Как съхранявате питите ?

Модератор: toko652003

Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Как съхранявате питите ?

Мнение от Krasio1980 »

Въпроса е рано поставен,но мен тая година молеца ми направи поразии.Как съхранявате и как ги третирате магазинните рамки.
пчеларството е проста работа за умни хора
Niko_38
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Ное 11, 2011 4:48 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Niko_38 »

Аз използвам мравчена киселина и съм доволен, за сега
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Krasio1980 »

Niko_38 написа:Аз използвам мравчена киселина и съм доволен, за сега
до сега и аз това използвах,но няма ефект уви,гадината работи :oops:
пчеларството е проста работа за умни хора
RANOBUDEN
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Ное 03, 2011 10:42 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от RANOBUDEN »

Имам няколко пити с перга, които искам да съхраня до Февруари. Може ли някой да ми каже кой е най удачния начин. Нямам възможност да ги държа във фризер.
Мислех си за мравчена киселина, но не съм сигурен дали киселината няма да повреди пергата.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Veselin »

RANOBUDEN написа:Имам няколко пити с перга, които искам да съхраня до Февруари. Може ли някой да ми каже кой е най удачния начин. Нямам възможност да ги държа във фризер.
Мислех си за мравчена киселина, но не съм сигурен дали киселината няма да повреди пергата.
Ako са повече сложи ги във корпус над гнездото на силно семейство и подхранвай яко за да ги запечатат. Другия начин е да посипеш обилно питите с прашец със пудра захар и да сложиш питите в найлонов чувал и завързваш здраво,(трябва да е херметично затворен)Ако са по стари питите е добре да ги прекараш през фризер.Съхранява се при стайна температура. :wink:
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от borkotiger »

Каква е ролята на пудрата захар?
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от pchelar4e »

Хйде и аз да споделя как ги съхранявам. Правя т.н комин слагам най-долу един празен магазин /под него парче фибран за да уплътни добре/ и върху него подреждам останалите магазини отгоре. Магзините ми са 10 рамкови. Във всеки магазин поставям по 7 рамки раздалечени една от друга. След това паля пушалката и слагам сяра на прах / продава се в аптеката за тетиране на рани / и затварям отгоре магазините плътно. След половин час махам пушалката и в най-горния магазин, който също оставям празен, поставям буркан от лютеница наполовина пълен с мравчена киселина и запечатвам горния магазин с плътен слой вестници и облепям с тиксо. Мравчената киселина се поставя отгоре, защото изпаренията и са тежки и падат надолу. Мравчената киселина се сменя през 3 месеца! От няколко години съхранявам питите так и нямам проблеми с молеца. Преди медосбора вадя питите и ги оставям на открито да се проветрят хубаво.
Последно промяна от pchelar4e на Нед Окт 14, 2012 3:42 pm, променено общо 1 път.
RANOBUDEN
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Ное 03, 2011 10:42 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от RANOBUDEN »

Не е ли малко трудоемък тоя метод, да не говорим какво се налага да дишаш докато го прилагаш :( .
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от pchelar4e »

Ами не е трудоемък така или иначе магазините ги прибирам и подреждам в пчеларската барака все пак е изпитан и ефикасен метод. Относно пушека от сярата, да вреден е. Затова сипвам затварям пушалката и се махам за да не го дишам.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Veselin »

Всяка година тази тема е актуална -макар че е изписано много по темата..просто си нареждате магазините един върху друг и това е...няма поражения от молеца.
RANOBUDEN
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Ное 03, 2011 10:42 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от RANOBUDEN »

Само че зависи кога си ги свалил и колко е горещо. Аз направих това на 25 юли, наредих ги на комин, отдолу мрежа,отгоре мрежа и шапка на тояга :D . След петнайсетина дни отварям,паяжини и чудо. Тия дето бяха много зле в тенджерата, а останалите третирах с таблетките за обеззаразяване на семена /не знам защо и в двата форума нищо не пише за тях,но в нашия край се ползват масово от пчеларите/.
Така,че и на тоя " комин" не може да се разчита безрезервно. Опитал съм всички екологични начини за съхраняване за които съм прочел някъде и доста пити поразих, няма ли я химията зор работа :D .
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от dimitarbonev »

Защото това са пестециди и се натрупват в питите и съответно отиват в меда. А юли на комина не може да се разчита. По това време питите могат да се оставят над семейството над прехрадната табла, като се осигури малък процеп, та да могат пчелиите да се качват при тях.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
RANOBUDEN
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Ное 03, 2011 10:42 pm

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от RANOBUDEN »

Съжалявам, че в момента не мога да цитирам точното наименование на таблетките, но мисля,че щом се използват за третиране на хранителни продукти като боб,леща,пшеница и др. и същите след определен карантинен срок се ползват директно за консумация, едва ли са пестициди. Продавача на магазина от който ги закупих е пчелар с много кошери и често му взимат проби, той също ги ползва от години и не са му откривали в пробите недопустими вещества.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от valaz »

RANOBUDEN написа:Съжалявам, че в момента не мога да цитирам точното наименование на таблетките, но мисля,че щом се използват за третиране на хранителни продукти като боб,леща,пшеница и др. и същите след определен карантинен срок се ползват директно за консумация, едва ли са пестициди. Продавача на магазина от който ги закупих е пчелар с много кошери и често му взимат проби, той също ги ползва от години и не са му откривали в пробите недопустими вещества.
Предполагам, че таблетките за обеззаразяване на семена са много отровни. Семената се обеззаразяват с цел да бъдат засявани, а не за да бъдат консумирани. Предполагам, че с пробите за чистота на меда се проверява за наличието на определен краен брой химикали, които не бива да ги има в меда. Едва ли е възможно да се провери наличието на всички възможни химикали, които присъстват на пазара.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Как съхранявате питите ?

Мнение от Boro »

Предполагам колегата има в предвид тези таблетки които се слагат в хамбарите против гъгрици. Ползват ги и фуражните комбинати и би трябвало да са безвредни, иначе как ще ги мелят за смески, брашно и т.н. Все пак не съм сигурен в това и най-добре е да се пита специалист в тази област.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”