Стартиране в пчеларство

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
ПЕТЪР_123
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 6:33 pm

Стартиране в пчеларство

Мнение от ПЕТЪР_123 »

Здравейте пчелари,
през новата 2016 ще стартирам в пчеларството.Избрал съм да започна само с ЛР кошери.Обмислям и Фарар,но повече клоня към стандартен ЛР.Надявам се опитните от вас да споделят мнението си за работа с кошер с мрежесто дъно, отворено целогодишно.Всички производители ли изработват такъв тип дъно?
Ще съм благодарен да дадете някакви насоки за успешната за вас конфигурация на мнгокорпусен кошер-дъно, хранилка и евентуално препоръка за производители на читави сандъци. Другото което ме интересува е най-удачното време да закупя отводки, от регистрираните производители ли е добре да напазарувам първите рояци и колко време предварително трябва да се заявят.Мога ли да изчакам пчеларското изложение началото на февруари и да поръчам сандъци и отводки,обмислям
40 броя за старт.
Благодаря за отзивите!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Стартиране в пчеларство

Мнение от Scutellator »

Здрасти Петър,
Аз лично пчеларствам изцяло със Лангстрот. Първо започнах с ДБ, след това експериментирах с лежак, ипаралелно със Фарар и Лангстрот.
Мнението ми за фарара е, че рамката е прекалено ниска и създава трудности при снасянето на майката (съответно количеството пило в кошера). Прехвърлянето на семейство върху Фарар, когато се прави е също добре да се прави на веднъж, защото наличието на друг по-голям размер рамки в плодника прави много трудна задачата майката да бъде накарана да снася върху фарарофите рамки.

На мен всичките ми кошери ( с малки изключения) са изцяло върху мрежесто дъно, целогодишно.
Недостатъкът на мрежестото дъно се забелязва при слаби семейства и в хладно време (пролет и есен) - пчелите отказват да отглеждат пило в долната половина на рамките на първия корпус. В останалите случаи няма проблеми.

Дъното е въпрос на избор- ако нямаш намерение да събираш прашец, всичко върши работа. Все пак вентилационен отвор на дъното през зимата много добре намалява влагата в кошера, особенно ако тя няма от къде другаде да избяга.

Хранилка.... препоръчвам ти да е по-голяма. Хваща и малко, и много. По този начин ти пести време. Аз не вярвам в стимулативното подхранване (често, с малки дози), при мен то има обратен ефект. Препоръчвам ти ето тази: http://www.anel.gr/components/com_virtu ... 3b7b11.jpg
от ето тук:
http://www.renyshoney.eu/inventar.html

Относно закупуването на отводки. Лицензираните производители обикновенно се използват най-вече ако отводките са по програмите. Понеже те всяка година изпълняват поръчките си сравнително късно, повечето нуждаещи се от отводки се спасяват кой както може.

Повечето пчелари изчакват именно до Февруари за да договорят отводки и кошери. Тоест, ако имаш възможност да ги направиш тези неща една идея малко по-рано, просто ще си сред първите на опашката.

Успех
Дони
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: Стартиране в пчеларство

Мнение от danielita »

ПЕТЪР_123 написа:Здравейте пчелари,
през новата 2016 ще стартирам в пчеларството.Избрал съм да започна само с ЛР кошери.Обмислям и Фарар,но повече клоня към стандартен ЛР.Надявам се опитните от вас да споделят мнението си за работа с кошер с мрежесто дъно, отворено целогодишно.Всички производители ли изработват такъв тип дъно?
Ще съм благодарен да дадете някакви насоки за успешната за вас конфигурация на мнгокорпусен кошер-дъно, хранилка и евентуално препоръка за производители на читави сандъци. Другото което ме интересува е най-удачното време да закупя отводки, от регистрираните производители ли е добре да напазарувам първите рояци и колко време предварително трябва да се заявят.Мога ли да изчакам пчеларското изложение началото на февруари и да поръчам сандъци и отводки,обмислям
40 броя за старт.
Благодаря за отзивите!


аз ти препоръчвам да си вземеш отводки от не лицензиран производител ,първо предимство ще ги получиш по рано и второ, дори може да са с по добри качества съответните им майки и пчели.
ПЕТЪР_123
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 6:33 pm

Re: Стартиране в пчеларство

Мнение от ПЕТЪР_123 »

Благодаря за компетентните мнения!
Като какъв срок трябва да считам за критичен за получаването на отводките, ако се проточи след средата на май, примерно, няма ли да изложа на риск нормалното развитие до есента. Ясно е,че влияние ще окажат впоследствие много други фактори, но все пак ?Някъде четох,че по-късните отводки са сравнително по-евтини.Интересно ми е в България дали се практикува закупуване на рояци,само развити пчели и майка, както се прави в Америка.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Стартиране в пчеларство

Мнение от saso »

Добре дошъл Петър_123!

Да, в България се продават и пакетни пчели.
Иначе от това, което те интересува, мрежестото дъно е ОК.
Лично аз предпочитам да работя с 1 ЛР корпус, надстроен с неограничен брой магазинни корпуси на 170 мм(според нуждите), което ми позволява да вадя мед с по-високо качество. Аз обаче съм любител и това е в съответствие и с други мои лични предпочитания. Но има и професионалисти, които работят с тази конфигурация.
Ако се ориентираш към добив на максимални количества мед, използването на изсушител е задължително, а височината на магазинните рамки вече не е толкова съществена. Много по-важно е с какви пчели ще работиш.

