помощ за младия пчелар

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от toko652003 »

lisygera написа:Здравейте, има ли някой идея в каква форма трябва да е молбата до кмета за отдаване на място за настаняване на пчелин. Имам предвид дали да е свободен текст или си има готова бланка и трябва ли да имам адресна регистрация в селото.
Отдаване на място за пчелин, в какъв смисъл на общинска земя ли или друга?Ако си под наем или на собствен терен си има готова бланка, когато искаш да настаниш пчелин. На Общинска или Държавна собственост процедурата е по-дълга и предполагам молбата (заявлението) е свободен текст и би трябвало да мине през Общинския съвет, но не знам подробности.
toko6520035927(Skype)
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

toko652003 написа:
lisygera написа:Здравейте, има ли някой идея в каква форма трябва да е молбата до кмета за отдаване на място за настаняване на пчелин. Имам предвид дали да е свободен текст или си има готова бланка и трябва ли да имам адресна регистрация в селото.
Отдаване на място за пчелин, в какъв смисъл на общинска земя ли или друга?Ако си под наем или на собствен терен си има готова бланка, когато искаш да настаниш пчелин. На Общинска или Държавна собственост процедурата е по-дълга и предполагам молбата (заявлението) е свободен текст и би трябвало да мине през Общинския съвет, но не знам подробности.
На общинска земя искам да го оставя, харесал съм едно място до една рекичка гора и слънчоглед.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от toko652003 »

Почти във всяка община има гише,където се подават заявления, там ще ти кажат най-добре.
Според мен би трябвало да е свободен текст до кмета на Общината.

Провери първо чия собственост е местенцето. Да не излезе, че е на горски фонд или частна собственост.
toko6520035927(Skype)
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

toko652003 написа:Почти във всяка община има гише,където се подават заявления, там ще ти кажат най-добре.
Според мен би трябвало да е свободен текст до кмета на Общината.

Провери първо чия собственост е местенцето. Да не излезе, че е на горски фонд или частна собственост.
Не знам още другата седмица ще говоря с кмета на селото..
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от ianev »

Според мен не се занимавай с общинска земя. До колкото знам периода на отдаване е 5 години после пак трябва да кандидатстваш за парцела но ако се появи някой друг и той може да кандидатства за твоя парцел. И накрая ще излезе че си стегнал мястото както си му е реда и някой друг може да се намърда. Гледам че си от Бургаския регион купи си 1-2 декара някъде в Българово или някой друго село в региона (където на теб ще ти е най близко) има места и по 1000 лева декара още повече ако е и някой каменисто идеално и не се занимавай с глупости
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

ianev написа:Според мен не се занимавай с общинска земя. До колкото знам периода на отдаване е 5 години после пак трябва да кандидатстваш за парцела но ако се появи някой друг и той може да кандидатства за твоя парцел. И накрая ще излезе че си стегнал мястото както си му е реда и някой друг може да се намърда. Гледам че си от Бургаския регион купи си 1-2 декара някъде в Българово или някой друго село в региона (където на теб ще ти е най близко) има места и по 1000 лева декара още повече ако е и някой каменисто идеално и не се занимавай с глупости
Искам да е около село Порой, понеже е близо до бачкането а и там имам къща. Иначе ги държа на много хубаво място, ама ми трябва документ за евентуално кандидатстване по програмите... и си мисля че ако го направя официално през кметството ще е най-добре.
magna72
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 2:21 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от magna72 »

Тъи като и аз съм "млад"пчелар реших да задам вапроса си тук!Имам 3 кошера 12р.ДБ презимуваха и сега виждам че носят прашец та мого ли да бъда сигурен че имат пило и че маиките са живи?Благодаря!
mitkoo_a91
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 3:54 pm
Местоположение: с.Червен 400м.н.в общ. Асеновград

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от mitkoo_a91 »

Да.Избери някои топъл ден и си направи първи преглед за да подредиш питите.В кои район си?
magna72
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 2:21 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от magna72 »

Благодаря за бързият отговор в неделя ако е хубаво времето ще ги прегледам!От Свиленград съм и пчелите са тук!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от valyo »

magna72 написа:Тъи като и аз съм "млад"пчелар реших да задам вапроса си тук!Имам 3 кошера 12р.ДБ презимуваха и сега виждам че носят прашец та мого ли да бъда сигурен че имат пило и че маиките са живи?Благодаря!
mitkoo_a91 написа:Да.Избери някои топъл ден и си направи първи преглед за да подредиш питите.В кои район си?
Не! Не можеш да си сигурен.

Това го пиша по принцип само, предполагам вече си погледнал какво е положението.
Но по принцип биха носили прашец и без пило. Ще носят прашец дори да няма майка. Доказано на практика.
magna72
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Апр 11, 2012 2:21 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от magna72 »

Сигорно си прав "valyo " но ги прегледах и за сега всичко е наред :D !!!
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

Здравейте, в хранилката където слагам захарен сироп намерих умрели пчели, дали са умрели от удавяне(понеже нямах капаче) или нещо друго.
estabien
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 1:36 am
Местоположение: около Несебър

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от estabien »

lisygera написа:Здравейте, в хранилката където слагам захарен сироп намерих умрели пчели, дали са умрели от удавяне(понеже нямах капаче) или нещо друго.
удавяне,особено ако хранилките са от турските ,тогава дори и с разделител пак се давят много ...слагам по някоя клечка в малкото отделение или слагам по-малко от медения сироп вода или билкова отвара :idea:
Грийнхорн
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 11:28 am

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Грийнхорн »

Здравейте колеги пчелари( ако мога да се наричам пчелар все още). Преди една седмица купих от един съсед( дядо на 82г.) 3 кошера със пчелните семейства. Той ми обеща да ме учи и напътства в занаята( както той се изрази), но неведоми са пътищата божии. Дядото почина вчера( лека му пръст) днес го погребахме и аз останах с три кошера, който още не сам ги отварял за да видя какво има вътре. Моля за съвет. Какво да гледам след като отворя кошера и как да различа майката от обикновената пчела, а също така и търтеите?
bpp_sg
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2012 10:44 pm

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от bpp_sg »

Грийнхорн написа:Здравейте колеги пчелари( ако мога да се наричам пчелар все още). Преди една седмица купих от един съсед( дядо на 82г.) 3 кошера със пчелните семейства. Той ми обеща да ме учи и напътства в занаята( както той се изрази), но неведоми са пътищата божии. Дядото почина вчера( лека му пръст) днес го погребахме и аз останах с три кошера, който още не сам ги отварял за да видя какво има вътре. Моля за съвет. Какво да гледам след като отворя кошера и как да различа майката от обикновената пчела, а също така и търтеите?

От форумите трудно ще се научих да пчеларстваш! Тук има полезна информация, но на теб няма да ти свърши работа.
Първо, намери някой опитен пчелар, за да ти помага и учи няколко месеца.
Второ, купуваш си "Календарен справочник по пчеларство" от Любен Радоев и започваш да четеш месец по месец, внимателно!
Успех!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”