Качествено пчеларско издание

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Моля не се карайте. Нам смисъл.

Искам да СОНДИРАМ следното. Има ли интерес към така поднесена не новина а резюме:

Заглавие: Ибридингът, последствия и справяне (Inbreeding, its Consequences and Management)

Интересно за: Производство на собствени майки и собствени търтей.

Резюме :
Основния генетичен фактор, определящ оцеляването на затворена популация е броят на половите алели които то съдържа. Инбридинга (близкородственото кръстосване) създава проблеми на пчелите заради на хомозиготността на рецесивните алели за болести (recessive disease alleles), общо намаляване на количеството и намаляване на виталността на пилото включващо появата на диплоидни търтей.


1. За да е сигурно зимното оцеляване, жизнеността на лятното пило трябва да се поддържа около 75%, което изисква наличието на 6 или повече алела за пол (N). Ако жизнеността на пилото е под 72%, равнозначно на по-малко от 5 полови алела за Майка на 1 година, то това семейство има по-малко от 40% шанс да оцелее през зимата.

2. Броят (N) на алелите за пол в семейството може да бъде преценен от отношението (процента) на диплоидните търтей и работническото пило.
  • а)пребройте броя (x) на празните килийки в около 100 работнически килийки 12–14 дни след снасянето на яйцата
    б)намалете това число с процента на празни килийки в теоретично 100% жизнено пило в зависимост от възрастта на майката . Може да използвате 6 за Майка на 1 година [или х-6], 9 за 2 годишна майка и 22 за тригодишна майка.
    в)разделете 100 на полученото за да получите броя на половите алели N = 100 ÷ (x – 6)
Направете същите изчисления за няколко рамки за няколко семейства и пресметненте средните стойности



Изображение
Диплоидните търтей не достигат до зрялост. Ларвите им биват изяждани от пчелите скоро след излюпване на яйцето.


Речник :
Диплоиден търтей : не нормален търтей, излюпен от оплодено яйце. Мъжкият му пол се дължи на хомозиготността на гена отговроен за пола а не на хаплоидност.

Източник: Dorian Pritchard, PhD, Dip Gen, "Inbreeding, its Consequences and Management"


PS . между другото за конкретната сттия в оригинала с думи е написано да се делят получените празни килийки на сто, а формулата е дадена както съм го превел. Предпочетох да го преведа така защото си мисля че формулата, по-трудно ще се сбърка
Последно промяна от valyo на Сря Фев 22, 2012 7:09 pm, променено общо 1 път.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от Зарко »

колменеро написа::lol: :lol: :lol: Това последното ме разби. Иронията е че сме в това положение, защото вечно се опитваме да "краднеме", ама то така не става.

Когато аз с часове съм учил думички (защото така се учи език), вие сте гонили топката или сте карали колелета (образно казано) и сега какво. Да взема да ви поднеса всичко на тепсия, защото вие така сте свикнали. Да не полагате труд, а да получавате даром. Е няма да стане. Аз си знам цената на собствения труд. За какво да го правя? Сиренето е с пари.

И Зарко, който знае езици и има желание, може да намери всякаква информация. Не е нужно, някой друг да му казва за нея.
Има един лаф, че занаят се краде, не се дава.
Никой не може да те накара да кажеш или напишеш нещо без да искаш. Въпрос на добра воля е. А ако забеляза крадна е в кавички и става въпрос да се преведе нещо написано в чужди медии, не ти какво си написал от богатия ти опит.
А за езиците пак не си ме разбрал ама както и да е, разбрахме, че знаеш и си положил много труд.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от OVanBASTEN »

Настъпва сезонът на депресиите и еуфориите. Тази тема е подходяща някои да се развихрят, което всъщност те и не пропускат да направят!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

ABJ Extra-News Feb 22, 2012 - International Honey Market Update
Един анализ на ABJ, който мисля че е интересен за всички при определянето на цената на меда им.

