Необичайно топлото време

Кой замърсява природата? Who make foul the nature?
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: Необичайно топлото време

Мнение от ahmed »

bars_i написа:
ahmed написа:
mmm.1979 написа:bars_i времето ще покаже кой -колко е компетентен .Напролет пак ще си пишем :lol: :cry:
младене през януари е нормално да има пило.няма да бъде прецидент. :P :P :P
Кажи им, че ми омръзна да повтарям :lol: :idea:
всеки го знай и няма нищо ново.не откриваме топлата вода като казва бачо иван :lol: :lol: :lol:
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

Не казвам че не е нормално през януари /но в средата/ да има пило.Но през декември да има пило ми се струва твърде рано :wink: :wink:а зимата все още не е започнала. А и в дебелите книги професорите пчелари са написали че от ноември декември и януари пчелното сем се намира в пълен покой и появата на пило преди февруари не е желателно.А сега се случва точно обратното -топло време което активизира сем. което води до поява на първото пило.Но все пак във форума се навъдиха "специалисти" които знаят най добре кое е нормално и кое не е :mrgreen:
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

oho-boho как е времета при тебе в азьрбейжан-арктика :?: :?: А пчиИлИтИ фъркат ли :?:
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

ba4o_ivan1976 написа:
mmm.1979 написа:Не казвам че не е нормално през януари /но в средата/ да има пило.Но през декември да има пило ми се струва твърде рано :wink: :wink:а зимата все още не е започнала. А и в дебелите книги професорите пчелари са написали че от ноември декември и януари пчелното сем се намира в пълен покой и появата на пило преди февруари не е желателно.А сега се случва точно обратното -топло време което активизира сем. което води до поява на първото пило.Но все пак във форума се навъдиха "специалисти" които знаят най добре кое е нормално и кое не е :mrgreen:
според мен дебелите книги когато са ги писали и климата е бил по различен - кажете че не съм прав. последните 5 години не са както преди - които се занимава по от дълго да каже преди беше сигорно от семейство - 30кг или 40 +отводка никакъв проблем. сега ако извадиш 20 -супер природата се изкриви негативно като държавата- всичко става изродия -нали знайте ванга кво каза първо ке умрат пчелите.АИНЩАИН четири години след като измрат пчелите човечеството ще изчезне
Прав си Бачо Иване природата и тя откачи.Климатичните промени са налице.Ще станем повече Африканци от колкото Европейци.Как ли ще се клематизират пчеличките :?: :roll:
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: Необичайно топлото време

Мнение от ahmed »

mmm.1979 написа:Не казвам че не е нормално през януари /но в средата/ да има пило.Но през декември да има пило ми се струва твърде рано :wink: :wink:а зимата все още не е започнала. А и в дебелите книги професорите пчелари са написали че от ноември декември и януари пчелното сем се намира в пълен покой и появата на пило преди февруари не е желателно.А сега се случва точно обратното -топло време което активизира сем. което води до поява на първото пило.Но все пак във форума се навъдиха "специалисти" които знаят най добре кое е нормално и кое не е :mrgreen:
не казвам че ми харесва януарското пило но то ефакт много често :? :? :? 2003 г.първото пило се появи около 1 ви.март и резулта помним /поне в нашата област търговище/.беше най добрата от последните 15 г.но за сжаление неща несе планират от пчеларя пък око ще гений да бъде :P :P :P
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

Явно се чете избирателно.
Никой не твърди, че в дебелите книги лъжат, а тук сме големи специалисти. Аз споменах, че е съвсем нормално около Нова година да има пило и то само при силните семейства. Точно в дебелите книги казват, че то е малко и само на една пита.

Както спомена колегата по-горе това не е притеснително. За мен е притеснително, ако Февруари и началото на Март
пилото е на повече от една пита, тогава при една продължителна минусова температура става трагедия. При липса на продължителна минусува температура развитието пък си е много наред.


Въпроса тук беше необичайното топло време пречи, ли им или им помага? Аз продължавам да съм на мнение, че им помага(консумират по-малко мед и се облитат спокойно), незнам може и да греша на пролет ще видим(Януари при първа възможност ще отвоя 2-три семейства и ще ви кажа резултата).Истината е че семейство което е силно, здраво и зазимено с много мед няма проблеми независимо от климатичните особенности.
toko6520035927(Skype)
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от nikoko »

)."Истината е че семейство което е силно, здраво и зазимено с много мед няма проблеми независимо от климатичните особенности."

Ето това е истината, и да има пило на 3-4 рамки. Защото има колеги които търсят такова к-во пило още през февруари и го постигат.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

Ще стигнем до едно мнение ама повече трябва да си обесняваме :lol: А nikoko е абсолютно прав - февруарското пило в силните сем. си казва думата за акацията
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
felsher
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 9:18 pm

Re: Необичайно топлото време

Мнение от felsher »

toko652003 написа:Явно се чете избирателно.
Никой не твърди, че в дебелите книги лъжат, а тук сме големи специалисти. Аз споменах, че е съвсем нормално около Нова година да има пило и то само при силните семейства. Точно в дебелите книги казват, че то е малко и само на една пита.

