Национален протест срещу проучването и добива на шистов газ

Кой замърсява природата? Who make foul the nature?
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Национален протест срещу проучването и добива на шистов газ

Мнение от NikolaiManolov »

На 14 януари 2012г. ще се организира национален протест срещу проучването и добива на шистов газ в България. Колеги пчелари, технологията за проучване и добиване на шистов газ води до отравяне на подпочвената вода с над 500 вредни за човека и животните химикали; замърсява се и въздуха, локално в местностните със сонди. Важно е да се присъединим към този протест, защото замърсената вода ще тече през нашите чешми и ще се просмуква от почвите, във всички водоизточници. Това оказва влияние на здравето на хора и животни. Помислете как ще повлияе на пчелите; и сега ги тровят достатъчно с пестициди. Пчелите също ползват вода. Как ще им повлияе тази вода, ако е отровна? Посевите също ще просмукват тази вода. Не е трудно да се досетим как може да повлияе това на нашите работнички. Сондажи се планират за цялата страна - в областите Добрич, Силистра, Русе, Разград, Варна, Пловдив, Велико Търново, Видин, Пазарджик. С всеки изминал ден получаваме информация за нови и нови райони, за които правителството подписва договори с фирми за проучване и добив. Шистовият газ ще отрови земята и водата ни. САЩ вече признаха, че добивът на шистов газ води до замърсяване на подпочвените води и забраниха този добив в редица щати. Германия и Франция също забраниха тази технология. Ето филма ГАЗЛАНД, който предоставя доказателства за това.
http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiF ... 04&index=0
Добивът замърсява до такава степен, че водата не става за пиене, за къпане, за пране, за миене на чинии, за готвене. Хората и животни боледуват от най-различни болести.
Излезте на протест във всички градове из цялата страна на 14-ти януари 2012г.!
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от NikolaiManolov »

БЪЛГАРИЯ ИЗЛИЗА НА 14 ЯНУАРИ ЗА ДА КАЖЕ " НЕ НА ШИСТОВИЯ ГАЗ"

http://www.facebook.com/events/294543107257925/
На горния линк е събитието във фейсбук. Който ще присъства, може да се разпише.

В тези градове ще има протести:
София, Варна, Бургас, Добрич, Пловдив, Русе, Велико Търново, Шумен, Благоевград, Нови Пазар

ето и сборните пунктове:
- СОФИЯ: Сборен пункт - Паметникът на Патриарх Евтимий /Попа/ - 11:00 ч.
- ВАРНА: "Козирката" - 11:30 ч.
- ПЛОВДИВ: Площад "Съединение" (начало, Ал. Батенберг) - 11.00 ч.
- ДОБРИЧ: Храм "Св. Георги"- 11:00 ч.
- БУРГАС: Паметник "Альоша" на площад Тройката - 13.00 ч.
- КАЗАНЛЪК: Площад "Севтополис" - 11.00 ч.
- ПЛЕВЕН: "Възраждане" №1, пред Общината 11.00 ч.
- РУСЕ: пред "Халите" (CBA) - 17.00 ч.
- БЛАГОЕВГРАД: пред ОБЩИНАТА - 17,30 ч.
- ШУМЕН : Сборен пункт - входа на Градската градина - 11.00 ч.
- Велико Търново - Сборен пункт - пред Европейския информационен център (бившия Пионерски дом) 12,00 ч.
- СМОЛЯН: Сборен пункт - пред (бившето) кино Дружба - 11:00 ч.
- СИЛИСТРА: Сборен пункт - паметника на 31 полк - 11:00 ч.

Присъединете се към нас, за да не погубят пчеларството в Добруджа!
Последно промяна от NikolaiManolov на Пет Яну 13, 2012 4:58 pm, променено общо 1 път.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от drone »

За да не затихва темата, ще ви кажа ,че аз съм ЗА добива на шистовия газ.
Просто не вярвам на никакви данни от американци.
Германците ,ако са направили нещо против е защото имат в изобилие внос на газ от Северно море и изобилие в момента от кресливи еколози, които аз наричам екофашисти. Но това ще е до време, докато се изчисти технологията. Французите пък си имат доста АЕЦ-а и отделно внос на газ като германците. И те ще изчакат.
Единствено съм склонен да вярвам на евреите. Няма да обяснявам надълго защо, но ако Израел разработва свои находища и добива шистов газ, значи технологията която там се използува е абсолютно безопасна.
Моля нашите г-да еколози, ако имат истински данни оттам,не натъкмени от техни колеги, да ги предоставят за обсъждане, пък да видим.
Последно промяна от drone на Сря Яну 11, 2012 8:43 pm, променено общо 2 пъти.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от светльо »

