ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ - ОРГАНИЗАЦИИ

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от ттитто »

.
Последно промяна от ттитто на Пон Апр 12, 2010 10:05 pm, променено общо 1 път.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от nikoko »

ттитто написа:Колеги, четейки проектозакона за браншовите организации виждам, че част от нещата за които се говореше са решени от законодателя. Имам предвид за директното членство на физически лица в национална браншова организация - това няма да е законно, ако проектозаконът стане закон. (чл. 12 ал.2). Също така става ясно, че нерегистрирани земеделски производители не могат да стават членове на браншова организация( чл. 6).

Законът предвижда няколко вида организации: 1-браншови - многобройни с членове регистрирани земеделски производители или преработватели регистрирани по ЗХ;2 - национални браншови - многобройни, с членове не по-малко от седем браншови организации, без право на директно членуващи физически лица; 3 - национално призната браншова - единствена с членове национални браншови организации

Съгласно тази класификация, новосформиращата се организация, за която е написан проектоустав се припознава като бъдеща национална браншова организация. Същевременно проектоуставът противоречи в някои части на проектозакона, напр. членуването на нерегистрирани земеделски производители и разработването на Национални програми за пчеларство.

Възниква и въпрос защо трябва в устава да е описана структурата на организацията от населеното място до националното ниво като законът казва, че всяка местна организация може да стане браншова и всеки две или повече браншови могат да се обединят в национална браншова.

Ако се търси максимално бързо формиране на национална браншова организация, която с други да стане национално призната и да работи с МЗХ определено има какво да се промени по устава. Ако пък се цели да се създаде работеща структура, която да подпомага с дейността си постигането на разписаните в устава цели въпреки МЗХ и действащите нормативни актове, то това е друга работа.

Аз лично съм за втория вариант.
Много неща, не са ясни и поради тази причина предизвикват притеснение в мен , а и в други мои колеги.
Това изискване, в закона в браншови организации да членуват само замеделски производители е неприложимо за пчеларството. От НРА имам данни, че само 8% от пчеларите в Б-я са регистрирани като зем. производители. Над 70% от пчелните семеиства са собственост на пчелари с до 20 семейства, които ги отглеждат на принципа на хоби-занаятие, които нямат интерес да се регистрират като зем. произв, а в същото време искат членство в съответните организации. И ние не може да им откажем, най-малкото поради факта, че по този начин може да се упражнява влияние и контрол до известна степен, тези хора да обслужват своите семейства с необходимия минимум грижи,да са достъпни за тях необходимия минимум знания за да не се допусне бум в гнилцовите и други заболявания.Това са специфики на нашия бранш, които изискват да бъдат сериозно дискутирани и сведени до знанието на съответните държавни органи решаващи в момента текстовете от новия закон за браншовите о-ции. Дали една нова структура ще може да се вмести м/у тези които "съветват сега" държавните структури - незнам,но би трябвало.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от ттитто »

.
Последно промяна от ттитто на Пон Апр 12, 2010 10:04 pm, променено общо 1 път.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Има нов пчеларски съюз.
Не беше лесно но все пак се получи. Проблема е че трудното предстои.
Успяхме да прокараме идеята за представителство по региони, ноне всички области имаха свои представители.
За съжаление не можахме да прокараме идеята за вето, но никога не е късно. Мандата на управителния съвет и председателя е за една година за да може след като се структурира организацията навсякъде да може всички области да излъчат свой представител в следващия управителен съвет. Надявам се организацията да успее и да изпълни целите си.
За председател бе избран Михаил Михайлов, а за заместник Симеон Тодоров.
Управителния съвет засега се състои от 15 души. Всички с желание да работят за благото на пчеларството.
Дано да успеем.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от Margarita Dikova »

Г-н Бонев, след толкова много обсъждания, коментари и предложения за създаването на пчеларски съюз, най-после той е факт. Сега е редно да научим кои са 15-те лица, членове на управителния съвет - име, град, сектор, за който отговаря всеки член.
Това не само ще бъде публично огласяване на хората, заели се с управление на новата организация, но и ще активизира пчеларите - те ще знаят към кого персонално да се обърнат за членство или с въпрос и предложение.
Освен това ще се види кои региони нямат свои представители в съюза и това ще провокира за членство и хора от тези региони.
Използвайте форума за масирана информация, пускайте материали за първите стъпки на съюза - програма, идеи, проект за срещи с Министерството. С други думи, информирайте непрекъснато участниците във форума - те са добри глашатаи и ще свършат доста работа за утвърждаването на новата структура. Възползвайте се от момента и от възможността и действайте. Успех!
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от stan »

Какво е официалното име на т.нар. "нов пчеларски съюз"?
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

