Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от Цеко »

Аз от миналата година ползвам синьото(не събирам прашец), тая зима ми е първа и ме беше шубе да го оставя отворено, но като четем колегите сигурно е по добре да не се затваря.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от saso »

Бях решил, че е излишно да се продължава темата, но прочетох два свързани въпроса, зададени от колегата kapaneca, които искам да коментирам и смятам че е по-подходящо да го направя тук.

Ето ги и въпросите:
“valyo Разбрах ,че не препоръчваш след като тръгне пилото февруари да се затоплят с найлон ,ти как ги затопляш твоите.”
“Ако сложа найлон но не затворя от долу дъната какво ,ще се получи”

Колега kapaneca, приятно ми е да те видя отново активен във форума.

Какво ще се случи, ако сложиш найлон и не затвориш отдолу дъната? Ами надявам се, че ще се случи това, което се случва и при мен всяка година откакто го практикувам - прекрасно зимуване на семейството. При различните кошери прилагам различни варианти и мога да сравнявам. При този се получава най-добър резултат(за мен).
Не приемай, че има противоречие с мнението на колегата valyo. Разликите идват по-скоро от различните гледни точки и от известни нюанси в позициите.

Принципно с поставянето на найлон(РЕ фолио) не се цели “затопляне” на пчелите, макар че при определени условия би могъл да бъде много полезен и ефикасен за постигането и на тази цел.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от valyo »

saso написа: Не приемай, че има противоречие с мнението на колегата valyo. Разликите идват по-скоро от различните гледни точки и от известни нюанси в позициите.

Принципно с поставянето на найлон(РЕ фолио) не се цели “затопляне” на пчелите, макар че при определени условия би могъл да бъде много полезен и ефикасен за постигането и на тази цел.
Няма разлика в позициите. Впечатленията ми от найлона през зимата са положителни и съм го написъл в другата тема откъдето е взет цитата.
Но тръгне ли пило, затварям дъното и махам найлона защото влагата става твърде много.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от saso »

Да, така е относно влажността. И двамата се стремим към избягване на вредните ефекти от високата влажност.
Ти махаш найлона и затваряш дъното, аз оставям дъното отворено.
Т.е. не правя нищо.
Разбира се, има и други подходи в тази насока, но затварянето на дъното при плътно покриващо плодника РЕ фолио(найлон) не е сред тях. Определено, ако се приложи само това действие, то би довело до увеличаване на влажността.

Не знам дали е коментирано във форума, но има още един материал, който се използва за същите цели като найлона. Според пчелари, които са го ползвали, освен че е по-прозрачен, има и предимството, че много лесно се отлепва от прополиса.
Става дума за ЦЕЛОФАН.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Малко късно прочетох мненията на колегата saso И ??? !!! .До днеска влага нямах в кошерите. Но реших да ги затопля и да ги улесня в отглеждането на пило. Явно съм объркал нещата защото днес сложих найлоните върху рамките и затворих дъната от долу.Ако другата седмица им отворя дъната късно ли ,ще е
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от tsc »

kapaneca написа:Малко късно прочетох мненията на колегата saso И ??? !!! .До днеска влага нямах в кошерите. Но реших да ги затопля и да ги улесня в отглеждането на пило. Явно съм объркал нещата защото днес сложих найлоните върху рамките и затворих дъната от долу.Ако другата седмица им отворя дъната късно ли ,ще е
Идеята е малко по-друга - да се затопля входящия въздух без да се нарушава циркулацията. Така влагата не се повишава. Постига се с електрически нагреватели, действащи предимно през ранната пролет, когато температурите падат през нощта, но през деня е топло. Така се ускорява развитието на семейството.
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от saso »

Не се притеснявай kapaneca! Няма нищо страшно. Пък и нещата са относителни.
Хубавото на пчелите е, че успяват да се справят с повечето от намесите на пчеларите. Без значение какво точно са искали да постигнат.
Погледни на нещата от другата гледна точка. При наличие на пило, ниски външни температури и съответно конденз, просто няма да им се налага да излитат за да осигуряват вода.
Важното е да имат приток на достатъчно свеж въздух(кислород). И подходяща храна, разбира се.

Ако искаш лесно да постигнеш затопляне или иначе казано по-малки топлозагуби, просто можеш да поставиш върху найлона лист стиропор. И сам ще прецениш ефекта.
Препоръчвам ти го.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

saso написа:Не се притеснявай kapaneca! Няма нищо страшно. Пък и нещата са относителни.
Хубавото на пчелите е, че успяват да се справят с повечето от намесите на пчеларите. Без значение какво точно са искали да постигнат.
Погледни на нещата от другата гледна точка. При наличие на пило, ниски външни температури и съответно конденз, просто няма да им се налага да излитат за да осигуряват вода.
Важното е да имат приток на достатъчно свеж въздух(кислород). И подходяща храна, разбира се.

Ако искаш лесно да постигнеш затопляне или иначе казано по-малки топлозагуби, просто можеш да поставиш върху найлона лист стиропор. И сам ще прецениш ефекта.
Препоръчвам ти го.
Благодаря за мнението. Дъната ги отворих още на другия ден а днес погледнах два кошера нямаше конденз който да е притеснителен само на единия имаше по няколко капки в четирите ъгъла но си бяха доволни според мен защото питката беше почерняла от пчели .Върху найлона има весници ,един ред велпапе,отгоре парцали и най отгоре възглавницата
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”