Нещо не ти схванах логиката - нали все пак е ясно, че има разлика м/у внос на шистов газ и добив на шистов газ.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от drone »

светльо написа:Нещо не ти схванах логиката - нали все пак е ясно, че има разлика м/у внос на шистов газ и добив на шистов газ.
Моята логика е ,че на едни хора може да вярваш ,на други -не. Всеки сам избира на кого да повярва в зависимост от емоциите си или пък след осмисляне на фактите на масата.
А газовите находища в Северно море не са шистови. Но и да бяха, да не мислите ,че на западноевропейците щеше да им пука особено какъв е източника.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от NikolaiManolov »

Според мен нещата са доста сериозни и не бива да се подценяват въобще. Темата я пусна съпругата ми, като използва моята регистрация. Тя чете вече близо 2 месеца как се проучва и добива шистов газ. Технологията е много опасна, ама много. Ето Ви малко информация:
http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiF ... 04&index=0
Филмът Газланд, в 10 части, показва проучване в САЩ на влиянието, което оказва добивът на шистов газ върху околната среда, хората и животните, които живеят в близост до сондите.

http://www.youtube.com/watch?v=aW3pOWJc8ns
Повече за протестите и начина, по който се опитват да въведат добива на шистов газ в България.

http://www.scribd.com/doc/76868368/Dokl ... z-Himikali
Доклад за технологията на добив на шистов газ и химикалите, които се използват при добива.

http://www.spisanieu.com/gaz/index.html
Проста схема на технологията, обяснена с презентация.

Ако това не Ви е достатъчно, поровете се сами в интернет и ще откриете много информация по въпроса! Много страни са се впускали да добиват шистов газ, а после са се уверявали, че е вредно и са забранявали тази технология. Сред тях са Германия, Франция и Великобритания. Пораженията в Еквадор са безспорни. Шеврон са глобени за милиони в Еквадор, но отказват да ги платят. В САЩ също много хора страдат от последиците от тази технология. В Бразилия Шеврон нанесе щети за милиарди, осъдиха я, а компанията отказва да поеме отговорността и да плати обезщетението. В момента работят по тоталното забраняване на тази технология и има задействана тримесечна временна забрана. Сами си правете изводите опасно ли е или не.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от светльо »

drone написа:Всеки сам избира на кого да повярва в зависимост от емоциите си или пък след осмисляне на фактите на масата.
Но и да бяха, да не мислите ,че на западноевропейците щеше да им пука особено какъв е източника.
западноевропейците си знаят много добре, защо отказват да добиват шистов газ и го знаят, не заради емоциите си, а заради фактите - не се вярва на някой, а на факти.

И нещо друго - нека първо изкарат данни, че добива на шистов газ е безвреден, пък тогава да се решава дали да се добива или не, а не обратно.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
estabien
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 1:36 am
Местоположение: около Несебър

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от estabien »

drone написа:За да не затихва темата, ще ви кажа ,че аз съм ЗА добива на шистовия газ.
Просто не вярвам на никакви данни от американци.
Германците ,ако са направили нещо против е защото имат в изобилие внос на газ от Северно море и изобилие в момента от кресливи еколози, които аз наричам екофашисти. Но това ще е до време, докато се изчисти технологията. Французите пък си имат доста АЕЦ-а и отделно внос на газ като германците. И те ще изчакат.
Единствено съм склонен да вярвам на евреите. Няма да обяснявам надълго защо, но ако Израел разработва свои находища и добива шистов газ, значи технологията която там се използува е абсолютно безопасна.
Моля нашите г-да еколози, ако имат истински данни оттам,не натъкмени от техни колеги, да ги предоставят за обсъждане, пък да видим.
Дали щеше да си на същото мнение ,ако сондажите бяха около теб а не в Добруджа :?: :?: :roll: :shock:
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от srg »

Винаги се опитвам да си изградя мнение за такива неща като гледам или слушам дебати между експерти в тази област, които са за или против.
Дотук експертите които са против добива не представят сериозни аргументи. Избягвам едностранни мнения.
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от shulio »