Името на този т.н. нов пчеларски съюз е "СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПЧЕЛАРИ". Имаше идея в устав да бъде вклщчено че сме приемник на идеите на БПС, но по мое настояване това допълнение отпадна. Мотивите ми бяха, че като ще градим нещо ново нека да е на чисто.
Относно информацията за устава, и членовете на управителния съвет, както и регионите които представляват имайте малко търпение скоро и тях ще публикувам. Нека да се попълнят измененията съобразно протокола на конференцията на устава и да получа списъка на имената и регионите на представителите, които не познавам. Няма смисъл да давам имената на парче.Относно планираните срещи в министерства и по-нататъчни действия и постигнатите резултати ще ви информирам редовно. Идеи има но нека най-напред да се направи регистрацията в съда. Без нея нищо не може да се предприеме. В най-скоро време ще се направи и сайт на сдрружението където всичко ще се публикува. За мен бе важно всяка една област да е представена, защото в различните региони проблемите на пчеларите са от различно естество и е добре когато се взимат някакви решения да се чува думата на всеки регион. За това настоявах за 29 членове на УС, въпреки обвиненията, че по този начин може да се блокира работата на съвета. Все пак колкото и несъвършенства да има устава той търпи корекции и грешките ще се видят и догодина ще може да се коригират. До тогава се надявам нещата да са тръгнали и да имаме предтавители от всички региони. Както вече писах по-горе първия управителен съвет, както и първия председател са с мандат 1 г. Следващите вече ще са с по тригодишен мандат, нещо с което не бях много съгласен, но пък това може да се промени.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от dimitarbonev »

СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПЧЕЛАРИ

І УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ

Име и презиме От град/ село
1.Михаил Михайлов - Председател София
2. Симеон Тодоров – зам.председател София
3.Илия Цонев – организационен секретар София
4.Георги Тодоров Пловдив
5.Кирил Киров Несебър
6.Георги Асенов Радомир
7.Даниела Челебиева Шумен
8.Йордан Джерикаров Радомир
9.Любомир Григоров Габрово
10.Тихомир Стоицов Кюстендил
11.Георги Бодуров Ямбол
12.Димитър Бонев Пловдив
13.Манол Тодоров Царево
14.Иван Терзийски Пазарджик
15.Янко Янков Варна


ІІ КОНТРОЛЕН СЪВЕТ

Име и презиме От град/ село
1.Цано Златев - Председател Плевен
2.Кирил Цветанов
3.Костадин Якофов Пловдив
4.Стоян Стоянов
5.Георги Георгиев

Устава можете да изтеглите от тук:
http://dox.bg/files/dw?a=7339d50818
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от tatu »

С право се съмняваш колега ,като гледам списъка на ръководния състав там няма представители от най пчеларските райони като Добрич,Русе и други.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от ттитто »

Това че няма пчелари от тези райони не означава ли, че тези райнони не са били активни при учредяването на новият съюз. Ако искат да стане нещо, ами да се съберат и след една година ще имат представители като се избира ново ръководство.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от tatu »

Те членуват в Ганчовия съюз, дали ще има обединение един Господ знае.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от ттитто »

бачо Иване, вярвам, защото има хора там, на които вярвам и които са доказали, че наистина милеят за пчеларството. Така че този съюз има подкрепата ми поне докато не се опитат да премахнат хората, на които вярвам.

Аз като искам нещо да стане драпам с нокти докато не го направя да ми хареса. Не се влияя от чужди мнения - просто съм си наумил нещо и това е. Трябва да призная, че понякога греша, но ако слушах другите досега нямаше да имам много неща. Нещата са както когато човек е влюбен - вижда само хубавите черти у партньора. Така че сега виждам хубавото у новия Български Пчеларски Съюз и нямам повод да не му вярвам.Остава обаче механизмът за самосъхранение, който ще ми даде сигнал, че нещо не е наред.
Ти определено не вярваш на БПС, но казваш, че искаш да му вярваш. Моля те напиши, какво трябва да се случи на този начален етап, за да кажеш "Ето това е добро и го подкрепям".
Последно промяна от ттитто на Нед Апр 18, 2010 9:30 pm, променено общо 1 път.
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от georgi_an64 »

Някой може ли да ми обясни как ще се реализира на практика чл.3 точка 14 която гласи
14. опазване на пчелините и пчелните семейства от кражби и вандалщина;
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: ОБЕДИНЕНИЕ НА ПЧЕЛАРИТЕ

Мнение от nikoko »

ba4o_ivan1976 написа:
georgi_an64 написа:Някой може ли да ми обясни как ще се реализира на практика чл.3 точка 14 която гласи
14. опазване на пчелините и пчелните семейства от кражби и вандалщина;
Както Ганчовия съюз и както Пламеновия за съжаление Гена и така ще се променят и изкупните цени които на практика не може ги промени никой за съжаление - все пак пазарна икономика а да си пишем глупостите и да си говорим хуморески има ли смисъл?
когато беше изложението в Плевен колко от колегите с които си пишем тук бяха там защото аз не познавам почти никой от вас или твърде малко но там видях саамо Бонев -като познат. Почти всички пресъстващи там бяха над 60 или 70 годишни не че имам нещо против тъх из межжду тях вярвам че има и кадърни хора но ми одговорете ТЕ КАКВО могат да направят за бъдещ просперитет та те са 50% с бастуни !

Ами няма, защото млади хора като теб и други от форума, не се трогват да участват в това ново обидинение. Поради неверие или нещо друго, няма значение. Тито е прав. Трябва да се даде шанс на "нещото", което и няма алтернатива в момента. Там има хора, на които може да се вярва - Бонев, Симо, Якофов, Бай Георги Тодоров/въпреки че е с бастун/. Ако искаме нещо да се направи Бачо Иване, ами хайде да не чакаме някой да ни го свърши.... Дай да си го направим сами.
Няма хора от добричко и други части от Северна Б-я. Не са поискали да са там, затова ги няма.А иначе сигурно ще бъдат добре дошли за да може да има по-голяма представителност новата организация, защото тя е създадена, но не е довършена. Тепърва предстои нейното доизграждане и структуриране. Вие сте хората, /и такива като Вас/ които ще определят облика и. Трябва само да поискате.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”