Съвет за пчеларство в Странджа

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
scorpidius
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Ное 25, 2010 2:30 pm

Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от scorpidius »

Здравейте. Искам да се захвана с пчеларство в Странджа, Малкотърновско. В конкретния район знам че се вади манов мед. Засега се информирам за основните неща, чета, гледам, питам. Някой може ли да сподели опит в пчеларството в този район и за мановия мед като цяло. Колебая се и за вида на кошерите. Има ли удачен модел за района и мановия мед.
scorpidius
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Ное 25, 2010 2:30 pm

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от scorpidius »

Стоилово е селото. А защо Дадан-блат 10-рамков, каква е причината или просто практиката показва , че той е най-ефективен?
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от drone »

Щом искаш пчелин в Странджа, значи ще гониш манов мед. Ако ще практикуваш като хоби- до 10 -тина кошера е все едно какви кошери ще използуваш и какъв мед ще вадиш.Ако е за сериозно пчеларство- тоест промишлено вече е друго. Правилото е едно- отиваш за акъл и опит при най-добрите професионалисти в района.И то не при един, а поне трима. Там само ще разбереш каквото е нужно и то ако имаш способността да отделяш зърно от плява. :idea: . Колкото за система на кошера за манова паша- пак там. Аз съм на мнение че по принцип няма лоша система, стига да е гъвкава и да дава възможност за всевъзможна ротация на наличното оборудване на кошера. Дори и да е ДБ е задължително с самостоятелно дъно, а не модела по БДС.
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от pchelar4e »

:)
Последно промяна от pchelar4e на Сря Дек 08, 2010 6:14 pm, променено общо 1 път.
scorpidius
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Ное 25, 2010 2:30 pm

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от scorpidius »

Идеята ми е да започна пчеларството, не само като хоби. За начало обаче смятам да започна с 5-10 кошера, докато навляза в нещата, поне дотолкова че да имам някаква представа какво и как трябва да правя. Все пак нямам възможност да отдам цялото си време и средства за нещо непознато за мен. Срещам всякакви мнения по всички въпроси и започвам да си мисля, че и каквото и да направя няма да сгреша, защото това би бил моят подход за моят пчелин, а и най-точните изводи ще направя след, като опитам. Оставам с убеждението, че при пчелите има както универсални, така и доста неуниверсални истини. По отношение на кошерите в главата ми се въртят Лангстрот-рут и Фарар. Не са ли те по-удобни за работа, като цяло, по-професионални (визирам работата с едни и същи корпуси). За сега съм още доста зелен, но все пак ми се струва, че е по-добре да подходя отначало професионално, за да мога да постигна нещо професионално. Ще се постарая следващите ми въпроси да са по-конкретни.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от Gojyto »

pchelar_1 написа:
колменеро написа:pchelar_1 отново грешиш. Истината не е в книгите, а на пчелина. Навсякъде условията са различни, следователно и подхода и техниките на пчеларстване също. Няма универсална технология. А относно немците и руснаците - мога да кажа, че пчеларстват при коренно различни условия от нашите и с различни раси пчели. И още нещо. Египтяните отглеждат пчели от преди 3000 години. Те какви пчелари са?
Е добре,няма да спорим,аз греша,а някои в саита са,по умни от хората които се оповават на дългогодишен научен труд,аиии молявиса :D И защо пък египтените да не са били пчелари.Вземи наистена се поразчети и ще намериш доста неща за които пишеш а не си сигорен.Нямам нищо против теб,но в старите ми книги информацията която срещам,не я срещам никъде в новите книги(след 57г.).Съгласен съм,че практиката е 50 процента от пчеларството,но останалите 40 са на теорията и 10 на опита и съвети от колеги.Не мислиш ли така :roll: :D
Ако си мисли6 4е само 10% са на опита направо живее6 в собствен свят... :lol:
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от drone »

Задължително е да говори с Манол Тодоров от Царево. Все пак той движи пласмента на сериозните странджански производители на манов мед. Там може и да разбереш дали по последното проучване на продуцентите на маната в Странджа, твоят бъдещ район на пчеларстване става за производство наманов мед. Все пак си далечко от морския бряг,съдейки по местоположението на посочения от теб район.
laz
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 3:02 pm

