И пчеларите с намерение за протести

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от tsc »

Gojyto написа:Правя ти я веднага съпоставката.Производител на зърно (общо казано) получава 25 лв на декар.Производител на череши получава 25 лв на декар.Според теб справедливо ли е ??? И въобще за каква съпоставка ще говорим с нас пчеларите след като ние получаваме нищо...???
Dinko написа:Държавен фонд „Земеделие" изплати 5 865 000 лева по 976 заявления на пчелари. Това прави 90% усвояемост на бюджета за 2013 г., което е най-високият процент, реализиран досега по програмата. Така националната програма по пчеларство за 2011 - 2013 (НПП) успешно приключи третата година от прилагането си, съобщиха от пресцентъра на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ).

През 2012 г. усвояемостта беше 82%, а плащанията - 5 367 783 лева. Добрите резултати се дължат на традиционно силния интерес от страна на пчеларите, възможността за отпускане на кредити на одобрените бенефициенти по мерките за борба срещу вароатозата и за подновяване на пчелни кошери, както и допуснатото наддоговаряне на финансовата помощ.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2383089
Ти на това нищо ли му казваш???
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Зарко »

5 865 000 са за три години и не са получени от всички пчелари, а само от тези, които успяха да де преборят за ред пред разплащателната агенция. Ако се разхвърлят върху всички кошери у нас не само е нищо ами даже е трагично.
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от tsc »

Зарко написа:5 865 000 са за три години и не са получени от всички пчелари, а само от тези, които успяха да де преборят за ред пред разплащателната агенция. Ако се разхвърлят върху всички кошери у нас не само е нищо ами даже е трагично.
Включително и на тоя, дето си гледа 5 кошера в двора на село за собствена консумация ли? Да не мислиш, че бай Иван от село Долно Уйно е взел субсидия като зърнопроизводител, за декара с царевица, посят за кокошките???
Аз ли не съм разбрал или от 24 часа грешат?
През 2012 г. усвояемостта беше 82%, а плащанията - 5 367 783 лева.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Scutellator »

Код за потвърждение: Избери целия код

...Това прави 90% усвояемост на бюджета за 2013 г., което е най-високият процент, реализиран досега по програмата. 
През 2012 г. усвояемостта беше 82%, .... Добрите резултати се дължат на традиционно силния интерес от страна на пчеларите,........


Както казва Николай, и на теб ако ти подадат 20 лева в ръцете и ти ще ги вземеш. Ми каква да е усвояемостта, като отпусканата субсидия е близо до 100-те % от стойността на инвестицията и този който я зима почти не трябва да влага лични средства ( 'на ти едно "куфарче с пари" ). Ако се намалят процентите, този който взема тези пари ще се замисли. От субсидията ще се възпползват хора които така и така ще я правят тази инвестиция ( независимо дали със субсидия или без), защото им е необходима, не защото раздават пари "за да го направиш", а пък ако има финансова помощ тя би им дошла като бонус.

Бюрокрацията използва едни ей такива извратени думички, празни откъм съдържание, които имат за цел да скрият фактите че нищо не е свършено.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Gojyto »

tsc написа:
Зарко написа:5 865 000 са за три години и не са получени от всички пчелари, а само от тези, които успяха да де преборят за ред пред разплащателната агенция. Ако се разхвърлят върху всички кошери у нас не само е нищо ами даже е трагично.
Включително и на тоя, дето си гледа 5 кошера в двора на село за собствена консумация ли? Да не мислиш, че бай Иван от село Долно Уйно е взел субсидия като зърнопроизводител, за декара с царевица, посят за кокошките???
Аз ли не съм разбрал или от 24 часа грешат?
През 2012 г. усвояемостта беше 82%, а плащанията - 5 367 783 лева.
tsc да те уведомя,че зърнопроизводител с около 1000 декара се явява много дребен.Тези дребните получават по 25 000 субсидия.За едрите няма да коментирам.Кажи ми колко получава БГ пчеларя с 100 кошера.Ако не се лъжа даже най-голям процент от ко6ерите в БГ са на пчелари,които притежават 40 50 60 броя.Та мисълта ми е ,4е дребния зърнопроизводител може си живурка ,а дребния пчелар мре като куче.
Аз съм съгласен да няма субс на пчеларите,но да одрежат и всички останали.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Dinko »

Държавен фонд „Земеделие" изплати 5 865 000 лева по 976 заявления на пчелари. Това прави 90% усвояемост на бюджета за 2013 г., което е най-високият процент, реализиран досега по програмата.

