против кражба на кошери

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
Публикувай отговор
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: против кражба на кошери

Мнение от Майка »

Bojidar_qmbol написа:Защото ако са тарикат крадци точно това ще направят.
Ма те сигурно са тарикат крадците, пък и да не са ще станат, като ни четат форума и съветите ни. :)
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

Майка написа:
Bojidar_qmbol написа:Защото ако са тарикат крадци точно това ще направят.
Ма те сигурно са тарикат крадците, пък и да не са ще станат, като ни четат форума и съветите ни. :)
То и за това ние сме спестили много относно детайлите, кое как действа и какви реакции предизвиква. :lol:
Относно заглушаването - доста техника ще трябва да помъкне крадеца, защото са взети сериозни мерки срещу това. Основното предимство е, че и на 500км от пчелина да е собственика, той ще знае точно какво се случва. А известяване ще получи и този, който е наблизо и е подговен да реагира адекватно. Системата действително е уникална за БГ и Европа. И ако тук не се коментират детайли ще е по-добре. Едно от предимствата е изненадата! Който се интересува, ще научи каквото трябва да знае.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: против кражба на кошери

Мнение от зуница »

Всички охранителни системи имат смисъл , ако имаш възможност за бърза реакция.Ако системата алармира охранителна фирма, която на минутата реагира и изпрати хора, които да предотвратят кражбата.Ако си на 70-150 километра и трябва да тръгнеш да ловиш крадци, то ще си гониш "михаля".За час и при най-бързо придвижване от кошерите ти ще е останал само спомен.Охранителна система без подсигурена бърза реакция е "хаби пари".
А като чета разбирам, че и самата охранителна система е съблазнителна.Няма да се учудя , ако на някой му откраднат системата, а кошерите не барат.Всъщност уникална ли е системата и може ли да бъде индентифицирана , ако се открадне и монтира на друго място? Откриваема ли е след кражба? Пчелите не можем си позна ,но поне охранителната система да можем и по нея да търсим крадеца.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

зуница написа: .....
А като чета разбирам, че и самата охранителна система е съблазнителна.Няма да се учудя , ако на някой му откраднат системата, а кошерите не барат.Всъщност уникална ли е системата и може ли да бъде индентифицирана , ако се открадне и монтира на друго място? Откриваема ли е след кражба? Пчелите не можем си позна ,но поне охранителната система да можем и по нея да търсим крадеца.
Да!
1. Системата е с уникален фабричен номер, записан в процесора, който не може да бъде променен дори и от собственика и. Това можем да направим само ние със специален софтуер.
2. Системата е разпределена. Даже и да успее някой да вземе кошер заедно с датчика, без майката той не може да направи нищо.
3. Софтуера на системата е в собственика и достъпа до нея става с парола. Ако тя попадне в чужд човек, даже и той да има същия софтуер, пак не може да промени нищо в настройките, както и номерата на телефоните. За разлика от други "ефтинджос" системи, където номерата се записват в картите или в модема, тук те са записани в процесора и са недостъпни без парола.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: против кражба на кошери

Мнение от зуница »

Само (+)(+)....(+)! :)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: против кражба на кошери

Мнение от Bojidar_qmbol »

Изненадата е сигурно,че излиза някой мечка от най близката хралупа и подгонва адекватно крадците :lol: :lol: :lol: :lol: заглушаването е мн.лесно и просто поне при колите.На бившия ми шеф,жена му взела ключа за мерцедеса,а той е съм чувал е към 600бона.Пича извикал едни джанбази от Несебър и за 1мин. колата му била отключена,а е с не знам какви защити и известявания разправаха че била....В крайна сметка оня си коцкаше,и жена му нищо не разбра :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Преди да оплюваме на човека труда,дайте да го видим какво предлага.
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

Системата за охрана на пчелини BeeG 13 беше демонстрирана на пчеларското изложение в Етъра - Габрово.
Ето и малко снимки на елементите на системата:
SV1_2960_1.png
SV1_2975_1.png
SV1_2964_1.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

