Мед от рапица.

Information, articles and everything for bee honey.
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Мед от рапица.

Мнение от mladen99 »

светльо написа: 50 тона на едно место, ходиха най-различни търговци, проби вземаха, за цени се договаряха, на какво - минали изкупили десетина тона и туй то, меда им стои все така непродаден. (мисля, че търсиха около 4лв. на килограм)
Ами отговора е елементарен, намерили са си мед на по ниска цена и затова са зарязали тоя.
Поради тази причина някои посредници (а не търговци) които купуват от тук и продават някаде на запад стават все по богати по богати, понеже нас ни изнудват и свалят цената.
Сигуро е излишно да споменвам цени в съседни държави.

Но това няма да е така, ако всички пчелати ама всички в цялата страна, се обедин и кажат нашия мед струва толкова, ама точно толкова (применрно 8лв. за килограм) няма такива договаряния тинтири минтири глупости. Ако щът да купят 1т. ако искат 100т. това е цената, и като няма от къде да купят понеже навсякаде цената е една, искат не искат дори и с по малки печалби пак ще посредничат.

Но българина вика а да бе, ще го дам с 1лв. по ниски та поне да го продам, и така и така се стига до смешни цени като 3-3.50лв. за килограм мед.
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Мед от рапица.

Мнение от Aleksey »

светльо написа: Изобщо не виждам начина да се промени ситуацията към по-добро или поне не в скоро време.
Според мен пътят е-коопериране.Но да не разводняваме темата има подходящи теми.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Мед от рапица.

Мнение от valyo »

А пък според мен такива мантри - йок ни лев надолу, никой са не продава евтино, всички на окопите и т.н. не вървят. Ето примерно аз дето не произвеждам с тонове и нямам рапица мога лесно да кажа - все ми е тая. Споко, само пример.

Значи елементарно е. Има икономисти тука да обяснят. Ако има достатъчно ПЛАТЕЖОСПОСОБНО търсене, меда ви няма да стои непродаден. Ако има 50 тона рапица в Белене и хората дето го имат вярват, че могат да му намерят пазар в немско, да наемат някои и друг камион (или пък по Дунава) и да го продадат. Не вярвам да им е много трудно да се организират и да го изнесат, все пак това им е препитанието. Т.е. очаква се да са МНОГО силно стимулирани да го направят. Пак пример с мене - мисля че бих се справил с техничската част.
Само че искам да ви кажа че последните години Германия, Австрия и Швйцария са ЖЪЛТИ пролетно време. Жълти. А си имат и пчелари. Сега по коледните им базари на 3 бараки с вурстове и глювайн се пада една дето продава мед, пчелни продукти, страшно готини неща от восък, свещи от восъчни основи, Gelée Royale и още и още. Тук, в София, на един базар коледен, с окоо 20 бараки я има една барака мед и пчелни продукти, я не. Докарайте бе хора - пробвайте. Кaто имате теолкова много и стои без надежда, пуснете малко за зарибявка някому, научете го да яде мед, после му продавайте по-скъпо и сметката ви, дай Боже ще излезе.

За съжаление перспективите не са много добри. Не сме много по-ниско от цените на едро на други големи световни износители. Да не забравяме че след някоя и друга година и сърбите ще вдигнат износа драстично. Със сегашните програми все почече стават и пчеларите. А те се конкурират за една и съща паша, защото никой не му се ходи нависоко и надалеко (имам предвид встрани от пътя).

Аз затова винаги съм бил срещу субсидиите. Защото са в състояние така да изкривят нормалната картинка че после да не може и Крали Марко да ти я изправи. И то се и случва де. Видно е.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Мед от рапица.

Мнение от kolobus »

Вальо,взе ми думите от устата.Аз да имам 50 тона мед монофлорен и да чакам някой да ми дойде на крака............... :D :roll:
ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Re: Мед от рапица.

Мнение от ApiAnt »

За ниската цена не са виновни тия които са готови да продадат стоката си на по-ниска цена. Истинския виновник е алчността на държавата ни, която пречи на свободния пазар с всякакви трикове, като лицензионни режими, които облагодетелстват тесен кръг прекупвачи да монополизират пазара, държавните субсидии, които дават път на едрите пчелари и задушават дребните. И всичко това управлявано от корумпирани държавни чиновници, издаващи най-различни разрешителни. Нали при демокрацията беше - всичко, което не е забранено е разрешено. Да ама то всичко забранено. И за всичко разрешително, лицензия...и като резултат корупция. Ако имаше свободен пазар щеше да има и пазарна цена, която да ни удовлетворява. Но за съжаление в България свободен пазар няма. И държавния чиновник с нокти и зъби се бори против свободния пазар- една силна власт сложила вилата на врата на народа си. Нека се сетим за 1984 на Оруел. А ние тука сме тръгнали да оплюем дребните търговци, повечето от които честни и онеправдани хора като нас, които предават стоката в ръцете на лицензираните. А да познаем сега кои са лицензирани и дали печелят добре. И още веднъж да си зададем въпроса - Има ли свободния пазар почва у нас, за да ни се поизясни защо сме в това мизерно положение.
И най-дългият път започва с една крачка.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Мед от рапица.

