Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Привет.Начинаещ пчелар съм и се интересувам как точно се зазимяват кошери ДБ ,когато са със изцяло мрежесто дъно без магазини и когато магазините са на самите кошери през зимата.Моля който е запознат нека обясни стъпка по стъпка как точно се прави,ако има и снимков материял:
1.Каква е подредбата
2.Свиват ли се плодниците и кога (есен или на пролет)
3.затоплящи материали използвате ли и къде се поставят и кога
4.Дъното целогодишно ли е отворено или в даден момент го притваряте или изцяло затваряте (когато има вече ранно пило ?)
5.Слага ли се найлон къде и кога
6.Прелките как се позиционират , от зад срещу последната рамка от към най студената страна пробива ли се отвор ф20
7.Особености при зимното подхранване
8.Ако има нещо което да съм пропуснал от незнание моля да се добави
Благодаря предварително за отделеното време
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от saso »

Привет kapaneca!
Ще ти отговоря на въпросите, но после искам и ти да ми отговориш. Колко си начинаещ? От колко време работиш с пчели, в кой раойн, какви кошери ползваш и какво очакваш от пчеларството.

А сега отговарям на въпросите ти по ред на номерата им.
1. Както си я подредят пчелите.
2.Не.
3.Не.
4.Целогодишно.
5.След ,като извадя меда слагам ПЕ фолио върху плодника и достатъчно количество медови запаси, осигуряващи нормално презимуване.
6.Ползвам нормални прелки, стеснени така че да не могат да влизат мишки.
7.Не подхранвам с други захари. При нужда оставям разпечатан мед над ПЕ фолио.
8.Можем да обсъждаме още много аспекти на пчелоотглеждането, но все пак ще трябва да формулираш конкретни въпроси, отговорите на които те интересуват.
Успех.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Да забравих да направя най важното а именно да се представя.Казвам се Милен Михов ,живея в гр.Русе.Прекъснах досега с пчелите преди 7г и много неща са ми избледнели и позабравил което нормално след като не се практикува има и много новости който са навлезли.За това се определям на ниво начинаещ. А преди това (22г) съм помагал на родителите ми но не съм бил водещ при целия процес.В момента нямам пчелни семейства но планирам рано напролет да закупя от 20 до 30 бр ройчета или пчелни семейства- ДБ.Сега подготвям мястото където ще ги настаня,чета литераттура съъбирам теоритична информация за да ми е малко по лесно после с практиката .Очаквам да достигна такова ниво че да мога след време изцяло да се занимавам и издържам със пчеларство.
За да продължим дискусията не ми се изясни:
Това не го разбрах " При нужда оставям разпечатан мед над ПЕ фолио".
ПЕ фолио,плътно да покрива плодника ли се слага има ли някакъв процеп по него,върху ПЕ фолио слагали се под капачна рамка(възглвница) какъв вид е ако се слага .
Живот и здраве ще има още много въпроси за който ще питам и ще съм благодарен на всички отзовали се но ще го карам месец по месец с малко предварение за да имам време да реагирам,и накрая може да се получи (календарен справочник за начинаещи)
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от valaz »

Това не го разбрах " При нужда оставям разпечатан мед над ПЕ фолио".
ПЕ фолио,плътно да покрива плодника ли се слага има ли някакъв процеп по него,върху ПЕ фолио слагали се под капачна рамка(възглвница) какъв вид е ако се слага .

Aз покривам плодника с фолиото, като го подгъвам от задната страна, така, че да остане пролука ивица от около 2-4 см. Отгоре слагам магазин с пити, по които има останал малко мед. Така пчелите си пренасят мед в плодника за попълване на запасите и същевременно пазят магазинните пити от молец. През септември, магазинните пити може да бъдат прибрани на склад, защото молеца вече не е опасен. Недостатък на метода е, че за работа в плодника се налага сваляне на магазина. Друг недостатък е, че пчелите имат достъп до магазинните пити по време, когато в плодника се поставят противоакарни препарати - месец август. Затова, аз третирам с екостоп.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

valaz ;това докато се захлади и стане безопасно за съхранение на рамките е добра идея но след като премахнеш, магазините найлон ползваш, ли например отгоре върху самата възглавница и кога е удачно да се поставя .Мисля си че когато започне подбудителното под храване може да се сложи върху възглавницата и тогава капака.Имали значение от коя страна ще е пролуката за качване към магазина отпред към прелките или от зад както си казал.Кога и как правиш под храването зимно,пролетно.Във есенното което според мен е много важно под хранване преди да ги зазимиш нещо особенно има ли
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от saso »

"ПЕ фолио,плътно да покрива плодника ли се слага има ли някакъв процеп по него,върху ПЕ фолио слагали се под капачна рамка(възглвница) какъв вид е ако се слага ."