Пренасям тук една дискусия, която започна на друго място, но по определени причини може би е по-добре да продължи тук. А и началото му започна тук преди години. Тъй като хората, участващи в нея пишат и тук, мисля, че не нарушавам техните авторски права върху коментираните идеи.
rosty_sz
Кое кара пчелите да изпадат в роево състояние? Прочетох по горе интересно и логично мнение за броя кърмачки спрямо количество пило. Много възможно и звучи логично. От доста време разсъждавам по въпроса и имам предположение, че повечето пчели на малко място водят до натрупване на въглероден диоксид към който насекомите са много чувствителни и това е сигнала който отпушва роевото желание. Смятам да експериментирам в тая посока и да ползвам освен напълно отворени дъна и замрежени отвори в таванките. Ако някой е експериментирал в тази посока моля да сподели.
Много ми е интересна темата и ще я следя с интерес. Най-вече ще следя въпроса с 8 рамковите ЛР защото много се съблазнявам да заменя десятките именно с осмаци. Венер казва, че ако в плодника няма мед дори и осмака е достатъчен и прави едни сметки които звучат правдоподобно. Това е и другия въпрос, до тук се засяга абсолютния брой килийки и е логично да се предположи, че ако са повече, условията за повече пило са по добри, но ако те не са свободни? Хубаво е да разберем коя система дава най-големи възможности и след това да се замислим как да се възползваме най-добре.
tsc1
Започна да се оформя една интересна хипотеза:
- > нарастване броя на пчелите -> нарастване на нивото на СО2 -> пчелите се чувстват все по-некомфортно от тясното пространство и невъзможността да дишат - >изпадат в роево състояние.
Признак за тяхното "недоволство" е променящия се по честота и ниво звук на семейството.
Писах и в другата тема - ако има ентусиасти да обединят финансови средства за една година можем да докажем или отхвърлим подобна хипотеза. Ние имаме пълната техническа възможност да реализираме експеримента.
scutellator
По-скоро бих могъл да ти отговоря как да накараме пчелите да не изпадат/изпаднат в роево настоение. Първо, има огромна разлика между отделните пчели (семейства, породи) в толеранса който могат да поемат в състояние "неделен режим" ( stand by mode).
За да се рои едно семейство то трябва да има (достатъчно) мед в кошера, пчелите му да са на добър хранителен режим ( "мастно тяло") и да им е тясно.
Променяш кое да е едно от тези неща и няма роене.
Преди години съм поддържал семейства в предроево състояние близо 20 дни , може и повече само като ги оставях на ръба на гладуването
tsc1
Сигурно е така, както казваш. Не съм пчелар и не знам методите за поддържане на това състояние. За мен е интересно как с помощта на електрониката лесно и на време да диагностицирам опасността от възникването му. За да има време да се вземат мерки, преди да е станало късно.
scutellator
.....
Роенето в днешно време е нещо от миналото, казвал съм го много пъти, архаизъм. В днешно време противороевия контрол е нещо толкова излишно колкото и 100W крушки. Никой механичен метод за "разрояване" не може даде задоволителни резултати (в най-добрия вариант, при демарирането са нужни приблизително 10 дни пчелите да бъдат "разубедени" от това да се роят - 10 дни, които те изпускат от главната паша). Да, знам какви резултати се постигат понякога от подобни "свръх" силни семейства след демариране, но колко пъти някой се е замислял какви биха били добивите ако тези същите семейства никога не бяха изпадали в роева треска? Да възможно е.

Механичните методи не могат да бъдат решение на проблема. Едвали някой иска в пчелина си семейства които "дишат на батерии", а се роят по няколко пъти. Другата противоположност също е повече от реална.
tsc1
Ако правилно съм те разбрал, предварителната информация дали едно семейство ще се рои или не няма практическа стойност. Така ли е? Моля за конкретен отговор - Да или Не. За мен е важно да знам струва ли си работата в тази посока или тя е априори безсмислена.
borislav aleksandrov
За мен няма практическа стойност...
scutellator

От моя гледна точка - Да. Важно е да знаеш че (ня)кое семейство ще се рои дотолкова доколкото да не замине в гората, въпреки че аз съм се отказал да гоня рояци.

