Дали ще оцелеят?

Модератор: toko652003

emil petkov
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Яну 22, 2007 10:56 pm
Местоположение: sofia i plevensko

Мнение от emil petkov »

Колеги аз все пак им сложих по около 300-400гр. захаросон мед в пликче за фризер нарязано с ножче. Направи ми впечатление , че по силните кошери бяха над рамките, което значи, че май са си изяли меда, а по слабите бяха между питите и най-вероятно имат мед. Дали съм прав или всеки кошер си е индивидуален за себе си, защото аз не посмях да им дигам рамките, че много вятар,
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от Росен Тенчев »

Мисля , че трябваше да го направиш на питка с пудра захар .Защото от топлината и влагата в кошера захаросаният мед може да протече върху гнездото. Аз слагам само захаросан мед в хранилката , покривам го с парче весник "без значение дали е седмичен или ежедневник :lol: " махам преградката и им пожелавам приятен апетит . Но това го правя по късно когато започне да се затопля времето .
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

emil petkov написа:Направи ми впечатление , че по силните кошери бяха над рамките, което значи, че май са си изяли меда, а по слабите бяха между питите и най-вероятно имат мед.
Когато преди двадесетина дни повдигнах капаците и аз забелязах същото,омесих питките и бях готов да ги слагам. Но после реших, че няма да е зле преди да извърша някоя глупост да проверя какво става. Изчаках няколко дена и в един топъл и слънчев летен януарски ден (20 градуса на сянка) направих един обстоен преглед видях, че запасите са добри. Само три четири кошера бяха с по-малко а резервната майка беше почти без мед на нея дадох питка. Направи ми впечатление и друго. Пчелите бяха прехвърлили меда от външната страна на краините пити в средните. Явно си знаят работата и са разбрали, че зимата още не свършила и вместо с пило пълнят средните рамки с мед.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

От две години давам подбутидетлно кьрмова маса (2 пьти по 500 гр) кьм края на февруари и началото на март.Но тази година е много различна с топлото време.Мисля да се зстраховам и да им сложа питките още сега.Като гледам няма да имам вьзможност да погледна питите как са,но им слагам.....дано не гре6а....
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Питах един колега с 300 ко6ера.Той ми каза,4е при него вси4ко е нормално и п4елите си имали храна.Даже каза,4е топлото време било оше по добре(защото през нощта се пак било студено и п4елите знаели 4е е зима).Не им слагал никаква допалнителна храна.Сега на кой да вярва6.Единия казва слагаи,другия казва не......
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Всичко е много относително. За да знаеш какво да правиш първо трябва да си наясно с целите, които преследваш. Наи-напред дрябва да имаш информация за наличието на запаси в твоите кошери, а не в тези на съседа. Ако са гладни ... няма как ще подхранваш. После ако главната паща ти е акацията трябва ди ги подготвиш така, че да се възползват максимално от нея. Ако нямаш ранна главна паша и без основание тръгнеш да подхранваш рискуваш да гониш роеве.Повече съвети не бих си позволил да ти дам. Както казах всичко е много относително.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Димкис
Мнения: 168
Регистриран на: Вто Фев 07, 2006 3:45 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Димкис »

Я си нахрани пчелите и се успокой./Захлюпи храната с хранилката върху отвора на таблата./
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Gojyto написа:Питах един колега с 300 ко6ера.Той ми каза,4е при него вси4ко е нормално и п4елите си имали храна.Даже каза,4е топлото време било оше по добре(защото през нощта се пак било студено и п4елите знаели 4е е зима).Не им слагал никаква допалнителна храна.Сега на кой да вярва6.Единия казва слагаи,другия казва не......
Вярвай само на очите си. Те каквото видят, други не могат. Този колега ти казва точната ситуация на ... примерно 75% от зимуващите.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Прави сте колеги.Аз рьрво ще си ги отворя(студено,не студено),и тогава ше си преценя.Имам акациева па6а,но не мога да я използвам :((( :cry:
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Димкис написа:Я си нахрани пчелите и се успокой./Захлюпи храната с хранилката върху отвора на таблата./
Най правилното и сигурно решение :)
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Мнение от христо »

Колеги, пчелите сами започват да отглеждат пило още през януари, отначало малко а след това повече.Taзи година времето допълнително ги възбуди с топлото време и прашеца който успяха да съберат-пило има, значи ние трябва да им помогнем да продалжат да се развиват. Аз го правя като им давам питки от заместител на прашец, пудра захар и мед
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от rumen_enev »

Колеги, пчелите сами започват да отглеждат пило още през януари, отначало малко а след това повече.Taзи година времето допълнително ги възбуди с топлото време и прашеца който успяха да съберат-пило има, значи ние трябва да им помогнем да продалжат да се развиват. Аз го правя като им давам питки от заместител на прашец, пудра захар и мед
Съгласен съм с теб Ицо, и аз така направих..... :wink: :wink: :D
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Колеги дайте един сьвет за размерите на рамките моля......... :roll:
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Gojyto написа:Колеги дайте един сьвет за размерите на рамките моля......... :roll:
Има секция за пчеларския инвентар
там ще намериш информация за размерите :idea:
m50cent
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Фев 05, 2007 8:24 pm
Местоположение: dobrich
Обратна връзка:

;]

Мнение от m50cent »

Ami spored men tova toplo vreme ne e na dobre makar da sam na 18 godini mislq 4e moga da si kaja mnenieto toest zapo4na rano da se sazdava pokoelenie toest pilo koeto iziskva izli6na energiq i hrana na p4elite koeto gi isto6tava i ostavq s po malko hranitelni zapasi i e predpotavka za izmirane na zimnite p4eli i pri opredeleni klimati4ni promeni v ranna prolet semeistvata izmirat prepora4vam da se stesnqt kolkoto se moji pove4e da se osigori med samo med bez nikakvi pitki razni zamestiteli te prosto nqmat smis1l vs e pak ako ne razpolagate i vaob6te nqmate med v kraen slu4ei da pribegnat kam pitki vseki znae kak stava prepora4vam predi da zazimite pomislete kade i kak razpolagate zimnite zapasi ot 4 godini imam p4eli i nito edno ne e umrqlo za moe 6tastie ;]] pojelavam na vseki uspeh osobeno na bra4edi krasimir koito e primer za dobri p4elarski praktiki zaedno sas svoeto semeistvo uspqvat kakto i az i brat mi se opitvame po tqhniq primer da sazdadem dobra p4elarska ferma:)
:)
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”