На експерти може да се вярва само ако живеят и отглеждат децата си до такава сонда. Иначе са просто едни чичковци с очила и куфарчета, които за пари ще кажат, че и нефта е годен за пиене и, че на луната е годно за живеене.
Ако нямате пряк контакт с хора, които живеят до такава сонда значи не може да имате мнение по въпроса. Но ако има и най малката вероятност да се увреди здравето и природата - не трябва да се прави. Ако наистина се вкарват 595 химикала - предпочитам да не го правят. От 595 не може пък всички да са безвредни, а щом се вкарват в земята се вкарват директно в нас, чрез вода, зеленчуци, фураж за животните и т.н.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от NikolaiManolov »

Точно така е. Смятам, че доказателствата за вредата са достатъчни. А експертите, които се произнасят за добива на шистов газ са били консултанти на фирмите, занимаващи се с такъв добив и няма как да кажат нещо друго.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от srg »

По време на тези дебати един от експертите каза че замърсяванета с химикали от отпадни битови води /отиващи в почвата/ в тези район са несъизмеримо по-големи от евентуалните други замърсяване и данните никой не ги оспори. Така че първо еколозите трябва да настояват за пречесване на тези води за да живеят там хората в по-чиста среда.
А и никой не знае дали има газ. Нека да видим първо това преди да се палим толкова.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от светльо »

Добре бре хора - във филма за Еквадор, според вас от къде са се появили тези нефтени ли са, какви са не знам "петна" (на мен ми изглеждат цели езера). Експерти казвате и така е логично, но тогава на какви основания е осъдена фирма Шеврон за милиарди долари при това.

Истината е, че толкова има и шистов газ у нас, но и от малкото което имаме, Шеврон ще си направя добра печалбица - коя е България, кои сме ние, някакви неиндетифицирани балкански субекти, кой ти е чувал за нас, ще натровят всичко, ще извлекат каквото има, после ...... върви ги съди, сякаш ще има някаква полза, ако ще трилиони да ни платят. Всички експерти категорично заявяват, че за едно такова замърсяване на подпочвените води, не съществува технология, която после да ги пречисти - независимо от парите, ако щеш всички пари на света да налееш, няма как да се пречисти тази вода и почвата.

п.п. спряха ни турбините, защото било опасно и не знам си още какви доводи - ок, може да се съглася, но сега с този шистов газ, как да го разбирам ...... нима вярвате на розовите приказки, колко добре ще ни повлияе на икономиката и как ще "дръпнем", и ще имаме пари. И пак казвам - да не стане след дъжд качулка, почнат ли сондажите и едва тогава вие сами се убедите във всички обвинения, кажете ми как ще ги спрем ...... е те тогава, наистина трябва да се вдигне цялата нация и ..... и буквално да нахлуе при сондите и да направим скандал-протест, какъвто до сега не съм виждал и не вярвам, че ще стане.

п.п.2 а за публичното изказване на Боко тиквата, как щял, ако го ядосат още малко и да разпише договора - е за това пък направо нямам думи, че той така в прав текст си каза, че за него си има пресладка комисионна, пука му на Бойко, че природата щяла да се замърси.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от shulio »

srg не, че нещо искам да споря по въпроса, но не мислиш ли, че много им вярваш на хората. На човека до себе си не може да вярваш на 100% винаги. Какво остава за някакви си непознати. Откъде знаеш какъв им е случая, какви са им целите, как ги постигат и т.н. Откъде знаеш тези, който не оспорват данните в каква връзка са с тези, които ги представят. Примерно на мен сега ако ми дадат някакво интервю било то по телевизията или по радиото. От къде на къде ще им се доверявам на "спора", който водят - независимо дали съм за или против това нещо.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: Национален протест срещу проучването и добива на шистов

Мнение от srg »

Не съм привърженик на конспиративните истории. Човек трябва да вярва на някого все пак иначе ....... . Варвам на хора които ме спечелват с държанието си, с толерантноста си. Не че не съм се излъгвал , но такъв е живота.
Не ми се сърдете ,но почти всичките противници на добива които се показат по телевизията са "петлета" които говорят общи приказки. Че предизвиквало земетресения и.... .
Публикувай отговор

Обратно към “Екология / Ecology ”