Алпийски кошер /РД/

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Търтолан
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 5:45 pm

Re: Алпийски кошер /РД/

Мнение от Търтолан »

Колежке , соригиналните рамки ли си , или с дървени ? И колко корпуса най-много ползваш ? Благодаря предварително ! :D
areabg
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Мар 12, 2011 8:11 am

Re: Алпийски кошер /РД/

Мнение от areabg »

vania написа:Работя с РД от 8 г. и за мен са най-добрите кошери леки, удобни за работа.Особено са подходящи за пчелини намиращи се в планински и предпланински местности където пашата е слаба и продължителна.Зимата изкарват с по-малко храна в сравнение останалите кошери, пролет се развиват много бързо.Удобни са за получаване на монофлорен мед.
Ваня, кажи ми моля, дали начинаещ би се справил с тях,има ли някакви тънкости и др. особенности. Подходящи ли са за съботно- неделен пчелар, и ... смятам да ми ги наглежда комшийката, на 63год, дали при нужда може да ги вдигне? Колко пъти в годината се местят корпусите? И, друг беше питал за рамките. Благодаря!
vania
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 9:33 pm

Re: Алпийски кошер /РД/

Мнение от vania »

Работя с дървени рамки.Технологията която ползвам не е описаната в книгата на Милан Матич.Работя с ханеманова решетка и използвам технологията за работа с ЛР.Работя с 5 или 6 корпуса в зависимост от силата на семейството, майката и т. н.Като за плодник ползвам 2 или 3 корпуса,ханеманова решетка и 2 или 3 корпуса за магазини тъй като корпусите се запълват бързо с мед при сравнително добра паша.Ако има от къде да закупите кошерите можете да работите с тях и без книгата на Матич.
rojedelon
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Сеп 30, 2011 7:05 pm

Re: Алпийски кошер /РД/

Мнение от rojedelon »

Има ли хора който работят с Роже Делон?Моля пишете на лични или тук какви ви са впечатленията.
Дайте ми една добра пчелна майка и ще ви дам една добра реколта от мед ". Дулитъл
rojedelon
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Сеп 30, 2011 7:05 pm

Re: Алпийски кошер /РД/

Мнение от rojedelon »

rojedelon написа:Има ли хора който работят с Роже Делон?Моля пишете на лични или тук какви ви са впечатленията.
1 ли няма да е работил с тези кошери :(
Дайте ми една добра пчелна майка и ще ви дам една добра реколта от мед ". Дулитъл
wenciautoklima
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 12:51 pm

Re: Алпийски кошер /РД/

Мнение от wenciautoklima »

Тази година започнах с две кошерчета Р.Д. и съм във възторг от развитието им.Взех ги на по един корпус-8 рамки и в началото м. септември бяха на пет.Извадил съм 12 кг мед и съм прибрал 24/заедно с питите/кг.Първоначално корпусите бяха от чам, но после ги подмених с такива от стиродур.Рамките са ми от дърво.Нямах нито една изградена пита.Сега имам достатъчно.Пашата при мен е основно от акация.Поради незнание ги оставих да зимуват на три корпуса но се надявам да оцелеят.
колменеро

Re: Алпийски кошер /РД/

Мнение от колменеро »

wenciautoklima написа:Поради незнание ги оставих да зимуват на три корпуса но се надявам да оцелеят.
Според мен представа си нямаш, колко правилно, всъщност си постъпил. Ако си третирал навреме срещу акара и то с ефикасен препарат, на пролет пак ще се учудиш, колко добре се развиват. :wink:
wenciautoklima
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 12:51 pm

Re: Алпийски кошер /РД/

Мнение от wenciautoklima »

Есента ги гледах/питите/ с гояма лупа и не видях да имат акари.Не съм третирал с никакви препарати.Вчера свалих капаците и видях капчици вода на хранилката-отворих я 4-5мм.Средния вход съм затворил.С уважение В.Александров
DSCF0259.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Алпийски кошер /РД/

Мнение от teraforming »

http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=3038878
това може да ви влезе в работа
wenciautoklima
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Юни 09, 2010 12:51 pm

Re: Алпийски кошер /РД/

Мнение от wenciautoklima »

Благословенното слънце днес извади и двете семейства на снега.Останали са 5-6 пчели на вън.Инак снега около кошерите е целия на петна.Даже преди малко/сега е 17и45/имаше пчели на входовете.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”