Лошото е, че информацията която си предоставил просто не е достатъчна.

Ако аз трябваше да избирам, вместо 40 отводки бих закупил 20 пълноценни семейства. Всеки, който има поне малко опит може да оцени плюсовете и минусите, и възможностите на двата варианта
Всичко зависи от целите, които си си поставил.
ПЕТЪР_123
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 6:33 pm

Re: Стартиране в пчеларство

Мнение от ПЕТЪР_123 »

saso написа:Добре дошъл Петър_123!

Да, в България се продават и пакетни пчели.
Иначе от това, което те интересува, мрежестото дъно е ОК.
Лично аз предпочитам да работя с 1 ЛР корпус, надстроен с неограничен брой магазинни корпуси на 170 мм(според нуждите), което ми позволява да вадя мед с по-високо качество. Аз обаче съм любител и това е в съответствие и с други мои лични предпочитания. Но има и професионалисти, които работят с тази конфигурация.
Ако се ориентираш към добив на максимални количества мед, използването на изсушител е задължително, а височината на магазинните рамки вече не е толкова съществена. Много по-важно е с какви пчели ще работиш.

Лошото е, че информацията която си предоставил просто не е достатъчна.

Ако аз трябваше да избирам, вместо 40 отводки бих закупил 20 пълноценни семейства. Всеки, който има поне малко опит може да оцени плюсовете и минусите, и възможностите на двата варианта
Всичко зависи от целите, които си си поставил.

Здравей,saso!
Благодаря за мнението ти! Със сигурност опциите пред един все още бъдещ пчелар са много и процеса на нагаждането към правилната технология ще е труден и бавен. Относно възможността за закупуване на цели семейства вместо отводки ми е трудно да преценя, но философията ми не е свързана със задължително вадене на количества мед през първата година, даже напротив. По-скоро идеята ми е да навикна с обслужването на кошерите от ранни етапи в развитието им, но се впускам малко "ва банк" с повече бройки с цел да ги развия и след година,две с разделяне на отводки да достигна една бройка от 100-тина семейства, така че при нормални добиви да мога да се прехранвам самостоятелно от пчеларството.За повече бройки ще се мисли едва след постигане на резултати.Засега ми е важно да взема решение за нещата, с които съм започнал темата, а именно:
1. Вид система- на базата на прочетено и лични впечатления и най-вече от желание да работя с една универсална рамка съм избрал стандатен ЛР. Иначе имам известен опит от ровене в кошери ДБ, понеже тъстът ми е пчелар от доста години, макар и със затихващи функции напоследък.
2. Производители на сандъци с приемливо съотношение цена-качество.
2. Отводки- от къде, кога и на колко рамки,така че да могат успешно да се развият.

Общо взето това са ми важните неща за старт, после желание е налице, другото е природа.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Стартиране в пчеларство

Мнение от saso »

Добре, да караме по точки.
По първа точка - вече си избрал да работиш с ЛР(вероятно 10 рамков), така че проблемът е решен.
По втора точка - въпрос на личен избор. Изложението в Плевен е точно за това.
По трета точка – тук вече имаме сложен въпрос, съставен от три подвъпроса.
- от къде –подходите са два. Пускаш обява, че купуваш отводки или разглеждаш предложенията за продаване. В Плевен можеш лично да се запознаеш и да се договориш с производители на пчелни майки, отводки и рояци.
-кога и на колко рамки – за да не говорим общи приказки, добре е да уточниш какво разбираш под «да могат успешно да се развият».

Най-общо казано ранните отводки се развиват и събират стоков мед, средноранните се развиват и успяват сами да се запасят за зимата, а късните се нуждаят от грижите на пчеларя, за да могат да нараснат и да се осигурят запаси за зимата. Това е едно от пчеларските клишета, за което лично мога да потвърдя, че отговаря на истината.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Стартиране в пчеларство

Мнение от данко пейчев »

Лично аз предпочитам да работя с 1 ЛР корпус, надстроен с неограничен брой магазинни корпуси на 170 мм(според нуждите), което ми позволява да вадя мед с по-високо качество. Аз обаче съм любител и това е в съответствие и с други мои лични предпочитания. Но има и професионалисти, които работят с тази конфигурация.
Здравей saso! Искам да попитам един корпус не е ли малко,запасява ли се достатъчно за зимата или зазимяваш с магазин храна като при Венер? Аз също работя с магазини но и с два корпуса за плодник.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Стартиране в пчеларство

Мнение от saso »

Здравей Данко! Имаш ЛС.
honey9
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Юни 18, 2016 3:04 am

Re: Стартиране в пчеларство

Мнение от honey9 »

Има ли според вас пчелар, който никога да не е жилен? Примерно, искаш да се занимаваш с пчели, обаче не искаш никога да бъдеш ужилен нито веднъж. Има ли такова нещо или не? Може ли да се постигне това, ако вземеш всички предпазни мерки? Примерно сложиш две предпазни облекла едно над друго? Плюс това да работиш с ръкавици? Досега не съм видял пчелар да работи с ръкавици, но мисля, че не е невъзможно, нали? Сложиш по-дебели ръкавици два чифта примерно? Какво мислите по въпроса? Или въпреки всичко, все някога ще изядеш жилото? Поне да питам, като го изядеш жилото, много ли боли?
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”