Зимна смъртност 2012 г.

Модератор: toko652003

georgix
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Мар 20, 2011 1:07 pm

Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от georgix »

Зравейте колеги,днес ходих на пчелина и установих 28% подмор.Начинаещ пчелар съм и не знам след тази сурова зима много ли е или малко.Времето беше хубаво (6 градуса) и оцелелите се облетяха много добре.За около час снега пред кошерите почерня от умрели пчели.Подхраних със захаросан мед и се надявам да няма повече жертви.Направи ми впечатление че в единия от загиналите кошери има мед а пчелите ги няма.Мисля за другата седмица да им купя по една питка,и като се позатопли да им дам и сиропче.След това да се оправят сами.Ако бъркам в нещо моля давайте съвети.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: зимен подмор

Мнение от dimitarbonev »

Как пък ги сметна 28%. Нормално е пчелите да изхвърлят подмора извън кошера, ама чак толкова.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: зимен подмор

Мнение от ianev »

georgix написа:Направи ми впечатление че в единия от загиналите кошери има мед а пчелите ги няма.
Как така имало мед а пчелите ги няма въобще ли няма и една пчела и със какво си ги третирал за вароатоза и дали си ги третирал. А и за сироп е рано още по добре дай питки
felibetoboy
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 6:51 pm

Re: зимен подмор

Мнение от felibetoboy »

при 6 градуса мосово облитане е малко трудно. камо ли да ти изчистят подмора. според мен, са излизали единици подлъгани от слънцето и са падали върху снега и са си оставали там. поне аз мисля така.
georgix
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Мар 20, 2011 1:07 pm

Re: зимен подмор

Мнение от georgix »

felibetoboy написа:при 6 градуса мосово облитане е малко трудно. камо ли да ти изчистят подмора. според мен, са излизали единици подлъгани от слънцето и са падали върху снега и са си оставали там. поне аз мисля така.
зазимих 7 кошера а оцеляха 5 това са приблизително 28.6%.Есента ги третирах с ВАРОСТОП.Пчелите в единия загинал кошер бяха на кълбо и около тях имаше мед но не са успели да се преместят.В другия загинал нямаше въобще пчели с изключение на двадесетина умрело по дъното.А като казах че беше почерняло от пели пред кошерите малко съм преувеличил но така изглеждаше на фона на белия сняг.Но видимо се бяха раздвижили пчелите и бяха масово по прелките
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: зимен подмор

Мнение от ba4o_ivan1976 »

georgix написа:
felibetoboy написа:при 6 градуса мосово облитане е малко трудно. камо ли да ти изчистят подмора. според мен, са излизали единици подлъгани от слънцето и са падали върху снега и са си оставали там. поне аз мисля така.
зазимих 7 кошера а оцеляха 5 това са приблизително 28.6%.Есента ги третирах с ВАРОСТОП.Пчелите в единия загинал кошер бяха на кълбо и около тях имаше мед но не са успели да се преместят.В другия загинал нямаше въобще пчели с изключение на двадесетина умрело по дъното.А като казах че беше почерняло от пели пред кошерите малко съм преувеличил но така изглеждаше на фона на белия сняг.Но видимо се бяха раздвижили пчелите и бяха масово по прелките
За тези два кошера които са умрели се казва смъртност! Подмора е умрелите пчели на дъното !
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
dido75
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 5:04 pm

Re: зимен подмор

Мнение от dido75 »

при мен от 37 с-тва имам 12 умрели.храна имат ,преди големите студове им давах медени питки,и пак голяма смъртност.сега взех умрели пчели и мисля да ги дам за изследване.на кошера мога да се съмнявам че имам изчезнали пчели ,но в останалите 10са си в кошера.ако имам някакъв резултат ще пиша
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: зимен подмор

Мнение от kristinobal »

Имам три изгубени семейства от 24.
Пчелите са по цялото дъно и малко забити в питите, мед има.
На какво се дължи това според ваз?
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: зимен подмор

