нозематоза

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
райна.в.йо.
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Юли 17, 2012 1:30 pm

нозематоза

Мнение от райна.в.йо. »

Здравейте! Може ли в този период от годината пчелно семейство да заболее от нозематоза. Досега по отношение на иззимяването всичко е наред. Зимните пчели струва ми се, че са останали малко. Има попълнение от млади пчели, но нещото, което ме смущава е, че пилото е малко, пчелите покриват по-малко пити, отколкото на последния преглед - 01.03.2015 г. и не искат с охота да приемат сиропа от мед, с който подхранвам подбудително. Това, което съм направила е: Третирала съм с нозестат в края на февруари, сложила съм плочки екостоп, стесних гнездото, зад преградната дъска съм оставила разпечатана пита с мед. Какво мога да направя още за да ги засиля? Разбира се времето в Плевенска област е лошо - студено, с превалявания от дъжд, ветровито.Овощните дървета не могат да се развият добре и да цъфнат. Моля за съвет!
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: нозематоза

Мнение от valkiria60 »

райна.в.йо. написа:Здравейте! Може ли в този период от годината пчелно семейство да заболее от нозематоза. Досега по отношение на иззимяването всичко е наред. Зимните пчели струва ми се, че са останали малко. Има попълнение от млади пчели, но нещото, което ме смущава е, че пилото е малко, пчелите покриват по-малко пити, отколкото на последния преглед - 01.03.2015 г. и не искат с охота да приемат сиропа от мед, с който подхранвам подбудително. Това, което съм направила е: Третирала съм с нозестат в края на февруари, сложила съм плочки екостоп, стесних гнездото, зад преградната дъска съм оставила разпечатана пита с мед. Какво мога да направя още за да ги засиля? Разбира се времето в Плевенска област е лошо - студено, с превалявания от дъжд, ветровито.Овощните дървета не могат да се развият добре и да цъфнат. Моля за съвет!
Ето тук намерих нещо за нозематозата наготово, че не ми се пише толкова много. Във вашия случай няма заболяване, просто иска да се затоплят малко пчелите и нещата ще си дойдат на място.

И така:

Нозематозата е заразна болест по пчелите. Предизвиканите от нея загуби са големи, вследствие на пълното загиване или отслабване на пчелните семейства. В нашата страна болестта периодично се проявява в по-тежка форма след по-продължителни и тежки зими.

Причинителят на нозематозата, Nosema apis, е микроскопичен едноклетъчен паразит, който извън организма на пчелата, както и в нейните изпражнения съществува само като спора. Тя е значително по-слабо устойчива на дезинфекционни ВМП, топлина и изсушаване, отколкото спорите на бацилите.

В пчелните семейства спори попадат главно чрез кражби при разместване на пити, рамки и кошери, блуждаене и налитане на болни пчели в здрави семейства, със замърсена вода или чрез закупуване на майки от заразени пчелини, което в последно време се наблюдава много често!

От попадналите в средния дял ноземни спори излизат амебовидни ноземи, които се загнездват в клетките на чревната стена, в тях но-нататък се размножават и ги разрушават. Огромен брой ноземни спори попадат в чревното съдържание, а оттам – в задното черво и навън с изпражненията (при диария). По такъв начин се замърсяват със спори питите, медът, рамките, стените на кошера, а дори и съседните здрави пчели. През зимно-пролетния период се създават условия за усилено размножаване на ноземите, особено ако семействата са зазимени върху недоброкачествени хранителни запаси (манов мед) или са били обезпокоявани от някои други причини (влага, мишки, осиротяване и др.), а не са имали възможност за облитане поради продължителна зима (така характерна за Североизточна България и планинските райони).

Това принуждава пчелите да изпущат изпражненията си, а заедно с тях и заразата в самото гнездо.

След облитане състоянието на пчелите леко се подобрява и ако успеят да отгледат нови поколения, болестта постепенно заглъхва. При силно заразените и отслабнали семейства нозематозата продължава и не рядко са случаите, когато те загиват още през пролетта или се развиват бавно и стават огнища за поддържане на заразата.

От края на ХХ век по западните раси пчели се разпространява бързо един нов възбудител на нозематозата – Nozema ceranae, който предизвикваше досега заболяване на индийските пчели от нозематоза. През това време той е бил пренесен в Северна и Южна Америка, Карибските острови, в почти цяла Европа и Азия. През зимата на 2005/2006 г. е имало масово заболяване на пчелните семейства в Германия, Франция, Сардиния, Гърция, Испания и Швейцария. Като причина за това е бил посочен и този причинител в част от пчелните семейства. Отбелязани са случаи, при които са открити в болните семейства и двата възбудителя.

Трудностите при диагностицирането на нозематозата, предизвикана от N. ceranae идва от това, че тя може да бъде открита само чрез специализирани имунологични тестове в лаборатории.

ПРИЗНАЦИ

Те се демонстрират както от отделните пчели, така и от цялото семейство, но трудно се различават при прегледа в пчелина от признаците на другите заразни и незаразни заболявания.

