ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
gospod_pleven
Мнения: 40
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 10:44 am

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от gospod_pleven »

Стара е има пукнатина около 1-2 метра и посредата на пукнатината ома дъпка от нея излизат пчелите нужна си е стълба защото дипката е ма височина 3-4 метра ако някои има опит ще съм бшагодарен д а помогне в залавянето
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Aleksey »

По принцип старите къщи са правени със дебели зидове (37см и повече ) и вместо стоманобетонни плочи са правени с гредоред..Ако са се настанили в стената най-вероятно има зазидана ниша или прозорец или комин а може и тайник.В този случай е необходимо да извадиш десетина тухли и ще достигнеш далаците.Но ако пчелите са се настанили в гредореда тук нещата са по сложни.Погледни над пукатината дали къщата не завършва с комин.
bobara
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Костенец

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от bobara »

В сьбота вадих старо семеиство от такава кьща.Беше между гредите на стаята и покрива.От кьм покрива почнах.Отковавам дьска вадя пити и пуша с пушалката.Пчелите излизат на вьнка на стената.Ако не беше за един нов пчелар мераклия - нямаше да го вадя.Много потене на ниския покрив,прах ,мед и инат.Но удоволствието от бляська в очите на новия пчелар е страшно.На времето и мен така ме направиха пчелар.Та ако си упорит ще го извадиш.УСПЕХ . :wink:
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от valyo »

Не намерих тема за инвертиране на сироп и понеже не е чак толкова важно, но все пак искам да споделя опит, то пиша тук.

Има описани доста начини за инвертирането на сиропа вкл. в библиотеката на Динко. Описани са различни "агенти" съдържащи инвертаза, както има и други които никой не споменава. От описаните най-известни са 3 :
-мед
-киселина
-сладкарска инвертаза с различни вариации (в това число руския Пчелит)

От неописаните най-лесно достъпния е човешката слюнка, която както и тази на пчелите и на много други живи същества(осите също) съдържа ензима инвертаза.

Все пак аз, а предполагам и всички останали, няма да ползваме слюнка за инвертиране на захар. Най-добрия начин си остава търговската инвертаза. В София сравнително лесно и евтино може да се купи за левче на грам.

Рецептата е 7 кг. захар с 3 кг. вода и 2 грама инвертаза, температура между 35 и 40 градуса и редовно бъркане.

Предлагат се няколко решения за поддържане на температурата. От по-простите такива начина с крушка под съд с инвертиращата се захар е приложим, но още по-просто и лесно се оказа използването на обикновен нагревател за аквариум.
Има голямо разнообразие от такива нагреватели с мощност от около 50 до 100 или 150 вата, които освен нагревател имат и вграден термостат за следене на температурата плюс възможност да се зададе желаната температура за поддържане с макс около 32-33 градуса. С един вестник отгоре и близо до парно или печка, вътрешната температура е около 36 градуса което е оптималното решение. Моят нагревател е от 7 лева , 100 вата (имам и от 50) и върши идеална работа. Аз лично съм го ползвал и в много студено време в съда със заложеното вино, за да не спада температурата под необходимият минимум за ферментацията на гроздето.

Аз разтворих в едно неизмито и с малко акациев мед на дъното тенеке 15 кила захар, 5 грама инвертаза, 5 кила гореща вода. Бъркане докато се разтвори по-голяма част от захарта и да може да се сложи нагревателя за аквариум. Става за 2-3 дни.

Резултата изглежда добър, но стои въпросът как да се провери доколко е инвертирана захарта а не просто разтворена.
Един лесен начин е с рефрактомер какъвто нямам. Доколкото знам захарозата върти светлината на около 60 градуса, глюкозата и фруктозата бяха едното на около 53 другото на около -90 градуса. И понеже една молекула захар се цепи на 1 глюкоза и 1 фруктоза то средното е на около -20. Ако с рефрактомера се измери близко (заради влиянието на водата няма да е същото) до -20 число всичко е ок. Ако е близко до 60 то имаме просто разтворена захар а не инвертирана такава.
Другият начин е с използване на меден сулфат и още солни разтвори. В този разтвор се слагаха 5 милилитра от тествания сироп и ако почервенее - имаме инвертна захар, ако посинее то няма инвертиране а само разтвор на захар.
Мисля че името на разтвора който може да се ползва е Фелингова проба (http://de.wikipedia.org/wiki/Fehling-Probe)
Ако има някой химик и може да детайлизира непълните ми спомени по въпроса би било чудесно. Все пак няма да е лошо човек да може да провери дори за закупен готов инвертиран сироп дали е наистина такъв.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от valyo »

Ха :)
Намери се човешки обяснен Метода на Фелинг:

Когато в присъствие на редуциращи захари (например като глюкоза или фруктоза, но не и захароза или скорбяла) се нагрее алкален разтвор на медни йони, двувалентната мед се редуцира до едновалентна. В резултат на това се образува жълто-червена утайка от купрооксид (Cu2O).

