Тинктура от прополис

Модератор: syzi

colonel
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Яну 18, 2012 7:54 pm

Тинктура от прополис

Мнение от colonel »

Ще бъда благодарен на всеки, който ми изпрати на имейл адреса spasdimitrov@gmail.com подходяща рецепта за приготвяне и прилагане на тинктура от прополис за лечение или да държа под контрол на диабет тип 2.
hakama
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 1:56 pm

Re: Тинктура от прополис

Мнение от hakama »

Meн ме притеснява от какво е извлечен спирта - някъде четох, че дървесния не бил много полезен, а препоръчват зърнения, който трудно може да се открие.
Преди година-две си правих тинктура от етилов спирт 1л купен от магазина за реактиви, чудя се дали с него да продължа или да търся зърнен?
Методите с варене и т.н. не ми допадат, защото се унищожават термолабилните вещества.
Чувал съм и със зехтин - някой пробвал ли е?

Има ли оправия - срещу полепвано на клея по чашата или лъжицата? Май в мед е най-удачно.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Тинктура от прополис

Мнение от borkotiger »

Аз търсих зърнен спирт, но го няма никъде. По аптеките си нямат и идея от какво е спирта. Ако някой знае от къде може да се намери такъв, моля да сподели.
В краен случай съм заделил седемдесет и няколко градусова ракия и ще си правя от нея, поне знам какво пия
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Тинктура от прополис

Мнение от genata_fi »

В аптеките продават 70% спирт.
Слагаш прополиса във фризера за няколко часа и след това го настъргваш на рендето и слагаш в едно шише 1 част прополис и 3 части спирт и на тъмно и като се разтвори прополиса и останат само твърдите частици - филтрираш
Разбъркваш шишето всеки ден.
gencho
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 9:50 am

Re: Тинктура от прополис

Мнение от gencho »

Но най -вероятно не е чист етилов спирт- а за прополиса е по-добре да е от 90% нагоре.По добре и бързо се разтваря а пък чистотата на спирта е решаваща за перорална употреба-все пак никой не иска да се трови с дървесен спирт :wink:
Последно промяна от gencho на Чет Ное 29, 2012 8:41 pm, променено общо 1 път.
gencho
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 9:50 am

Re: Тинктура от прополис

Мнение от gencho »

P.S Етиловият спирт основно се получава от зърно във алкохолната промишленост
pamir
Мнения: 38
Регистриран на: Пон Юли 12, 2010 10:12 am

Re: Тинктура от прополис

Мнение от pamir »

Аз използвам 96% спирт от аптеката, той е за външна употреба, но се надявам, че няма нещо вредно.

Установих обаче, че след първото прецеждане, когато долея отново спирт върху същия прополис, разтвора вече става доста слаб. Вероятно остават твърди, неразтворими частици. Така че - след първия разтвор, по-добре да се използва нов прополис.
tasho tashev
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 9:02 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Тинктура от прополис

Мнение от tasho tashev »

Чист зърнен спирт е Данската водка.Трябва да пише 100% graen premium spirt.
Но тинктура се прави най добре с дестилирана вода. Така не се губят никакви съставки от прополиса.
pamir
Мнения: 38
Регистриран на: Пон Юли 12, 2010 10:12 am

Re: Тинктура от прополис

Мнение от pamir »

tasho tashev написа:Чист зърнен спирт е Данската водка.Трябва да пише 100% graen premium spirt.
Но тинктура се прави най добре с дестилирана вода. Така не се губят никакви съставки от прополиса.
За колко време се разтваря в дистилирана вода? И въобще доколко може да се разтвори?
hakama
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 1:56 pm

Re: Тинктура от прополис

Мнение от hakama »

pamir написа:
tasho tashev написа:Чист зърнен спирт е Данската водка.Трябва да пише 100% graen premium spirt.
Но тинктура се прави най добре с дестилирана вода. Така не се губят никакви съставки от прополиса.
За колко време се разтваря в дистилирана вода? И въобще доколко може да се разтвори?
Toва вероятно е с варене, което обезмисля идеята...

Поради липса на зърнен спирт - сега си търся силна домашна ракия, че нашата е свършила. :roll:

За екстракцията със зехтин - чувал ли е някой нещо?
tasho tashev
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 9:02 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Тинктура от прополис

Мнение от tasho tashev »

При разтваряне с дестилирана вода на водна баня се запазват повече от веществата на прополиса от колкото при спиртната тинктура.Четете момчета има и книги освен форуми.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Тинктура от прополис

Мнение от dimitarbonev »

Така. Само от любопитство. При каква температура прополисът се разтваря в дестелирана вода, че аз нещо съм малко неграмотен в тази област. Щото уж чета разни книги, ама съм чел, че много е трудно да разтвориш прополис във вода. А варенето унищожава много по-голяма част от полезните вещества.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tasho tashev
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 9:02 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Тинктура от прополис

Мнение от tasho tashev »

Воден екстракт на прополис ( пчелен клей ). Към 100 гр. чист и стрит на прах прополис ( пчелен клей ) се добавя 100 мл. дестилирана вода. Разбърква се и се оставя на водна баня няколко часа. Важно е да се знае, че лечебните свойства на прополиса се съхраняват и след термична обработка. Филтрира се. Получава се мътна тъмно жълта течност със смолист аромат. Прилага се както спиртния екстракт на прополис - по 20-30 капки преди храна 1 - 2 - 3 пъти дневно. Препаратът е особено подходящ за употреба при деца поради отсъствието на спирт в него. Съхранява се на тъмно. Срок на годност - 3 години.
ПРОПОЛИС – ЗАЩИТА НА ГРАДА

д-р Мирослав БАЛЧЕВ
tasho tashev
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 9:02 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Тинктура от прополис

Мнение от tasho tashev »

www.youtube.com/watch?v=28Vvtg6lwiw Имаше го на една лекция специално за разликата между спиртната и водната настойка за прополиса със руски учени но немога да го намеря които са доказали че по специален начин при водната настоика се запазват повече от веществата на прополиса. Гледай това.
Публикувай отговор

Обратно към “Апитерапия / Apitherapy”