помощ за младия пчелар

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от зуница »

Мисля ,че вече е късно за проверки има ли майка , търтовъчно ли е семейството, или каквото и да било ровене за изясняване на ситуацията.Вероятността от вреда за семейството е по-голяма от това да му се помогне.За обединявания и местения е много късно.Според мене грижата е както за другите семейства и напролет да се изяснават нещата.За сега колегата е направил възможното.Да не забравяме, че в обединението участва и друго семейство без проблеми.Заслужава ли да рискуваме и него по това време на годината.Обединяване на семейство на 8 рамки с равно по сила на него сега? Къде ще събираме двете в Д.Б.? На пролет е решението за мене.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от valyo »

Майка написа:
Кошер Д.Б.-12 рамки.Реших експериментално да оставя едно силно семейство да презимува с един магазин ,изпълнявайки инструкциите,от форума.Впечатли ме голямата акивност на семейството.При отварянето видях 4 рамки осеени със запечатано търтеево пило. Друго пило липсваше.Останалите 8 рамки бяха чисти.В плодника имаше 8 рамки плътно покрити с пчели.Тръснах пчелите от магазина и затворих кошера.Търтеевити рамки остъргах ,а магазина поставих при другите магазини,които защитявам смравчена киселина,чакайки пролетта.Ще се радвам на отношение.
Колеги, моля за отношение към проблема на един колега, който търси мнение. Моето мнение е, че може все още да бъде обединено семейството с друго, въпреки, че е ноември. Температурите са подходящи и репродуктивните възможности на търтовките затихват.

Въпроси:

Ако снасящи не са пчели-търтовки, а майка-търтовка, какво би се получило, като без да търсим майка, обединим двете семейства по това време?

Може ли семейството да презимува успешно, така, без намеса от страна на пчеларя?
Не знам как е времето там, но вчера (за разлика от онзи ден) при мойте пчели беше доста слънчево и самите те бяха относително активни.
При положение че се намери още някой такъв ден на пчелина на колегата, за лично бих покрил някое друго силно семейство с мрежа за комари и бих сложил това над него. Например в 2 магазина, по-добре ако е ДБ корпус разбира се. Мрежата трябва да е такава че да е сигурно че няма да се прокъса. Естествено, по-добре е да е хваната в дървена рамка или истинска снелгрова табла. Всякакви решения намаляващи замрежения "прозорец" са приложими. Целта е да не се губи твърде много и твърде лесно топлина от долното семейство. Например може да покрие долното семейство с платно с изрязан прозорец над кълбото и мрежата да се сложи над платното. Не забравяйте за прелката на горното семейство. Изрично го пиша защото ми се случи веднъж, при подобна операция да оставя горното семейство без прелка. Добре, че имах възможност да го погледна относително скоро и да се попаравя.

Идеята е читавата майка долу да остане защитена от свойте си пчели. По-добре да се остави махането на горната майка за напролет. Ако няма майка търтовка а пчели търтовки, надеждата е че след презимуването феромоните на редовната майка под мрежата ще са повлияли благоприоятно и едно обединение би било и успешно и много по-лесно.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от valyo »

След повторен прочит на описанието на ситуацията оставам с впечатление, че проблем може изобщо да няма. Ако пилото е било само в магазина то не е нещо необяснимо това дето е търтеево и от това не може да се правят прибързани изводи за майката. Много пъти магазинните пити са изградени само с търтееви килийки, което е и за предпочитане. Много по-ясно щеше да бъде ако знаехме пилото в оригинални търтееви килийки ли е било или в надстроени работнически.
Ако е сигурен човека, че при чегъртането на пилото и стръскването не е повредил или убил или изтръскал извън кошера майката и ако пилото е било в търтееви килийки а не гърбато, може спокойно да го остави както е до напролет?!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Майка »

Вальо, ти даваш вариант-прелюдия към обединяване в по-късен момент, евентуално.

Моята идея беше конкретно за обединяване, но тъй като не съм ги прилагала тези методи, се въздържах да ги предложа. Искаше ми се някой, който ги е приложил да сподели.
Споделям методите само за информация, че някой някъде го е правил.

В руски форум имаше мнение на пчелар, който обединява при температура, при която пчелите са на рехаво кълбо, по мои доста отдавнашни спомени, при около 9 градуса.
Също така съм чувала за метод за обединяване пак в този период при ниски температури, чрез стрес, със стръскване на питите, без търсене на майките.

