съвет

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Re: съвет

Мнение от Pa4o »

Защо да не е удачен момента за смяна на майка.Имаш готови хубави маточници. Във всички случай са по-добри от свищевите.
ivo bozow
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:51 am

Re: съвет

Мнение от ivo bozow »

защото при мен главната паша е акация и си мисля че ако сега започна да сменям майки ще изостанат и няма да съберат нищо. затова съм решил след като премине акацията да правя това което съм намислил
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: съвет

Мнение от dimitarbonev »

Ако сега разрушиш маточниците, има вероятност да не успееш да направиш това което си замислил. Щом са заложили самосмяна, значи има защо. Ако разрушиш маточниците, вероятно пак ще заложат, но пък е твърде вероятно семейството да отслабне и тогава нито акация, нито отводки.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: съвет

Мнение от genata_fi »

А и какво по-хубаво от това до последно да си работи старата майка, така няма да има прекъсване на яйцеснасянето.
Другия вариант е да направиш едно нуклеусче и да му придадеш единия маточник и като се оплоди майката - сменяш агресивната.
Затова ЛР системата е по-добра, можеше сега директно върху основното семейство да си направиш една малка отводка.
ivo bozow
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:51 am

Re: съвет

Мнение от ivo bozow »

според мен това не е самосмяна а си е живо роене. А и майката е втора година и си снася много добре. този кошер ми е от най - силните и затова мисля че е роене. А за нуклеус идеята не е лоша, но нали трябва да взема пити от някои кошери, следователно да поставя рамки с основи на тяхно място, понеже нямам резервни. И ето ти го отлагане на поставяне на магазин поне с една седмица, точно когато при мен цъфти акацията.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: съвет

Мнение от genata_fi »

Ако е силно семейството, основата я изграждат за кратко време, а и ако се притесняваш от роене, това пък е най-удачния вариант - да разбичкаш пилото с основи и да направиш отводка.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: съвет

Мнение от Майка »

Защо си решил, че е роене?
Ако има само 3 маточника и ако са на средата на питата, а не по края, сигурно е самосмяна. Но, ако имаш притеснения, че е роене, можеш да направиш с майката отводка с една пита запечатано пило и пчели и две пити храна /може от други семейства питите с храна и прашец или празни пити, но прашец задължително, както и вода през първите дни/. И да подхранваш. Това, разбира се, ако успееш да я намериш, нали казваш, че е силно семейството, а в семейство, което се готви за роене съм забелязала, че трудно се открива майката. А в основното семейство ще оставиш само 1 маточник и така ще имаш млада майка.
Ако ли пък нещо не се получи, винаги можеш да върнеш старата майка в семейството по метода с вестника заедно с отводката.
И няма да изпуснеш акациевата паша.
ivo bozow
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:51 am

Re: съвет

Мнение от ivo bozow »

здр. на 5 от кошерите ми семействата не са се качили в магазините и са се изроили. вчера като ги гледах видях че няма нито пило нито яйца. възможно ли е младите майки които са останали с основното семейство да не са се оплодили и възможно ли е въобще да няма майка, защото майки не видях.
четирите кошера имат излюпени маточници, дори в два от тях има майки в маточниците (маточника е полуотворен и майката мърда вътре) но незнам дали не се подготвят за следващ рой. Единия кошер нямаше никакви остатъци от маточници, а няма ни поло ни яйца. очаквам вашите съвети и мнения!
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: съвет

Мнение от genata_fi »

След запечатване на маточника - на 9-я ден - роя излиза, след това до 21 -я ден няма как да видиш новата майка - или ако по-късно отвориш кошера, то тя трабва да се и оплоди, така че, поне 25 дни след като излезе роя няма как да видиш пресни яйця. А и времето беше калпаво, по време на акацията ти , така че нормално е да имаш проблеми с роенето, трябвало е по-честичко да ги преглеждаш, защото 5 накуп си е проблем. Евентуално е трябвало да вземеш от по-силните запечатано пило и да сложиш на по-слабите за да ги пооблекчиш малко.
Иначе новоизлюпена майка много трудно може да се види, по-дребна е и и е много пъргава. Поведението на пчелите не ти ли показва дали има майка или не, разтревожени са и бръмчат силно и са с навирени дупенца.
Няма как сега да са ти усвоили магазина, те са отслабнали много.
А когато слагаш магазините, напръскай питите със сироп, както и трябва подхранване, за да усвоят по-бързо магазина.
ivo bozow
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:51 am

