Зимна смъртност 2012 г.

Модератор: toko652003

Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Лежаков »

Основна причина, за повишената смъртност на пчелите през зимата, е "ПЧЕЛАРЯ". А според него проблема е в:

1. Невижданите студове.
2. Гадните акари.
3. Некачествени изкуствени храни, ленти и т.н.
4. Пчелите не отишли там ,където той е поставил храната.
5. Запушила му се прелката.
6. Кристализирал му медът.
7. Замръзнал му вентилационния отвор.
8. И дрън, дрън та пляс.

Който си свърши работата както трябва през есента, зимата му е лека, а пчелите живи.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от ianev »

Колега Лежаков и си прав и си не си при мен засега зле е само една отводка купена август месец (10 рамков ДБ) до зазимяването беше станала на 7-8 рамки подхранвах е почти до края на септември месец. На 6 февруари и сложих питка и сега като е отворих вчера имаше подмор и то доста голям на дъното едва ли ще оцелеят кое не съм изпълнил правилно

1 Млада майка
2 Подхранена
3 Добри запаси от мед
4 На 7-8 рамки е зазимена
5 Дадено и е питка Апитом не е бяха докоснали

Сега им дадах Апитом П смятам че съм и създал всички условия да оцелее така че не винаги Пчеларя е виновен. Както казваше един възрастен човек който гледаше овце животни всичко може да се случи и при тях да спиш пак не може да предвидиш всичко.......
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от valaz »

ianev написа:Колега Лежаков и си прав и си не си при мен засега зле е само една отводка купена август месец (10 рамков ДБ) до зазимяването беше станала на 7-8 рамки подхранвах е почти до края на септември месец. На 6 февруари и сложих питка и сега като е отворих вчера имаше подмор и то доста голям на дъното едва ли ще оцелеят кое не съм изпълнил правилно

1 Млада майка
2 Подхранена
3 Добри запаси от мед
4 На 7-8 рамки е зазимена
5 Дадено и е питка Апитом не е бяха докоснали

Сега им дадах Апитом П смятам че съм и създал всички условия да оцелее така че не винаги Пчеларя е виновен. Както казваше един възрастен човек който гледаше овце животни всичко може да се случи и при тях да спиш пак не може да предвидиш всичко.......
Не споменавяш за третирането против акари наесен и за степента на опаразитеност на пчелите сега.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от dimitarbonev »

ianev написа:при мен засега зле е само една отводка купена август месец (10 рамков ДБ) до зазимяването беше станала на 7-8 рамки подхранвах е почти до края на септември месец.
Тук си сгрешил. Късното подхранване води до значително количество късно пило. То няма как да се подготви за зимата, а и пчелите, които трябва да зимуват, по принцип не трябва да отглеждат толкова пило за да не се изтощават. Затова имаш голям подмор.
Към колегата Лежаков.
Никой, включително и вие не е застрахован от грешки. Но не само грешките са фактор, който е причина за високата зимна смъртност. Има неща, които няма как да се предвидят и няма как да бъдат избегнати. Просто се радвайте, че не са ви сполетели.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от ianev »

Колега Валаз третирал съм ги с по 3 ленти Варостоп на семейство винаги така процедирам. Иначе колега Бонев всяка година така съм подхранвал по този начин и до сега съм нямал проблем и тази година се случи само при тази отводка. Аз го отдавам само на това че имаше до късно летеж до началото на декември. Но иначе си прав никой не е застрахован от грешки пролетно време пчелите оправят повечето наши грешки колкото и да е неопитен пчеларя понякой път се допускат но зимно време обикновенно е фатално!
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от teraforming »

Колеги, тази година в северна Африка правиха снежни човеци, а вие искате да нямате смъртност. По скоро е късмет ако нямате.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от OVanBASTEN »

teraforming написа:Колеги, тази година в северна Африка правиха снежни човеци, а вие искате да нямате смъртност. По скоро е късмет ако нямате.
С това "умозаключение" се успокоявай ежедневно, колкото пъти се сетиш!
Други не успокоявай, а нека се амбицират да търсят причината. Снегът в Северна Африка и студът в България нека бъдат изключени от причините за зимната смъртност!
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Aleksey »

Относно подмора в семействата,смятам,че студеното време е увеличило с максимум 10% нормалния подмор.А това че по дъната се открива завишено количество подмор се дължи на малкото възможности за облитане на пчелите.През предните няколко зими,пчелите имаха чести облитания при което сами си изхвърляха подмора.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Dinko »