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от laz »

scorpidius, като пчелар в Странджа искам да ти препоръчам малко от моя опит с пчелите. Щом си решил да имаш пчелин в с. Стоилово в момента не мисли за система кошери и къде има най-добра паша в района. Първо инвестирай в пчеларска литература, като начало за биологията на пчелите. До края на март им време да научиш всичко за биологията на майката, работните пчели и търтеите. Литературата за болестите по пчелите остави за по-късно (през април). В пчеларството има 50-60 термина, които трябва да научиш веднага. Ако искаш да попиташ за нещо стар пчелар и той трябва да ти обяснява какво е плодник, магазин или прелка бъди сигурен, че той повече няма да търси контакт с теб. Като начало започни с три до пет пчели. Всяка пчела ще ти сервира три до пет проблема, които трябва да решаваш още първата година. Така до края до края на първата година ще си мислил за 15-20 проблема, а ако имаш 1-2 печели най-вероятно и проблемите, през които ще си минал ще са по-малко.
При започване с 15-20 пчели още първата година в Странджа, въпреки жестоката сеч, все още има стари дървета, които ще ги напълниш с рояци.
За момента не мисли от къде идва маната в Странджа. Мана само от дупетата на листните въшки не пълни магазини.
Не знам дали живееш в селото или ще бъдеш съботно-делен пчерал, но първата година най-добре е пчелите да бъдат близко до теб, защото не винаги времето ще бъде благоприятно за да ги прегледаш. Понякого се налага за малко време да видиш много в кошерите, за това се изисква голям опит. Трябва да знаеш, че две манови години в Странджа никога не се повтарят. Среден добив от мед на три години е 15-18 килограма от кошер. Понякога може да хванеш малко мана от бор, заедно с глога или акация, билка или липа, но трудно можеш да ги отделиш. Конвеир от медоносни растения, като в полето тук няма.
Аз предпочитам 10 рамкови Д.Б. с един до три магазина - според годината. Или 12 рамкови Д.Б. с 1-2 магазина. Някои млади пчерали взеха многокорпосни кошери, за тях можеш да се консултираш с тях.
Познавам пашата по Докузак и Велека. През пролетта по Докузак е по-хладно и там няма лъки (ниви). По Велека е по-топло, всички ниви са изоставени и сега са източник на паша. Пашата на Манол в Царево е различна от вътрешността на Странджа. При Манол температурата през лятото е по-висока, която влияе на отделянето на мана. При него също има изоставени ниви, които сега са пасища, но там земята е по-богата. В Стоилово земята е бедна, както казват местните жители само живак (кварц) и малко пръст.

По темата за многото захар, която употребяват в Странджа това го казват хора, които изобщо не познават пчеларството в района, но за това друг път.

Пожелавам ти мерак и упоритост.
k_st
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 01, 2010 11:53 pm

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от k_st »

scopidius Как се казваш. Може да се познаваме.
laz
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 3:02 pm

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от laz »

scorpidius, ще ставаш ли пчелар - прочете ли съветите, съгласен ли си с тях или ти мина мерака?
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от genata_fi »

laz написа:scorpidius, ще ставаш ли пчелар - прочете ли съветите, съгласен ли си с тях или ти мина мерака?
Май му е минал мерака.
Иначе колега LAZ - това се казва отговор и озобщо даване на съвети.
scorpidius
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Ное 25, 2010 2:30 pm

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от scorpidius »

не, не ми е минал мерака, напротив....но съвсем забравих, че съм пуснал тази тeмa, благодаря на LAZ за съветите, ще пиша пак като имам нови въпроси, успех на всички...
laz
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 3:02 pm

Re: Съвет за пчеларство в Странджа

Мнение от laz »

scorpidius, как се развиха нещата?

Не съм влизал отдавна във форума и сега стигнах до тази тема.

Как се развива пчеларството в Стоилово? Разбра ли всички тънкости за отглеждане на пчелите?
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”