Международният пазар на мед се приближава до две основни промени. Първо, пазарът на две нива, основан на наводнение от манипулиран китайски мед, изглежда се срива. Второ, очертава се сериозен недостиг на бял и тъмен мед, поради намалените добиви в Северна Америка, сериозни проблеми с добивите на мед във Виетнам и Аржентина, както и рязък спад в износа на "Индийски" мед. (Индийски е в кавички заради факта че като индийски всъщност се продава забраненият инак китайски мед . Забележката е моя) .Флорида съобщи, за най-тежката суша от половин век. Докато тази статия се пише, ние (ABJ) ,все още чакаме официална статистика от американското министерство на земеделието, но общото впечатление е, че реколта от мед за 2011 г. в САЩ е сред най-ниските, ако не най-ниската в писаната история.

Настоящият пазар е повлиян от комплекс фактори, включително: 1) волатилност на глобалните метеорологични процеси, 2) издигането на нетарифни търговски бариери, 3) намаляване и наказателното преследване на измамите и заобикаляне на разпоредбите и 4) валутни промени , като поевтиняване на еврото

Argentina
Аржентинската реколта ще бъде решаващ фактор, освен нелегалния внос на китайски мед през трети страни, който ще определя цената на светлите медове. Аржентинските посеви имаха в началото идеално време и високи очаквания за добра реколта. Тези очаквания бяха бързо разбити от интензивно затопляне и продължително засушаване. Съседа на Аржентина, Чили, претърпя сериозни природни пожари, които възникнаха от същите условия на засушаване. Според д-р Джеймс Хансен от НАСА, която има по-голям достъп до сателитни данни, отколкото всяка друга научна лаборатория в света, слънчевата активност е в подем и следващ Ел Ниньо, в рамките на следващите 3 години, ще увеличи тропическите температури в Пацифика. Най-топли години са 2005 - 2010 г. във виртуална взимовръзка (НАСА съобщение номер 12-020).
4-то тримесечие на 2011 г., пазара бе повлиян от няколко фактора.
1)След повдигнати обвинения от Флорида за „хитрувания” с китайски мед, огромно количество евтин мед бе изваден от пазра. Този фактор породи един усърден опит за манипулиране на пазара, за да се получи евтин мед, необходим за изпълнение на договори, които манипулации са предпоставка за постоянен поток на китайски мед, който навлиза чрез фалшивициране на митнически декларации.
2)Вторият фактор е твърдата нетарифна търговска бариера в Германия, която заплашва да се изключи всякакъв мед, който съдържа повече от 1% цветен прашец от генетично модифицирани растения. Както риска за здравето така и реда и условията за тестване предопределили това поведение, поставят европейския пазар в състояние на пасивност. Становището беше, че докато ЕС не изяснява този въпрос, не можем да купуваме мед (Ние , германците – блежката е моя).
3)Тъй като европейската икономика навлезе в дълбока финансова криза и отслабено евро, европейските търговци предлагаха все п о-ниски цени в долари, защото им е струва все повече и повече евро, за да купуват мед оценен в долари.
4)От друга страна, вселедствие на сушата в Аржентина и намаляването на запасите, германските търговци са склонни на отстъпки в становището си и казват "тъй като ЕС не е изяснила позицията си, ние може да купуваме." Ако този въпрос не се реши по благоприятен начин, те просто ще променят етикетите, за да се посочи, че медът може да съдържа прашец от генетично модифицирани растения. Те не се нуждаят и не искат свиване на техния бизнес с драстичнен обем, което ще е следствие на изискването да предлагат на само мед, свободен от ГМО прашец. До януари и февруари търсенето на аржентински мед от самата Германия е 400-500% по-голямо от предлагането на мед.
Селдва анализ за Мексико, Виетнам и Индия .
Накратко
- Индия за десет години увеличава ексдпорта в пъти, което няма научно обяснение освен че препакетира китайски мед. По тази причина през 2012 американското правителсто предвижда стъпки за спиране на нарушаването намеждународните закони за внос ( на китайски мед)
-Мексико . Суша и студ драстично намалили реколтата.
Виетнам – Законови пречки за внос на виетнамски мед в Европа. 95 % от експорта е за САЩ. Проблема са фунгицидите използвани за борба с гъбични заболявания при кафето , кашуто и др.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Моето заключение е, че сме в благоприятно положене за износ в Европа благодарение на:
-ниските добиви в Аржетниа,
-законовите резулации за мед без ГМО прашец в него
-проблемите на виетнамския (и бразилския в това число) мед
-и не на последно място че цената ние в евро
-нарастващо търсеня на истински, неманипулиран и без ГМО прашец мед.
dachkov
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Фев 13, 2011 5:26 am

