9 или 10 рамки в магазина

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от evil_dea »

ba4o_ivan1976 написа:
И аз му разбирам написа:Сстроителната рамка не се води никаква борба с акара просто като я изрязвате принуждавате майката да снася 3 пъти повече търтеи.Пък и кои сте вие които ще определяте едно семейство колко търтеи да отглежда.Запомнете 1 семейство трябва да има 1 майка около1000бр.търтеи и 50000пчели в активния сезон.През другите сезони те си регулират търтеите много добре.
И що мислиш че не се води никва борба с акар със строителна рамка ? като изрежа търтеевото пило и поставя рамката /изрязаното от рамката / в топилката кърлежа които е там каде ще отиде? :shock: :shock: :shock:
Със строителната рамка се води много добра борба с кърлежа."И аз му разбирам"прочети малко книги и ще си пишем пак. :D
Бормалийски
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 2:37 pm
Местоположение: Хисаря

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от Бормалийски »

Аз също не водя борба с търтийте,най малко нямам физическата възможност.
milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от milko_enev »

като се слагат пити само с работнически килийки в плодника,пчелите сами ще решат колко търтеи да отглеждат ,а не вие да диктувате ситуацията.младата майка залага малко търтеи.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от ivan5555 »

bars_i написа:
ivan5555 написа:и като не се изрязва ще въдим търтеи и акари ли колега?
И аз съм против изрязването на търтеите.Дори за унищожаването им.
имам предвид строителната рамка аз даже не ползвам такава .в другите рамки не се занимавамс чистене на търтеево пило. преди ползвах такава и там редовно изрязвах запечатаното пило но това е голяма хамалогия и се отказаха за търтеите - колкото искат толкова да си правят . но съм на мнение че щом ползваш стр. р-ка редовно трябва да се изрязва
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от tatu »

Строителната рамка се явява и като контролна рамка,по нея бързо и лесно можеш да се ориентираш за състоянието на пчелното семейство,без много да ровиш из кошера.Според мен при по голям брой кошери тя е задължителна.
И аз му разбирам
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 6:35 pm

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от И аз му разбирам »

Първо тя е задължителна за всяко семейство а не само за тези които имат много семейства.Второ тя дава представа за количеството прашец в природата има ли няма ли колко е и т.н.Трето всички вие пишете само за меда но не забравяйте че храната на пчелите включва и прашец който е също толкова важен за тях.Четвърто направете си труда в началото на сезона например по вриме на масов цъфтеж наовошките да поставите една рамка само обтелена и ще видите как всяко семейство ще гради такива килийки каквито има нужда в смисъл търтееви или работнически
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от stanko 1972 »

Тази година ползвах строителна рамка и в трите си семейства. На долните 2/3 от нея сложих основа, а горната 1/3 празно пространство, като на горната летвичка залепих ивица от основата. Според Л.Радоев строителната рамка се използва като средство за борба с акара, производство на восък и противо роево средство.На нея пчелите задоволяват стремежа си да градят търтиеви килийки.При нас градежа започва усилено при цъфтежа на черешите.Стройтелната рамка изрязвах редовно след запечатването на търтиевото пило.През сезона на роенето я изграждаха почти изцяло с търтиеви килийки. След това повечето от килийките бяха работнически. В вомента са я запълнили с мед. Мисля, че от нея има полза особенно като противороево средство. В единия кошер сложих една рамка по-малко, и действително питите ги удебелиха, но при центрофугирането новите основи леко се разкъсаха и се убедих, че трябва и по два вертикални тела на рамка, при хоризонталното обтелване. Производството на восък създава работа на пчелите и намалява вероятноста от роене.Не съм го измислил аз. Не забелязах да се отразява на добива на мед.Пожелавам ви само силни семейства в пчелините си колеги.
Бормалийски
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 2:37 pm
Местоположение: Хисаря

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от Бормалийски »

Тази година пробвах с 100 магазина с 9 рамки.
Резултатите са отлични и сега започвам да правя още 500.
По леки са,медът е запечатан,разпечатват се лесно,не се късат в центрофугата.
kroum
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Май 30, 2008 6:53 pm
Местоположение: Плевен

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от kroum »

С какво зателяване са рамките?
Бормалийски
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 2:37 pm
Местоположение: Хисаря

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от Бормалийски »

3 хоризонтални
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от drone »

Бормалийски написа:3 хоризонтални
Когато ползваш радиална центрофуга с автоматизирано регулиране на оборотите, няма особено значение какво е обтелването.Тогава центробежната сила натиска в посока горната летва и разкъсването на пити, дори при новоизградени почти няма. Докато при тангенциалната центрофуга вече обтелването е от решаващо значение за разкъсването на питите и особено на новоизградените.Ама това почти всички вие го знаете и няма защо да ви го казвам. Чудя се дали някой от вас центрофугира и отпечатките. Виждах навремето в една центрофуга на Лега специална перфорирана чантичка, с размер на рамка ЛР, към комплекта на центрофугата ,специално за центрофугиране на отпечатките. Отваряш чантичката ,пълниш с отпечатките и след като я затвориш, я слагаш на мястото на обикновена рамка. Въртиш с някоя друга нормална рамка за равновесие толкова пъти,колкото е нужно да извъртиш всички отпечатки и рамки.Накрая нямаш проблем с отпечатките да се чудиш как да ги изцедиш.Това е идеята, която явно работи. Някой ползва ли това приспособление и какви са му отзивите.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от genata_fi »

Общо взето ако оставиш отпечатките върху мрежеста табла - меда се изцежда доста добре.
В снимките от Сърбия, които съм пуснал има такива вани за разпечатване, пластмасов съд с надупчена решетка и отдолу кранче за оттичане на меда. Струваше 60 лв.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от nikberk »

genata_fi написа:Общо взето ако оставиш отпечатките върху мрежеста табла - меда се изцежда доста добре.
В снимките от Сърбия, които съм пуснал има такива вани за разпечатване, пластмасов съд с надупчена решетка и отдолу кранче за оттичане на меда. Струваше 60 лв.
Видях го ,добро е ама да си с 5 бр.кошери ,а с 50бр. и нагоре какво правиш?
drone търси решение на проблема и като му прочетох поста се сетих,че бях взел навремето една изолаторна клетка за майката за цялата пита ,но не съм се сетил да я на пълня с разпечатки и да я врътна!
milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от milko_enev »

Аз ползвам 4 броя корита с които разнасят риба по магазините-8,60лв. бройката.Едното е пробито с отвори ф3мм разтояние 5мм отвор до отвор.Долното е с кран за източване.Едната двийка като се напълни се оставя да се отцеди а се ползва другата и обратно.
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: 9 или 10 рамки в магазина

Мнение от syzi »

Преди 2,3 години си бях ушила такива торбички от мража за мухи и се опитах да центрофужа отпечатките,но почти нищо не стана,защото те се сбиха и не можа да излезе всичкия мед.Сега практикувам да ги "пера",след като са се оцедили в коритото на машината,а имам и още 3 корита с мрежести дъна,които съм си купила от Румъния иманно с тази цел.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”