Как да им помогна

Модератор: toko652003

Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Мнение от Margarita Dikova »

Здравей, Kristinobal!
Може в момента да поставиш рамки с мед зад преградната дъска, но - внимание! - те трябва да са поне с една по-малко, т. е. да няма рамка до преградната дъска от другата страна. Има случаи на разделяне на зимното кълбо на две и загиване на пчелите, останали без майката. Това се случва при внезапно застудяване, което продължава по-дълго време и пчелите не могат да се върнат обратно при майката. Има и други случаи, когато пчеларят забравя да извади преградната дъска напролет, тъй като вижда, че в кошера има 12 рамки. Гнездото се развива на малко рамки, което забавя развитието на семейството от една страна, а, от друга, даже може да се стигне до роене. Когато е оставена празнина след преградната дъска, всичко ще бъде наред.
Поставянето на буркан или на плик с мед върху отвора за хранилката е подходящо в ранна пролет. През зимните месеци кълбото е изместено встрани от центъра, където е отворът, и, ако времето е студено, медът ще си остане непокътнат до пролетта. Ако се подава храна през зимните месеци, най-добре е да се постави директно върху носещите летви, над кълбото.
По-добре кошерите да са на стойки, така се постига проветряване на дънната дъска. Освен това, ако дъното има вентилационен мрежест отвор, остави го отворен през зимата. През него ще излиза тежкият мръсен въздух, продукт от метаболизма, а през входа ще нахлува чист и свеж въздух. Тъй като дънният отвор и входът не са на една ос, няма течение, т. е. няма вреда. Не се бой, че ще простудиш пчелите, те не умират от студ, а от влага и от глад. Затова и затоплянето на кошерите през зимата е излишно, тъй като пчелите отопляват и ползват само площта, която заема кълбото, а не кошера. Доказателство е успешното презимуване на роеве в открити пространства. Може да се грижим за подобряване на микроклимата в кошера в края на март/април, когато започва интензивното отглеждане на пило, за да ускорим пролетното развитие на семействата.
Един колега от София практикува затваряне с летвички на междурамията, "за да им е топло на пчелите". Ефектът е струйка вода, изтичаща през входа на кошера! И, естествено влага в левите ъгли на кошера и плесен по крайните пити. Най-важното през зимата и ранната пролет е да няма задържане на влага в кошера.
Няма как да духа под кошера, все пак вятърът не извира от земята, нали?
_______________________________________
Прекалени грижи (много баби) - хилаво дете!
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Мнение от kristinobal »

Благодаря за отговора Маргарита.
Вчера преглеждах кошерите и забелязах, че пилото е останало само запечатано, а в един кошер нямаше изобщо пило и майката ми се стори доста дребна, това нормално ли е.
Има интензивен летеж и носят обилно прашец.
Кошерите вече са се запасили с мед на още два ще дам мед в хранилката за дозапасяване.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Мнение от kristinobal »

На 30.09. отворих и последните две отвотки и ми направи впечатление, че едната майката която цяла година не ми харесваше и с тази майка направих отвотка за да я сменя в основното семейство има доста запечатано, незапечатано и прясно пило. Отвотката е на 6 пити и ми се струва че им е тясно. Запасите също са им добре и вече те ограничават майката. Моля някой да каже защо се получи така.
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Мнение от Margarita Dikova »

Съвсем естествено е. В нормално семейство с 40-50 000 пчели майката може да не смогва да задоволи изискванията на пчелите и на пчеларя. Но когато я преместим в отводка с пчели на три рамки, тя ще работи пак със същото темпо, но поради малкия обем на гнездото, ще ни се струва, че работи по-добре, тъй като доста бързо ще засемени 4-5 рамки. С други думи, тя е слаба за силно семейство, но е добра за отводка. През май, преди акацията, може отново да разцепиш тази отводка, която вече ще е на 10 рамки. В едната част може да придадеш нова майка, а другата част ще остане със старата майка и ще ти служи като помощно семейство, от което да взимаш рамки с пило. И двете семейства ще имат време да се развият до редовни семейства и през юли може да смениш старата майка, за да не си губиш повече времето с нея.
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Мнение от Margarita Dikova »

Струва ти се, че на отводката й е тясно на 6 рамки, но сега не е моментът за разширяване. Към 20 октомври вече ще има 2-3 свободни от пило рамки, които, ако са с много малко мед, трябва да извадиш от гнездото зад дъската и на тяхно място да сложиш пити с повечко мед. Даже може да се наложи да съкратиш гнездото на 5 рамки - няма страшно.
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

