ограничения за пчеларството

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
osata
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2006 7:02 am
Местоположение: Балчик

ограничения за пчеларството

Мнение от osata »

Вместо поощрения, пчеларите- производители получават от МЗГ преди всичко ограничения.
Съгласно разпоредбатаа на чл. 36 от Наредба 9 "Не се разрешава реализация на пчелен мед и пчелни продукти в търговската мрежа на страната и за износ без технологична преработка в преработващо предприятие". Тъй като този текст е противозаконен и следва да бъде отменен, сега МЗГ предвижда да ни вкара в друго русло. Вестник "Пчела и кошер" ни уведомява, че ще бъде приета нова наредба за специфичните изисквания при първично производство и директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход.
Отново пчеларите са ограничени- ще могат да продават само 2 т. мед годишно, директно без преработвател.
Всеизвестно е, че непреработения мед има по- добри качествени характеристики от преработения. Известно е също така, че пазара се разширява и европейските потребители все повече ще търсят непреработена продукция.
Кому е нужно това ограничение от 2 т.- направете си сами изводите!
Интересува ме позицията на НБПС по този въпрос?
Какво мислите уважаеми колеги? Кой ще защити нашите интереси?
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: ограничения за пчеларството

Мнение от коко »

osata написа:Вместо поощрения, пчеларите- производители получават от МЗГ преди всичко ограничения.
Съгласно разпоредбатаа на чл. 36 от Наредба 9 "Не се разрешава реализация на пчелен мед и пчелни продукти в търговската мрежа на страната и за износ без технологична преработка в преработващо предприятие". Тъй като този текст е противозаконен и следва да бъде отменен, сега МЗГ предвижда да ни вкара в друго русло. Вестник "Пчела и кошер" ни уведомява, че ще бъде приета нова наредба за специфичните изисквания при първично производство и директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход.
Отново пчеларите са ограничени- ще могат да продават само 2 т. мед годишно, директно без преработвател.
Всеизвестно е, че непреработения мед има по- добри качествени характеристики от преработения. Известно е също така, че пазара се разширява и европейските потребители все повече ще търсят непреработена продукция.
Кому е нужно това ограничение от 2 т.- направете си сами изводите!
Интересува ме позицията на НБПС по този въпрос?
Какво мислите уважаеми колеги? Кой ще защити нашите интереси?
Ами, на първо време е стъпка в правилната посока. Сигурен съм, че малко по малко нещата ще се "канализират" и ще влязат в нормалното си русло.Що се отнася до наредба 9, там имаше една вратичка, която позволяваше на производители директната продажба при определени условия.За нашите интереси - докато всеки /организации/ тегли каруцата в различна от другия посока и дума не може да става, за защита на някакви интереси.
osata
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2006 7:02 am
Местоположение: Балчик

Мнение от osata »

Аз не мисля, че това е стъпка в правилна посока.По- скоро това е стъпка напред в избраната посока от управляващите, която е в ущърб на производителите и в интерес на преработвателите. Вратичката, оставена в Наредба 9 вече ще бъде отворена само за 2 т. годишно.
Тя се изразяваше в следното: Съгласно чл. 2 "Наредбата не се прилага за директна продажба на пчелен мед на крайни потребители от пчелари, регистрирани като земеделски производители...............".
Съгласно §1 от ДР "Директна продажба" е доставка от производителя на малки количества основни продукти до крайния консуматор или до местни обекти за търговия на дребно, директно снабдяващи крайния потребител.
С новата наредба се определя размерът на "малките количества"- до 2 т.
На практика се забранява директната продажба от пчеларите на пчелен мед, както на вътрешния пазар, така и за износ включително и за ЕС, без технологична преработка. Следователно като изключим 2-та тона останалото количество ни задължават да го продадем на преработвателно предприятие или ако го преработим в тези предприятия на ишлеме, ще можем да го реализираме директно.
Не съм чувала по света да има подобни регулации, ограничаващи свободния пазар.
На панаира в Добрич гост от Франция- председетел на една от асоциациите на пчеларите, обяви, че реализира сам, без преработка
пчелния мед, произведен от самия него от 400 семейства.
Ако има купувачи на непреработен пчелен мед, не трябва да се ограничават производителите да им продават такъв. Без значение е дали количествата са малки или големи. Как може да се дава определение за малки количества?
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