Ако семейството е с намерение да се рои, значи вече си на загуба, ако предотвратиш роенето/хванеш рояка - загубата е по-малка, но пак си е загуба.

За мен по-важното е не да знаеш че дадено семейство ще се рои ( всъщност кога точно, не е от чак такова съществено значение), а да имаш времето да направиш НЕЩО по въпроса. Всеки пчелар така или иначе си знае всяка година кога е най-вероятният момент за роене, не е нужно много за да се вземат съответните мерки това да не се случи(разширяване, демариране, в краен случай нацепване и убиване на старата майка).


От друга гледна точка, има пчелари за които роенето е желано събитие ( за увеличаване на семействата- така както е било преди 100 г ). Не само че не правят нищо за да го предотвратят, но дори понякога може и да го насърчават. Като дойде роевия период, си стоят на пчелина по цял ден и хващат рояци. За някои това е по-лесно от правенето на отводки.

Подобно устойство каквото имаш наум, би имало полза за пчеларите с може би до 50 кошера? А на тези с до 5-10 едва ли ще им притрябва (кошерите се ровят да не кажа всяка събота и неделя). Виж, ако успееш да измислиш устройство което ако не да заселва рояците в нов кошер, то поне да ги хваща, ще намериш пазарна ниша.

Единственото нещо за което си заслужава да има мониторинг,според мен, това е интенивността на пашата ( кога да се добавят още празни магазини за мед). Пашата не е еднаква за отделните пчелини в една и съща местност - дори за пчелини на отстояние 1-2 км един от друг разликата в пашата може да бъде ОГРОМНА. Отиваш на едното място и се успокояваш - още е рано да вадя меда, то в същото време няколко км по-нагоре горките може да са вече задръстени, след време го разбираш, но вече е станало късно.
tsc1
Благодаря ти за изчерпателната информация! По начало мониторинга на роенето и още повече ранното му предвиждане е един от трудно решимите проблеми. Ако си спомняш, това го коментирахме още преди три години в стария форум. Аз и тогава изказах съмнения относно достоверността на ония криви и базирането на метод само на честотен анализ на звука.
Би ли ми описал какви критерии могат да се ползват за интензивността на пашата. Очевидно е, че има количествени натрупвания - на какво и къде точно. За пчелар сигурно това звучи ужасно глупаво като въпрос, но аз не съм такъв и пчелин съм виждал само "през плет". За това колкото повече информация като за неспециалист - толкова по-добре. Понякога и от незначителен факт, могат да се родят интересни идеи за методи.
Въобще за сега за нас проблем са критериите за нещата в кошерите, тяхното сортиране по важност и възможно най-лесните и евтини датчици.
За сега проблеми с обработката на данните и тяхното предаване и съхраняване нямаме. Проблем са датчиците и правилното интерпретиране на данните. Тези два въпроса могат да получат решения само с много интензивна съвместна работа (направо си трябва симбиоза).
scutellator
Според мен измерването на влажността също е доста надежден критерий за измерване на интензивността. Просто трябва информацията да бъде правилно преработена за да съответства на приблизителния дневен приток.