При мен нещата са ....не знама как да ги определя.....храних почти целия август ...на дози по 400 - 500 гр...в края на септември ...имаше още много захранено и незапечатано пило ..и малки венци от мед по 7-8 см....пълни пити има в много малко семейства ...имам и семейства с 1/2 пълни магазини с запечатан мед , който оставих от горе им....но такова нещо ...толкова незапечатано пило по това време...все още носят прашец и може би нектар...при мен е пълно с треви и какво ли не ...цъфти наоколо ..но вече става студено и ме съмнява да носят нектар ...вече не се събират на поилките...в момента приготвям две тенекии с инвертен сироп ..в него ми е надеждата ..
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

Имам 20-30 корена Лофант ....постоянно са на него ...но и той прецъвтява ....ще събера доста семена от него ....ако някой проявява интерес ...мога само да кажа , че нещата които написаха за Лофанта са абсолютната истина ....невероятен аромат...зелената маса става за чай ...и каквото си помисли човек ...на пролет ще си засадя 1/2 дк ...толкова ми е свободното място което мога да поливам .....ще пусна снимки ...това е за сега...успех на всички ...
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Мнение от Margarita Dikova »

Какво означава 1/2 пълни магазини, Vikari? Че половината рамки са с мед, или че всичките рамки в магазина са наполовина пълни с мед? Ако само на половината рамки има мед, може да направиш следното: подреждаш рамките с мед към южната стена на кошера; покриваш ги с лист вестникарска хартия, така че да провисне и да покрие последната рамка отстрани; след това покриваш с лист и носещите летви на плодниковите рамки. Така ще намалиш обема на гнездото и тъй като пчелите ще се придвижват нагоре и на юг, ще оползотворят меда в магазинните рамки и ще си спокоен за запасите през зимата.
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Мнение от Margarita Dikova »

Vikari, извинявай, ама за какво ти е този сироп сега? Не е април, а октомври. Нощите са хладни, въздухът е напоен с влага, защо ще внасяш допълнителна влага чрез сиропа в гнездото? Според мен, това е грешка. Погледни в добре запасените с мед семейства колко оскъдно е количеството на незапечатания мед, и то само в централните рамки. Пчелите преработват (разтопяват) съвсем малки количества от вече запечатания мед, колкото им е нужно за преживяване и за хранене на последното пило. Питите от двете страни на центъра са само със запечатан мед и под него сухи празни килийки.
Отсега до пролетта най-големият бич за пчелите е влагата, не я увеличавай изкуствено, защото пчелите няма да имат възможност да я отстраняват, тъй като ще бъдат вече в кълбо.
Пчелите могат да оцелеят без никаква храна до двайсетина дни през зимата, но при висока влажност, дори при много мед в кошера, семейството ще боледува и страда.
Щом си решил, експериментирай, но не на всички кошери.
________________________________________________________
Практиката е най-добрият, но и най-скъпият учител.
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

Мргарита :
Идеята ми е да допълня запасите на тези семейства които имат съвсем малки запаси....те са няколко имам и няколко по слаби отводки ...зная, че инвертния сироп на вкисва , като незапечатания мед, а влагата от него...за това не съм мислил... :oops: но ако е топло през октомври ще се справят ...Относно семействата, които имат мед в магазините ...то той е 4-5 рамки запечатан и 2-3 незапечатан.....Сложих найлон на тези семейства ..над плодника по диагонала на мястото , на което се намира майката / кълбото защото то вече се оформя а и мястото също / изрязах правогълен отвор 6/12 см ...това са приблизителни размери ....за да могат да минават пчелите пълните магазинни пити преместих над отвора ...над магазина поставих няколко слоя вестници -....това е което направих ...това ми е втората зима която зазимявам пчелни семейства ....но миналата ...в плодниците имах 4-5 пити изцяло запечатани ...останалите до половината ..беше прелест ...а сега ми настръхва косъма.....за това и приготвих този инвертен сироп .....за всеки случай.......дори ми се иска в едната тенекия, която предполагам ще остане за пролетно подхранване да поставя няколко пликчета стартовит ...
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Мнение от Margarita Dikova »

