Дали ще оцелеят?

Модератор: toko652003

emil petkov
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Яну 22, 2007 10:56 pm
Местоположение: sofia i plevensko

Дали ще оцелеят?

Мнение от emil petkov »

Колеги как ще се отрази това толкова топло време, някои имат по малко пило, а сега го дават да застудява? Притеснявам се и дали ще им стигне и храната, май ще трабва да ги подхранваме по рано тази година.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Ами че щом трябва да храниш, значи трябва да го направиш. Какво се притесняваш. Още е рано да мислиш за това. :lol:
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Re: Дали ще оцелеят?

Мнение от Димкис »

emil petkov написа:Колеги как ще се отрази това толкова топло време, някои имат по малко пило, а сега го дават да застудява? Притеснявам се и дали ще им стигне и храната, май ще трабва да ги подхранваме по рано тази година.
Щом се безпокоиш че няма да им стигне храната,захлюпи с хранилката върха отвора на таблата сандвич от кристализирал мед.
/Сандвич-буца мед увит във продупчено парче весник/
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Не знам кога ще запо4ваме да храним,но по лошото е,4е не се знае кога ще доиде пролетта.....?????
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Gojyto написа:Не знам кога ще запо4ваме да храним,но по лошото е,4е не се знае кога ще доиде пролетта.....?????
Как кога бе? Всички знаят , че идва на 22 март ! :lol:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

ХА ха ха!!!Това е така.Астрономи4еската идва наистина тогава,само 4е истинската малко закаснява.По моите наблудения в последните 2 години нещо не е наред с тази природа.Пак може и да греша......Гледаийте тази година и се убедете сами.....дано не сьм прав....
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от Росен Тенчев »

Майтапа си е мяйтап , но работата е сериозна по ред причини. Благодарение на топлото време пчелите облитат цял ден изразходват много енергия и консумират повече мед и то този който е най - близо до гнездото . А в случая имаме и пило така ,че при едно по продължително застудяване пчелите ще се съберат да топлят пилото и може да загинат от глад. Така ,че при първа възможност сложи питки с подхранка за по сигурно. Аз гонаправих миналата седмица . Мислля ,че несъм сбъркал . Предпочитам да се подсигуря така защото излиза по-евтино пък и пчеличките заслужават тези грижи и се отплащат за това!
emil petkov
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Яну 22, 2007 10:56 pm
Местоположение: sofia i plevensko

Мнение от emil petkov »

Благодаря ви колеги за съветите. Аз мисля днес или утре да им сложа питки над гнездото, но все пака исках да се консултирам с по опитни от мен. Преди 2-3 години въпреки, че им сложих питки имах сумати умрели кошери без да си бяха изяли цялата храна и не мога да си обясня защо, но се надявам тази година да не е така.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

emil petkov написа:Благодаря ви колеги за съветите. Аз мисля днес или утре да им сложа питки над гнездото, но все пака исках да се консултирам с по опитни от мен. Преди 2-3 години въпреки, че им сложих питки имах сумати умрели кошери без да си бяха изяли цялата храна и не мога да си обясня защо, но се надявам тази година да не е така.
Мисля 4е проблемьт е бил в разположението на храната.Ако хване рязак и голям студ и п4елите не са в близост до храната,понякога не успяват да се доберат до нея и умират от глад,вьпреки нали4ието на храна.Сьщо така не трябва да слагаш платно или нещо от сорта направо вьрху рамките както някои п4елари.Трябва да има място между рамките и таванката(покривния материал над гнездото каквото е там),за да може п4елите лесно да се придвижват от едно междурамие в друго.Поне така си обяснявам нещата аз......
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Да умрат при наличие на храна има няколко причини. За храната- била е некачествена /мана, вкисната/ или на недостъпно място. От семейството- малко пчели в зимното кълбо: изтощение от есенно подхранване: невъзможност за зимно облитане и изпразване на червото на пчелите:болест-/вароатоза,нозематоза/. Въобще както казват хората има един начин да се родиш и много да умреш. :roll:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Зна4и предлагате да сложим питки още сега.Ужас!!!Много рано ми се струва.По принцип сьм и против храненето с искуствени храни(поради това 4е се изтощава семеиството),но имам 4 5 семеиства зазимени с малко храна,така 4е трябва да се ходи на село.....
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от Росен Тенчев »

Gojyto написа:Зна4и предлагате да сложим питки още сега.Ужас!!!Много рано ми се струва.По принцип сьм и против храненето с искуствени храни(поради това 4е се изтощава семеиството),но имам 4 5 семеиства зазимени с малко храна,така 4е трябва да се ходи на село.....
Да прав си никога нее късно да направи човек някоя глупост . Но моят съвет е сложи им питки зада си по спокоен .Е вярно е ,че са повече разходите сега но за сметка на това ще намалиш загубите . Така,че вземи превантивни мерки . Пчелите си знаят работата !
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Gojyto написа:Не знам кога ще запо4ваме да храним,но по лошото е,4е не се знае кога ще доиде пролетта.....?????
Най-добре щеше да е ако все пак имаш информация за състоянието на семействата и хранителните запаси. През миналата седмица имаше доста ггорещи за сезона дни и това можеше да се направи. Така щеше да знаеш дали въобще имат нужда от подхранване,защото то си е нож с две остриета. Аз лично хвърлих по едно око на всеки кошер и установих, че засега повечето нямат нужда от подхранване запасите са добри. Няма и пило, което е добре предвид настоящите застудявания. Явно пчелите си знаят работата.Само 3-4 си бяха изяли повечето мед, но товя бяха слабаците и очаквах да е така. При тях сложих питки, защото в случая се касае за спасително подхранване.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Да прав си никога нее късно да направи човек някоя глупост . Но моят съвет е сложи им питки зада си по спокоен .Е вярно е ,че са повече разходите сега но за сметка на това ще намалиш загубите . Така,че вземи превантивни мерки . Пчелите си знаят работата ![/quote]

Сложиш ли им питки сега без да си наясно със състоянието им - няма да си спокоен до април.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Както казах имам 3 4 зазимени с по малко храна.Няма да барникам вси4ки.Просто ще видя тези пьрво.Ако нямат достатьчно храна,трябва да им сложа.Обаче като цяло ме е страх да баркам в ко6ера по това време,нали уж зимно време не трябва да се безпокоят,уж падналите пчели на дьното имало опасност да загинат(в частност и маиката).И как точно извьршвате прегледите сега???Цялостен или само вдигате краините пити и по тях си правите изводи???
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”