През 2012 г. усвояемостта беше 82%, а плащанията - 5 367 783 лева.

Това е за година на един пчелар се пада по 5000 лв
Ама това не са пчелари като нас , които сами си правим кошерите.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Scutellator »

Хайде да видим колко разходи влага един дребен зърнопроизводител.
Когато един пчелар със 100, хайде 1000 кошера вземе да похарчи за пчелите си пари за една "комбайна", нека тогава да тръгнем да правим съпоставка. Нищо че в белите ( че и вече в черните) страни пчеларите от този калибър правят подобни инвестиции, в България такава нужда още не се осъзнава. Дай ги тия пари на пчеларите и те вместо да се развият, всичко ще отиде за ядене и пиене ( + някой и друг нов кошер), все едно гъркиня ги е раждала. В дългосрочен план това не е напредък. Вместо всеки да се фокусира към повишаване производителността на труда, пчеларското съсловие ще се превърне в едни прости и некадърни "мухари" (главния доход ще се генерира от "социални помощи", а не от произведена продукция). Да не говорим че когато и един бавноразвиващ се усети че и той може да направи пачка пари с пчеларство, какво да очакваме с цената на меда?..... И така ще се въртим в омагьсан кръг, изцяло вече зависими от субсидията.

Затова хайде нека не гледаме в чуждото канче. Единственото нещо което спира пренасищането на даден отрасъл с производители, е простата причина че не всеки може да я върши тази работа - както не всеки може да бъде банкер, така и миенето на кенефи не е за всеки. Този който чувства че не се справя с пчеларството, или да се вземе в ръце и направи нещо по въпроса, или да стане зърнопроизводител, собственик на хотел и т.н. щом си мисли че е много лесно. Няма време за офлянкване и постоянно мрънкане.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Scutellator »

Това е за година на един пчелар се пада по 5000 лв

Средно статистически свинско със зеле - за бай Тошо- свинско, за шофьора му - зеле.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Gojyto »

Да това са по 5000 лв на пчелар ,който е успял да се вреди.А колко останаха без пари.И като говорим в цифри въобще не са по 5000 на човек.Имаше такива които са зели за препарати по 20 000(сами смятайте да ли са третирали въобще със съответнич препарат).А да видим и ефекта от тази програма????
Отводките пълни боклуци.Какви ли не работи знам.На 3 рамки август месец,ако на тва казвате отводка.За майките няма да коментирам въобще.Единствено може се земат ко6ери и препарати.
TSC ти на това ли викаж много ????
Да аз на това не казвам НИЩО.Това са много добре изпрани пари!!!
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от tsc »

Казвал съм го много пъти, ама ще го повторя:
Субсидии трябва да се дават не на брой кошер, семейство или на калпак (пчелар), а на тон (килограм) продаден качествен мед (и други пчелни продукти). А продаденото се доказва с фактура или касова бележка. Как е при тютюнопроизводителите? Ама нещо като я чуете тая приказка се ослушвате като зайци в трънка! Защото на всеки му е добре да е в сивия сектор. Аз не съм по-различен, ако мога да мина метър - минавам. Ама не плача за субсидии! Е не може хем туя до края, хем душата в рая!
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Gojyto »

Лице ти и пчели нямаш ...какво даваш мнения въобще.Тая песен на тон сме я слушали.Ако е така прекупвачите веднага бутат цената надолу точно с колкото ще е субсидията.Нещо по тоя въпрос ще кажеш ли?А на зърнените босове да не им е на тон субсидияата.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Niki S »

