подхранване на пчелите

Information, articles and everything for bee honey.
sf7878
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Яну 08, 2009 4:23 pm
Местоположение: софия

подхранване на пчелите

Мнение от sf7878 »

с какво -захар или с мед е правилно ,за получаването на качествен мед?
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: подхранване на пчелите

Мнение от genata_fi »

С мед си е най добре , но има опасност от кражби, и захарта си има своите прдимства, макар че пчелите се изтощават доста при преработката и в прости захари, но това ако се прави април и август, не е проблем, защото ще я преработят старите пчели, а не младите от които ще има повече нужда.
Иначе инвертиран сироп си е най-добре, но си е трудно да се направи. Другия вариант е да се ползва хранителна надставка, която винаги да си седи пълна с мед и да не се пипа от пчеларя. Тогава няма да има нужда от подхранване. Аз така мисля.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: подхранване на пчелите

Мнение от Dinko »

Добре е да се подхранва с мед.
Медът е много по качествена храна от захарта :idea:
Напролет може да се подхранва със захар за да
се развият силни семейства.
Не трябва да се подхранва със захар през медосбора.
Нормата за захароза в меда е не повече от 8%
Последните изисквания даже са за 5%
Това лесно може да се провери от всяка лаборатория.
sf7878
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Яну 08, 2009 4:23 pm
Местоположение: софия

Re: подхранване на пчелите

Мнение от sf7878 »

питам понеже разбрах че пчеларя от когото си купувам мед е поръчал промишлени количества захар да ръга :evil:
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: подхранване на пчелите

Мнение от genata_fi »

е, един ми рече че това било пчеларството, храниш евтино и продаваш скъпо.....
sf7878
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Яну 08, 2009 4:23 pm
Местоположение: софия

Re: подхранване на пчелите

Мнение от sf7878 »

е и затова най-добре е всеки сам да си гледа,ама не е там въпроса.мен ме молиха да ми дадат кошери и с пчелите които се бяха заселили на вилата на тавана ,да ме направят пчелар,ама аз-не ,рано ми е още :mrgreen:
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: подхранване на пчелите

Мнение от Yonko »

От 2002г. до днес на моите пчели не съм дал нито лъжица захар. Даже на повечето кошери нямам хранилки. Никога не съм имал семейство умряло от глад и от добивите съм доволен. Пробвай с два три сандъка и повече няма да посегнеш към захарта.
sf7878
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Яну 08, 2009 4:23 pm
Местоположение: софия

Re: подхранване на пчелите

Мнение от sf7878 »

не ,аз нямам пчели все още,но питам тъй като разбрах за "моя" човек каква я върши ,добре че имам още 1-2 сигурни хора за сезоня :mrgreen:
bobisolo
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 12:21 pm

Re: подхранване на пчелите

Мнение от bobisolo »

sf7878 написа:не ,аз нямам пчели все още,но питам тъй като разбрах за "моя" човек каква я върши ,добре че имам още 1-2 сигурни хора за сезоня :mrgreen:
Явно,че си нямате и понятие от пчеларство след като не знаете,че подхранването със захар е необходимо в доста райони с по-ранна паша-като акацията например и в това няма нищо лошо стига да се прави разумно и както трябва не оказва никакво негативно влияние върху стоковия мед!!!!!!Медът е качествена храна без която пчелите не могат но захарта ги стимулира повече понеже имитира приток на нектар и преработвайки я /инвертирайки/ притискат майката да снася повече.Вследствие на това се постигат по-силни семейства за по-кратко време и съответно по-високи добиви,а качеството на меда е същото.
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: подхранване на пчелите

Мнение от ahmed »

питай ба4о-иван
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: подхранване на пчелите

Мнение от toko652003 »

Ако говорим за подхранване ранна пролет, това трябва да става само с кристализирал мед и евентуална твърда добавка.

Най-добре късна пролет е да се подхранва със меден сироп.
Може да се смеси 50 на 50 със захарен и ефекта е почти същия.

Когато липсва мед естествено със захарен.

При мен както споменах в друга тема поради ранно цъфтящата ряпица последните години не подхранвам със никакви сиропи, защото отвън идва достатъчно стимулиращ нектар.
toko6520035927(Skype)
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: подхранване на пчелите

Мнение от evil_dea »

bobisolo написа:
sf7878 написа:не ,аз нямам пчели все още,но питам тъй като разбрах за "моя" човек каква я върши ,добре че имам още 1-2 сигурни хора за сезоня :mrgreen:
Явно,че си нямате и понятие от пчеларство след като не знаете,че подхранването със захар е необходимо в доста райони с по-ранна паша-като акацията например и в това няма нищо лошо стига да се прави разумно и както трябва не оказва никакво негативно влияние върху стоковия мед!!!!!!Медът е качествена храна без която пчелите не могат но захарта ги стимулира повече понеже имитира приток на нектар и преработвайки я /инвертирайки/ притискат майката да снася повече.Вследствие на това се постигат по-силни семейства за по-кратко време и съответно по-високи добиви,а качеството на меда е същото.
Много си прав точно така е. Когато правят пило няма значение от каква храна ще го правят.Храната има значение за нас защото меда можем да си го продадем на 4 лева, а захарта да си я купим на 1.40.Със захар майката снася повече - бъдете сигурни.
Emil
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 10:06 pm
Местоположение: Горно Абланово обл. Русе

Re: подхранване на пчелите

Мнение от Emil »

Ранното подхранване, задължително е да се направи с кристализирал мед ако нямаме такъв към течния се добавя пудра захар докато се получи средно гъсто медено тесто. Кам него е добре да се добави и по и 1-2 с. л. смлян цветен прашец. Медената питка се слага върху парче надупкан в-к или др . или директно върху рамките но страни от кълбото , защото медът се затопля и потича върху пчелите повлича голяма част от тях и те умират. Като времето се затопли и започнат да излизат подхранвам със захарен сироп,разпечатвам пити с мед .
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: подхранване на пчелите

Мнение от genata_fi »

Здравейте колеги, това дали ще ви хареса, взима се една гладка пластмасова бутилка от швепс 1.5 л и в нея се сипва сироп - може и инвертиран, по дължина и се правят 7-8 дупчици на една линия през еднакво разстояние и бутилката се слага легнала по дължина - успоредно на рамките - върху средните две рамки и пчеличките си цоцат през дупчиците сиропчето. Само, че трябва да се ползва надставка и върху нея покривната дъска, или да се махне покривната дъска и да се захлупи целия корпус с някакъв плат или найлон и отгоре капака. Мисля, че това е добър вариант особено за съботно-неделните пчелари, като мен.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: подхранване на пчелите

Мнение от nikoko »

yuri написа:
evil_dea написа:Много си прав точно така е. Когато правят пило няма значение от каква храна ще го правят.Храната има значение за нас защото меда можем да си го продадем на 4 лева, а захарта да си я купим на 1.40.Със захар майката снася повече - бъдете сигурни.
Как точно го разбра това? Като сравниш тези на които си сложил захар с тези които си оставил гладни ли? Ако е така си напълно прав.
Ако няма мед - захарта не върши работа, но наличието и в питката например или сухата захар / при достатъчно медови запаси в гнездото/ наистина води до по интензивно осеменяване /особенно предсезонно/ от страна на маиката и това са резултати които получават доста колеги, включително и аз. Потвърждавам тезата на колегата и не приемам сарказма в последното изказване.
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”