През зимата се установява безпокойство, разпълзяване на пчелите, зацапване на гнездото с диарични изпражнения, увеличен подмор, отслабване и др. Пчелите от болните семейства се облитат поединично, като повечето от тях са с подуто коремче, разпълзяват се пред кошера и зацапват предната му стена и прилетната дъска с диарични изпражнения. Някой не се завръщат в гнездото.

Независимо от тези общи признаци, болните от нозематоза пчели могат да бъдат разпознати по вида на средния дял на червото: той е удебелен, сиво-белезникав, без нормалните си напречни гънки и е пълен с воднисто съдържание, с възкисела миризма.

Характерен признак на нозематозата е, че въпреки настъпилото вече благоприятно време и възможност за събиране на цветен прашец и нектар семействата продължават да отслабват, мъчно се съвземат, дори до края на май, а някой дотогава загиват. Докато при всички други стомашно-чревни заболявания с описаните признаци семействата се развиват по-бързо след очистителното облитане.

Често пъти нозематозата протича като смесена инфекция с вирусни болести.

Под микроскопско лабораторно изследване диагнозата може да се постави лесно и точно, когато е предизвикана от N. apsi. За това е необходимо да се вземат и да се изпратят проби от пчели.

МЕРКИ ЗА БОРБА

Съгласно Наредба № 30 на МЗГ мерките за борба са следните: 1. Засегнатите в силна степен пчелни семейства се унищожават в присъствието и под контрола на ветеринарен лекар; 2. По-слабо засегнатите и все още силни пчелни семейства се прехвърлят в нови или дезинфекцирани кошери, върху изградени чисти или дезинфекцирани пити. Тези семейства се третират с ВМП, разрешени за употреба, след консултация с ветеринарен лекар. След издаване на Заповед № РД – 0913/2003 г. на МЗГ за пълна забрана за употреба в пчеларството на антибиотици, за лекуване на болните от нозематоза пчелни семейства се прилага ВМП Нозестат. Производство е на фирма “Примавет”. Прилага се в доза 5 мл на литър захарен сироп, като за еднократно третиране на пчелно семейство се дава 0,5-0,8 л лечебен сироп. Извършват се три лекувания през интервал от три дни, като след почивка от 7 дни курсът на лечение се повтаря. „Нозестат” може да се прилага през пролетта и есента и да се влага в полутвърда храна (медно-захарно тесто); 3. Кошерите и другият дървен материал след механично почистване от восъка и клея се дезинфекцират чрез обгаряне; 4. Годните за употреба пити се дезинфекцират с концентрирана оцетна или мравчена киселина; 5. В районите, където се установява нозематоза, се провежда профилактика с пролетните и есенните подбудителни подхранвания (с ВМП Нозестат) в пчелините. Профилактиката се провежда под контрола на ветеринарен лекар.

От всичко гореизложено е видно, че пчеларите по време на голямото нектароотделяне, е необходимо редовно да следят какви запаси от мед се натрупват в пчелното гнездо. При наличие на манов мед своевременно да го извличат.

По този начин при обилно отделяне на мана няма да допуснат, ако е богата тя на мелицитоза, да кристализира в килийките. При подмяната на мановия мед с нектарен ще предпазят пчелните семейства от заболяване от манова токсикоза и при наличие на ноземни спори в гнездото от нозематоза през тежкия зимен период. Ще допринесат за успешното презимуване на пчелите върху качествени хранителни запаси и бързото им развитие през ранната пролет.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: нозематоза

Мнение от зуница »

В написаното няма нищо смущаващо.Остава да се чака добрата воля на Дядо Господ за времето.Не само твоите пчели са в такова състояние. За съжаление зимата не ще да си иде . Активно зимно развитие на пчелни семейства още не съм наблюдавал.Може и да го има някъде , но трябва да е доста по-топло.Истинското развитие на пчелното семейство започва с появата на прашец в природата.
Дано след Великден пчелите да живнат!
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
freelancer_bg
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Авг 26, 2013 11:32 am

Re: нозематоза

Мнение от freelancer_bg »

Рецепта с етерични масла за лечение и профилактика на нозематоза

Оригиналната рецепта е на един от най-известните пчелари в Интернет - Don KUCHENMEISTER , известен по форумите още като FatBeeMan. Дон пчеларства от дете, практик е, учи хората как да пчеларстват ефективно с минимум усилия и минимум вложени средства.
Прилага само натурални средства при борбата и профилкатиката на болестите при пчелите.Изключително много използва различни етерични масла. С две думи, от него има много какво да се научи! По-долу ви давам рецептата му, която според него действа дори по-добре от лекарството Фумагилин, при борбата с нозематозата при пчелите.

Смесвате следните съставки:

- 1 чаена чаша вода (230 мл.)
- 1 чаена лъжица етерично масло от Wintergreen (около 5 мл. или 100 капки)
- 2 чаени лъжици етерично масло от чаено дърво (около 10 мл.)
- 5 капки етерично масло от лимонова трева (изключително силно мирише това масло)



Рецепта с етерични масла за лечение и профилактика на нозематоза
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”