Както спомена колегата по-горе това не е притеснително. За мен е притеснително, ако Февруари и началото на Март
пилото е на повече от една пита, тогава при една продължителна минусова температура става трагедия. При липса на продължителна минусува температура развитието пък си е много наред.


Въпроса тук беше необичайното топло време пречи, ли им или им помага? Аз продължавам да съм на мнение, че им помага(консумират по-малко мед и се облитат спокойно), незнам може и да греша на пролет ще видим(Януари при първа възможност ще отвоя 2-три семейства и ще ви кажа резултата).Истината е че семейство което е силно, здраво и зазимено с много мед няма проблеми независимо от климатичните особенности.
Колега не мога да се съглася много с теб.
1.Достатъчно е топло да се разпусне кълбото, но няма от къде да събират достатъчно нектар, за да се изхранват и следва да бутнат своите запаси!!!!
2.Напълно е възможно при това объркано време майките да се активират.
3.При рязък спад на температурата и неоформено кълбо да има голям подмор.
Някои мои колеги се оплакаха 4е имат все още пило в някой семейства, а запасите застрашително намалели!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

felsher написа:
Колега не мога да се съглася много с теб.
1.Достатъчно е топло да се разпусне кълбото, но няма от къде да събират достатъчно нектар, за да се изхранват и следва да бутнат своите запаси!!!!
2.Напълно е възможно при това объркано време майките да се активират.
3.При рязък спад на температурата и неоформено кълбо да има голям подмор.
Някои мои колеги се оплакаха 4е имат все още пило в някой семейства, а запасите застрашително намалели!
Естествено, че е разпуснато, но не изцяло.
Наблюдавах ги тия дни докато боядисвах част кошерите почти не излизат тук там някой кошер се облита
иначе масово се забелязва по 4-5 пчели да се въртят около прелката.

Съгласен съм, че и вариянт за активиране на майките съществува, но пилото се надявам да е незначително.
Без да съм отварял кошери сигурен съм, че при едно активиране няма да е на повече от дестина квадратни сантиметра, поне така казва пчеларската литература.

Друг е въпроса, ако някои майки не са спирали да снасят това говори, че семейството има проблем(късна смяна, малко пчели и т.н.).

Вероятно климата се променя и е възможно да има изненади. Но пак казвам трябва да се погледне в кошерите(собствените)така да говорим този казал онзи чул... всеки различно ''вижда'', какво има в едно семейство и какво му е състоянието.

Ако греша нещата не отиват надобре и ние нищо не можем да им помогнем. Природата, когато е срещу нас майка ни жална. :|

Не оспорвам твърденията ви какво става при едно ранно яйцеснасяне на майката и последващите проблеми при едно застудяване
оспорвам това дали наистина е така в момента и е масово явление при необичайно топлото време.

Моля за повече коментари и отговори какво е положението и състоянието на семействата в различните краища на България /? Абстрахирате се от това какво би следвало да се случи, а кажете какво е реалното състояние
посреством външен и при възможност вътрешен оглед/???
toko6520035927(Skype)
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: Необичайно топлото време

Мнение от аааа35 »

при мен няма пило ,отворих 6-7 кошера ,и запасите са добре
Последно промяна от аааа35 на Сря Дек 02, 2009 10:25 pm, променено общо 1 път.
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Необичайно топлото време

Мнение от bobmastar »

Моите кошери са нови и семеиствата слабички мога ли да давам малко мед в
хранилките ако установя че медовите им запаси намаляват

Мисля да правя преглед сега в неделя
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Необичайно топлото време

Мнение от honeyed »

Моите кошери са нови и семеиствата слабички мога ли да давам малко мед в
хранилките ако установя че медовите им запаси намаляват

Мисля да правя преглед сега в неделя
Мисля че не е време сега да се правят прегледи.Ако запасите от мед са малко по-добре през януари и февруари да слагаш медни питки над рамките,за да ги спасиш от гладна смърт.
Впрочем прогнозата е събота и неделя да вали,и от следващата седмица температурите да се понижат значително.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от buci59 »

Ако прецениш,че запасите ще стигнат до края на декември,не давай мед.Ако обаче пчелите са най-отгоре на рамките и по тях няма много мед-слагай.Иначе са обречени.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

bobmastar написа:Моите кошери са нови и семеиствата слабички мога ли да давам малко мед в
хранилките ако установя че медовите им запаси намаляват

Мисля да правя преглед сега в неделя
Колега ако не е наложително не ги отваряй .Ти сам прецени според запасите които си им оставил до кога щи им стигне.Ако до месец месец и полвина ще имат храна не им давай сега -както ти писа и колегата buci59 иначе ако им дадеш сега мед има вероятност в това топло време да ги активираш и да им увеличиш консумацията на храна и да ги отслабиш до пролетта и дори да ги загубиш /зависи от силата на семейството/.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Екология / Ecology ”