все се намират хора да скочат с обвинения.
Пак питам, поканихте ли екипа който обикаля страната във вашия пчелин, за да споделите проблемите си и вашите виждания?Ако не сте, какво право имате да обвинявате организаторите в задкулисни намерения?И от къде добихте информация, че целта им е да налапат "едни пари"?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от dimitarbonev »

Така. Тази организация, независимо чия е свърши много полезна работа. Помагах им с каквото мога и ще продължа да помагам при изготвянето на предложенията до МЗХ за промени в нормативната база. Поканиха ме в работната група която разработва тези предложения. Не се знае от кой храст ще изскочи заека, така че аз съм оптимист, че поне някои много болни теми могат да намерят своето решение.
Много е жалко, че една не правителствена организация се наема да поправи това дето 11 пчеларски съюза са разрушили през годините.
Ако имате някакви идеи и предложения моля пишете, за да не пропуснем нещо.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Руслан
Мнения: 28
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 10:26 pm
Местоположение: Русе

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от Руслан »

Едно от нещата което "отговорните" фактори в министерството трябва да разберат, че пчеларството е по различен отрасъл от животновъдството.Какво имам предвид!?
Усещам някакви стремежи да се наложи някакво окрупняване.Като че ли се опитват да изхвърлят от играта основната част от производителите на мед, а това са стопанствата с около 50 семейства.Поне според статистиката която съм виждал, основното производство на мед не е от пчелари с по 200 и повече семейства.Това е така и в Европа, не само в България.
Пчеларството не е като отглеждането на крави и овце.И ако има някакви основания в окрупняването на животновъдните ферми, за пчеларството това би било пагубно.
Един разумен регламент би дал възможност на много хора като мен, които си имат основна работа, да се справят с обслужването на един пчелин от около 50 семейства.
Да не говорим за армията от пенсионери, които могат да дадат своя принос години(и ефекта за тях самите, добавяйки си допълнителен доход към мизерните пенсии, определени им от държавата).
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от volodq »

светльо написа:Пичове - на кой още не му е ясно, че ще се мре .... нали не, че съм песимист или нещо да натяквам, ма тази история с пчелите е точно след дъжд качулка, изчезването изобщо не е овладяно и проблемите даже още не са почнали да употребя думата "тепърва". Но ще кажат евреите, щом ще намалят, значи цената на меда ще расте - та знае ли се, може и ние да видим пари миг преди смъртния ни одър.
Да им таковам света побъркан - ненормалщина по всички параграфи и знаете ли какво ще ви кажа. Тъй като съм се интересувал и от други теми, които не са от пчеларската професия, ще ви кажа нещо друго - има хора-властници на този свят, които много добре знаят какво се случва с пчелите (и не само) и до какво ще доведе тяхното изчезване ....... всичко се прави нарочно, всяка война, всичкия глад, мизерия и нищета по света се правят нарочно, и нарочно не се вземат мерки за пчелите, всичко е търчи лъжи, идиотите, маси ще ми правят, какви маси бе божеееее, живейте колкото можете, щото не остава много.

п.п. естествено, само споделям, всеки си знае все пак - приятелски чувства към всички, колеги.
Абсолютно си прав Светльо,целта е да се дава на работещите,колкото да има за сметките и за хлебец-икономическо заробване(принуда) е целта-на масони,ротарианци или така неречената (световна конспирация) на богоизбраните народи!Тази лакомия и бездуховността, неминуемо води към края на всичко!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от volodq »

dimitarbonev написа:Така. Тази организация, независимо чия е свърши много полезна работа. Помагах им с каквото мога и ще продължа да помагам при изготвянето на предложенията до МЗХ за промени в нормативната база. Поканиха ме в работната група която разработва тези предложения. Не се знае от кой храст ще изскочи заека, така че аз съм оптимист, че поне някои много болни теми могат да намерят своето решение.
Много е жалко, че една не правителствена организация се наема да поправи това дето 11 пчеларски съюза са разрушили през годините.
Ако имате някакви идеи и предложения моля пишете, за да не пропуснем нещо.
Дано този път постинеш нещо Бонев!
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от dimitarbonev »

Сам няма да успея. За това се обръщам към вас. Споделете какво искате да се промени. Как може според вас да се променят някои неща. Какво не ви харесва в нормативната база и какво и как да се промени в нея.Нека да започнем от тук. Аз имам едно виждане за нещата, вие може да имате коренно различно. Започнете вие дискусията а аз ще споделям моето становище и накрая ще обобщим нещата така че да се постигне някакъв консенсус и всички да са доволни.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
rudy69
Мнения: 45
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 3:39 pm
Местоположение: София

Re: Кръгла маса „За пчелите и хората" бе открита в столицата

Мнение от rudy69 »

Проблема с пръсканията с най-различни препарати, които тровят пелите е много важен. Тази година ми останаха по една шепа пчели на кошер.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”