Нови ограничения за пчеларството - открито писмо.

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

"Интензивно пчеларство" можеш да си поръчаш с наложен платеж от Котларски. Обаждаш се на тел.02/ 9311329 и се разбирате. Даже има издадена и втора част. Аз си взех първата част и съм доволен от съдържанието. За втората ще чакам да мине лотарията на вестника :wink: , щото може да ме изтеглят и да ми е подарък.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Коко тва сериозно ли ????Е кьде то4но???Само в п4еларските магазини или по книйарниците????Даи пове4е инфо???
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

DRone dai malko info za knijkata.Dokolkoto znam vatre ima obqsneniq za dvusemeinite ko6eri a???Ima li ne6to vqrno ili tazi tema e razgarnata v 4ast 2???
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Gojyto написа:DRone dai malko info za knijkata.Dokolkoto znam vatre ima obqsneniq za dvusemeinite ko6eri a???Ima li ne6to vqrno ili tazi tema e razgarnata v 4ast 2???
Двусемейно, двумайчино семейство и много,много други невероятни неща. Това е все едно откриваш едно ново пчеларство. Е някой неща не ми харесват, но са малко.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Лудница зна4и трябва да си я купя 100%.НО как да стане.Аз не вярвам,4е ако се обадя на този телефон там 6те ми я доставят???Нямам вяра в тези неща/???
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

Колко струват първата и втората част? За какъв тип кошери се пише в тези книги?
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

ттитто написа:Колко струват първата и втората част? За какъв тип кошери се пише в тези книги?
Втората струва 14 лв. Пише най-вече за рут, но и за ДБ. , ФАРАР.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Книгата на кое издателство е?????
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Gojyto написа:Книгата на кое издателство е?????
ИК "Феномен"
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Благодаря!!!Зна4и ако се обадя на този телефон,6те ми я доставят ли???За6тото живея в Бургас..
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Нови ограничения за пчеларството - открито писмо.

Мнение от toko652003 »

Dinko написа:ДО МИНИСТЕРСТВОТО НА
ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ
НА ВНИМАНИЕТО НА ЗАМ. МИНИСТЪР
Д-Р Светла Бъчварова
До председателя на НБПС
Г-н Пламен Иванов
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ЗАМ . МИНИСТЪР,
УВАЖАЕМИ Г-Н НРЕДСЕДАТЕЛ НА НБПС,
Приемаме безпрекословно контрола на районните ветеринарни лекари върху пчелините, съответно регистрирането и номерирането на кошерите, контрола на ДВСК върху произведените пчелни продукти от всеки пчелин поотделно, воденето на дневник за работата на пчелина, номерирането на партидите изваден мед, изискванията за хигиена, забраната за употреба на антибиотици и сулфонамиди, регистрацията на пчеларите като земеделски производители, забраната за подхранването със захар по време на медосбора, което е едно от важните условия за висококачествен мед.
Неприятно впечатление обаче правят издаваните в последно време разпоредби на МЗГ, които принуждават пчеларите да продават продукцията си на търговците преработватели, които от своя страна изкупуват продукцията ни на много ниски цени, като голямата печалба остава в търговците и принуждава много пчелари да се отказват да се занимават с пчеларство.
Незаконно е също отпусканите субсидии от фонд Земеделие фактически да се разрешават от търговците преработватели.
Ние, пчеларите, считаме, че законодателството и подзаконовите актове относно пчеларството първо трябва да се дискутират с пчеларите и тогава да влизат в сила, както беше например със Закона за пчеларството
Подготвя се обаче нова наредба, с която се осигуряват нови “възможности”на пчеларите да реализират продукцията си “сами”, без посредници.През последните няколко години, с наближаване приемането на България в Европейския съюз МЗГ освен създаването на регламенти при производството на пчелни продукти, регистрация на кошерите, респ. пчелните семейства, създава и ограничения, които са в ущърб на пчеларството:
1. По време на медосбора от пролетта до края на лятото, в зависимост от цъфтенето на овощни дървета, билки и земеделски култури ние вадим медове с различни вкусови, хранителни и лечебни качества, предпочитани от различни наши клиенти. Задължението медът да се хомогенизира е нарушение на човешките права на консуматорите. Повечето наши клиенти вече знаят, че при загряване на меда част от полезните съставки като ензими, аминокиселини и витамини се разграждат и те предпочитат непреработван и даже кристализирал мед. Във връзка с последното ще трябва да напомним, че на “Пчеларство Плевен 2006” на въпрос на български пчелар, един от почетните гости, световно известният специалист по пчеларските въпроси – г-н Жил Ратиа подчерта, че при износ медът е за предпочитане да не е загряван, защото се разграждат част от най-полезните му съставки. Известно е, че въпреки изследванията на износителя, купувачът отново проверява при негова доверена лаборатория качествата на меда и след това го загрява още веднъж, за да го разфасова. Много от големите клиенти на мед го искат хомогенизиран и налят във варели по 300 кг, но не всички. Това е въпрос на договаряне. Важно е да се отбележи, че сме имали случаи, когато чуждестранни клиенти искат медът от дадено качество да е разфасован в договорени предварително опаковки, като преди приемането купувачът още веднъж проверява качеството. Всеизвестно е, че продажбата на разфасован мед е най-изгодна за производителя и не разбираме защо трябва непременно “лицензираните” преработватели да участват в разфасоването, щом клиента предпочита директно производителя.
Трябва дебело да се подчертае, че търговеца преработвател изкупува, преработва и продава меда от производителите без предварително да прави анализ за антибиотици, сулфонамиди и ХМФ на меда от всеки производител и ако в партидата мед някой от пчеларите е внесъл замърсявания, страдат всички, попаднали в тази партида.
2. Защо например в подготвяната наредба се ограничава свободната продажба на произведеният мед до 2 тона? Ако качеството на продукта е потвърдено от ДВСК, че отговаря на БДС за България и на CODEX ALIMENTARIUS за износ, защо да се създават ограничения и всичката останала продукция трябва да минава през търговците, за да вземат по-голямата част от печалбата? Пред Закона Производителят и Търговецът-преработвател са равни. Противното е нарушение на човешките права на производителя пчелар, който системно е ограбван от търговците.
Уважаема госпожо Зам. министър, молим да вникнете в проблемите на пчеларите производители и да преосмислите някои от Вашите изисквания в интерес на пчеларите производители. В подкрепа на всичко казано от нас по-горе, в Интернет гъмжи от реклами напроизводители-пчелари от Германия, Франция, Холандия, които продават директно своята продукция, която естествено отговаря на всички законови разпоредби за качество, без да е минала през смесителните вани на големите преработватели.
С уважение и надежда:
Гинка Йорданова от Балчик, -odita@mail.bg
Дафинка Ралчева от Пазарджик- dafi07@abv.bg
Инж. Сава Дончев от Плевен- donchevs@mail.bg
Изкарвам го на втора страница
ако ще ни служи за база на нашето писмо да го обсъдим наново :idea: всеки да си хареса част от писмото което смята че е наи актуално и да го посочи

......................................................................................................
напроизводители-пчелари от Германия, Франция, Холандия, които продават директно своята продукция, която естествено отговаря на всички законови разпоредби за качество, без да е минала през смесителните вани на големите преработватели. 8)
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”