Пчеларството в Алжир

Information, articles and everything for bee honey.
Публикувай отговор
danubica
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Авг 05, 2008 3:59 pm
Местоположение: Плевен

Пчеларството в Алжир

Мнение от danubica »

Нели Пурчева, Плевен
apis_danubica@abv.bg

Кризисни времена за пчеларството в Алжир

Познавачите на меда в Алжир казват, че щом неговата цена постоянно се вдига значи има нещо нередно, а това са намаляващите с всека измина година добиви, и съответно пчелни семейства. За произвежданият монофлорен и полифлорен мед, чийто оттенък много често е тъмнокафяв, консуматорите все по-често са готови за голяма част от произведените партиди да дадат 3 500 DA (алжирски динари, т.е. ~ 84.40 лева) за килограм. Тази главозамайваща цена ярко отразява състоянието в което се намира пчеларския сектор в страната и слабостта им към тази наслада. Слабите добиви се дължат не само на все още примитивния начин на отглеждане на пчелните семейства, а и на честите през изминалото десетилетие засушавания, появата на нови болести и неприятели по пчелите, прилагането на все нови и нови фитосанитарни продукти в земеделието, застрашаващи физиологичното равновесие на опрашващите индивиди.
Пчеларството е разпространено в отдалечените планински населени места, където пчеларите, по принцип, не влагат никакви големи инвестиции и някаква специализирана техника. Кошерите са традиционни – изпечени глинени съдове, с различна форма и обем, в следствие от местообитаването на пчеларстването или в най-добрия случай всевъзможни варианти и подобия на Лангрострот. Доходите идващи от продаваната продукция в голяма степен е една добра добавка към семейния бюджет, изхождайки от неговата крайна цена.
Все още често срещана практика е в края на пчеларската година някои пчелари да практикуват получаването на “пресован мед”, който представлява разделянето на пчелната пита (восъка) от меда посредством пресоване. Медът, наричан от неговите познавачи “пресован мед” се използва преди всичко като природно средство за мъжественост, плодовитост, енергия и естествено, средство възбуждащо половото желание. Качеството на този мед е доста посредствено.
Изхождайки от създалата се ситуация Държавната власт в Алжир е предприела мерки за непосредствена помощ на земеделските производители, в рамките на Националните фондове за регулиране и развитие на селското стопанство на Алжир. Паричното подпомагане по тези фондове има различен паричен еквивалент и предназначение, например предоставянето на 10 заселени кошера с пчелни семейства, чиято цена може да достигне до 140 000 DA (~ 3 376 лева); закупуването на материали и екипировка (съвременни центрофуги, разпечатващи машини или разпечатващи ножове на пчелни пити, преси за восъчни основи и т.н.), чиято помощ се движи от 2 000 DA (~48 лева) до 20 000 DA (~ 482 лева), като най-голямата, предоставена сума от тези фондове може да достигне до 2 000 000 DA (~ 48 231 лева). Това са едни от поредните и не последни усилия на Държавната власт в Алжир, за подпомагане на пчеларите и увеличаване на пчелните семейства за успешното излизане от създалия се колапс в пчеларския сектор. По мнението на специалисти от тамошното аграрно ведомство повишаването от 20 до 30% на добивът и качеството на основните селскостопански култури отглеждани в страната се дължи на наличните пчелни семейства.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”