За третирането с пудра захар или брашно?

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

За третирането с пудра захар или брашно?

Мнение от Krasio1980 »

Чувал съм,че някой по-опитни пчелари не се занимават с ленти и т.н. в борбата с акара,а просто ръсят рамките с брашно или пудра и по този начин се справят с проблема.Има ли ефект това или...?Брашното или захарта веднъж попаднейки на въшката и спират работата,а другата теория е,че пчелите сами се изчистват.Има ли вярно в това?Благодаря предварително :wink:
пчеларството е проста работа за умни хора
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: За третирането с пудра захар или брашно?

Мнение от Krasio1980 »

това го знам от пчелар,който е зарязал вече пчелите....явно е някаква тайна,щото всеки се прави на незнаещ :lol: а тук специално всеки разбира от всичко :lol:
пчеларството е проста работа за умни хора
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: За третирането с пудра захар или брашно?

Мнение от Bojidar_qmbol »

Това което го казваш го пише в стари книги преди 70 години.И го има в една книга на Йово Николе Кантар,ако не бъркам.Вярно е по принцип но е много хамалогията.Ако вземеш сега да ги третираш ще те изядат пчелите,по това време няма паша и не обичат да им ровиш в гнездото преди зазимяване.Същото е горе долу и на пролет.Имай предвид че всяка рамка се ръси както и самия кошер от вътре 7 пъти през 4 дена.Аз така го знам.Има ефект към края на април до края на юли.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: За третирането с пудра захар или брашно?

Мнение от Scutellator »

Пудрата захар е нова мода в пчеларството, но цялостния ефект е под въпрос. Счита се че 2/3 от акарите са в пилото. Пудренето със захар, макар да има висока ефективност в отсраняването на акарите от пчелите (до 100%), тези в пилото остават. Трябва да се пудрят многократно, а захарта е скъпа. Нивото на акари не може да се смъкне под определен праг и за да имаш ефект не можеш да разчиташ на поръсването само по себе си, то трябва да бъде използвано в комбинация с по-устойчива на акари пчела и мрежесто дъно.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: За третирането с пудра захар или брашно?

Мнение от славов »

погледни в интернет,има доста клипчета,но там отделят пчелите в гол рой и тогава третират и прехвърлят семейството в кошер без пило така ефекта е сигурен защото голяма чест от акарите са в запечатаното пило
divroker
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Апр 09, 2013 6:58 pm

Re: За третирането с пудра захар или брашно?

Мнение от divroker »

Krasio1980 написа:Чувал съм,че някой по-опитни пчелари не се занимават с ленти и т.н. в борбата с акара,а просто ръсят рамките с брашно или пудра и по този начин се справят с проблема.Има ли ефект това или...?Брашното или захарта веднъж попаднейки на въшката и спират работата,а другата теория е,че пчелите сами се изчистват.Има ли вярно в това?Благодаря предварително :wink:
А знаеш ли защо точно Бай Бончо е оставил пчеларството предвид нелошото си здраве и подвижност??Тези простотии ги е разправял на кого ли не,въпреки приза"образцов пчелар" неговите пчели са били болни от нозематоза и гнилец,за това е приключил наскоро започнатото пчеларство.Изхвърлянето че е гледал 400и няколко редовни кошера сам с жена си и около 150 оплодни такива никой не го е виждал..сина му му купува около 100 кошера,вярно човека е подреден,и грижливо е поддържал кошерите визуално и двора си,за това е и приза му,но е мухар не пчелар.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”