osata написа:Аз не мисля, че това е стъпка в правилна посока.По- скоро това е стъпка напред в избраната посока от управляващите, която е в ущърб на производителите и в интерес на преработвателите. Вратичката, оставена в Наредба 9 вече ще бъде отворена само за 2 т. годишно.
Тя се изразяваше в следното: Съгласно чл. 2 "Наредбата не се прилага за директна продажба на пчелен мед на крайни потребители от пчелари, регистрирани като земеделски производители...............".
Съгласно §1 от ДР "Директна продажба" е доставка от производителя на малки количества основни продукти до крайния консуматор или до местни обекти за търговия на дребно, директно снабдяващи крайния потребител.
С новата наредба се определя размерът на "малките количества"- до 2 т.
На практика се забранява директната продажба от пчеларите на пчелен мед, както на вътрешния пазар, така и за износ включително и за ЕС, без технологична преработка. Следователно като изключим 2-та тона останалото количество ни задължават да го продадем на преработвателно предприятие или ако го преработим в тези предприятия на ишлеме, ще можем да го реализираме директно.
Не съм чувала по света да има подобни регулации, ограничаващи свободния пазар.
На панаира в Добрич гост от Франция- председетел на една от асоциациите на пчеларите, обяви, че реализира сам, без преработка
пчелния мед, произведен от самия него от 400 семейства.
Ако има купувачи на непреработен пчелен мед, не трябва да се ограничават производителите да им продават такъв. Без значение е дали количествата са малки или големи. Как може да се дава определение за малки количества?



По принцип си прав. Но, въпроса опира до организацията или лобито което ще ни защитава интересите.
ФЕРАРИСТ
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Апр 07, 2006 3:58 pm
Местоположение: Ямбол, Ст. Загора
Обратна връзка:

Re: ограничения за пчеларството

Мнение от ФЕРАРИСТ »

osata написа:Съгласно разпоредбатаа на чл. 36 от Наредба 9 "Не се разрешава реализация на пчелен мед и пчелни продукти в търговската мрежа на страната и за износ без технологична преработка в преработващо предприятие". Тъй като този текст е противозаконен и следва да бъде отменен, сега МЗГ предвижда да ни вкара в друго русло. Вестник "Пчела и кошер" ни уведомява, че ще бъде приета нова наредба за специфичните изисквания при първично производство и директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход.?
Това мисля че никога няма да сработи, по простата причина че всеки нормално мислещ човек може да разбере че това не може да се контролира - ако ще и всичкия мед да трябва да си "преработиш", пак можеш да прекараш 100 кила, да си извадиш някакъв лист че ти е преработен и да го прекараш.....принципно говоря.....плюс това каква е гаранцията че ще ти дадът твоя мед, да не е само един да ходи, каква е гаранцията че в тоя мед преди твоя е нямало антиб.....просто е абсурдно.....
osata написа:Отново пчеларите са ограничени- ще могат да продават само 2 т. мед годишно, директно без преработвател. ?
Много важно, пчеларите дето вадят повече от 6 тонва на година се броят на пръсти, а то когато имаш право да продаваш два, там са и 4 и 6.....това сигурно ще е другото абсурдно ограничение, за което даже не си струва писането.....
osata написа:Известно е също така, че пазара се разширява и европейските потребители все повече ще търсят непреработена продукция.
Ако това е така, то нужното ограничение е нужно на милите медопреработватели, който по някаква абсолютна случайност са и износители с практика(нещо което е много важно), и дори се чуда как изобщо се говори за 2 това, а не за 300 - 400 кг да речем.....
osata написа:Какво мислите уважаеми колеги? Кой ще защити нашите интереси?
Никой не трябва да чака някой да му защитава интересите, а чисто и просто трябва да си ги гони сам. Държавата пречи?!?! - Така е, но щом от това пречене или както щете го наречете се възползват разни "преработватели"(отделен е въпроса с това дали те са замесени)това че ние не търсим начин за реализиране на интересите си е лично наш проблем......
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Брей..., Големи хитреци илязоха тези преработватели.
Помислете малко и ще се досетите в какво е заложена спънката за пчеларите. Тя за мен е изцяло икономическа. За да отговаря на новите санитаро-хигиенни и други изисквания пчеларя трябва да направи доста разходи. Така е изчислено, че продадените след това до 2 тона да не могат да доведат до печалба икономическия резултат.
Разгледано в маркетингов аспект, ограничението води до невъзможност на пчеларя за реализира продукцията си чрез големи търговски вериги, по простата причина, че има ограничение в количествата и партньорството няма да е дгосрочно, а ще трае само един месец. Важно е да се отбележи, че там не могат да се укрият количествата, защото се издават редовно документи. По този начин пчеларите се изтикват извън голямата игра и губят връзката с по-голямата част от клиентите. Ще им остане само утехата за реализация по малки не достатъчно оборотни магазинчета и сергии. Продавайки там не трябва да се забравя, че няма икономическа изгода от продажбата до 2 тона.
За мен това е истината !
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Нека да разгледаме нещата от няколко аспекта.
Първо - кой управлява министерството на земеделието? В края на краищата пчелният мед да не е тютюн.
Второ - колко пчеларски браншови организации има в българия? (Малко повече от БЗНС-тата.)Колко от тях наистина защитават интересите на пчеларите? - николко.Колко от тях защитават интересите на преработвателите и износителите? - Всички.
Трето и най важно - не е ли малко станно, че ние още не сме влезнали в ЕС а нашите управляващи ни налагат по-големи ограничения отколкото има в повечето европейски страни. Е това ако не е опит да сбъде смачкано българското пчеларство по подобие на лозарството и зеленчукопроизводсвото за сметка на "Големите" здраве му кажи.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
osata
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2006 7:02 am
Местоположение: Балчик

