Необичайно топлото време

Кой замърсява природата? Who make foul the nature?
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

аааа35 написа:при мен няма пило ,оворих 6-7 кошера ,и запасите са добре
Това е повече от чудесно.

Дори много си отворил 1-2 щеше да е достатъчно.

Предполагам на много колеги страховете са попреминали щом са прочели за твоя преглед. :)
toko6520035927(Skype)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

Аз съм скептично строен спрямо подобни манипулации
зимно подхранване, спасяване и т.н за мен е загуба на време и нерви.

Пчеларската работа(зазимяването) започва още от началото на август , който не си е свършил работата тогава, сега каквото и да прави резултатите ще са плачевни.

В моента няма как да са пчелите без мед при правилно свършена работа, пък и топлото време им даде възможност да си примъкнат запасите около кълбото, ако пелите са отгоре и нямат мед то нещата за изтървани отдавна.
toko6520035927(Skype)
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Необичайно топлото време

Мнение от honeyed »

toko652003 написа:Аз съм скептично строен спрямо подобни манипулации
зимно подхранване, спасяване и т.н за мен е загуба на време и нерви.

Пчеларската работа(зазимяването) започва още от началото на август , който не си е свършил работата тогава, сега каквото и да прави резултатите ще са плачевни.

В моента няма как да са пчелите без мед при правилно свършена работа, пък и топлото време им даде възможност да си примъкнат запасите около кълбото, ако пелите са отгоре и нямат мед то нещата за изтървани отдавна.
Е неможе така да расъждаваме.Ти имаш 50 семейства,грижиш се добре за тях,на ти си с пчеларството.Ако човека има 2-3кошера и сега започва.Да ги остави да умрат ли?По-добре да ги запази,напролет да ги обедини слабите,а после да си прави отвотки,вместо да ги остави да умрат и да почне пак от начало.Това ще е и добър практически опит .Всяко спасено пчелно семейство е глътка въздух за майката природа(знаем ролята на пчелите),постижение за пчеларя(профисионалист/любител).
таня
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 7:41 pm
Местоположение: габровско 20бр ДБ

Re: Необичайно топлото време

Мнение от таня »

ако имат достатъчно мед ,оставен за презимуване мисля,че поне до средата на февруари няма за какво да се притесняваме
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: Необичайно топлото време

Мнение от аааа35 »

toko652003 написа:
аааа35 написа:при мен няма пило ,оворих 6-7 кошера ,и запасите са добре
Това е повече от чудесно.

Дори много си отворил 1-2 щеше да е достатъчно.

Предполагам на много колеги страховете са попреминали щом са прочели за твоя преглед. :)
понеже кошерите ми са мк и дадан заради това отворих и от двата вида кошери
не видях разлика.всичко е ок
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Необичайно топлото време

Мнение от ivan5555 »

свършиш ли си работата на време август септември до март няма какво даправиш .разбутването по това време го правят пчелари с малко кошери и опит. ако имаш 150-250 не вярвам че ще си правиш опити .но така човек се учи. от после всичко си идва на мястото
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Необичайно топлото време

Мнение от bobmastar »

Имам 12 кошерчета от които 9 са отводки осемте аз съм ги правил пролетта а една купих (тя е най слаба между другото ) а 3 са рояци който купих от еленския балкан
Зазимих ги основно на 5-6 рамки с мед и пчели само рояците са на 8 рамки и имат по вече мед Аз не съм вадил нищо за мен оставих им всичкия мед които успяха да си съберат
Но се притеснявам че топлото ще ги активира да хапват по вечко
А и запасите не бяха кои знае какво 6-8 до 10 кг на кошер а и основно ме притеснява че аз имам 10 кг мед от един приятел за които съм сигурен че е от здрави пчелчки и тои няма да ми стигне.
Не си мислете че ще правя прегледи като през лятото
само ако не вали ще надзърна от горе за бързо.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

...Ако човека има 2-3кошера и сега започва.Да ги остави да умрат ли?По-добре да ги запази...
Когато грешките са фатални практически е невъзможно да се направи нещо съществено по това време.

Как ще ги запази?
При положение, че има малко пчели в семействто или майката е некачествена? Да възможно е да се даде твърда храна над питите, но при всяко едно отваряне на кошера положението ще става по зле.
Колегите са прави през декември януари и февруари е неправилно да се разбутват кошерите освен ако е крайно наложително.
Дори и да му загинат семействата за мен е по-правилно да си вземе поука един път завинаги кога и по кое време да се извършва дадена манипулация, а не да се кара и така може преди ми оцеляха с късна намеса сега пак ще оцелеят, като ще е пчеларство да е като хората.

