с колко да започнем

Модератор: toko652003

ivoo0215
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Апр 03, 2010 1:34 pm
Местоположение: Добруджа

с колко да започнем

Мнение от ivoo0215 »

здравейте ,аз все още не съм започнал да отглеждам пчели, но имам голям мерак.Чета на всякъде каквото има във сайтовете но незнам горе долу с колко кошера да започна и кога ще е удачно да започна(сезон),благодаря за съветите предварително
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: с колко да започнем

Мнение от Boro »

Като за начало по-подробно трябваше да прегледаш този форум и да откриеш подходящата тема в която да си зададеш въпроса,а не да пускаш нова такава. http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... &start=585
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: с колко да започнем

Мнение от Angel_A »

ivoo0215 написа:здравейте ,аз все още не съм започнал да отглеждам пчели, но имам голям мерак.Чета на всякъде каквото има във сайтовете но незнам горе долу с колко кошера да започна и кога ще е удачно да започна(сезон),благодаря за съветите предварително
За начало с максимум 5 кошера и минимум 10 книги (учебници) по пчеларство. За кошерите не съм сигурен, но книгите са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ !!! Успех в начинанието.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
jojonov
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Юли 25, 2009 10:02 am
Местоположение: Димитровград

Re: с колко да започнем

Мнение от jojonov »

След третата книга май всичко започва да се повтаря...
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от genata_fi »

С не по-малко от два , но не и с повече, хич не е лесно, аз съм вече 3-та година и чак сега започвам да разбирам основните неща. Не че съм тъп, но пчеларството иска много знания, много четене и много практика и много съвети от опитни колеги.
Първата година имах късмета на начинаещия, втората ги уморих, сега тази ще видим, но щом мисля за 3 нови отводки, значи вече съм малко по-сигурен в себе си.
Иначе вече е трябвало да започнеш, за да научиш какво е стесняване, разширяване, подбудително хранене и тн.
Но не е късно, сега май месец започват да предлагат отводки, потърси и започвай.
Успех.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: с колко да започнем

Мнение от kristinobal »

Аз започнах с един, който хванах като рой, но по-добре е да започнеш с 3-5 кошера и прав е колегата, след третата книга всичко се повтаря.
По-добре е да те въведе някой който гледа пчели, защото в книгите е на теория а практиката е съвсем друго нещо, пък и всеки район си има особености.
УСПЕХ
karamanski_bs
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 4:18 pm
Местоположение: с.Климаш-Карнобатско
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от karamanski_bs »

jojonov написа:След третата книга май всичко започва да се повтаря...
Зажиси от книгата,ас имам около 160 книги за пчели и 70 % е едно и сашто :?
http://www.vbox7.com/play:88f4d6ef Ако не практикуваш определена система кошери, не я коментираи!!!
karamanski_bs
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 4:18 pm
Местоположение: с.Климаш-Карнобатско
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от karamanski_bs »

kolobus написа::mrgreen: Братчет!Ко напрай ти?Напрао изби рибата.Щом имаш толкоз книжа оти питаш назе.Чети брато и квот ти не е ясно питай.Тук има един батко ,който ми е приятел ,май и той ша каже кат мене. :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:
Брадче,книгата си е книга опита си е опит,,НЕ ПИТАИ СТАРИЛО,ПИТАИ ПАТИЛО,,на мен ми трябва савет от опитни хора,а не от хора с 5 кошера които са прочели 2 книги и казват че всичко знят(нищо лично кам теб).Затова сам в този форум да се запознаем и да споделим опит и знания.(по точно вие).от книгите сам се орентирал за някой неща като система на кошер да речем,но другото си е от опита,а аз го нямам :( Живот и здраве ще го натрупаме.
http://www.vbox7.com/play:88f4d6ef Ако не практикуваш определена система кошери, не я коментираи!!!
li4inka
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 7:44 pm

Re: с колко да започнем

Мнение от li4inka »