tsc написа:Казвал съм го много пъти, ама ще го повторя:
Субсидии трябва да се дават не на брой кошер, семейство или на калпак (пчелар), а на тон (килограм) продаден качествен мед (и други пчелни продукти). А продаденото се доказва с фактура или касова бележка. Как е при тютюнопроизводителите? Ама нещо като я чуете тая приказка се ослушвате като зайци в трънка! Защото на всеки му е добре да е в сивия сектор. Аз не съм по-различен, ако мога да мина метър - минавам. Ама не плача за субсидии! Е не може хем туя до края, хем душата в рая!
tsc, това което искаш е нерално. Субсидиите при животновъдите е на глава добитък и това не е случайно, наистина имат млечни и други квоти но естеството при пчеларите е друго. Ползата е не само пряка /мед, восък / но и коственна - опрашване, нея как ще я калкулираш. Другата разлика е района в който пчеларстваш има силни райони със паша има и слаби а труда при слабите е по вече за да компесираш слабата или краткотрайната паша, от тук и корена разлика в добивите, т/е няма как да е на килограм. Тююна няма нищо общо със нас, това е политическо решение и мнопол. Килограм обаботен тютюн отива над 150лв, и много производители няма да помислят за субсидии ако им позволят да търгуват свободно със продукцията си. Работил съм в отрасъл /свързан със т.н. селско стопанство/ субсидиран от държавата преди много години и знам ползата за населението от такава дейност но всичко беше пресметнато и подпомагането беше коственно не пряко. Да субсидираш основния продукт който консумираш - храната е абсурд, особенно по такъв начин, обем и всеобхватност. Да емитираш нова валута зад която не стои конкретна държава, обеспечение със индустрия или други активи има своята цел и непазарните регулатори са част от тая цел.......
Това е един филм за пчелите и различните гледни точки към тях и показва крехкия лед по който вървим.
https://www.youtube.com/watch?v=c1h3Uv4_b9o
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от tsc »

Има резон в доводите ти, но според мен това е по-малкото зло.
Трябва разумно да се преценят плюсовете и минусите на двата начина.
Моя основен довод е, че така ще се стимулира интензивното, а не екстензивното развитие. Ще се разрастват безмислено пчелините като брой кошери, без да се гони добив на пчелни продукти, кражбите ще продължават да се разрастват, качеството на меда ще падне, цените също. Конкурентноспособност така не се постига!
Последно промяна от tsc на Чет Окт 24, 2013 9:42 am, променено общо 1 път.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Зарко »

Scutellator, прав си разбира се. Според мен ако има механизми да се коригира цената на меда никой няма и да се сети за тия субсидии. Много хора знам, които участват по различни програми единствено за субсидията. В това няма нищо градивно, нищо проспериращо. Както го каза ще се въртим в омагьосан кръг докато ни се завие свят и паднем. Няма смисъл от пари ей така да си имаш.
Факт е, че въпреки двата периода на пчеларската програма кошерите са намалели за последните три години с 130 000. Е тогава вече можем да говорим само за усвояване, а не за полза.
Субсидии ако има само на кошер ще се навъдят много кошери ама меда ще е пак толкова. Ако е на произведена продукция ще са ощетени пчелари в по-бедни региони. Може би да е някаква комбинация - брой кошери и задължителен минимум произведена продукция.

Факт е обаче, че пчеларите не са от най-заможните и ако искаш да направиш някаква инвестиция такива пари биха ти били добре дошли. Хм, инвестиция за "комбайна". Това в момента ми звучи като фантастика.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: И пчеларите с намерение за протести

Мнение от Gojyto »

tsc написа:Има резон в доводите ти, но според мен това е по-малкото зло.
Трябва разумно да се преценят плюсовете и минусите на двата начина.
Моя основен довод е, че така ще се стимулира интензивното, а не екстензивното развитие. Ще се разрастват безмислено пчелините като брой кошери, без да се гони добив на пчелни продукти, кражбите ще продължават да се разрастват, качеството на меда ще падне, цените също. Конкурентноспособност така не се постига!
Аз като казвам за субсидия на кошер не говоря за някакви звездни суми 50 60 70 евра.Говоря за нещо от рода 20 30 лв.Ти ще вземеш ли да правиш кошери само и единствено за тези 20 30 лв на година на брой.И да не ти пука дали ще искараш мед или не.Даже с тези 20 30 лв няма да успеем да извадим повечето пчелари от сивия сектор.Защото осигуровките на година са близо 1000 лв.Сам сметни колко кошера трябва да направиш да си струва ????? И пак ти казвам като си вземеш кошери да гледаш тогава давай мнения.Сега ходи си прави електричарските истории.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”