Mанов мед?

Information, articles and everything for bee honey.
leo

Mанов мед?

Мнение от leo »

Може ли някой да ми обясни какво представлява мановия мед и за какво е полезен.Къде се предлага и по кое време се среща най-често.
Благодаря предварително :D
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Здравей Leo

Мнение от DAN »

ЗА ТОВА ОТ КАКВО Е ПО-ДОБРЕ ДА НЕ ЗНАЕШ, ЗА ДА НЕ ТИ СТАНЕ ГАДНО. ИНАЧЕ МЕДЪТ Е МНОГО ХУБАВ. ИЗПОЛЗВА СЕ ПРИ ЧЕРНОДРОБНИ ПРОБЛЕМИ. АЗ ЛИЧНО ПРЕДПОЧИТАМ МЕДЪТ ДА Е С ТЪМЕН ЦВЯТ /ЛИВАДЕН ИЛИ МАНОВ/.
leo

Мнение от leo »

Досещам се за какво става въпрос,няма да ми стане гадно.Така,че ако може малко по-подробно,моля! :D
Гост

Мнение от Гост »

ГАДОСТ: ПЧЕЛИТЕ СЪБИРАТ СОК ОТ ИЗПРАЖНЕНИЯТА НА ЛИСТНИТЕ ВЪШКИ ПО ШИРОКОЛИСТНИТЕ И ИГЛОЛИСТНИТЕ РАСТЕНИЯ. ДОБИВА СЕ ПРЕДИМНО В ГОРСКИ МАСИВИ, НО МОЖЕ ДА СЕ ДОБИЕ И ОТ НАСАЖДЕНИЯ С ПРАСКОВИ, ЦАРЕВИЦА И ДР. КОИТО ИМАТ ПО ЛИСТАТА СИ ГАДИНКИ.
ТОВА СЕ СЛУЧВА ПРЕДИМНО ПРЕЗ ЕСЕНТА.
КАК СИ :D
leo

Мнение от leo »

Благодаря за отговора!Добре съм!Изображение
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Anonymous написа:ГАДОСТ: ПЧЕЛИТЕ СЪБИРАТ СОК ОТ ИЗПРАЖНЕНИЯТА НА ЛИСТНИТЕ ВЪШКИ ПО ШИРОКОЛИСТНИТЕ И ИГЛОЛИСТНИТЕ РАСТЕНИЯ. ДОБИВА СЕ ПРЕДИМНО В ГОРСКИ МАСИВИ, НО МОЖЕ ДА СЕ ДОБИЕ И ОТ НАСАЖДЕНИЯ С ПРАСКОВИ, ЦАРЕВИЦА И ДР. КОИТО ИМАТ ПО ЛИСТАТА СИ ГАДИНКИ.
ТОВА СЕ СЛУЧВА ПРЕДИМНО ПРЕЗ ЕСЕНТА.
КАК СИ :D
Мановия мед маже да бъде два вида:
1. От животински произход - както споменава колегата
2. От растителен произход - Тогава май не е толкова "гадно"
В крайна сметка със своите отлични полезни съставки и качества е много търсен особенно напоследък.
vankata
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Апр 03, 2005 9:32 am
Местоположение: гр.Перник

Мнение от vankata »

Сега да питам и аз нещо? В литературата която съм изчел навсякъде пише че пчелни семейства зазимени с манов мед не могат да оцелеят през зимата или стават толкова слаби че се налага да се бракуват!
Та въпросът ми е от какъв зор тогава пчелите събират такъв мед щото това малко ми прилича на капитализма - уж е зло но въпреки това всички участваме е неговото изграждане!
И още един въпрос - не могат ли пчелите сами да преценят кога да правят първите пролетни облитания та се налага да им затваряме входовете? Роевете които се приютяват в някоя хралупа как преценяват това!
Спорът ражда истината, а нуждата изобретението.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Хе ами то при липсата на друг мед , какво да събират добичетата , сети се за поговорката ,, и рака е риба при липса на др... ''
втория въпрос , нещо не ми е ясен , входовете се стесняват ,кой говори за напълно затваряне?А в хралупите , кой им взема меда -никой ,значи може да е по голям отвора и да няма затоплящи материали защото имат да консумират повече мед .Пчела от студ не умира - умира от глад :!:
toko6520035927(Skype)
Гост

Мнение от Гост »

Налага се да поясня кое ме наката да задам вторият въпрос така!
Ще се поровя в нета за да намеря статията в която се описваше горе-долу следното; При първите зимно-пролетни облитания когато все още има сняг и е студено много от излезлите пчели не се завръщат в кошера. В семейството остават малко пчели и то макар и добре презимувало напролет е доста слабо! За целта в статията се описваше как на входа се поставя решетка през която пчелите не могат да излязат до като пчеларят не прецени че времето е подходящо и да ги пусне!
В друга статия се описва че кълбото колкото е по далече от входа и по-високо по-добре изкарва зимата и по рано започва да отглежда пило макар входа въобще да не се стеснява. За целта в дадан-блатовите кошери зазимяването се правело и в магазините /не знам точно как/
РАЗНИ ХОРА-РАЗНИ ИДЕАЛИ и все пак истината е някъде там! :twisted:
vankata
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Апр 03, 2005 9:32 am
Местоположение: гр.Перник

Мнение от vankata »

Горното съм го писал аз уж ме регистрира автоматично с всяко влизане но стана малка грешка! МОЛЯ ДА МЕ ИЗВИНИТЕ!
Спорът ражда истината, а нуждата изобретението.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Mанов мед?

