Продавам прашец

Information, articles and everything for bee pollen.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Продавам прашец

Мнение от Майка »

Сложи си сухо мляко или кипната хлебна мая в питките. Маята трябва да е кипната, за да бъдат убити дрождите и да не се вкисне храната и да стане опасна за пчелите. Сложи и стартовит. Ще бъде пак прекрасен ефектът.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Продавам прашец

Мнение от dimitarbonev »

rudy69 написа:
dimitarbonev написа:Болести. И то много опасни болести като например гнилец, нозематоза и т.н. Това, че разтваряш прашеца във вода и го месиш с мед(аз по-скоро бих те посъветвал да си направиш питки) не значи че си унищожил вероятните спори. Те са много устойчиви, така че по-добре дай само меднозахарна питка отколкото да го правиш с прашец, извън твоя пчелин. По същата причина никой не си дава центрофугата на друг, защото не е ясно какви болести ще му бъдат вкарани чрез нея.
Да наистина това, което казваш за болестите е наистина така но ако в тези питки прибавим и разтворен прашец ефекта от пролетното стимулиране е направо прекрасен.
Да така е, но не си струва риска. По добре сложи сухо мляко или обезмаслена и неосолена извара или само витамини, скоро в природата ще се появи достатъчно прашец, отколкото да рискуваш да загубиш всичко.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
rudy69
Мнения: 45
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 3:39 pm
Местоположение: София

Re: Продавам прашец

Мнение от rudy69 »

Майка написа:Сложи си сухо мляко или кипната хлебна мая в питките. Маята трябва да е кипната, за да бъдат убити дрождите и да не се вкисне храната и да стане опасна за пчелите. Сложи и стартовит. Ще бъде пак прекрасен ефектът.
А има ли някаква рецепта на какво количество мед колко сухо мляко, хлебна мая, извара, витамини или каквото и да е друго, просто някакво съотношение все пак ориентировъчно.
А ако някой знае някаква рецепта по точна нека да сподели.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Продавам прашец

Мнение от valyo »

Има рецепта. Аз гледам какво пише Радоев в Календарен справочник на пчеларя (месец март) по въпроса.
Според неговите изследвания най-добър ефект има от хлебната мая, а бирената е доста по-зле. Но той слага маята в сиропа , който задължително ври 10на минути за да се убият дрожите в нея.
Другото което прави и дава добри резултати е яйца в сиропа, но храненето е задължително с малки количества за да се усвоява бързо и да не прокисва.


http://www.pchelar-probvaisambg.com/sta ... spisak.htm : Пролетно подхранване със захарен сироп
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Продавам прашец

Мнение от Майка »

Рецептата, по която съм правила питки.
Рецепта за 1 доза.
1 кг течен мед, 4 кг пудра захар
Добавки -
сухо обезмаслено мляко,
хлебна мая, кипната на водна баня за 10-15 минути, за да бъдат убити дрождите, ако се слага мая медът се намалява
Общо всички добавки, заместители на прашеца трябва да бъдат не повече от 10-15 %.
rudy69
Мнения: 45
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 3:39 pm
Местоположение: София

Re: Продавам прашец

Мнение от rudy69 »

Майка написа:Рецептата, по която съм правила питки.
Рецепта за 1 доза.
1 кг течен мед, 4 кг пудра захар
Добавки -
сухо обезмаслено мляко,
хлебна мая, кипната на водна баня за 10-15 минути, за да бъдат убити дрождите, ако се слага мая медът се намалява
Общо всички добавки, заместители на прашеца трябва да бъдат не повече от 10-15 %.
Ако може да доуточниш рецептата - колко сухо мляко се слага, колко мая, ако може по точни параметри, все пак има хора като мен които ще им е за първи път да правят такива неща.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Продавам прашец

Мнение от Майка »

Това е рецептата. Просто трябва да се смята.
На 5 кг въглехидрат / 1 кг мед + 4 кг пудра захар/
10 % e 500 гр сухо мляко и мая общо
или
15 % е 750 гр сухо мляко и мая общо

На 5 кг въглехидрати се слагат най-много 500 гр /10 %/ до 750 гр /15 %/ добавки, заместители на прашец.
Съотношението мляко/мая може да бъде 50/50.
Това е 250 гр мляко/250 гр мая.
Максимума - 375 гр мляко/375 гр мая за дозата 5 кг въглехидрати / 1 кг мед + 4 кг пудра захар/.
k_st
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 01, 2010 11:53 pm

Re: Продавам прашец

Мнение от k_st »

Майка написа:Рецептата, по която съм правила питки.
Рецепта за 1 доза.
1 кг течен мед, 4 кг пудра захар
Добавки -
сухо обезмаслено мляко,
хлебна мая, кипната на водна баня за 10-15 минути, за да бъдат убити дрождите, ако се слага мая медът се намалява
Общо всички добавки, заместители на прашеца трябва да бъдат не повече от 10-15 %.


Как се кипва хлебната мая на водна баня :roll: Не съм наясно с тези работи
А маята трябва да е на кубчета дето я продават нали,а не суха ?
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Продавам прашец

Мнение от valyo »

Късно е вече за питки. Сега -сироп
Auguste Rodin

Re: Продавам прашец

Мнение от Auguste Rodin »

valyo написа:Късно е вече за питки. Сега -сироп
А не е ли раничко за сиропа???
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Продавам прашец

Мнение от Майка »

k_st написа:
Майка написа:Рецептата, по която съм правила питки.
Рецепта за 1 доза.
1 кг течен мед, 4 кг пудра захар
Добавки -
сухо обезмаслено мляко,
хлебна мая, кипната на водна баня за 10-15 минути, за да бъдат убити дрождите, ако се слага мая медът се намалява
Общо всички добавки, заместители на прашеца трябва да бъдат не повече от 10-15 %.
Как се кипва хлебната мая на водна баня :roll: Не съм наясно с тези работи
А маята трябва да е на кубчета дето я продават нали,а не суха ?
Към маята /на кубчета съм слагала, но предполагам, че може и суха/ се добавя малко вода в подходящ съд /може метален, може стъклен огнеупорен/ и този съд се поставя в друг съд, в който има вода. С лъжица може да се разбърка и да се направи на кашичка сместа. Вари се на котлона. Прави се по този начин, за да не загори маята, защото й се слага малко вода, а пък трябва да поври 10-15 минути.
k_st
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Юли 01, 2010 11:53 pm

Re: Продавам прашец

Мнение от k_st »

Ясно Благодаря :wink: :wink:
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Продавам прашец

Мнение от Майка »

Има едни български млековарки, алуминиеви. Направени са така, че в тях млекото да може да се вари на водна баня /съд в съд/ и да не кипи. Те са много подходящи за кипване на водна баня на маята. Ако имате ще са ви от полза, а ако нямате ще ползвате два съда.
Мая Атанасова
Мнения: 49
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 4:09 pm

Re: Продавам прашец

Мнение от Мая Атанасова »

продавам прашец много чист 23 лв
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Продавам прашец

Мнение от ivandespotov »

А дали и той го продава по толкова: [url] http://www.youtube.com/watch?v=tmHdlSOD ... ded#at=571 [url]
Последно промяна от ivandespotov на Нед Юни 12, 2011 9:39 pm, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Прашец / Bee Pollen”