Употребата на ПЕ фолио не е задължителна, но за мен е най-удобният вариант. Използвам листове, които покриват целия плодник, като запрятам единия ъгъл, без значение кой, така че да се получи проход към магазините с размер около 10-15 кв. см.
Магазините стоят целогодишно върху плодника. Най-горния е плътно покрит с фолио. Върху него поставям директно капак.
Възглавници, таванки,вестници, хранилки не ползвам.
Преградни дъски, макар и рядко ползвам.
Мрежата на дъната отстои на около 10 см от долния край на рамките. Открита е целогодишно.
Доволен съм.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Благодаря за вниманието.Да сега ми се изясни положението . Когато е слаб кошера ройче ,отводка или няма изграден магазин как процедираш . Подхранването със медени питки предполагам се слагат направо под ПЕ фолиото, но когато се започни със сироп как става със външни хранилки ли, или по друг начин.През активния сезон пак ли не ползваш възглавници, таван ки,, отгоре на фолио ли биват, за есенно подхранване хранилки ползваш ли
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от saso »

Възглавници, таванки,вестници, хранилки изобщо не ползвам.
Подхранване със медени питки не правя.
Зимно подхранване не правя.
Два пъти годишно правя пълен преглед на плодниците, при който отчитам и наличните хранителни запаси-пролет, началото на март и есен, началото на септември.
Когато при есенния преглед реша, че е необходимо поставям пити с разпечатан мед над ПЕ фолио. Това е.
Останалото е работа на пчелите.

За захарния сироп и за отводките- в следващ отговор.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Явно ми четеш мислите точно това щях да те питам :drinkers:
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от saso »

Определено нямам тази дарба(или по-скоро проклятие), да чета чуждите мисли. Стигат ми и тези, дето бръмчат в главата ми.
Правенето на отводки е твърде голяма тема и за да избегнем ненужни писания е добре да уточниш, какво точно искаш да постигнеш.
После ще дойде ред и на захарния сироп.

Отводки в класическия смисъл(за увеличаване броя на семействата, чрез отделяне на пити с пило и пчели от основно семейство) принципно не правя, макар че се изкушавам понякога, натъквайки се на хубави маточници за самосмяна.
Колкото до захарта- аз лично не давам захар на пчелите си. Като изключим символичните количества пудра захар, която използвам за правене на канди за клетките с майки(И придружаващите ги пчели, когато ги изпращам далече. Когато ги ползвам за собствени нужди, смяна на майка или формиране на отводка, не добавям пчели).

ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ НА ВСИЧКИ!
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

Честита Коледа!
Най-искрени благопожелания за здраве и сили,
за ползотворни дела,
за топлота и доброта - дарявани и получавани,
за дни на радост с усмивки и веселие,
за мигове на сбъднати мечти.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

saso.тотално ме обърка за отводките. Целта е максимално да увелича бройките,пчелни семейства и подходящото време през сезона .Като за начало ще са 20бр .Същевременно ми се иска ако е възможно да запазя част от основните пчелни семейства годни за медо добив през сезона, знам че има много относителни неща но търся правилния и безболезнен начин не се опитвам да открия (топлата вода) тя е открита но искам да знам как става.Как да си създавам маточници за собствени нужди, смяна на майка чрез (самосмяна),как да ги развия отводките правилно и да ги зазимя добре и други подробности .Сега е момента да се подготвям теоретично и колкото съм повече подготвен толкова по ще ми е лесно практически.Сега е момента и да си изчистя стратегическите грешки за насоките на развитие има много малки но съществени подробности които са решаващи още от самото начало.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от saso »

Здравей kapaneca!
Съжалявам, ако съм причина да си се почувствал объркан. Когато споделям аспекти от работата си с пчелите, просто посочвам един възможен вариант на работа, който лично аз съм изпробвал и съм харесал. Но това може да се окаже подвеждащо за човек, взимащ стратегически решения без опит, а не бих желал такова развитие на нещата.
Целите, които си си поставил са постижими, но имаш нужда от човек с достатъчно опит и натрупване на собствен такъв.
Смятам, че в твоята ситуация много по-добре би било да си намериш практически наставник от твоя регион. Със сигурност има много оитни пчелари, които постигат чудесни резултати и имат желание да помагат на начинаещите колеги.
Обърни се към Suzi. Аз лично не я харесвам за наставник, но тя познава хората от Русе и може да те свърже с подходящ човек.
Успех!
Последно промяна от saso на Сря Яну 01, 2014 6:36 pm, променено общо 1 път.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от kapaneca »

saso.Малко са хората който са склонни да споделят и помагат особено като ги налегнат, техните си грижи и проблеми никой няма да му се занимава с такива като мен .За това не се притеснявам че ще се объркам,малко повече мислене няма да ми навреди затова сега наблягам на теорията и всяко мнение от човек с практика ми е добре дошло. Ако не те затруднявам бих искал да контактувам с теб макар и от дистанция и,разбира се и всеки друг които реши да споделя и помага.Твоя метод за отводките наистина ме заинтригува за това реагирах така ще се радвам все пак да го споделиш .
Благодаря за вниманието
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Зазимяване на ДБ със изцяло мрежесто дъно

Мнение от данко пейчев »

Здравейте каранеса! Предполагам че никой няма да дойде да ти помага а трябва ти да ходиш да помагаш и да се учиш и това да правиш на твоя пчелин.Мисля че това е най-добрата практика.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”