Зимна смъртност 2012 г.

Модератор: toko652003

Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Любител1959 »

Снимка0137.jpg
Снимка0136.jpg
Колеги качвам три снимки от три семейства като средната е от най- силното миналогодишно семейство , първата от сребърен
медал и третата от бронз./Намалих снимките за да ги кача но слоят пчели е около два пръста/
Бързам да напиша , че миналата година са третирани с апихел.
№1 /средната снм/ - останали след зимуване една шепа пчели - не видях майка но тази събота ще търся.Извадих 6 бр пити пълни с мед от 11. 1-2 пити са с малко мед 1/4 и останалите имат още много.Много петна от диария.Мед капе по дъното от някои пити.
№2Въпреки подмора - много пчели .От 11 пити извадих една но и тя е с мед .Остават им 4-6 пити с много мед имат и пило в
момента.Ще се стегнат и оцелеят.
№3/посл. снимка/ Много пчели , има пило в момента но той е и с най малък подмор.Мед има достатъчно.
Най - вероятно ще загубя едното семейство.
Кошерите са ДБ с дълбоко дъно .Зимуваха на долна табла.Намират се сравнително висока 700м.н.в. До сега не съм имал подобно чудо.Поради височината много време не можеха да се облитат .Може би ниските температури не им позволяват да се прехвърлят от пита на пита.
/Предварително признавам , че съм виновен но не мога да разбера в какво!/
Коментари?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от светльо »

Едвали си виновен - тези ми се струва да са гледали до късно пило + че на капак са почнали и ранно-пролетно отглеждане на пило.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Майка »

Любител1959 написа:... останали след зимуване една шепа пчели... Много петна от диария. Мед капе по дъното от някои пити.
Медът, който капе от питите, предполагам, че е незапечатан мед, поел влагата и заедно с невъзможността да се облетят пчелите е допринесъл също за лошото състояние /диаричните петна/ на пчелите.
Затова, като се оставят в гнездото за зимуване пити, на които има незапечатан мед, винаги е с уговорката да се покриват от пчелите. Да не са оставени като крайни.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от genata_fi »

Колега, наистина много подмор, не е нормално това. На какъв мед си ги зазимил ? Прегеледа ли подмора за акар ? Едно от семействата ми имаше подмор и си мислех, че е много, но като гледам твоите, се успокоявам, че при моето семейство не е много. По принцип вече е доказано, че само третирането с ленти през август не е достатъчно. При топла есен пчелите отглеждат до късно пило, изтощават се и акара се появява отново и цяла зима тормози пчелите и те загиват постепенно. Така че мислете и за късно третиране на семействата с оксалова или млечна киселини, за да смъкнете акара който е по пчелите.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от tatu »

Колега любител 1959 август и септември подхранва ли със захарен сироп
Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Любител1959 »

Колеги отговарям един по един!
Майка - меда е запечатан -толкова светъл , че ако не се колебаех щях да кажа акация.За съжаление не съм снимал пити но ще го направя тази събота ако мога и ще ги пусна.Не е захаросан.Този в тенекиите също макар и да се е сгъстил.
Тату - не съм подхранвал със захарен сироп - имаха предостатъчно мед.
Гената - третирани са с ленти през септември - октомври - при мен беше топло и много сухо.За меда не знам.Предполагам от ливади и слънчоглед /при мен имаше някакъв саморасляк по 50 см до късно/.Вадих ва пъти - не помня дати .Първи път след акацията - много светъл и до момента не е захаросан.Втори път - по -тъмен но и той бавно захаросва - през септември.Върнах магазините да ги очистят но в номер 1 /Снимка/ не само го изчистиха но и до сега имам пълна магазинна пита.
Прегледах подмора преди да го изгоря с лупа но акари не видях.Забравих да кажа , че петната от диария в крайна сметка се оказах по 2-3 пити по горните летви .По стените и другите пите нямя.
Събота ще търся майка и дано да има в отличника.Мога ли да намеря ако няма по това време от някъде нова ?
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от genata_fi »

Ако няма майка по-добре ги обедини с друго редовно семейство.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от genata_fi »

Колега,
септември октомври и ако не са читави лентите, направо няма какво да се чудим.
А колкото до меда, миналата година имаше манов мед на места, където се случва на 5-6 години веднъж.
Сега стеснявай гнездата и им помагай по бързо да се възстановят и да дръпнат.
Успех.
Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Любител1959 »

За лентите не мога да кажа нищо. Препоръча ми ги наш стар колега от Дунава , а за стесняване съм ги стеснил.Дано да имат късмет животинките!
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от genata_fi »

Споко, вече пчелите се възраждат, стига да имат достатъчно храна.
Севжан
Мнения: 8
Регистриран на: Съб Фев 18, 2012 6:59 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Севжан »

от 71 пчелни семейства имам 19 жертви . причините според мен за високата смъртност са следните .4 кошера бяха нападнати от мишки . 3 пъти слагах отрова мишепредпазители слагам но бяха свалени от някъкво животно .същото сега ми направи дупка в металната мрежа на фургона монтирана на прозореца и похаби 2 пити с мед .другите семейства бяха пълни с манов мед много диярия имаше по стените и рамките . миналата година беше най добрата от 25 години насам от както пчеларствам .пчелите буквално се истощиха . събираха мана до края на септември най силните ми семейства загинаха .студената зима и лошата храна си казаха думата .
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от bobmastar »

Ами напиши от дека си че и ние да знаем за кой район говориш не сме Ванга я.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Майка »

Севжан написа:Студената зима и лошата храна си казаха думата.
При мен трагичното положение е резултат на същатата комбинация. Лоша храна /слънчогледов мед/ и невъзможност за облитане. Не съм подхранвала, всъщност, за първи път не подхранвам със сироп. В семействата са останали буквално шепа пчели, всичко е по дъната.
Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Любител1959 »

По всичко личи , че студът не им е позволил да минат на друга пита.При мен имаше пчели с глави в килииките но мъртви.Тази събота извадих и първият мед - 10 кг от кошера който е на умиране.Чудех се какво да правя извадените пити и по съвета на стар колега /92г да е жив/ ги извъртях.Медът е тъмен и малко гъст но не е кристализирал.Със зор но го измъкнах.В другите кошери има достатъчно мед не е необходимо да ги пазя.
В интерес на истината и аз като Майка не храних със сироп есента - просто реших ,че ще е прекалено при толкова мед в плодника.
Прегледах внимателно раздела за " Размножаване и селекция" но никъде не видях тема за най- обикновено разделяне на кошери.Не говоря за налитане на майка или за отводки сборни или не.При това положение явно ще е наложително да се възтановяват семейства след месеци и ако положението при много колеги е като при мен то трудно ще се намират отводки.
Някакви съвети къде да търся подробности по темата?
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от славов »

деленето на кошера не е проблем след като се развие добре семейството,прехвърляш пити с мед,прашец и запечатано пило и пити с открито пило и яйца в нов кошер,стръскваш още 1-2 пити с пчели и дори не търсиш майката в кои кошер е защото пчелите ще си отгледат свещева майка,ако си любопитен на 3 ден отваряш и унищожаваш затворените маточници ,предполага се, че са изградени върху стари ларви хранени за пчели работнички и няма да са качествени майки.Преместваш стария кошер в страни от досегашното му място и до него слагаш новия които си създал за да могат летящите пчели да се разделят и в двата кошера.
Успех !
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”