ПРЕМЕСТВАНЕ НА КОШЕРИ

Модератор: toko652003

rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

ПРЕМЕСТВАНЕ НА КОШЕРИ

Мнение от rumen_enev »

Здравейте, нуждая се от съвет.Кошерите ми са в двора и сега съм подготвил едно място извън село на около километър.Въпросът ми е кога е най-подходящото време да ги преместя? :oops:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

И аз питам сащото?????Кога???
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от rumen_enev »

Като гледам двамата ще се чудим!!! :roll:
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Сега става за преместване. Пчелите са на кълбо и рядко летят при хубаво време. Така, че действайте, ама си затворете прелките. :lol: И действайте много внимателно без клатене и сътресение на кошерите. Зимното пренасяне е по-деликатно от карането на подвижно пчеларство лятото.Като предпазна мярка може да оставите един слаб кошер или отводка на старото място, ако някоя реши да се върне, да може да влезе и да нямате загуби. Ама те ще са толкова малко, че може и да не го правите. След като ги настаните на новото място, оставете ги да се успокоят и отворете прелките след 2-3 часа/ако ги карате през деня/.
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Мнение от korradi »

Местил съм кошери през това време на годината,няма проблем :) само да се изчака по-топло време 15 градуса за да се разпусне кълбото.Проблем е само че тази година заради топлото време някои от пчелите може да са летели на повече от 1 км :roll: затова е добре преди да се поставят на новото място ,да постоят известно време на трето място ,което е отдалечено поне на 3км от другите две.Ако се случи студен период от около 20-25 дена преди да ги местиш не е нужно трето място :wink:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Добре де.Амо ако маиката се откасне от калбото и падне,няма ли опастност тя да загине???
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Как ще се откъсне, като е в средата на кълбото. Пък и да падне част от кълбото с майкато пак ще се качи при останалите. Нали ще действате нежно и внимателно. Сега прополисът по рамките е твърд и при силни движения направо откъртва рамката от лайсните и мачка пчелите в междурамието. Това е големият проблем при местене в студено време .Затова леко ги качвате в ремаркето / за предпочитане с атомобилна ремарке по 5-6 броя наведнъж/ , караш максимум на 2-ра скорост по черен път ,и то ако е идеално гладък, и на първа на полусъединител през дупки и бабуни. Това е. Все едно караш сурови яйца в кошница. :idea:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: ПРЕМЕСТВАНЕ НА КОШЕРИ

Мнение от Gojyto »

rumen_enev написа:Здравейте, нуждая се от съвет.Кошерите ми са в двора и сега съм подготвил едно място извън село на около километър.Въпросът ми е кога е най-подходящото време да ги преместя? :oops:
А как ще ги опази6 от "добронамерените" граждани???
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от rumen_enev »

ЕЕееееее това е друга тема!!!То много условности има.Затова някои ги пренебрегваме.Вярвам в доброто :D .Благодаря за съветите :oops:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

И аз имам 2 места и то сьс стабилна акациева гора,а до нея блокове сьс сльн4оглед,но как да ги преместя.Тия ко6ери 6те си сменят притежателя>...... :cry:
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от rumen_enev »

Ами вдигни 3-метрова бетонна ограда,изкопай 2-метров ров около нея,напълни го с вода ,на всеки кошер сложи СОТ, пусни зли кучета да пазят,наеми си пазач и пак няма да си сигурен........ :D :D :D
Всичко зависи от хората....Аз не знам от къде си , но при нас все още не са ставали такива работи / да чукна на дърво/.Затова ти казвам ,че все още вярвам в доброто..... :)
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от Росен Тенчев »

rumen_enev написа:Ами вдигни 3-метрова бетонна ограда,изкопай 2-метров ров около нея,напълни го с вода ,на всеки кошер сложи СОТ, пусни зли кучета да пазят,наеми си пазач и пак няма да си сигурен........ :D :D :D
Всичко зависи от хората....Аз не знам от къде си , но при нас все още не са ставали такива работи / да чукна на дърво/.Затова ти казвам ,че все още вярвам в доброто..... :)
Какъв СОТ той си е вътре заедно с инжекторите. Но лошото е ,че кражбите се извършват от професионалисти с пчеларски опит и сигурно проявяват интерес към форума , а ние като интелигентни момчета без даискаме ги обучаваме ! :evil: :evil: :evil:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

ХА ХА ХА Росен е прав.90% от кражбите се извар6ват от професионалисти.Нз но в на6ия край може да ги вземат и за огрев знам ли ги???4укам на дьрво!!!Нз ама само губим от това,4е си дьржим ко6ерите в дворовете.В гората е друго....но както бе6е споменато трябват 2 или 3 змея да ги пазят.....
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

Румене ...здрасти ...а какво ще кажеш за местене от няколко метра ...назад в права линия но през ограда от мрежа .....разстоянието е няколко метра ....но имаше много летеж декември и януари ...и навярно ще се върнат на старото място и това си е за притеснение...мястото има и денивелация окло 0.50 м...ще се наложи да чакам топлото и тогава малко по малко назаден ход.....при нас в карлово беше голямо греене тези два месеца...едва от няколко дни захладня...тежка пролет ще бъде....
aivibi
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 10:32 pm
Местоположение: MONTANA

Мнение от aivibi »

Аз вече преместих една част от кошерите вчера ,и мисля че нямя да има проблем понеже сега е студено а и като се затопле те ще трябва да се облитат пак и ще свикнат с новото разположение ,растояниета е около 15 метра назат с денивилация около 5,6 метра
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”