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Хубаво ще е ако качвате и по някоя снимка. Така ще бъде по добра информацията за проблема и картината е по обективна. Така не се рабира нищо- умрели мед имало и т.н.
кърлежи и прочие!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: зимен подмор

Мнение от NikolaiManolov »

Еми според мен се дължи, че не са могли да се преместят на съседна пита с мед по време на големите студове. При мен има 4 загинали от 95 на единия пчилин, а на другия 1 от 16. Като цяло пчелите са добре. Има, обаче, семейства, които са с малки запаси и се притеснявам за тях. Те са около 30 процента от всички. Дадох им пълна рамка в гнездото и дано оцелеят. Със сигурност ще има още студени дни. Това е засега. Успехи на всички!
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: зимен подмор

Мнение от ianev »

При мен от 11 семейства 11 иззимували . Обаче на един кошер (късна отводка доста подхранена) бая пчели имаше умрели на дъното бях ги подхранил с храна Апитом на (06.02.2012 дъното на кошера беше чисто никакъв подмор) въобще не е бяха докоснали храната. Майката не можах да е видя днес на една пита имаше кум 10-15 запечатани килиики с пило още 3-4 килиики с открито. Сега и дадах Апитом П с прашец да видим какво ще стане макарче знам за мен резултата загубена битка
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: зимен подмор

Мнение от genata_fi »

При мен от 8 имам 3 отктраднати и 1 загинало и то по моя грешка. Беше се прехвърлило зад преградната дъска, където съм оставил празни пити. До студовете са си прехвърляли медец, но след 4-5 дни студ - загинаха. Някои имат по голям подмор, някои по малко. Сложих им Апифонда по 2.5 кг на семейство и сега вече трета седмица си хапват и бръмчат около храната. Гледам, че кокичетата се показват вече, дано се вдигнат и температурите и да започнат да летят.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: зимен подмор

Мнение от Niki S »

За сега всички са живи, но във късния рояк има доста подмор, акара си взе своето. Зазимени са със около десетина килограма мед и са изяли половината. Преди студовете на всички им сложих канди , за всеки случай но не са го бутнали.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: зимен подмор

Мнение от valaz »

При мен от 13 семейства имам едно загинало. Кошера е 11рамков ДБ. Мъртвите пчели бяха разпръснати равномерно по дъното на слой около 2-3 см. Вероятно са запушили входа, на който имаше мишепредпазител. Този кошер имаше и замрежен вентилационен отвор на дъното, който бе покрит с мъртви пчели. Медът по някои пити бе свършил напълно, но по други имаше останал мед. Тъкмо бях тръгнал да прибирам питите в сандъчето, когато с изненада открих на една от питите шепа живи пчели, между които видях и майката. На всяка пчела имаше по един акар. Нямах идея как бих могъл да им помогна, но и не ми се искаше да ги убия, като им взема питите. Върнах питите обратно в кошера. Ако оцелеят до идната събота, ще се опитам да правя отводка с тях.
georgix
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Мар 20, 2011 1:07 pm

Re: зимен подмор

Мнение от georgix »

ba4o_ivan1976 написа:
georgix написа:
felibetoboy написа:при 6 градуса мосово облитане е малко трудно. камо ли да ти изчистят подмора. според мен, са излизали единици подлъгани от слънцето и са падали върху снега и са си оставали там. поне аз мисля така.
зазимих 7 кошера а оцеляха 5 това са приблизително 28.6%.Есента ги третирах с ВАРОСТОП.Пчелите в единия загинал кошер бяха на кълбо и около тях имаше мед но не са успели да се преместят.В другия загинал нямаше въобще пчели с изключение на двадесетина умрело по дъното.А като казах че беше почерняло от пели пред кошерите малко съм преувеличил но така изглеждаше на фона на белия сняг.Но видимо се бяха раздвижили пчелите и бяха масово по прелките
За тези два кошера които са умрели се казва смъртност! Подмора е умрелите пчели на дъното !
Благодаря за уточнението Бачо Иване. не съм се изразил правилно :oops: Че и темата съм озаглавил така..Извинявам се .
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”