п.п. наистина жалко за пчелите за това съм съгласен, но по-добре веднъж жалко отколкото многократно. :!:
toko6520035927(Skype)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

bobmastar написа:Имам 12 кошерчета от които 9 са отводки осемте аз съм ги правил пролетта а една купих (тя е най слаба между другото ) а 3 са рояци който купих от еленския балкан
Зазимих ги основно на 5-6 рамки с мед и пчели само рояците са на 8 рамки и имат по вече мед Аз не съм вадил нищо за мен оставих им всичкия мед които успяха да си съберат
Но се притеснявам че топлото ще ги активира да хапват по вечко
А и запасите не бяха кои знае какво 6-8 до 10 кг на кошер а и основно ме притеснява че аз имам 10 кг мед от един приятел за които съм сигурен че е от здрави пчелчки и тои няма да ми стигне.
Не си мислете че ще правя прегледи като през лятото
само ако не вали ще надзърна от горе за бързо.

Виж сега колега, дали ще ги отваряш или не си е твоя работа , но пчелите в момента са си херметезитали таблата отгоре и времето отива към застудяване послушай ме отвори само един кошер другите ги остави намира в момента не консумират мед не им трябва, защото нямат пило. Подхрани ги с мед или твърда храна през някой топъл мартенски ден не по-рано.
Успех!
Последно промяна от toko652003 на Сря Дек 02, 2009 11:43 pm, променено общо 1 път.
toko6520035927(Skype)
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Необичайно топлото време

Мнение от bobmastar »

коко не знам как си почнал но ако си наследил 40 а сега имаш 50 те разбирам успех
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Необичайно топлото време

Мнение от bobmastar »

Опс токо извимявам се
Като почнах проледтта всеки вика дай рамка с мед ;даи изградена рамка
абе каде ходиш аз нямам изградени рамки те за мед балнуват
Като почваш сам си гол кат пушка а пчелите пчеларска литература не ядът
само нея имаше в по вече .
Успех на всички и благодаря за отговорите;
Последно промяна от bobmastar на Сря Дек 02, 2009 11:53 pm, променено общо 1 път.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

Колега почнах преди 8 години с две семейства купувал съм всичко на всичко четири отводки.
Разбирам импулса на новака(всеки е минал през този период), че му е интересно да си погледне пчелите по всяко време, но
мисля, че страховете му са напразни . :wink:

Когато зимата е мека средно по сила семейство може(проверено) да оцелле с 7-8 кг. мед дори и с по малко
естествено със задължително подхранване на пролет.
toko6520035927(Skype)
honeyed
Мнения: 124
Регистриран на: Чет Окт 30, 2008 11:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Необичайно топлото време

Мнение от honeyed »

toko652003 написа: Когато зимата е мека средно по сила семейство може(проверено) да оцелле с 7-8 кг. мед дори и с по малко
естествено със задължително подхранване на пролет.
Наплно съм съгласен с тази теза.Но кой може да каже каква ще е зимата,тепърва започва.Аз също съм против да се отварят кошерите прекалено често,особено след октомври.
Ппеди няколко години зазимих един късен малък рояк,който хванах в средата на юли.Две-три шепи пчели,на 4/5рамки с около 5/6кг. мед.В края на януари повдигам покривната дъска,и намирам пчелното кълбо горе в задната част на питите.Веднага направих питка(пудра захар и мед)и я зложих над кълбото.Така с три питки изкара зимата.Пролетта започнах да подхранвам,направиха самосмяна на майката,и такова бурно развитие не бях виждал.Вследващите две години беше кошер отличник с най-много мед.Отне ми много време но аз съм пчелар-любител(пчеларството ми е хоби),и тази малки малки победи много ме радват.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

Колеги ако сте оставили поне 8-10 кг. мед то той ще им стигне до февруари- март.Понеже консумацията на мед на семействата през зимата е от 0.600 до 1.0кг в зависимост от силата на сем.Консумацията се увеличава през февруари с появата на пилото.Аз лично по слабите сем. за които се съмнявам ги подхранвам в началото на февруари около 5.02 -независимо от температурата.До тогава запасите колкото и да са им малко им стигат .На някой сем. слагам медени питки над гнездото на други в хранилките и не съм имал проблеми с загинали сем от глад.Така че няма да е добре сем .през този период да се отварят и подхранват- но всеки си знае най -добре :)
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: Необичайно топлото време

Мнение от ahmed »

mmm.1979 написа:Колеги ако сте оставили поне 8-10 кг. мед то той ще им стигне до февруари- март.Понеже консумацията на мед на семействата през зимата е от 0.600 до 1.0кг в зависимост от силата на сем.Консумацията се увеличава през февруари с появата на пилото.Аз лично по слабите сем. за които се съмнявам ги подхранвам в началото на февруари около 5.02 -независимо от температурата.До тогава запасите колкото и да са им малко им стигат .На някой сем. слагам медени питки над гнездото на други в хранилките и не съм имал проблеми с загинали сем от глад.Така че няма да е добре сем .през този период да се отварят и подхранват- но всеки си знае най -добре :)
колеги 2007г. в края на дември прослушвах семйствата, и намерих една отвотка/плачеше/и аз я отворих беше на четири рамки когато я зазимих а сега беше станала шест но нянаше никъкъв мед.с две пойлки фруктоза изими и 2г по ред е едно от най добрите ми семейства.
Публикувай отговор

Обратно към “Екология / Ecology ”