Зимна смъртност 2012 г.

Модератор: toko652003

dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от dimitarbonev »

Лентите се слагат след последното вадене на меда. Във различните географски райони това време е различно. Ако някъде последната главна паша приключва на 20 юли, то другаде тя приключва с месец по-късно. Ако се сложат лентите по-рано, то тази паша е изгубена и меда не може да се вади.Питите са задръстени с мед и няма достатъчно място за есенно развитие.От това произтича малко зимна пчела, много зимно-пролетен подмор, трудно зимуване на семейството и смърт на същото. Така че всичко е много относително и трябва да е съобразено с местните условия. Според мен проблемите тази зима се дължат на няколко основни фактора. Продължителното есенно засушаване не даде възможност на пчелите да направят нормално есенно развитие и младата пчела, която да зимува и да даде старт на пролетното развитие остана малко. Тук е ролята на пчеларя, който трябва да стимулира това есенно развитие и да подпомогне пчелите да го сторят. След това продължителното затопляне през есента позволи до късно да се отглежда пило, пчелите от което няма как да се подготвят за "зимуване". Това пък от своя страна доведе до намаляване на медовите и прашецовите запаси в кошера. Пчеларя пак трябваше да помогне на семействата в късна есен да подреди гнездото, да махне опразнените пити и да добави ако е необходимо пълни такива. Наличието на некачествен мед в питите(основно незапечатан или манов) също е фактор за лошото зимуване на семействата при тази тежка зима и наличието на голям период, в който пчелите не могат да се облитат. Зазимяването на слаби семейства също е фактор, който може да е фатален. Инстинктите карат Слабото семейство да започва да отглежда по-рано и повече пило, което в тежките зимни условия за много такива семейства се оказа фатален. Прекалено ранното стимулиране за развитие също може да окаже същия отрицателен ефект.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от ianev »

Последно пиша по темата никъде не съм споменал че съм ги третирал октомври месец или нещо подобно. Третирам с ваденето на последния мед към 15-20 август обикновенно по 3 ленти Варостоп. Пък за Варотома ще си запазя мнението. Юли ленти няма как да сложа като при мен цъфти слънчогледа в период юли-август! Всеки си окрасява и вади думите от контекста. И аз досега не съм имал загубено семейство. Изобщо от къде тръдна разговора до къде стигна пълен миш маш.............
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от kristinobal »

Я кажете сега пролета кога ще слагате лентите, че то времето наближава?
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от ba4o_ivan1976 »

kristinobal написа:Я кажете сега пролета кога ще слагате лентите, че то времето наближава?
утре
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
pacificbeebg
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 11:12 am

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от pacificbeebg »

