Пчеларски форум / Beekeepers forum

Дата и час: Пет Авг 01, 2014 4:52 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Яну 31, 2007 8:25 pm 

Колеги аз все пак им сложих по около 300-400гр. захаросон мед в пликче за фризер нарязано с ножче. Направи ми впечатление , че по силните кошери бяха над рамките, което значи, че май са си изяли меда, а по слабите бяха между питите и най-вероятно имат мед. Дали съм прав или всеки кошер си е индивидуален за себе си, защото аз не посмях да им дигам рамките, че много вятар,

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Яну 31, 2007 9:18 pm 

Мисля , че трябваше да го направиш на питка с пудра захар .Защото от топлината и влагата в кошера захаросаният мед може да протече върху гнездото. Аз слагам само захаросан мед в хранилката , покривам го с парче весник "без значение дали е седмичен или ежедневник :lol: " махам преградката и им пожелавам приятен апетит . Но това го правя по късно когато започне да се затопля времето .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Яну 31, 2007 10:06 pm 

emil petkov написа:
Направи ми впечатление , че по силните кошери бяха над рамките, което значи, че май са си изяли меда, а по слабите бяха между питите и най-вероятно имат мед.

Когато преди двадесетина дни повдигнах капаците и аз забелязах същото,омесих питките и бях готов да ги слагам. Но после реших, че няма да е зле преди да извърша някоя глупост да проверя какво става. Изчаках няколко дена и в един топъл и слънчев летен януарски ден (20 градуса на сянка) направих един обстоен преглед видях, че запасите са добри. Само три четири кошера бяха с по-малко а резервната майка беше почти без мед на нея дадох питка. Направи ми впечатление и друго. Пчелите бяха прехвърлили меда от външната страна на краините пити в средните. Явно си знаят работата и са разбрали, че зимата още не свършила и вместо с пило пълнят средните рамки с мед.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 02, 2007 12:15 pm 

От две години давам подбутидетлно кьрмова маса (2 пьти по 500 гр) кьм края на февруари и началото на март.Но тази година е много различна с топлото време.Мисля да се зстраховам и да им сложа питките още сега.Като гледам няма да имам вьзможност да погледна питите как са,но им слагам.....дано не гре6а....

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 03, 2007 8:09 pm 

Питах един колега с 300 ко6ера.Той ми каза,4е при него вси4ко е нормално и п4елите си имали храна.Даже каза,4е топлото време било оше по добре(защото през нощта се пак било студено и п4елите знаели 4е е зима).Не им слагал никаква допалнителна храна.Сега на кой да вярва6.Единия казва слагаи,другия казва не......

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 03, 2007 8:48 pm 

Всичко е много относително. За да знаеш какво да правиш първо трябва да си наясно с целите, които преследваш. Наи-напред дрябва да имаш информация за наличието на запаси в твоите кошери, а не в тези на съседа. Ако са гладни ... няма как ще подхранваш. После ако главната паща ти е акацията трябва ди ги подготвиш така, че да се възползват максимално от нея. Ако нямаш ранна главна паша и без основание тръгнеш да подхранваш рискуваш да гониш роеве.Повече съвети не бих си позволил да ти дам. Както казах всичко е много относително.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 04, 2007 1:05 am 

Я си нахрани пчелите и се успокой./Захлюпи храната с хранилката върху отвора на таблата./

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 04, 2007 1:05 pm 

Gojyto написа:
Питах един колега с 300 ко6ера.Той ми каза,4е при него вси4ко е нормално и п4елите си имали храна.Даже каза,4е топлото време било оше по добре(защото през нощта се пак било студено и п4елите знаели 4е е зима).Не им слагал никаква допалнителна храна.Сега на кой да вярва6.Единия казва слагаи,другия казва не......

Вярвай само на очите си. Те каквото видят, други не могат. Този колега ти казва точната ситуация на ... примерно 75% от зимуващите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 05, 2007 10:42 am 

Прави сте колеги.Аз рьрво ще си ги отворя(студено,не студено),и тогава ше си преценя.Имам акациева па6а,но не мога да я използвам :((( :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 05, 2007 11:41 am 
Аватар

Димкис написа:
Я си нахрани пчелите и се успокой./Захлюпи храната с хранилката върху отвора на таблата./

Най правилното и сигурно решение :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 05, 2007 9:27 pm 

Колеги, пчелите сами започват да отглеждат пило още през януари, отначало малко а след това повече.Taзи година времето допълнително ги възбуди с топлото време и прашеца който успяха да съберат-пило има, значи ние трябва да им помогнем да продалжат да се развиват. Аз го правя като им давам питки от заместител на прашец, пудра захар и мед

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 05, 2007 11:36 pm 

Цитат:
Колеги, пчелите сами започват да отглеждат пило още през януари, отначало малко а след това повече.Taзи година времето допълнително ги възбуди с топлото време и прашеца който успяха да съберат-пило има, значи ние трябва да им помогнем да продалжат да се развиват. Аз го правя като им давам питки от заместител на прашец, пудра захар и мед

Съгласен съм с теб Ицо, и аз така направих..... :wink: :wink: :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 06, 2007 1:40 am 

Колеги дайте един сьвет за размерите на рамките моля......... :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 06, 2007 11:38 am 
Аватар

Gojyto написа:
Колеги дайте един сьвет за размерите на рамките моля......... :roll:

Има секция за пчеларския инвентар
там ще намериш информация за размерите :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: ;]
МнениеПубликувано на: Вто Фев 06, 2007 11:45 am 

Ami spored men tova toplo vreme ne e na dobre makar da sam na 18 godini mislq 4e moga da si kaja mnenieto toest zapo4na rano da se sazdava pokoelenie toest pilo koeto iziskva izli6na energiq i hrana na p4elite koeto gi isto6tava i ostavq s po malko hranitelni zapasi i e predpotavka za izmirane na zimnite p4eli i pri opredeleni klimati4ni promeni v ranna prolet semeistvata izmirat prepora4vam da se stesnqt kolkoto se moji pove4e da se osigori med samo med bez nikakvi pitki razni zamestiteli te prosto nqmat smis1l vs e pak ako ne razpolagate i vaob6te nqmate med v kraen slu4ei da pribegnat kam pitki vseki znae kak stava prepora4vam predi da zazimite pomislete kade i kak razpolagate zimnite zapasi ot 4 godini imam p4eli i nito edno ne e umrqlo za moe 6tastie ;]] pojelavam na vseki uspeh osobeno na bra4edi krasimir koito e primer za dobri p4elarski praktiki zaedno sas svoeto semeistvo uspqvat kakto i az i brat mi se opitvame po tqhniq primer da sazdadem dobra p4elarska ferma:)

Върнете се в началото
 Профил  

Гласувайте за този сайт в класацията BGTop. Подкрепете Пчеларския портал!
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]