Вече съм виждал подобно устройство показващо всевъзможни непотребни величини - беше на щанда на Лега по време на изложението(битпазара) в Плевен. Симеон Тодоров сигурно е по-запознат, щото неговия щанд беше точно до това устройство.
tsc1
Датчика за охраната на кошера е така конструиран, че веднага мога да му добавя комбиниран сензор за температура и влажност. Ще се смени само софтуера на системата и връзката с главната станция ще е двустранна. Ние имаме такава система за контрол на микроклимата в музейни обекти - гробници, църкви и други обекти със стенописи.
Какво ще кажете по следния въпрос: Да се мери не теглото на кошера, а относителната промяна на теглото на всяка рамка? Не ви трябва точно тегло, нали? Такава информация не е ли много по-съдържателна?
scutellator

Стига да има как да бъде измерено - да ( въпреки че в крайна сметка данните трябва да се опростят и да бъдат сведени до надпис на монитора "слагай още магазини!" и "не е нужно да се бърза"). При производството на мед нектарът се нуждае от повече пространство отколкото зрелия мед. Пчелите го разпределят в повече килийки за да могат по-бързо да му извадят влагата, постепенно по-зрелия нектар бива натрупван във все по-големи количества за килийка. Голямо местене пада докато накрая стане мед.

При много силна паша пресния нектар много бързо запълва всяко налично празно пространство. ЕТО ТОВА Е МОМЕНТЪТ КОЙТО ТРЯБВА ДА БЪДЕ СИГНАЛИЗИРАН. С преработката на нектара в мед, част от това пространство се освобождава, но от този момент нататък пчелите работят с намалени мощности спрямо пашата.
tsc1
Идеята ми е следната:
Кошера е един специализиран сандък със свой микроклимат. Там мерим температура, влажност, евентуално ниво на СО2 и образуването на конденз (индиректно добра ли е вентилацията), контролираме нивото и честотата на звука. Основния процес се развива върху рамките. Мерейки им теглото (да предположим, че може и не е скъпо) и знаейки, коя рамка каква функция изпълнява можем да извлечем много повече диагностична информация. Меренето не е проблем да става по 3 пъти на ден - сутрин, когато пчелите излитат да събират материал, вечер когато приключва процеса и през нощта. Меренето е относително, като при поставяне на рамка се отчита нейното тегло (тарата) и то се нулира в системата. Следваща стъпка към усложняване - на определени рамки мерим температурната "картинка" с матрица от 16 датчика.
Очаквам и други да се включат в дискусията и да се стигне до наистина полезни за пчеларите реализации, а не до някакви безсмислени усложнявания.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: против кражба на кошери

Мнение от kolobus »

Само по себе си да искаш информация за температура или влажност в кошера е безмислено.Защото затова се грижат пчелите.Иначе можем и тях да махнем и да поставим електроника за техен заместител.Но си има и положителни черти точно тази електроника.Ако си някой изследовател и правиш изследвания за живота на пчелите.Боя се,че колегите нямат това направление в отглеждането.От гледна точка на информацията за външна интервенция спрямо пчелина е хубаво да знаеш.Но не винаги можеш да реагираш на този сигнал.Например - намираш се далече.Как да се доверя на сигнала?Не може ли да бъде имитиран от лъжливо посегателство?Няма ли да бъда ощетен от нещо подобно.Например - да се върна при лъжлив сигнал и да проваля мой план/денят си/.Като Защита една информация може да служи само като се използва в наказателното право.Тогава информацията трябва да бъде такава,че да сме сигурни в нейното използване.По този критерий трябва да се ръководите щом искате да създадете добър и практичен продукт.И накрая това ,което ще предлагате трябва да има отблъскваща или застрашаваща функция за престъпниците.Не толкова проследяваща.С проследяване ще си направя живота труден.Ще ангажирам много хора и последствията не могат да бъдат обнадеждаващи.Искате дискусия.Добре,но тя може стане само тогава ,когато имате силни аргументи.Например в действителност да провалите някое престъпление.
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

kolobus написа:...Искате дискусия.Добре,но тя може стане само тогава ,когато имате силни аргументи.Например в действителност да провалите някое престъпление.
Именно дискусията е търсения ефект. Например целта на охранителната система е именно да извести собственика на пчелина за престъпно посегателство и с определени средства да го предотврати. Тя дава възможността за управлението им, но не самите средства. Тях всеки си ги избира сам. Те и не бива да бъдат коментирани тук. Рано или късно електрониката ще навлезе и в пчелините. Просто няма как те да изостанат от цялостното развитие на икономиката. Въпроса е това да става смислено, според нуждите на пчеларите, а не според хрумванията на инженерите. За това ние търсим дискусия и сътрудничество - да се натрупа един пул от идеи, които след внимателен анализ да доведат до полезни неща. Целта е обаче една - да се повиши ефективността на пчеларството и да се минимизират загубите от всякакъв характер.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: против кражба на кошери