mmm.1979 написа:Според мен вината за голямата смъртност през тази зима е изцяло на пчеларя а не толкова на ниските температури които попречиха единствено за дългият период на необлитане на пчелите.Неправилно подредените запаси с мед и неправилното третиране са в основат на тази смъртнос.Много колеги са си създали свои принципи и казват че до края на септември приключват със зазимяването и след тази дата не отварят кошерите и пролета преди 15-20март не правят прегледи.Точно това мислене тази есен-зима на много пчелари им изигра лоша шега и ще кажа защо:Есента беше доста топла и пчелите до средата на декември бяха в активно състояние и постоянен летеж което според мен поизтощи пчелите и им намали запасите особено на по-слабите и средни по сила семейства.На 4 декември при температура от около 15градуса изкушен от хубавото време реших да направя преглед на няколко сем.да видя как е положението въпреки че бях убеден че през септември -октомври съм си свършил работата но останах изненадан от гледката.На средните рамки отгоре имаше съвсем тънки венци от мед /а ги бях оставил от половината нагоре пълни / които щеше да им стигне до средата на януари.Голяма част от меда беше изконсумиран.Тогава се наложи наново да пренареждам гнездат понеже положението и в другите сем.беше същото.Смятам че ако не бях направил този преглед сега щях да имам голям процент загинали семейства и да търся причината в големите студове а не в мен.Не съм се претеснявал да отварям и при минусуви температури когато при прослушване нещо не ми хареса или да видя къде се намира кълбото.В началото на февруари се наложи да отворя едно сем. на което кълбото се беше разделило на 2 /незнам защо въпреки че имаше още мед на питата вероятно некачествен мед/и част от пчелите бяха загинали набити на празните килийки на питата а другата част заедно с майката са се преместили в крайните пити на гнездото и се наложи да прехвърля 2 рамки с мед от двете страни на кълбото и да го стесня.Сега сем.е добре .Третирането против акар с така наречените ленти в последните години не дава нужните резултати. Повечето колеги слагат по 2 -3 ленти на силно сем. през август-септември които според мен са малко въпреки че така е указанието от производителя но и закъсняват с третирането чак през октомври както по горе е писал колегата.Аз третирам края на август с Варостоп по 4 ленти на силните сем. и по 3 на отводките и началото на октомври при дни с темп около 18-20 градуса и с мравчена кесилина.От 2 години третирам така.През януари и февруари 2010 загубих 15 сем./от 21 зазимени едвам 6 изимуваха/ благодарение на акара- някой избягаха други умираха бавно бавно дъната бяха пълни с акар.Дори тогава имах пусната тема във форума със снимки на празните кошери.Затова правилното и навременно третиране е задача номер едно за мен.В момента на едното ми пчелинче от зазимени 13 сем. живи са 13 в добро състояние а на другия пчелин от 7 сем. живи 7 .Според мен това са причинете за високата смъртност.
Благодаря за мнението, mmm.1979.
От написаното си видях пропуска. Явно трябва преглед в самия край на топлото време преди зимата, но проблема е, че това се оказа през... декември и запасите явно са намалели. А аз никога не вадя мед от долните пити. Дори последните 2-3 години меда е твърде много и напролет правя какво ли не за да имат място да се развиват.
Само ми е чудно как правиш прегледа декември... защото аз на някои кошери само като бутна прелката да я стесня и цялото семейство тръгва да се брани.
Успех на всички тази година!
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от tatu »

Колеги в повечето райони август и септември беше страшна суша и майките спряха да снасят ,за целта трябваше захар няма как юлските пчели да избутат тази тежка зима ,не случайно пчеларската година започва август месец .Сега арендаторите ще получат помощи за тази суша а ние си мълчим .Не си регистрирайте кошерите и да видим как ганювите протежета ще лапнат парите за фиктивните прегледи .Нека си пълнят плевните и сайвантите с празни кошери .Произведете толкова колкото можете да продадете без данък т.е .не давайте на фирмите .Рамка с пчели не трябва да струва под 30 лева .
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от ivandespotov »

Между другото много им се радвам на мойте точно на този навик - да спират рано есента с пилото и да пазят сили и средства за пролетното развитие. Колега, как ги научи на този навик, сподели та и ние да го правим?
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от NikolaiManolov »

Колеги, нека да не нарушаваме добрия тон във форума!! Всички сме грешници...!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Scutellator »

ivandespotov написа:Между другото много им се радвам на мойте точно на този навик - да спират рано есента с пилото и да пазят сили и средства за пролетното развитие. Колега, как ги научи на този навик, сподели та и ние да го правим?
Във тази връзка ще дам за пример централно анадолската пчела - приключва яйцеснасянето много рано през лятото ( веднага щом спре пашата), а на пролет отглеждането на пило започва късно (веднага щом има устойчиво топло време), но когато отглеждането на пило започне, то става със взрив във популацията и тези пчели са готови за първата паша дори преди другите.
Кавказките също прекратяват рано яйцеснасянето и не бързат с започването на отглеждането на пило, но при тях пролетното развитие е плавно.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от tatu »

говорим за различни региони на страната аз имам предвид Североизточна България .Не говоря за сериозно хранене за мед да дадеш по 10 - 20 кила захар а именно подбудително в седмицата по една хранилка по 700 грама сироп.При нас все още пчелите не могат да се облетят нормално тази година а вие говорите за прегледи .Споделям личен опит ,при 30 направени отводки в края на юли на 20 сложих мед и дадох по две хранилки по 700 грама сироп ,на другите 10 меда не стигна и се наложи да ги подхранвам до 20 октомври със захарен сироп по една хранилка на пет дена за да се запасят .резултата е първите 20 всичките умряха ,а десетте които храних са живи .
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от светльо »

Честно казано за България и тукашната пчела - била тя силно метизирана или все пак прилично селектирана, това за вредата от късното есенно подхранване и на мен ми е малко въпросителна, та се чудя дали не е също в категорията на митовете. Хубаво - биолозите твърдят, че пчелата се била износвала, заради това пило, заради инвертазата и всички им аргументи там, но моя опит не казва точно така, а дори по-скоро напротив. Никога не съм се притеснявал, че имам късно пило - имал съм семейства с пило дори в началото на декември и си изкараха зимата без никакви проблеми, и изобщо в цялата ми практика, не съм забелязвал късното пило да е оказало чак толкова негативно влияние колкото се твърди, но и подчертавам, че никога не съм го търсил и предизвиквал целенасочено.