За начало с максимум 5 кошера и минимум 10 книги (учебници) по пчеларство. За кошерите не съм сигурен, но книгите са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ !!! Успех в начинанието.[/quote]
:arrow: книжен червеи ли щего правиш или пчелар? :lol: рабирамте колега но с тоя отговор едали мустана ясно.наидобре е до авус месец да сисе сдобил с кошери иначе после става много късно,успех :D
karamanski_bs
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 4:18 pm
Местоположение: с.Климаш-Карнобатско
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от karamanski_bs »

li4inka написа:За начало с максимум 5 кошера и минимум 10 книги (учебници) по пчеларство. За кошерите не съм сигурен, но книгите са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ !!! Успех в начинанието.
:arrow: книжен червеи ли щего правиш или пчелар? :lol: рабирамте колега но с тоя отговор едали мустана ясно.наидобре е до авус месец да сисе сдобил с кошери иначе после става много късно,успех :D[/quote]
Вече сам се сдобил с 20 кошера и живот и здраве ако е рекал Господ на есен да станат 40
http://www.vbox7.com/play:88f4d6ef Ако не практикуваш определена система кошери, не я коментираи!!!
karamanski_bs
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 4:18 pm
Местоположение: с.Климаш-Карнобатско
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от karamanski_bs »

kolobus написа::mrgreen: Разказвай,какви са те.Ама, :oops: :oops: :roll: :mrgreen: подробно.
Не разбрах???
http://www.vbox7.com/play:88f4d6ef Ако не практикуваш определена система кошери, не я коментираи!!!
venco
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 10:52 pm

Re: с колко да започнем

Мнение от venco »

karamanski_bs написа:
li4inka написа:За начало с максимум 5 кошера и минимум 10 книги (учебници) по пчеларство. За кошерите не съм сигурен, но книгите са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ !!! Успех в начинанието.
:arrow: книжен червеи ли щего правиш или пчелар? :lol: рабирамте колега но с тоя отговор едали мустана ясно.наидобре е до авус месец да сисе сдобил с кошери иначе после става много късно,успех :D
Вече сам се сдобил с 20 кошера и живот и здраве ако е рекал Господ на есен да станат 40[/qu
Вече сам се сдобил с 20 кошера :shock:
кошерите не се ли купуват или правят?
karamanski_bs
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 4:18 pm
Местоположение: с.Климаш-Карнобатско
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от karamanski_bs »

venco написа:
karamanski_bs написа:
li4inka написа:За начало с максимум 5 кошера и минимум 10 книги (учебници) по пчеларство. За кошерите не съм сигурен, но книгите са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ !!! Успех в начинанието.
:arrow: книжен червеи ли щего правиш или пчелар? :lol: рабирамте колега но с тоя отговор едали мустана ясно.наидобре е до авус месец да сисе сдобил с кошери иначе после става много късно,успех :D
Вече сам се сдобил с 20 кошера и живот и здраве ако е рекал Господ на есен да станат 40[/qu
Вече сам се сдобил с 20 кошера :shock:
кошерите не се ли купуват или правят?
:lol: :lol: :lol: А,АААА туии ли било,ами да правят ги и след това се закупуват,имам вече 20 от 10 дена и чакам още 10 да ми направат от вимекс Сливен.Парвите 3-4 години ще да е яко наливане,и след това ако има касмет ще видим дали ще проработят центрофугите :D
http://www.vbox7.com/play:88f4d6ef Ако не практикуваш определена система кошери, не я коментираи!!!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от toko652003 »

ivoo0215 написа:здравейте ,аз все още не съм започнал да отглеждам пчели, но имам голям мерак.Чета на всякъде каквото има във сайтовете но незнам горе долу с колко кошера да започна и кога ще е удачно да започна(сезон),благодаря за съветите предварително

Ako имаш мерак, инат и най-вече средства няма значение точно с колко ще започнеш и по кое време на годината.
Истината е че първата година е хубаво да се почне с 2-4 презимували семейства, а следващата да се увеличават... с колко/?
бройката е според това какви ти са намеренията и до колко си усвоил занаята и не последно място финансовите ти възможности.
Може да се почне и с повече, всичко от теб зависи.От значение е също дали ще има кой да ти помага с опит и съвети или ще се кара на принципа научи се сам. :)
toko6520035927(Skype)
karamanski_bs
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 4:18 pm
Местоположение: с.Климаш-Карнобатско
Обратна връзка:

Re: с колко да започнем

Мнение от karamanski_bs »

solaris60 написа:
kolobus написа:Момчето има мерак,види се. :D Но ,както ТОКО каза ,по-добре с по-малко първо и това от книгите.После повечко.И аз съм на мнение,за 4-5,но той си е осигурил цели 10.Толкова ти стигат пич за начало. :D :D
Добре са 10.Нали трябва при опитите да има фира :lol:
С 10 почвам,тай като за мен ще е все едно дали ще са 10 или 5(а,аз по малко от 5 не бих започнал-губяси времето).разликата според мен ще е малка дали се грижа за 10 или от 2 до 4 кошера,но удоволствието ще е по голямо :D ,(недай се Боже да има загуби :? )
http://www.vbox7.com/play:88f4d6ef Ако не практикуваш определена система кошери, не я коментираи!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”