Не знам за теб, но на мен наистина ми се изправи бретона, като прочетох, че използваш найлон. Е, по-сигурен начин за спарване - здраве. Изобщо не слагай нищо между плодника и магазина, а ако има нужда, съкращавай гнездото отстрани с преградни дъски. Забрави всичко, що не е дърво и хартия, никакви химически материи и материали.
Може да ти прозвучи странно, но не давам на пчелите нито суроватка, нито яйчен прах, нито витамини, нито стимуланти. Не използвам киселини, препарати за подпушване - единствено лентички варотом. Досега нямам оплакване от него.
Не завивам пчелите с юрганчета, не облицовам кошерите, а оставям колкото се може повече пространство за обмяна на въздуха - замрежен отвор на дънната дъска и отворен изцяло долен вход на дълбокото дъно. Достъпът на чист и свеж въздух в кошера е най-доброто за зимуване на пчелите.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Margarita Dikova написа:Не знам за теб, но на мен наистина ми се изправи бретона, като прочетох, че използваш найлон. Е, по-сигурен начин за спарване - здраве. Изобщо не слагай нищо между плодника и магазина, а ако има нужда, съкращавай гнездото отстрани с преградни дъски. Забрави всичко, що не е дърво и хартия, никакви химически материи и материали.
Може да ти прозвучи странно, но не давам на пчелите нито суроватка, нито яйчен прах, нито витамини, нито стимуланти. Не използвам киселини, препарати за подпушване - единствено лентички варотом. Досега нямам оплакване от него.
Не завивам пчелите с юрганчета, не облицовам кошерите, а оставям колкото се може повече пространство за обмяна на въздуха - замрежен отвор на дънната дъска и отворен изцяло долен вход на дълбокото дъно. Достъпът на чист и свеж въздух в кошера е най-доброто за зимуване на пчелите.
Няма какво друго да се каже.
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

Добре де ...прави сте ...но може и да не сте...не считате ли че плодника и магазина представляват прекалено голям обем за зимата...знам че пчели не умират от студ но все пак при по голям обем има и по голям разход на енергия за подържане на тмпературата ...знам какво ще кажете и за кълбото ....но все пак са необходими и минимални максимуми за нормално развитие на семейството....едни отричат найлона други не ...като се оправи времето ще проверя тези семейства ......ще видя нивото на влагата..и при това имаше незепечатано пило..наблюдавах нормален летеж.....дори и днес в дъжда пак имах летеж ... :oops:
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Мнение от Margarita Dikova »

Vikari, когато започнах да пчеларствам, четях книжка след книжка и като отворех кошерите, виждах неща, за които бях прочела различни неща и даже се разплаквах от безсилие. Но допуснах това състояние само веднъж. Много бързичко разбрах, че трябва да си избера един автор и да следвам него в началото. Избрах си книжката "Ако имате пчели" на Родионов и Шабаршов и две години следвах техните съвети. Разбрах и още нещо: че България не е Русия, а моето ранчо на 750 м надм. височина не е цялата България. И започнах по-внимателно да следя какво правят моите пчели на моя пчелин. Те ми посочваха къде бъркам и кое правя според техните нужди. След още някоя година проумях, че когато реша да проявя някаква инициатива, трябва да си представя как аз бих се чувствала, ако съм на мястото на пчелите. Това е доста сполучлива философия. През 1996г. излезе тилоциклин на д-р Кънчев и Гечев и аз, като ревностна и изпълнителна пчеларка, си купих и реших да напудря пчелите. Беше ми достатъчно да тръсна само веднъж, за да се ужася от мигащите и пърхащи пчели. Представих си как бих се чувствала, ако някой изневиделица наръсеше моите очи и... дотам беше третирането на пчелите с антибиотик, размесен с пудра захар.
Сега и на теб ти предлагам да поставиш найлонова торбичка на главата си и да дишаш няколко минути в нея. Сам ще видиш какъв е ефектът. Само че твоите пчели ще стоят с найлон над главата си цялата зима, вземайки душ от кондензираната влага.
Хубаво е да обменяме опит с колегите, но е пагубно да прилагаме на пчелина си всичко, което чуем или прочетем.
Но изборът си е наш личен, нали?
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

Не е точно така Маргарита .....има отвор за вентилация ....пък и аз когато ходя в Осъма за гъби винаги си нося нещо за главата да не вали дъжда .....тук стават страхотни Кладници / букови гъби / жена ми ги прави невероятно....
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”