Мнение от DAN »

Може ли тази система да работи комбинирано за охрана на пчелин с контактни датчици и едновременно за охрана на 7-8 помещения на къща с обемни датчици?
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

DAN написа:Може ли тази система да работи комбинирано за охрана на пчелин с контактни датчици и едновременно за охрана на 7-8 помещения на къща с обемни датчици?
Да, може. Тя има 4 самостоятелни входа и практически това са 4 зони. Охраната на пчелина с контактни датчици обаче има едно неудобство - много метри кабел, положени между кошерите. За това създадохме безжичните датчици.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: против кражба на кошери

Мнение от kolobus »

Добре,хубаво е да имаме някаква сигнализация.Нека да обсъдим какви средства биха могли да активират датчиците/охранителната система/.Дай да помислим по това.Аз бих си купил системата,ако имам сигурно средство да нарани или отблъсне/откаже/престъпника.Лично аз имам идеи и съм подготвил изненади на тези далечни приятели.Не става въпрос за пирони или нещо от сорта.Нека да помислим кое ще направи приятеля да съжалява цял живот.Силен звук няма да бъде ефективен.Ще си запушат ушите.
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: против кражба на кошери

Мнение от tsc »

kolobus написа:Добре,хубаво е да имаме някаква сигнализация.Нека да обсъдим какви средства биха могли да активират датчиците/охранителната система/.Дай да помислим по това.Аз бих си купил системата,ако имам сигурно средство да нарани или отблъсне/откаже/престъпника.Лично аз имам идеи и съм подготвил изненади на тези далечни приятели.Не става въпрос за пирони или нещо от сорта.Нека да помислим кое ще направи приятеля да съжалява цял живот.Силен звук няма да бъде ефективен.Ще си запушат ушите.
Вече казах - системата позволява "прихващане" на посегателство върху кошерите и пчелина като цяло и предаване на алармата към собственика и неговите приятели, приближени или охранителна фирма. Тя позволява управление на определени средства. Какви ще са те не е правилно да се коментира тук. Дали ще изплашиш крадеца, ще го упоиш, или ще го убиеш си е твое решение. Ти ще решиш дали ще спазваш закона или ти ще си закона. Колкото за звука - не си прав! Има оръжие, способно със звук да разпръсне цял площад от хора, не само някакви двама или трима кокошкари. Пусни едно търсене с Гугъл за "звуково оръжие" и чети.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: против кражба на кошери

Мнение от DAN »

Интересуват ме въпроси, които касаят охрана на пчелни кошери и жилищни помещения към тях:
- На какво реагират безжичните датчици?
- Колко броя максимално могат да се монтират и като са безжични всеки ли си има самостоятелно захранване?
- Колко броя обемни датчици могат да се монтират към системата? Те с кабел ли се свързват или могат да бъдат безжични?
- При прекъсване на ел. захранването централата как реагира.
- На какво максимално растояние могат да бъдат датчиците от централата тези които са безжични и тези с кабел?
- Предполагам може да се включи мощна сирена към централата?
- В този случай сирената трябва да има самостоятелно акумулатор, защото ако резнат кабела ще спре или сирената е вградена в централата.
- GSM известяването може ли да се включи допълнително и към вече съществуваща система за алармена сигнализация на част от сградата?
- Какви са цените на отделните компоненти за да направим сметка, колко би ми излезнала ако си я купя?
- Има ли указания за монтажа, защото мисля сам да си я монтирам?
- В какво се изразява поддръжката на системата?
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”