Мнение от p4elar4e »

Искам да задам няколко въпросчета свързани с мановия мед.

Възможно ли е добивът на манов мед (от медена роса или животинска мана) да достигне по количество добивът на нектарен мед :?:
През цялата година ли може да се добива манов мен или само в определен период :?:
През кои месеци и при какви условия се наблюдава отделяне на медена роса и животинска мана :?:
По кое време на деня се отделя мана :?:
Може ли да се говори за мановата паша като основна,и при какви условия :?:
Може ли да се подобри мановата паша и как :?:
Някой от вас карал ли е пчелите си на манова паша :?:
Кои растения отделят медена роса :?:
Кои растения отделят значителни количества медена роса :?:
По кои растения се наблюдава значително опаразитяване от листни въшки които да отделят мана :?:
Може ли да се говори за продължителност на мановата паша или всичко зависи от конкретните условия в околната среда (време,влажност,местоположение...) :?:

Моля всеки който има информация и опит по темата да го сподели.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Mанов мед?

Мнение от p4elar4e »

Никой ли в този форум няма информация за мановия мед :?: :?: :?: :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от stonit »

Като манов мед се определя мед, който е събиран от пчелите от мана. Необходимо е да се поясни, че думата "мана" има много значения. Тя се среща като име на река, като заболяване по лозите, причинено от плесени, остров Мана в архипелага Фиджи. Последното не е случайно, тъй като в Малайзия и Полинезия мана означава някаква свръхестествена сила, чийто носител могат да бъдат хора, животни, духове и която служи за постигане на някакви близки цели - хубаво време, урожай, успех в битка, споделяне на любов и др. В България е разпространен терминът "манна небесна", който има най-общо значение като небесна благодат, изобилие от блага. Терминът мана е доста близък до манна, което означава храната, която е изпратил бог на народа Му в пустинята. Има също така брашнеста мана, картофена мана и др. заболявания по растенията.

В пчеларската практика под мана се разбира сладък сок, който се отделя директно от някои иглолистни и широколистни растения или пък е сладък сок, който се отделя от растенията след като техни части са прегризани от други насекоми. Възможно е сладкият сок да е част от метаболизма на някои видове листни въшки, които го отделят в околната среда. При това листата и дори земята под такива дървета стават лъскави от отделените сокове.

При отсъствие на нектар в природата, пчелите охотно събират тези сладки сокове.

В рускоезичната литература мановият мед се дели на мед, който се събира от така наречената медена роса и падевый мед. Подобно е делението на този мед и в немско-говорящите страни. Съответните термини за манов мед там са Honig aus Honigtau, Waldhonig, Tannenhonig, Blatthonig. В англоговорящите източници терминът за мана е Honeydew.

Различава се широколистна и иглолистна мана, т.е. мед, който се събира от сладки сокове, които се отделят от широколистни и иглолистни растителни видове. В зависимост от региона в който се намират пчелините се получават различни манови медове.

Неправилно и спекулативно е да се твърди, че мановият мед е най-полезният или най-силният. Ползата и силата на този мед са относителни и в литературата по този въпрос има различни, често напълно противоположни мнения. Последното най-вероятно се дължи на по-горе споменатата причина, а именно, че мановите медове се различават в зависимост от региона от който са събирани, и по-точно в зависимост от растителните видове от които е събирана мана. Картината се усложнява още повече, тъй като през различните години при различните природно-климатични условия количеството и състава на маната, отделяна от различните растения също варира. Не трябва да се подценяват също така пристрастията и субективизма на пчеларите, които произвеждат манов мед. През последните години се получават сведения от западни специалисти за това, че мановият мед има изразени лечебни свойства. От своя страна руските сайтове от 2005 г. публикуват негативни оценки за ползата от мановия мед, като достигат дори до твърденията, че не трябва да се използва за лечение. Към тези данни трябва да се отнасяме критично. Като достоверни могат да бъдат приети съобщения в специализирана медицинска литература, проведени със съответна статистическа обработка на резултатите.

Цифрите, които ще бъдат по-късно публикувани в този сайт на това място ще дискутират състава на мановия мед и на нектарните медове и ще бъдат дадени съответни препратки към източниците. До момента в българското интернет пространство и в достъпната българска пчеларска литература няма такива данни.

12.05.2007
Изображение
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Mанов мед?