Разтвори на Фелинг – разтвор А (7g CuSO4 в 100 mL дестилирана вода) и разтвор В (34 g калиево-натриев тартарат и 12g NaOH в 100 mL дестилирана вода).
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Майка »

Имало някакви хладилни чанти с нагревател, които биха могли да се ползват за разни цели, включително инвертиране. Ако си купя някога, ще я пробвам и да инвертирам в нея.
Иначе съм инвертирала и аз със същата инвертаза във фурната и не знам до колко успешно.
Но факт е, че пчелите иззимуваха добре след подхранването.

А за слюнката - наистина съдържа ензими. Но мисля, че основно амилаза. Но това - само от обща култура, без да съм специалист.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от valyo »

Честита Нова Година на всички!

Гаранция съдържа инвертаза. Това е първата полза която имам от обучението на щерката в странство. Нали учи биохимия и като стана дума за купуване на инвертаза тя каза - "Ми имаш си в слюнката". :)

Честно казано не му трябва на човек да е биохимик за да го стопли и сам. Все пак ние също се нуждаем да разградим захарозата до усвоима от организма глюкоза.

Едно забавно средношколско четиво показва наличието на амилаза и инвертаза в слюнка : http://www.scienceinschool.org/print/312 . Намерих го като търсех рецепта за Фелинговата проба.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Майка »

Благодаря за разяснението, Вальо. Полезно е.

Предполагам, че дъщеря ти ще може да ти подскаже и лесен начин за установяване на степен на инвертиране.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от зуница »

Количество слюнка? Време на въздействие? Температура на процеса? :?:
Тия три отговора ще определят ефективността на тоя метод на инвертиране. :wink:
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Майка »

:)
Стана смешно, но не исках да кажа да инвертираме със слюнка. :) Дори да имаме голямо количество слюнка едва ли би могло да стане успешно инвертиране, защото бихме добавили и много бактерии, които не се знае накъде ще поведат процесите.
Имах предвид да се инвертира с купешката инвертаза и после да замерваме степента на инвертиране по някакъв лесен начин.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от valyo »

Майка написа::)
Стана смешно, но не исках да кажа да инвертираме със слюнка. :) Дори да имаме голямо количество слюнка едва ли би могло да стане успешно инвертиране, защото бихме добавили и много бактерии, които не се знае накъде ще поведат процесите.
Имах предвид да се инвертира с купешката инвертаза и после да замерваме степента на инвертиране по някакъв лесен начин.

В предишния пост (първия по въпроса) бях писъл за меренето :
- Подходящ рефрактометър. Според капацитета (още незавършилата щерка ) :) непроверени данни : Захарозата пречупва светълината на около 60гр. а изтопите и глюкоза и фруктоза едното на около 50 другото на около -90. Понеже в захарозата има по 1 молекула от тях, то за една молекула захароза получаваме 2 нови - една глюкоза и една фруктоза и понеже били еднакво тежки то средноаритметичното пречупване е -20 градуса : (-90+50)/2 = -20. Т.е. в идеалния случай уредът ще отчете около -20 градуса .
Доколкото разбирам от интернет май подходящият рефрактометър е "Рефрактометър АBBE" но той е егати цените...

- проба на Фелинг - за нея писах. Ако в приготвената Фелингова проба добавим от инвертираната захар и утайката стане червена - имаме успех. Ако утайката е синя не сме инвертирали захарозата и трябва да продължим да плюем в съдинката;) .

- пичовете от Пчелит продават някакви тестери, но е много скъпо предполагам да си купува само тестери човек чак от Русия. Все пак щом те ги имат може би и тук някъде могат да се намерят.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Майка »

И аз стигнах до разтворите на Фелинг, когато бях на вълна инвертиране, но ми се видя сложно.

Ако има тестери, това би било лесното решение.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от зуница »

Тестерите на руснаците са както тест лентичките за кръвна захар.Реагират на глюкоза, доколкото помня.И руските не дават точен количествен резултат.Самите руснаци по форумите коментират , че трудно се определя колко качествено е инвертирането. Моя опит с руските лентички само потвърди мнението на колегите в Русия.
(А за слюнката се бях подготвил с кило лимони. :idea: Но за бактериите ще се наложи и често изплакване на устата с алкохолец. Шегувам се! :lol:)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
mikibg
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Окт 06, 2016 7:50 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от mikibg »

Здравейте, драги пчелари :)
Ние сме малък екип от Варна, който ще представя проблема за изчезването на пчелите на Националното състезание по екология и природни науки, та сме съставили кратка анкета, целяща да се установят факторите, които влияят върху пчелните популации в България В тази връзка Ви молим за съдействие, като отделите няколко минутки, за да я попълните, и ако можете - да я разпространите из Ваши колеги, за да бъдат резултатите максимално точни
Ето я и анкетата:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... g/viewform
Благодарим Ви предварително за отделеното внимание! :)
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Dinko »

mikibg най важното приложение на пчелите е опрашването на ентомофилните растения :D
Без него няма да има плододаване.
Трябва да го включите във въпросите.
Не го омаловажавайте както правят управляващите в България
за богатите има за бедните няма :idea:
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”