Дали ще оцелеят?

Модератор: toko652003

христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: ;]

Мнение от христо »

m50cent написа: bez nikakvi pitki razni zamestiteli te prosto nqmat smis1l vs e pak ako ne razpolagate i vaob6te nqmate med v kraen slu4ei da pribegnat kam pitki vseki znae kak stava :)
Уважаеми колега , какво все пак ти е мнението, може ли да се даде питка или не.Аз добавям към по горното си мнение и че питката се дава като подбудител ,а зазимяването с много мед е следствие на от това подбуждане с което се цели саздаването на силно семейство което да ти даде стокова продукция и се зазими с добри запаси.И още нещо, към питката се добавя и лекарство по ваша преценка за борба с нозематозата.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: ;]

Мнение от коко »

христо написа:
m50cent написа: bez nikakvi pitki razni zamestiteli te prosto nqmat smis1l vs e pak ako ne razpolagate i vaob6te nqmate med v kraen slu4ei da pribegnat kam pitki vseki znae kak stava :)
Уважаеми колега , какво все пак ти е мнението, може ли да се даде питка или не.Аз добавям към по горното си мнение и че питката се дава като подбудител ,а зазимяването с много мед е следствие на от това подбуждане с което се цели саздаването на силно семейство което да ти даде стокова продукция и се зазими с добри запаси.И още нещо, към питката се добавя и лекарство по ваша преценка за борба с нозематозата.
Добре е да се знае дали е имало спори на нозематозата и предишни инвазии. Даванито на лекарства, без причина за каквото и да е, е не само излишно , но и вредно. Що се отнася за подхранването:
Ами всеки процедира според обдстоятелствата и целите, които си е поставил. Примерно - ранна акациева паша, създаване на ранни отводки или примерно висок добив на прашец. НЕ абсолютизирайте и не изпадайте в една или друга крайност. Може да се сложи или не. Ако го направиш както трябва и си си направил добре сметката - няма проблеми.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Приятели в книгата ми пише,4е ако си правя сироп за подхранване пролетно време или кармова маса,и ако искам да сложа заместител на пра6ец( а аз искам това да е хлебната мая) трябва да е 5-10% от коли4еството кармово.Еми на 10 кг кармова,зна4и аз трябва да сложа от 500гр до 1000гр мая.Един килогграм не е ли много????
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Gojyto написа:Приятели в книгата ми пише,4е ако си правя сироп за подхранване пролетно време или кармова маса,и ако искам да сложа заместител на пра6ец( а аз искам това да е хлебната мая) трябва да е 5-10% от коли4еството кармово.Еми на 10 кг кармова,зна4и аз трябва да сложа от 500гр до 1000гр мая.Един килогграм не е ли много????
Купи си прашец и не се е... с пчелите. Мая, млеко, абе що не им дадещ малко ... телешко.
Майтап. Но си помисли по въпроса.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Не, и миналата година им давах с извара питки.Нишо опасно за п4елите.А да си купя прашец тва е няква идея ,ама трябвада е ка4ествен(сахраняван добре)...
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Но за прашеца и трябва да си сигурен 4е е от здрави семеиства(демек от магазина не трабва да се взима)...
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Мнение от srg »

Колеги аз мисля да опитам със соево брашно.Някой пробвал ли е ? :?:
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Мнение от христо »

Да използвал го е К.Л.Фарар. Описано е в'' Продуктивно пчеларство'' от Котларски.
Georgi Zhelev Georgiev
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Дек 05, 2005 11:11 pm
Местоположение: Стара Загора / София
Обратна връзка:

Мнение от Georgi Zhelev Georgiev »

коко написа:
Gojyto написа:Приятели в книгата ми пише,4е ако си правя сироп за подхранване пролетно време или кармова маса,и ако искам да сложа заместител на пра6ец( а аз искам това да е хлебната мая) трябва да е 5-10% от коли4еството кармово.Еми на 10 кг кармова,зна4и аз трябва да сложа от 500гр до 1000гр мая.Един килогграм не е ли много????
Купи си прашец и не се е... с пчелите. Мая, млеко, абе що не им дадещ малко ... телешко.
Майтап. Но си помисли по въпроса.
:lol: Koko, много ми хареса предложението ти, напълно те подкрепям :wink: . Вероятно ние младите пчелари в началото искаме да сме перфектни с пчелите. И аз така първата година се престаравах, но разбрах доста бързо, че пчелите са по-умни и не трябва да се усложнява живота им с разни заместители с неясни резултати...
stan_bk
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Апр 17, 2006 3:31 pm
Местоположение: STARA ZAGORA

Мнение от stan_bk »

соево брашно не бих ви препоръчал , в книгата на Л.Фарар пише че е заместител на прашеца ,обаче моите пчели не го взимат. По - миналата година пробвах и нищо не се получи .Питките стояха до касна пролет и така си мухлясаха, но пробвайте може аз да съм объркал нещо и затова да не се получава.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Не казвам,4е е хубаво да се слагат заместители,но какво да се прави като няма в природата и като няма и в слада пра6ец.Моите питки с извара и мая досега не са ми вра6тани от п4елите.....
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Gojyto написа:Не казвам,4е е хубаво да се слагат заместители,но какво да се прави като няма в природата и като няма и в слада пра6ец.Моите п
итки с извара и мая досега не са ми вра6тани от п4елите.....
Приятелю, не те съветвам да ползваш заместители, но ако все пак решиш,то соята е чудесна и се ползва така: Измиваш добре,печеш на средно силна фурна до светло кафяв цвят и приятен аромат;смилаш много ситно,пресяваш и даваш или в кърмовата маса или ако ти е по отдалечен пчелина директно в тави както е на прах насред пчелина. Ефекта е поразителен.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Мнение от srg »

Аз вече втори път тази пролет слагам купешко соево брашно в кърмова маса и го приемат добре. :)
А за ефекта още е рано до кажа, но по външни признаци мисля че е обнадеждаващ.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Pa4o написа:
Gojyto написа:Не казвам,4е е хубаво да се слагат заместители,но какво да се прави като няма в природата и като няма и в слада пра6ец.Моите п
итки с извара и мая досега не са ми вра6тани от п4елите.....
Приятелю, не те съветвам да ползваш заместители, но ако все пак решиш,то соята е чудесна и се ползва така: Измиваш добре,печеш на средно силна фурна до светло кафяв цвят и приятен аромат;смилаш много ситно,пресяваш и даваш или в кърмовата маса или ако ти е по отдалечен пчелина директно в тави както е на прах насред пчелина. Ефекта е поразителен.
Pa4o това 6ега ли е??? :roll:
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Приемай го както искаш, но аз ти пиша точно как се прави. Не съм го чул отнякъде,а съм го пробвал.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”