Мнение от stonit »

Какво представлява маната и как се получава мановия мед?
Животновъдство - Пчеларство
Що е мана?
Манов мед

Маната е гъст сладък сок. който отделят равнокрилите насекоми, каквито са листните и щитоносните въшки, паразитиращи по листата ма широколистни и по клонките на иглолистни дървета.
Как се образува мана?

Маната се образува като листните и щитоносните въшки острия си смучещ устен апарат пробият ликовата проводяща тъкан на растението и изсмукват образуваните от него сокове. Тези сокове попадат във филтрационната камера на въшката, където от тях се отделят белтъци и малко количество въглехидрати. Въглехидратите проникват през стената на камерата в храносмилателния канал на насекомото и след като преминат през него, значителна част от тях се отделя навън през аналния отвор на въшките във вид на мана, която пчелите използват за паша.
Кога пчелите събират мана?

Според Haragsim наличността на манова паша зависи от размножаването на продуцентите (производителите) на мана по дървесните видове, от които пчелите я събират върху размножаването на въшките на свой ред влияят множество външни и вътрешни фактори и преди всичко климатичните условия . Тъй като всеки дървесен вид има свой специфичен продуцент на мана (вид въшка), изискващ специфични условия за развитието си, не е възможно еднозначно да се определи на какво се дължи размножаването на въшките. През по-студена година или по-влажно лято не се наблюдава манова паша. След дъжд или буря тя намалява. Когато числеността на листните и щитоносни въшки е голяма, то и мановата паша е обилна. (Някои изследователи са на мнение, че въшките се размножават, когато вече има мана и затова тя не може да има животински произход.)
По кои иглолистни дървата се отделя мана?

От гледна точка на пчеларството основните растения, които не отделят нектар, но са място за обитание на продуцентите на мана са елата, борът и лиственицата.

При откриване на манова паша пчелните семейства могат за кратко време да съберат големи количества мана.
По кои широколистни дървета се отделя мана?

От широколистните растения важно значение за пчеларството имат липата, върбата, яворът, сливата и черешата. По данни на някои изследователи мана се отделя и по бялата акация.
По кои части на елата се появява мана и къде живеят въшките, които отделят елова мана?

Капки мана се наблюдават преди всичко по долната страна на най-младите иглици на елата. Въшките, отделящи елова мана живеят по дървото през цялата година разположени са поединично върху кората на клонките между иглиците. Женската на еловата въшка е дълга 3-4.5 мм. има светлочервени очи, тъмнозелен цвят на тялото и на гърба й може да се забележат две надлъжни светли ивици.
Как действа дъбовата мана на пчелите?

Наблюдавано е как масово загиват пчели след обилна манова паша от дъбови дървета. Някои специалисти предполагат, че дъбовата мана не оказва токсично действие върху организма на пчелите и че те загиват в резултат на интензивна работа, която води до прекомерното им изтощение, и поради това. че при събиране на мана на близки разстояния участват и младите пчели.
Различен ли е смисълът на понятията манов мед и мед от мана?

Двете понятия са еднозначни. Терминът мед от мана вероятно е възникнал след наблюдаване на голямо количество отделяна от листни и щитоносни въшки мана, падаща на земята на капки. От библейската история е известно и наименованието манна.
По какво се различава мановият от нектарния мед?

Мановият мед се различава от нектарния мед преди всичко по своя произход и химичен състав (вж. таблицата). Мановият мед съдържа голям процент вещества под формата на декстрини и мелецитоза, които са трудносмилаеми за пчелите и затова не е подходящ за зимуването им
Що е мелецитоза?

През 1856 г. френският химик Бертло е открил в мана, отделяна по лиственица, нов вид захар, който нарекъл мелецитоза (от френската дума meleze - лиственица). Това е тризахарид, изграден от две молекули захароза и една молекула фруктоза. Мелецитозата е типична съставна част на маната. Този вид захарид не е открит 8 състава на нектарния мед, но е установено, че съдържанието му в еловата мана е 6.44-25,68%, а в маната, отделяна от лиственица - 6,10-38,53%. Мелецитозата се разтваря по-трудно от другите захариди. Тъй като нектарният мед не съдържа мелецитоза, може да се предположи, че тя е продукт от ларвите на листните и щитоносните въшки, които я изработват в храносмилателния си канал.
Химичен състав на мановия и нектарния мед и на нектара

Химичен състав Мед (%) Нектар (%)
нектарен манов манов сок
Сухо вещество 82,00 81,10 51,66 1,37
Вода 18,00 18,89 48,34 98,63
Инвертна захар 75,96 65,10 18,80 0,72
Глюкоза 34,40 26,33 0 0
фруктоза 47,60 33,92 0 0
Захароза 1,73 3,51 13,00 0,06
Декстрини 0,93 9,70 7,38 0,01
Белтъци 0,18 2,46 0 0,06
Мелецитоза 0 6,17 0 0
Изображение
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Mанов мед?

Мнение от p4elar4e »

stonit благодаря ти за информацията,но я прочетох преди да си задам въпросите.
Целта ми беше да получа конкретни отговори от хора които имат личен опит в събирането на манов мед както и да предизвикам дискусия по въпроса.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”