помощ за младия пчелар

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от toko652003 »

За човек които не разбира нищо от пчели дори едно семейство е много.Съвсем друг е въпроса ако има покрай него опитен пчелар.Четенето на книжки също е от полза, но най-важно си остава практиката.За мен правилно е първата година 2-5 семейства втората повече и т.н.Успех!
toko6520035927(Skype)
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от bobmastar »

Колега kitai4i риск печели риск губи така е, но ако си упорит четеш много съставиш си свой похват на работа, слушай старите пчелари но прави това което смяташ за добре ти. Този занаят иска постоянство и любов към пчелите, но и много знания, който могат да се трупат и в движение. Ще ти дам пример с мен - това ми е четвърти сезон, купих три и още първото лято с още някой купен рояк станаха 12, сега са 60 и след някой ден може и 80 семейства (ще правя отводки), тази зима от 48 загубих само 5 - това загуби на начинаещ ли са? - въпреки че и аз се смятам за такъв, много имам да чета и да видя, но това не значи да си губя времето с по една две отводки годишно. Защо печеленето на пари от пчеларство в България се смята за медарство някакъв грях или че печелят такива, който нищо не разбират - отговори си сам.
Успех, и не се отказвай.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Времето и пчелите?

Мнение от kristinobal »

Как са ваще пчели, има ли много рояци след това ужасно време?
Споделете някой тънкости как да предотвратя роенето.
Поздрави!
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Времето и пчелите?

Мнение от genata_fi »

kristinobal написа:Как са ваще пчели, има ли много рояци след това ужасно време?
Споделете някой тънкости как да предотвратя роенето.
Поздрави!
Чести прегледи, хранене със суха захар, демариране, пелетова система, създаване на работа, правене на нуклеуси - има доста начини.
манихеин
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Май 21, 2012 4:31 am
Местоположение: Раковски, 3 броя ДБ 10

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от манихеин »

Беля! Днес отворих да погледна как върви строежът на восъчните основи. Не знам малко разстояние ли съм оставил или е имало мостчета, но при ваденето на съседната пита, част от горния край на новоградената се закачи за нея и висна, а на старата остана едно парче от новата. Не знаех какво да направя и оставих новоградената така, както си е - с увиснал горен край. Има ли начин да оправя нещата или да си я оставям така, както си е?
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Времето и пчелите?

Мнение от kristinobal »

Може ли по-подробно за сухата захар?
Какво е "демариране"?
Благодаря.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Aleksey »

манихеин написа:Беля! Днес отворих да погледна как върви строежът на восъчните основи. Не знам малко разстояние ли съм оставил или е имало мостчета, но при ваденето на съседната пита, част от горния край на новоградената се закачи за нея и висна, а на старата остана едно парче от новата. Не знаех какво да направя и оставих новоградената така, както си е - с увиснал горен край. Има ли начин да оправя нещата или да си я оставям така, както си е?
Най вероятно растоянието м/у рамките е било по голямо затова са изградили мостчета,а новоизградената пита е по слаба и затова сее прокъсала и виснала при ваденето.Обикновенно в горния край на питите пчелите складират мед(меден венец).Ако провисването в горния край е до 5см. няма пробем пчелите ще го изградят с по широки килийки и ще складират мед.Ако прокъсването е повече от 5см. и има пило измести рамката в края до пилото и постепено до излюпването на пилото да стане крайна.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Времето и пчелите?

Мнение от genata_fi »

kristinobal написа:Може ли по-подробно за сухата захар?
Какво е "демариране"?
Благодаря.
Един от начините да спасиш положението при такива продължителни неблагоприятни метереологични условия е да се сложи суха захар в хранилката. Това имитира паша и бавно се взима и пчелите имат работа. Но това е временно спасение от изпадане на пчелите в роево състояние. За да научиш пчелите да я взимат - поръси я с малко медено сиропче.