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от dachkov »

valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Благодаря (по хронологичен ред) на Майка, dachkov, и Scutellator за предложенията.
Вчера и днес преглеждам тонове инфо. Доста интересно между другото.
Колеги има море от информация за което ние блаженно нехаем. Настрана от въпроса дали аз ще успея ( дали ми е по силите) да донеса до по-широк кръг от вас части от нея, съм все по-убеден че е изключително наложително тази информация да стига до БГ пчеларя.

Мисля си за формат сайт който е колекция на блогове, но без чат - имаме си вече поне два пък и не ни трябват заяждания и кавги, извинете. Всеки ще може да си отвори блог в него изключително лесно и да съобщи или преразкаже нещо което му се е сторило интересно.
Разбира се публикациите трябва да са от сферата която обсъждахме досега. Така нито аз ще "присвоявам" чужд труд, нито пък някой който иска да помогне ще е ограничаван от "организационни" проблеми.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

И ето следващ резултат с практическо приложение. Интерсното е, че за същия ефект съм чел да се постига с точно обратните действия. Не с разширяване на килийките а с стесняването им. Мисля че някъде вече го бях пускал.

Матиас Шмид регистрира патент през 1994 г. за полиметил метакрилат (PMMA, по-известен под търговското име Plexiglas or Perspex) за дизайн на рамка (основа). Килийките имат конусовидна форма - дъното е по-широко от отвора и с цилиндрична форма. Тази форма дава възможност за полагане на по-голямо количество на млечице. Поради по-богатото хранене, ларвите се излюпват по-рано, на 17 - 18 след полагане на яйцето, вместо на 21-ия ден, както при нормални условия. Женския Varroa както знаем се опложда в килийката с ларвата, един ден преди излюпването на младата пчела, т.е. на 20-тия ден след яйцеполагането. По този начин чрез по-ранното излюпване се пречи на размножаването на кърлежа.

↑ PatentDe, 1994 : Kunststoffbienenwabe. http://www.patent-de.com/19940113/DE4222602A1.html

Ето и мястото където съм срещал да се постига същия ефект в резултат на 2 фактора. Селекция на толерантна пчела и намаляване вместо разширяване на килийките. Моля ползвайте гоогле преводача, от немски ми е трудно.
http://www.guterhonig.de/Framesetstudien.htm



Серозна стъпка, заедно със селекцията на толерантна пчела в посока изчистване на меда и восъка от остатъчите от противокърлежните лекарства.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Още едно за днес

Сред заболявания на акара, само гъбичките са се покзазали смъртоносни за него. Varroa е с "ниска плътност на тялото" животно, което обича влажни местообитания, две условия, благоприятни за развитието на гъбичките. Сред няколко изследваните щамове, два са разкрили потенциал да унищожават Varroa, като са същевременно безвредни за пчелите и се адаптират към топлата и със сравнително ниска влажност околната среда на кошера: Hirsutella thompsonii и Metarhizium anisopliae

Гъбичките могат да се внесат в кошера или чрез храненето на пчелите със сироп, съдържащ спорите, с пръскане или фиксиране на ленти в кошера. Последният метод се е показал най-ефективен.