Да направя бройка ще си поиграя някоя зима с десетина семейства, да видя какво ще се получи - определено си имам съмнения, конкретно по този въпрос, а и не само аз, и други колеги са ми споделяли, че това не може да е вярно, защото и техния опит сочи друго. Малко теоритичните твърдения, когато се разминават с практичните резултати ..... аз лично съм по-склонен да вярвам на практиката.
Има една приказка - практиката доказва, че на теория всичко е възможно. Та теории могат да се развиват всякакви и то аргументирано, но когато емпирично бъде потвърдена само една от тях, то другите .... сега биолози, изследователи, спор няма, че хората са учени, но знанието е само едно клонче, от дървото на мъдростта. :lol:
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от valyo »

Не съм цитирал никъде източник на теория. Напротив, от моята практика наблюдавам, вкл. последнат есен, стремеж за спиране на пилото много по-рано при част от семействата ми. В началото това ме тревожеше, отдавах го на проблем с майката и т.н. Нали всички се надпреварват по това време да цитират колко рамки с пило имат. Опитвах се да се боря с него със рядък сироп, стартовит и осигуряване на "подходящи" за яйцеснасяне пити. Всуе.
Но пак от практиката, напролет няма проблем с тези семейства - идеални са.
Мисля, ако не забравя, края на юли, началото на агуст, да взема 2 маркера и да нацапам колкото пчели мога от 2 кошера - единя спрял рано с пилото и друг дето е продължил с него. После ще гледам напролет докога ще имам от маркираните и кои ще свършат по-рано. От сега съм сигурен че повечето от първия ще изкарат април месец. Малко ми се свиди, щото белязаните ги ядат повече пилетата, но има време до тогава.

Разбира се че ще изкарат зимата както ги описваш, то оставаше и да не я изкарат. Въпроса е че този мед и прашец дето ще го изядат есента, ако може да им остане за напролет ще им е много по-полезен. Все пак и декемврийска да е пчелата тя няма да участва в медобера догодина. Т.е. по-добре с тези ресурси да се отгледат млади пчели напролет. От тези разсъждения, и от практическите наблюдения върху развитието напролет, аз предпочитам "спестовните" ми майки.

Има един нюанс, който вече е от "литературни" източници. Става въпрос за качеството и вида на прашеца. Чел съм, че прашец от растения цъфтящи есента, в по-малка степен стимулира бурното пролетно развитие сравнен с този от пролетните. Но всичко е въпрос на баланс. Аз предпочитам да запазя такъв прашец до напролет, просто защото при мен всичко ще тръгне месец по-късно.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от светльо »

Те точно тука просто ми се струва, че пчеларя/ човека не бива да се меси толкова - когато се види, че запасите са малко, тогава ясно нека се подхрани, но по принцип ми се струва всяко семейство да си знае по-добре до кога да натиска на пило и кога да го спре напълно, външни стимулации към едната или другата цел според мен са излишни, а може би дори вредящи.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от Лежаков »

Здравейте.

За да намаля натрупалото се напрежение, ще споделя моето мнение по въпроса. В големите сандъци /лежак с 25 рамки/, когато сменям майката през юли, старата я оставям като отводка в кошера. През август и септември я използвам като майка помощница,а след това ги обединявам. Основното семейство става много силно / 12-14 пити/ и така го зазимявам. През пролетта такова семейство се развива много бързо.
Според мен, колкото по-голямо и силно е пчелното семейство, толкова по-добре презимува и по-бързо се развива през пролетта.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Зимна смъртност 2012 г.

Мнение от tatu »

Колега Вальо засега имам 400 живи но все още не съм им правил преглед за да знам колко да им се радвам .Като гледам какво става при пчеларите около мен как цели пчелини свършиха се радвам че само 50 ми загинаха .
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”