Надявах се някой да е прилагал тези методи, за да може да даде съвет, но по прецизиран откъм детайлите на изпълнението. Да не би вместо да изпишем вежди, да извадим очи.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от valyo »

Ако въпросът е дали говоря от личен опит - така две семейства в 1 дом зазимявам всяка есен в лежак. Винаги едното е по-слабо, помощно. Късна отводка със стара майка или наистина слаб кошер - до 5 рмаки. Напролет в лежака е лесно да се местят пити с пило от силното в слабото, което много стимулира развитието и на двете и за акацията лежака винаги ми е готов и напред каквото и да е положението на другите семейства.
Използвам и снелгрова дъска за многокорпусните. Изимияват успешно, с малко повече проблеми. В момента при мен има 2 семейства (отводка и слабо семейство) сложени над снелгрова дъска и разбира се дежурната помощна отводка в лежака.
Не съм ги обединил най-вече защото всички майки са добри, само 2 са от лани но пък най-добрите и предпочитам да опитам напролет да получа допълнително пчели от тях които да използвам чрез налитане например. Или да обединявам тогава. Отделно да имаш една -две майки напролет рано било на твоя пчелин, било да услужиш някому не е излишно.
За конкретния случай ако пилото не е било гърбато а в търтееви килийки мисля че обединението е излишно. Инак, (при липса на лежак :) ) едното над другото най-малкото не влошава ситуацията а дава малко допълнително спокойствие при обединяването напролет (ако се окаже необходимо). Обединяването на така зазимени (едно над друго) семейства е елементарно. Порблемно е зимното и раннопролетното подхранване. При 10 рамковите (ДБ или ЛР все едно почти) кошери може да се справи човек но 12 рамков ДБ, който е примерно 2 магазина стар тип с дебела стена и первази, вътре с рамки и мед и пчели си тежи. Трябва още при зазимяването да се помисли за зимното и раннопролетно подхранване на долното семейство. Дълбокото дъно е едно решение. Рамка - храникла е друго, да няма нужда от подхранване трето и т.н. Четвърто е ранното обдиняване :) или разделяне пак на два кошера :)

Та затова казвам чв при положение че пилото не е било гърбаво - най-добре да си остане както го е направил сега. Инак бих препоръчал да ги сложи едно над друго с мрежест прозорец. Парцал над долното с 10 на 10 прозорец в него, над целия парцал (не само над прозореца) и дори стърчаща извън кошера от всички страни мрежа за комари, отгоре проблемното семейство и по-здрав кръст напролет.

Ако е сигурен че няма майка и едното така или инак е загубено, да ги сложи едно над друго за някоя седмица само. При някой топъл ден декемрви, какъвто със сигурност ще има, да ги обедини тогава като просто премахне преградата между двете. Предполагам ще направят само едно кълбо, което напролет най-вероятно ще е горе. Напролет ще почне първом със стесняване (ще махне единя корпус) а после с разширяване с пити и магазини.

Тази тема так или инак е започната с пространна дискусия за оправяне на търтовки, в която обаче не видях споменат вариант с разменяне местата на кошерите.
АКО сега има търтовка и АКО сега има запасна майка която го е страх да придаде заради агресия на пчели търтовки , пак може да използва метода с размяната на кошерите. Проблемът е че в момента няма летеж и няма да проработи. Затова зазимяването едно над друго може да е полезно за пролетно оправяне на търтовката. Тогава се смянят местата на корпусите, сменя се преградата с плътна и се придава майка в клетка. Търтовките отиват при работеща майка която си има охрана и свита, при новата майка налитат пчели не-търтовки които я приемат и заработват и всичко това предполагаме протича улеснено от факта че феромоните на майката през зимата (по-слабо) и през ранната пролет по-силно са успокоили процесите на метаморфоза на пчелите търтовки и са природнили васички пчели при което няма агресия.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Майка »

Колегата вече има още поне един вариант, освен този, който е избрал, предложен и изпробван от Вальо. :)

Аз се опитвах да разбера дали някой е правил обединение без търсене на майките при ниски температури.

Благодаря на всички, които изказаха мнение по въпроса. Дано сме били полезни на колегата.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”