Re: съвет

Мнение от ivo bozow »

аз магазините ги сложиш още преди 25-26 дни. в другите кошери всичко е наред , а при тези само са надградили питата с пило , която сложих в магазина и са я напълнили с мед. другите магазинни пити не са ги пипнали. значи сега на 29-30 като ги видя трябва да има яйца , така ли. Защото както казах две майки се люпят (вече трябва да са се излюпили) а другите два кошеря са били с излюпени майки вече, тъй като при прегледа имаше само разпечатани маточници. до тук долу горе чсно , но ме притеснява петия кошер, защото не видях никакви маточници , ни отворени ни затворени.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: съвет

Мнение от genata_fi »

Може да е осиротяло или просто майката все още да не се е оплодила, все пак 25 дни, откакто си сложил магазините, може 5-я кошер първи да се е роил и да си има майка, която да е прегризала другите маточници и пчелите да са ги почистили, но тази майка да не е пронесла все още, времето последните 2 седмици беше неподходящо за брачен полет. Внимателно го прегледай при следващия преглед, все пак повтарям, че пчелите би трябвало да се държат по съвсем друг начин, когато нямат майка. Няма начин да не разбереш, че са тревожни.
Хубаво е да се дава инфо и за системата кошери с която се работи. Предполагам, че става въпрос за ЛР или Фарар.
ivo bozow
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:51 am

Re: съвет

Мнение от ivo bozow »

и аз си мисля че така е станало , защото не са тревожни дори са си много спокойни. Системата е ДБ - четирите 10 рамкови, а този на който не видях маточници - 12 рамков. Гледам времето тези дни ще е хубаво и би трябвало да се оплодят. За по сигурно ще ги прегледам на 2-3 юни , че да не ги тревожа излишно тази седмица.
20 юни късно ли е за отводки при положение , че ги оставям сами да си произведат майки /майката давам на отводката , а основното семейство си прави нова/
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: съвет

Мнение от genata_fi »

И е късно и не е късно, зависи колко силни ще са семействата след като разделиш кошера. И зависи дали ти се дават 15 лв за оплодена майка. 20-ти юни - докато си произведат майка и се оплоди, първите яйца ще са ти към 20-ти юли, ако ги стимулираш с повече хранене и август да ти направи 3-4 рамки с пило, ще зимуват спокойно.И ако хпродължиш с храненето до към 15-ти септември, ще могат добре да се развият и запасят до есента - за зимата. Всичко си зависи от нас пчеларите - ако и ги подсилиш и с някоя друга пита с пило, тогава няма от какво да се притесняваш. Повечето пчелари с които поддържам контакти са на мнение, че след 25-ти юни да не се правят отводки, вече намалява инстинкта за размножение, идва този за трупане на мед - за запасяване.
m_l_o
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Май 05, 2009 8:05 am

Re: Съвет - Разделих кошера на 2 ?

Мнение от m_l_o »

Здравейте. Кошер ДБ 10 имаше 3 майчила на една пита 1,а на друга 2.Разделих кошера на 2 като в единия поставих питата с едното,а в другия питата с двете майчила като двата сандъка ги раздалечавах по малко за да се разделят и летящите горе-долу.Майката не я търсих.След два дена ги отворих и в този с двете майчила всичко си беше нормално и си бяха на местата не отворени още,а в другия едното майчило също си стоеше непокътнато но имаше и няколко започнати свищеви.Предполагам че майката е в този с двата маточника,защото няма свищеви,а защо в другияса започнали свищеви като имат един неотворен от самосмяна? И дали да ги разруша всички свищеви или майката като се излюпи ще ги махне(в предвид да не излезе рой),а също и в този сандък с двата маточника и старата майка да я търся ли да е махна,а също и единия маточник или те ще се оправят сами и всичко ще бъде ок. Благодаря предварително на компетентните колеги решили да ми отговорят.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: съвет

Мнение от Dinko »

Понякога има фълшиви майчила.
Ако не намериш зряло майчило да му дадеш ,
не пипай нищо.
Явно за сега пчелите по-разбират от теб.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”