топлоизолациа на кошери

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

топлоизолациа на кошери

Мнение от valaz »

Миналата година залепих външно топлоизолация- 6 мм Депрон на един ДБ кошер. Резултатите за сега са великолепни - около началото на април бяха напълнили плодника с пило и мед и се наложи да поставя магазин. Аз се занимавам с пчеларство от около 5 години, но досега такъв резултат не бях постигал.
rulom

Мнение от rulom »

При мен е така без изолация.Според мен това е от топлата зима.При другите ти кошери не е ли същото?това е трябвало да се направи при две еднакви по сила семейства,като едното да е без изолация,а другото със.За зимата дето идва и аз мисля да пробвам и да следя какви ще са разликите
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Мнение от valaz »

Логично е топлоизолацията да предпазва пилото от простудяване през студени пролетни нощи, ако гнездото не е стеснено достатъчно и пилото е пръснато върху повече пити, които пчелите не могат да покрият добре. По-лесно ми беше да изолирам всичките кошери, отколкото да правя научни изследвания по въпроса. Кошерите ми са разнотипни, с различни по сила семейства и подобни изследвания ще се влияят от субективни фактори.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

На какви цени се продава тази изолация?
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Мнение от valaz »

6 лв/кв.м. за депрона. Използвам универсално строително лепило на Лакпром. Изолирам само плодника.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Мнение от valaz »

Пропуснах да добавя, много е важно да се изолира и покривната табла. Тук използвам 2-3 см стиропор. ако се скрои и залепи добре без пролуки не завъжда мравки-няма къде да се скрият. Ако все пак се заселят над изолацията, там много лесно се чистят. Дъното и магазините не се нуждаят от топлоизолация.
ASEN 74
Мнения: 9
Регистриран на: Съб Юни 30, 2007 8:06 pm

Мнение от ASEN 74 »

Може ли да зимуват само със стериопор на покривната табла без нищо друго под стериопора
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Мнение от valaz »

Не те съветвам да правиш това. Пчелите прогризват стиропора. Не е желателно да са в контакт с изкуствени материали.
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Мнение от Margarita Dikova »

Няма по-добър материал за пчелите от дървото. Аз съм за дървена покривна дъска.
Преди да си помислим за стиропор, нека си представим усилието, което е нужно за отлепване на заклеената дъска. Ако стиропорният лист е с дебелината на покривната дъска, още при първият напън с рамкоповдигача листът ще се счупи. А ако листът е по-дебел, ще може ли да поставите стабилно капака? Опитайте все пак, макар че не виждам необходимост да вкарвате в кошера изкуствени материали.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Използвам и дървени покривни дъски и стиропор/дебел 4 см/. Капаците ми позволяват тази дебелина. Пчелите се чувстват много добре със стиропора. Естествено , че го прогризват, но умерено. Само при зазимяването и под двата вида покрив слагам два-три вестника и велпапе за отвеждане на влагата.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Мнение от srg »

Аз също зазимих мойте с парчета стереопор,но го увих с парче плат.Трябва да бъде здрав плат за да не го прояждат и тогава не ги дразни.Отгоре слагам покривната дъска и капака.Зимата беше и мека, но зимуваха добре.Само в един слаб кошер ми се появи влага напролет и върху това трябва да се помисли.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Ползвам табли и върху тях слагам 3-4 см стиропор. А при дълбокото дъно с итворен долен вход влага не се задържа.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
a4o
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 11:15 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от a4o »

Мойте са само с покривна табла от дърво от горе слагам хавлиена кърпа и се чувстват много добре до сега 7 години нямам ядове. :oops:
ice_1963
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 8:50 am
Местоположение: гр.Златица

толоизолация на кошери

Мнение от ice_1963 »

Моите ги "държа" също като dimitarbonev - целогодишно със стериопор.
Иначе от стари пчелари съм чул,че пчела от студ не умира,а от глад.
В свободно състояние никой не ги зазимава нали?
Но това пък не значи,че трябва да ги оставим с отворени капаци. :wink:
One
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 1:05 pm
Местоположение: София

Мнение от One »

Миналата година бях ги облицовал кошерите отвън със стиропор 2 см - от четирите страни, захванати с ластик. Да им е топло, 2 см стиропор по топлопроводност се равнява на 12 см дърво.
За тази година съм потънал в размисли има ли ефект от такова действие. При всички случаи няма да навреди, но помага ли?
Без да съм специалист по топлотехника, разсъждавам, че топлината на зимното кълбо се отдава на околното пространство по два пътя - през околните стени плюс таван и през отворената прелка.
Слагайки изолация отвън, в моя случай стиропор, аз един вид "санирам" жилището на пчелите - действие, добре познато при жилищата на хората и с доказан положителен ефект. Но отворената прелка е като в санираната къща да се оставя постоянно отворено прозорче.
Може би ще трябва да потърся консултация с инженер по "Отопление и вентилация" каква част от топлината се извежда през стените и каква част - през отворената прелка. Ако се окаже, че почти всичко минава през прелката, тогава изолацията на стените не си струва труда.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”