И в нашия район колегите се оплакват
от много голяма смъртност.
Не помня по тежка зима и по голяма смъртност.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от светльо »

Ами нека другарите из съюзите да философстват още и да чакаме, кога ще обяват, че в България има CCD - не снежни човеци в Африка, ами очаквам щъркелите зимно време да летят към Сибир вече.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
vankogos
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Авг 09, 2009 8:17 pm
Местоположение: Силистра

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от vankogos »

dimitarbonev написа:
ianev написа:при мен засега зле е само една отводка купена август месец (10 рамков ДБ) до зазимяването беше станала на 7-8 рамки подхранвах е почти до края на септември месец.
Тук си сгрешил. Късното подхранване води до значително количество късно пило. То няма как да се подготви за зимата, а и пчелите, които трябва да зимуват, по принцип не трябва да отглеждат толкова пило за да не се изтощават. Затова имаш голям подмор.
Към колегата Лежаков.
Никой, включително и вие не е застрахован от грешки. Но не само грешките са фактор, който е причина за високата зимна смъртност. Има неща, които няма как да се предвидят и няма как да бъдат избегнати. Просто се радвайте, че не са ви сполетели.

Прав или не,тази година и аз реших да ,,съгреша" по същия начин.Имах късно направена отводка и начинът да се запаси с мед бе сиропа.Подранвах я до края на септемри всекидневно с количества сироп които можеше да вземе (хранилката не оставаше суха) и я зазимих на четири рамки с пчели.Днес времето бе подходящо и я отворих .Бе взела питката която и дадох,а по отношение на подмора около стотина пчели.Поставих пита с мед по средата на кълбото и 200 грама питка.Пчелите са жизнени и няколко се разлетяха.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от genata_fi »

ianev написа:Колега Валаз третирал съм ги с по 3 ленти Варостоп на семейство винаги така процедирам. Иначе колега Бонев всяка година така съм подхранвал по този начин и до сега съм нямал проблем и тази година се случи само при тази отводка. Аз го отдавам само на това че имаше до късно летеж до началото на декември. Но иначе си прав никой не е застрахован от грешки пролетно време пчелите оправят повечето наши грешки колкото и да е неопитен пчеларя понякой път се допускат но зимно време обикновенно е фатално!
Късния летеж означава, че семейството не е подготвено за зимата. Отглежда до късно пило, изтощва се, не си е подредило нормално запасите и влиза отслабнало в зимата.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от mmm.1979 »

Според мен вината за голямата смъртност през тази зима е изцяло на пчеларя а не толкова на ниските температури които попречиха единствено за дългият период на необлитане на пчелите.Неправилно подредените запаси с мед и неправилното третиране са в основат на тази смъртнос.Много колеги са си създали свои принципи и казват че до края на септември приключват със зазимяването и след тази дата не отварят кошерите и пролета преди 15-20март не правят прегледи.Точно това мислене тази есен-зима на много пчелари им изигра лоша шега и ще кажа защо:Есента беше доста топла и пчелите до средата на декември бяха в активно състояние и постоянен летеж което според мен поизтощи пчелите и им намали запасите особено на по-слабите и средни по сила семейства.На 4 декември при температура от около 15градуса изкушен от хубавото време реших да направя преглед на няколко сем.да видя как е положението въпреки че бях убеден че през септември -октомври съм си свършил работата но останах изненадан от гледката.На средните рамки отгоре имаше съвсем тънки венци от мед /а ги бях оставил от половината нагоре пълни / които щеше да им стигне до средата на януари.Голяма част от меда беше изконсумиран.Тогава се наложи наново да пренареждам гнездат понеже положението и в другите сем.беше същото.Смятам че ако не бях направил този преглед сега щях да имам голям процент загинали семейства и да търся причината в големите студове а не в мен.Не съм се претеснявал да отварям и при минусуви температури когато при прослушване нещо не ми хареса или да видя къде се намира кълбото.В началото на февруари се наложи да отворя едно сем. на което кълбото се беше разделило на 2 /незнам защо въпреки че имаше още мед на питата вероятно некачествен мед/и част от пчелите бяха загинали набити на празните килийки на питата а другата част заедно с майката са се преместили в крайните пити на гнездото и се наложи да прехвърля 2 рамки с мед от двете страни на кълбото и да го стесня.Сега сем.е добре .Третирането против акар с така наречените ленти в последните години не дава нужните резултати. Повечето колеги слагат по 2 -3 ленти на силно сем. през август-септември които според мен са малко въпреки че така е указанието от производителя но и закъсняват с третирането чак през октомври както по горе е писал колегата.Аз третирам края на август с Варостоп по 4 ленти на силните сем. и по 3 на отводките и началото на октомври при дни с темп около 18-20 градуса и с мравчена кесилина.От 2 години третирам така.През януари и февруари 2010 загубих 15 сем./от 21 зазимени едвам 6 изимуваха/ благодарение на акара- някой избягаха други умираха бавно бавно дъната бяха пълни с акар.Дори тогава имах пусната тема във форума със снимки на празните кошери.Затова правилното и навременно третиране е задача номер едно за мен.В момента на едното ми пчелинче от зазимени 13 сем. живи са 13 в добро състояние а на другия пчелин от 7 сем. живи 7 .Според мен това са причинете за високата смъртност.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от genata_fi »