Пчелите са добър преносител на гъбичките и чрез налитането в други кошери могат да допринесат за по-нататъшно разпространение на гъбичките, а от там и за глобалното възстановяване от акара.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от ттитто »

Аз си мисля, че за такъв тип бюлетин най-подходяща би била една yahoo група.
Как функционира?

Стопанинът/те на групата я създава и получава групов имейл. Желаещите да членуват в групата трябва да се регистрират в groups.yahoo.com, след което намират групата и се записват с имейл, който си искат за нея. Всеки който иска да публикува нещо просто го пише в имейл, адресиран до груповия като може и да прикачва файлове.

Хубавото е, че групите си имат файлов архив. Всеки може да си гледа пощата и да си чете бюлетина когато си иска като си провери пощата. Аз лично участвам в няколко такива групи на различна тематика и имам достъп до кореспонденция отпреди години.Освен това няма да се налага да се търси място за веб страница. Няма да се налага да се изработва веб страница. Ще може да се контролира достъпа до групата. Все пак може да изтече авторски защитена информация понякога и да се окажем уязвими, ако просто ей така всеки има достъп.

Какво ще кажете за този вариант?

Единственото, което ме притеснява е, че някои от нас може да се впуснат в ненужни коментари и да се стигне отново до конфликти.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Има хляб в тази идея, защото дето се вика може да стане веднага.
Ами има и недостатъци.
Хоства се от мастодонт като яхоо. Не знам каква свобода има в оформянето на "surrounding"-a
Много подобна е на социална мрежа. Направо си е форум.
Има възможност за мног спам разпространяван чрез мейла.
Удобна е за хора които имат навик да ползват мейл. Не знам дали е така за масовия колега.
Предоставя възможност да се почват и водят дискусии, което ми се ще ако може да се избеге.
Недобросъвестни или не по темата постове от рода на Сттрашно! Велико, Ужасно могат да развалят цялата група. Все пак те си се броят като постове. Ако е блог, си влизат в чата на блога, и то за конкретната статия. Много по-подреден е блога.


Ако е набор от блогове, каквто си сложиш в блога - това е. Не се иска никакъв допълнителен достъп за четене, "лоши" постове развалят само дадения блог?
Лошото при набор блогове е че става трудно с търсенето...

НО не пречи да се почне с една yahoo група - за да се види има ли интерес въобще ....
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Ето още малко. Общо взето известни неща, но събрани заедно и с изведени изоди и цтирани изследвания. В момента в който кажеет че досаждам ще спра.

2. Въглехидрати
2.1. Хранене на семействата (съкратен преразказ)
.....
Изследва се нуждата от въглехидрати като се посочва че тя варира спред какво извършва семейството. Казва се че енергийната цена при перзимуването особено при продължителни зими е доста висока. Загубата на тегло, т.е. енергиен разход, е по-високо по време на отглеждане на пило зимата (0,84 кг / седмично) в сравнение с разходите за терморегулацията необходима за оцеляването на семействата без пило (0.42 кг / седмично).

Всички го знаят, пиша госамо за да се видят пропосрциите - 2 пъти повече всъщност.

2.2. Хранене на възрастната пчела
....

Една възрастна работникчка се нуждае от около 4 мг изолзваеми захари на ден за оцелеляването си (Баркър и Лехнер, 1974). Затворени (Кoшерните?? Caged???) пчели, хранени изключително с въглехидрати, оцелеят най-добрите на захароза (LT50 = 56.3 дни), в сравнение с мед (31,3 г) или високо-фруктозен сироп от царевица (HFCS, 37,7 дни) - Barker and Lehner, 1978.
...
Някои захари, като маноза (Staudenmayer, 1939), галактоза, арабиноза, ксилоза, melibiose, рафиноза, stachyose и лактоза (Баркър и Лехнер, 1974 г.; Баркър, 1977 г.), са токсични за пчелите. Тези захари могат да бъдат открити в значителни количества цветения прашец (виж позоваванията в Баркър, 1977 г.) и нектарите на Tiliaceae (Липови) или Theaceae(Чаеви) (Баркър, 1990) или на ексудати (отделени от ) на лалета (Баркър и Лехнер, 1976).
Около 40% от захарите в соята, които се използват като заместители на цветния прашец, са токсични за пчелите (Баркър, 1977). Токсичност се намалява, когато пчелите имат много нектар или когато тези въглехидрати експериментално се разрежда до под 4%, с 50% захаросан разтвор (Баркър, 1977).