Демариране - разделяне на пилото с ХР, като в долния корпус се оставя майката с 2-3 рамки открито пило и празни рамки, отгоре слагаш ХР и над нея корпуса със запечатаното пило и медените пити. Това се прави седмица преди пашата. Фарар препоръчва даже да се сложи един корпус с празни рамки и основи над ХР и под корпуса със запечатаното пило. Демарирането се прави само на силни семейства.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от genata_fi »

манихеин написа:Беля! Днес отворих да погледна как върви строежът на восъчните основи. Не знам малко разстояние ли съм оставил или е имало мостчета, но при ваденето на съседната пита, част от горния край на новоградената се закачи за нея и висна, а на старата остана едно парче от новата. Не знаех какво да направя и оставих новоградената така, както си е - с увиснал горен край. Има ли начин да оправя нещата или да си я оставям така, както си е?
За да не се получава това - купувайте рамки с канал в горната летва, за да пъхнете в него основата, както и ако обтелвате хоризонтално, най горния ред тел слагайте на 1 см разтояние от горната летва.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от drone »

За да правиш Демари срещу роенето, трябва да имаш съвременни кошери със самостоятелни дъна,набор от свободни корпуси, много изградени резервни рамки и готови такива с основи ,както и допълнителни елементи като ХР и снелгрови дъски,както и точен момент за манипулацията. Това си е професионализъм в пчеларството и не е за всеки.
Полза от канала под горната летва особено не съм видял, тъй като ако не накапеш и залепиш с разтопен восък горния край на основата в мястото на долепването и с долния край на горната летва ,в повечето случаи ще има свличане на основата при градежа и. Затова рамките ми са без канал и ползвам за целта електрически поялник с който натискам леко върху смачканите на топка излишни изрезки от восъчните основи при монтирането. Естествено рамката е обърната с горната летва надолу и застопорена под ъгъл -така восъчните капки могат точно да бъдат насочвани къде да капят и да залепват основата.Нямам никакви проблеми със свличане отгоре . Отдолу може и да проядат някоя основа в зоната на теловете ,но това трудно може да се избегне, важно е горе да нямаме свличане.
манихеин
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Май 21, 2012 4:31 am
Местоположение: Раковски, 3 броя ДБ 10

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от манихеин »

Алексей, благодаря за съвета, утре ще отварям да им сложа нови основи и ще я преместя тази, висналата.

Гена, вече имам обеца на ухото, ще обтелвам по-високо. Само се чудя как да си направя каналчета във вече сковани рамки (не ми се ще да ги развалям).
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от galin80 »

аз подгъвам горния край на основата около 5-7 мм и след като я лепна за телта натискам подгънатото към горната летва с дръжката на нож .Тази година ми е втора но съм нямал рекламации до сега :D
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от lisygera »

Здравейте, в един празен кошер се засели рой, направи ли си 6,7 далака... въпроса ми е тъй като кошера беше празен и тези далаци почти са го напълнили и няма къде да пъхна рамки та.... какво да правя... съвети.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от Boro »

Далаците се изрязват внимателно и се прикрепят по размер към празни рамки като се привързват към тях. Щом нямаш опит ще ти е сложно затова извикай на помощ някой колега с повече практика. После почерпката е задължителна. :D
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: помощ за младия пчелар

Мнение от valaz »

манихеин написа:Алексей, благодаря за съвета, утре ще отварям да им сложа нови основи и ще я преместя тази, висналата.

Гена, вече имам обеца на ухото, ще обтелвам по-високо. Само се чудя как да си направя каналчета във вече сковани рамки (не ми се ще да ги развалям).
Ако сложиш два вертикални тела допълнително, това е по-добро средство против свличане от канала на горната летва. Свличат се пити, които веднага след изграждането биват напълнени с мед. Ако веднага след изграждането на питата, майката снесе яйца в килииките, това заздравява питата и при по-късно запълване с мед, вероятността от свличане е по-малка.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”