ТОВА Е САМАТА ИСТИНА.
Благодаря колега за добре написаното мнение.
ceco_lovech
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Фев 07, 2010 10:33 am

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от ceco_lovech »

mmm.1979 написа:Според мен вината за голямата смъртност през тази зима е изцяло на пчеларя а не толкова на ниските температури които попречиха единствено за дългият период на необлитане на пчелите.Неправилно подредените запаси с мед и неправилното третиране са в основат на тази смъртнос.Много колеги са си създали свои принципи и казват че до края на септември приключват със зазимяването и след тази дата не отварят кошерите и пролета преди 15-20март не правят прегледи.Точно това мислене тази есен-зима на много пчелари им изигра лоша шега и ще кажа защо:Есента беше доста топла и пчелите до средата на декември бяха в активно състояние и постоянен летеж което според мен поизтощи пчелите и им намали запасите особено на по-слабите и средни по сила семейства.На 4 декември при температура от около 15градуса изкушен от хубавото време реших да направя преглед на няколко сем.да видя как е положението въпреки че бях убеден че през септември -октомври съм си свършил работата но останах изненадан от гледката.На средните рамки отгоре имаше съвсем тънки венци от мед /а ги бях оставил от половината нагоре пълни / които щеше да им стигне до средата на януари.Голяма част от меда беше изконсумиран.Тогава се наложи наново да пренареждам гнездат понеже положението и в другите сем.беше същото.Смятам че ако не бях направил този преглед сега щях да имам голям процент загинали семейства и да търся причината в големите студове а не в мен.Не съм се претеснявал да отварям и при минусуви температури когато при прослушване нещо не ми хареса или да видя къде се намира кълбото.В началото на февруари се наложи да отворя едно сем. на което кълбото се беше разделило на 2 /незнам защо въпреки че имаше още мед на питата вероятно некачествен мед/и част от пчелите бяха загинали набити на празните килийки на питата а другата част заедно с майката са се преместили в крайните пити на гнездото и се наложи да прехвърля 2 рамки с мед от двете страни на кълбото и да го стесня.Сега сем.е добре .Третирането против акар с така наречените ленти в последните години не дава нужните резултати. Повечето колеги слагат по 2 -3 ленти на силно сем. през август-септември които според мен са малко въпреки че така е указанието от производителя но и закъсняват с третирането чак през октомври както по горе е писал колегата.Аз третирам края на август с Варостоп по 4 ленти на силните сем. и по 3 на отводките и началото на октомври при дни с темп около 18-20 градуса и с мравчена кесилина.От 2 години третирам така.През януари и февруари 2010 загубих 15 сем./от 21 зазимени едвам 6 изимуваха/ благодарение на акара- някой избягаха други умираха бавно бавно дъната бяха пълни с акар.Дори тогава имах пусната тема във форума със снимки на празните кошери.Затова правилното и навременно третиране е задача номер едно за мен.В момента на едното ми пчелинче от зазимени 13 сем. живи са 13 в добро състояние а на другия пчелин от 7 сем. живи 7 .Според мен това са причинете за високата смъртност.
Лентите се слагат по 2-3бр.(варостоп) в края на ЮЛИ, или след ваденето на последния стоков мед!Края на август е доста късно и това е една от причините да ви мрат семействата.Досега съм третирал само с Варотом и Варостоп и имам НУЛЕВА смъртност.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”