Друго вещество, токсично за пчелите е хидроксиметилфурфурол (HMF), сформирано от катализирана с киселини, дехидратация на хексозни захари, особено фруктоза, или се формира в меда в резултат на топлинна обработка или за складиране. Високите нива на HMF трябва също да се разглежда като рисков фактор при храненето с инвертна захар или HFCS. Добра оценка на токсичността на HMF е публикувана от Jachimowicz и El Sherbiny (1975): захарни разтвори, съдържащи 150 ppm HMF причиняват смъртност 58,7% в рамките на 20 дни в пчели, отглеждани в клетки (caged bees????), докато разтвори, съдържащи ppm HMF - само 15,0%, което не се различава значително от контролите (12,5%). Тоест HMF в нива от 30 ppm могат да се разглеждат като безопасни за пчелите. Наскоро, съдържание на HMF в наличните в търговската мрежа HFCS бе определено между 3.1 и 28.7 милионни части - LeBlanc et al. (2009). Те също така показаха, че HFCS, съхранявани при температура 40 ° C за 69 дни може да достигне 250 ppm, концентрация, която значително намалява дълголетието в сравнение с HFCS с по-ниски концентрации на HMF (57-200 PPM). Авторите с право се противопоставят на сравнение на смъртността на пчелите от HFCS и захарозата, но пчелите в техния експеримент са оцелели по-добре на захароза.

2.3. Хранене на ларвите

Ларвите са редовно посещавана от кърмачките така че тя винаги е достатъчно обезпечена с храна.
..........
Липсата на въглехидрати ограничава броя на ларвите, отгледани през пролетта, когато са малко източниците на нектар и зимните запси са намаляли, или след прибиране на меда при липса на адекватна замяна на въглехидратите. Малко се знае за летални или сублетални ефекти на HMF или токсични захари при ларвеното развитие.

......
....
5. Рискове за пчелите свързани с храненето
5.1. Глад

Пише че не е добре да го допускате :) :)

5.2. Монокултурите

Медоносни пчели характерно събират смеси от полени от много различни видове (Wille и др, 1985; Dimou и Thrasyvoulou, 2009), като по този начин поддържат една балансирана и разнообразна диета. Използваните за опрашване в селскостопанските райони семейства, страдат от по-малко разнообразен хранителен режим на полени. Тази диета не включва всички основни хранителни вещества. Диетата от „моно” прашец при само няколко култури - сладка детелина (Campana и Moeller, 1977) или горчица (Сингх и Сингх, 1996) - се смятат за по-добри от смесени (дори и бедните) полени. Като цяло диетата от един цветен прашец само на едно растение отстъпва значително на смесени диети (Schmidt, 1984; Schmidt et al., 1987; Alaux et al., 2010). Schmidt et al. (1995) заключават от техните експерименти, че пчелите за опрашване, които имат достъп само до цветния прашец от слънчоглед или сусам, са силно стрсирани и трябва да им се осигури допълнителен цветен прашец или източници на протеин. Разнообразието от цветен прашец може да компенсира недостатъците от основни хранителни вещества в прашец от един вид (например недостатъка на arginine в прашеца от глухарче , Хърбърт и др., 1970). Ако в „моно” прашеца липсват тази основна хранителна съставка, пчелите не могат да компенсира с консумацията на повече прашец с такова ниско качество. Този хранителен стрес, наред с други фактори, може да бъде отговорен за висока смъртност (Naug, 2009).