Мнение от valaz »

Лицензионните режими и субсидиите противоречат на принципите на пазарната икономика. В това отношение споделям мнението на ApiAnt. На прктика обаче е трудно България да води различна селскостопанска политика от ЕС, където субсидирането е масова практика. Въпреки това, начините, по които това се осъществява у нас са под всякаква критика. Особено вредни са лицензионните режими.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Мед от рапица.

Мнение от toko652003 »

Въпреки всичко приноса от рапицата ЗАСЕГА е +
както за пчелите така и за пчеларя.Незнам само в дългосрочен план как ще се отрази върху пчелното семейство.
toko6520035927(Skype)
Jikata-OVECH
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Ное 07, 2011 5:56 pm
Местоположение: Провадия

Re: Мед от рапица.

Мнение от Jikata-OVECH »

Тази година рапицата на много места "даде фира". Нещо се прецака и я преораха.До година ще се търси рапицов мед ама "нанайси" :lol:
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Мед от рапица.

Мнение от dimitarbonev »

По принцип на много места рапицата не поникна заради сушата. Рапицата си има много плюсове, особено за развитие на пчелите преди акацията и ако успееш да овладееш положението може доста предимства да получиш и ранна отводка да вземеш.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Jikata-OVECH
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Ное 07, 2011 5:56 pm
Местоположение: Провадия

Re: Мед от рапица.

Мнение от Jikata-OVECH »

Дон Бонети, - чест и почитания. За рапицата и тазгодишния проблем е виновна не само влагата - или сушата, а цицилъка на българските земевладелци! Темата е много дълга и аз нямам намерение да я коментирам. Но лично на мен, ще ми липсва много пашата от рапица.
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Мед от рапица.

Мнение от mladen99 »

"valyo" не всички са с търговски усет като теб :wink: браво за което.
А за цените, в турция е около 20лв. надребно и 8лв. на едро. Това са оринтировъчни цени, понеже както у нас така и там има видове и видове мед, и надценка от прекупвачи а на мен не ми е маичин език а те си говорят само техния и доста трудно се разбираме, но това е.
АКо трябва нелегално ще изнасям по 2 тенекии на седмица, поне ми е близко, а може и на обратно друга стока да връщам, ама няма да чакам на тая наща държава.
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Мед от рапица.

Мнение от valyo »

Вижте далечната 2002 какво е пишело във вестник пчела и кошер :
........
През 2002 г. основни партньори са САЩ и Полша - 221 МТ. Интересен феномен е износът на български пчелен мед за Полша, където експортните цени възлизат средно на 0,42 щ.д. за 1 кг. При известните на всички изкупни цени какъв ли продукт се изнася за Полша под името "български пчелен мед". НА ВТОРО МЯСТО определящ фактор за износа на български пчелен мед за страните от ЕС се явява качеството на произведения продукт. Така например в значителна част от предлагания на европейския пазар български пчелен мед се установява наличието на остатъци от антибиотици и сулфонамиди. Съществени са и примеси от захар, изосуит и други изкуствени подсладители, което води до отказа за приемане на пчелния мед в страните от ЕС или в най-добрия случай значително снижаване на постигнатите ценови нива. РЕАЛНА Е ОПАСНОСТТА ОТ ПЪЛНА ЗАБРАНА НА ЕКСПОРТА НА БЪЛГАРСКИЯ МЕД в ЕС поради открит в няколко партиди забраненият за употреба антибиотик хлорамфеникол, търговско наименование хлорнитромицин, произвеждан от "Балканфарма" - Разград, за хуманна употреба. Необяснима за мен е културата и познанията на тези пчелари, които го употребяват. Това означава липса на всякакъв професионализъм и отговорност към дейността, с която се занимават. Използването на лекарствени средства, забранени за употреба, се преследва .....
Линк : http://atanasov.alpobg.com/library.php?article=2
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Мед от рапица.

Мнение от ico_dok »

dimitarbonev написа:Има вариант и вълка сит и агнето цяло. Има периоди в които пашите са слаби. А ако меда от рапица се даде отново на пчелите да го преработят отново и обогатят с други видове нектар, то вкусовите качества съществено ще се подобрят без да се правят мушенгии.
Ето това съм го правил - за около 10 дена им дадох всичкия мед от рапица и извадих около 90% от даденото количество. Не зная с какво го смесиха, но изваденият мед беше с кафеникав цвят и доста по различен вкус и аромат. Но това е много трудоемък процес и иска да си постоянно при пчелите. Тогава бях в отпуска и стана, а и аз имам 6-8 кошера.
Тази година смесих част от рапицата със слънчогледовия в съотношение 1:5 и също се получи хубав мед. Аз харесвам вкуса на рапицовия - поне за кафето ми е чудесен, а една жена ми изкупи всичкия рапицов мед, че и още искаше, но нямаааааа. А както е тръгнало 2012 май почти няма да има рапицов мед.
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Re: Мед от рапица.

Мнение от TodorPopov »

Ico_dok защо да няма? До мен има повече от хиляда декара и се надявам да има.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Мед от рапица.

Мнение от ico_dok »

Поради сушата през есента рапицата не можа да поникне редовно и навреме. Късното поникване води до забавено развитие, а то до по-слаба студоустойчивост. Нали се сещаш, че пролетта чорбаджията на земята като види тук там стръкче и ще подкара трактора с плуга.
Поради тези причини доста земеделци въобще не сяха рапица - за да спестят разходи за сеитба, семена и т. н.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”