Мнение от osata »

Вашите констатации са абсолютно точни и сигурно никой не може да ги оспори. Но какво правим ние? Само си споделяме проблемите. Моето мнение е непрекъснато да алармираме медиите, т. е. публично да дискутираме проблемите. Аз мисля да пиша до Коритаров.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Апсолютно прави сте за медиите.
Трябва да се оплюе министерството на земеделието, защото е безхаберно.
Не съм съгласен с въпроса за организациите. Ние в Русе имаме регистрирана организация на национално ниво, в която е забранено членуването на търговци и преработватели и защитава интересите единствено на пчеларите. Вие само плачете, а не предявявате интерес от членство в истинска пчеларска организация. Може би ви притеснява плащането на членски внос :D , но без него не може.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Какъв ви е членския внос? Коя е организацията ? Дай подробности. :idea:
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Ограничения..

Мнение от Димкис »

Каква е тази глупост за двата тона мед?Какви са тези комуниститически ограничения?Тогава не можеше да притежамаш например кон./Доста проблеми им създаваха катърите защото не знаеха къде да ги причислят към конете или към магаретата./ Да имаш право да реализираш до 2 тона мед пряко може да го измисли само някой стар номеклатурчик.Това противоречи на всичко съвремменно за пазарната икономика.Има ли някъде публикуван проект на новата наредба за пряка реализация на меда?
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

http//www.bg-honey.com/
телефона е сменен звънете на GSM
Организацията има членове от различни краища на страната.
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

Ако не е организационна тайна разкажи за работата на организацията, взаимоотношенията между членовете, как реализирате продукцията си
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Разгледах сайта на ББПЕА Русе. Общо взето информацията е много оскъдна - устав, членство и някои общи насоки. Това предлагат и всички останали организации, даже и по-украсено. Напишете нещо по-конкретно, с което да ме спечелите. Колкото до членския внос не ме притеснява. Притеснява ме факта, че почти всички преработватели станаха и производители. А те имат и голям финансов ресурс за разлика от нас. Не напразно от известно време насам във всички пчеларски издания се тръби, че всеки пчелар сам трябва да реши дали професионално да се заеме с пчеларство, да създаде необходимата база и поне 200-300 кошера, което е трудно постижимо за почти всеки пчелар от среден ранг заради големите финансови средства, които са необходими, или да си крота с 20-тина кошера за лични нужди на любителско ниво. Нещо такова се случва вече с лозарството, където "големите" си въртят игрите и съсипват сектора.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

dimitarbonev написа:Разгледах сайта на ББПЕА Русе. Общо взето информацията е много оскъдна - устав, членство и някои общи насоки. Това предлагат и всички останали организации, даже и по-украсено. Напишете нещо по-конкретно, с което да ме спечелите. Колкото до членския внос не ме притеснява. Притеснява ме факта, че почти всички преработватели станаха и производители. А те имат и голям финансов ресурс за разлика от нас. Не напразно от известно време насам във всички пчеларски издания се тръби, че всеки пчелар сам трябва да реши дали професионално да се заеме с пчеларство, да създаде необходимата база и поне 200-300 кошера, което е трудно постижимо за почти всеки пчелар от среден ранг заради големите финансови средства, които са необходими, или да си крота с 20-тина кошера за лични нужди на любителско ниво. Нещо такова се случва вече с лозарството, където "големите" си въртят игрите и съсипват сектора.
Защо да е трудно постижимо? По-скоро е такова в съзнанието ни. Друг е въпроса, че аз смятам че и по-малко семейства /примерно стотина/ могат да определят професионализма на даден колега и да му позволят да работи като такъв.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”