Това се отнася разбира се и за качеството на продавания прашец, нещо за което не се говори много много от нашего брата по обясними причини.


5.3. Трансгенетични продукти (генно модифицирани , моя бележка)

Страничното въздействие на генетично модифицирани култури върху медоносните пчели е слабо изучено и зле разбрано. Много автори (n Malone and Pham-Delègue, 2001) изучават ефекта им върху медоносните пчели, във взръзка със заплахата от растения, съдържащи Bacillus thuringiensis (Bt) токсини или протеазни инхибитори. Malone et al. (2004) показват, че употребата на инсектицидни трансгенни растителни протеини (insecticidal transgenic plant proteins) от отглеждани в клетки пчели, не влияе върху оцеляването и развитието на хипофарингeалната жлеза. Много висока концентрация на протеини Cry1Ab може да се отрази на способността на работничките за обучение или на хранителното им поведение (Ramirez-Romero и др., 2008), но дълголетието не се намалява. От заключенията на Babendreier и др. (2004) може да се предположи, че количеството на Bt-токсин от прашец от царевица, който ларвата поема в процеса на развитието си е далеч по-ниско от нивата на токсичност


5.4. Остатъци от пестициди в хранителни вещества

Когато търсят храна в близост на широко използвани за селското стопанство райони, медоносните пчели неизбежно донасят химикалите, които се прилагат за растителна защита в своите кошери, чрез събиране на замърсени нектар и цветен прашец. Няколко изследвания (Rortais et al., 2005; Johnson et al., 2010) оценява потенциалния риск от инсектициди, приеман от пчелите чрез заразени цветен прашец и нектари. Ако приемем, максимално изложение , е доказано, че токсините могат да достигнат нивата, считани за смъртоносен или

ПОПРАВКА ОТ Scutellator : убиват част от пчелите.


т.е. - при иделано пчеларстване, на чисто, със собствен восък и т.н. , при ограничаване на лекарствата - пак зависим от това с какво третират около нас. Меда ни пак може да бъде компроментиран от недобросъвестни арендатори.

5.5. Отравяне с растения

Някои растения, включително и тези, които се препоръчват като медоносни култури произвеждат вещества, които са отровни за пчелите. Например, отравяния от настоящето protoanemonin в цветя в сем. Лютикови (Ranunculaceae) са били заподозрени като причинители на майскта болест. Токсични saponin са открити в нектара и цветенния прашец на видовете на на Aesculus (Hippocastanaceae) (Конските кестени). Темата е задълбочено разгледаан от Баркър (1990). Проблеми по отношение на захари, токсични за пчелите, има в 2.2.
Последно промяна от valyo на Съб Фев 25, 2012 8:44 pm, променено общо 1 път.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Сега чета една много интерсна статия за това което те наричат селекцията на толерантна пчела. Ное голямшка и не знам доколко е интерсно само резюме от нея. Ще гледам да постна нещо по въпроса.
Има цяло общество на "майкопроизводители" и пчелари в Германия което се занимава с това. Аконякой иска да базира пчелите си на техните достижения:

http://www.toleranzzucht.de/

Между другото този сайт е цитиран в доста отговорни научно ориентирани публикации, така че сигуно значи нещо.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от ттитто »

Тук има доста интересни статии за борба с болести и вредители и др. http://www.clemson.edu/extension/beekeepers/
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от valyo »

Аз малко загубих интерес да се правя на популяризатор. Причината са "колеги " като др. ОВанБастен. Нямат 2 информативни поста, но с другото са напред. И знаят как е и как трябва да е - какво има да се мъчи човек за тях, сякаш си нямам друга работа.
По-лесно е като тях. Остави другите да пишат, ти само ги чети.
Който иска да продължава.
колменеро

Re: Качествено пчеларско издание

Мнение от колменеро »

На Бонев му трябваше цяла година за да осъзнае реалността. Ти го направи за една седмица. Има напредък. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”