няколко метода за направата на маточници

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от Niki S »

Защо да залагат, само заради ХР. По подобен начин правят М но вместо ХР се слага разделителна табла със малък отвор зарешетъчен със ХР. Така силно се ограничава присъствието на М и залагат маточници. Горния к-с трябва да има прелка да излизат търтеите.
Този метод е много близък до класическото майкопроизводство - приемно, възпитател и отглеждач, защо не опиташ утвърдена технология. Приемно и възпитател може да се слеят в едно сем. и дори да отгледа маточниците като впоследствие го разбиеш на отвотки. Варианти много. Руснаците вместо табла ползват по-дебел найлон, на отвора се слага парче ХР и след приемане на маточниците слагат цяла ХР.

пп Ако има интерес да преведа подробно метода за отглеждане на М във втория к-с чрез разделяне със ХР.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от DAN »

Интересувам се точно от този метод, защото кошера от, който искам да си произведа майки е многокорпусен и ми се струва по-удобна работата по този начин в отделен корпус.
Ще съм благодарен ако можеш да дадеш повече информация по въпроса.
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от galin80 »

няма родени знаещи, предполагам на всеки ще му е интересно да прочете и още нещо.
предварително благодаря за труда
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от Niki S »

.........Купих и развих отводка, а на следващата година какво да го правя? Способа е наречен прост, защото производството на майки става практически без намесата на пчаларя и отсъства роене , а това е най сложното за начинаещия /и не само на него/. Да се услужни винаги може. Майки може да се направят и по други начини , но същноста на метода е един и същ. За създаване на нуклеуси е по добре да се използва вече подготвеното пило /без личинки/ което става във втория корпус.
НАЧИНА
1. Силата на сем. от 12 рамки със 8 рамки пило аз наричам роев праг. Със чистопородни по този начин не съм работил , а местните почти винаги се роят. И е много трудно да се изведат от това състояние.
2. Подготвяме поелетиленов дебел найлон, със размер по голям от корпуса така че да излиза малко навън. Правим отвор 3 на 7 см. между 2 и 3 рамка и на 10см. от задната страна на корпуса. Изрязваме от ХР парче 5 на 10см.
3. Вземаме от основното сем. 5 р. пило . Вместо него поставяме пити в разрез на пилото, т. е. практически между три рамки пило поставяме две пити/изградени/. Останалата част - основи до пилото в първия к-с. Поставяме найлона, слагаме втория к-с, слагаме решетката и слагаме пилото /най младото т.е. долу остават 3 р. запечатано а останалато -горе. Добавяме 2 р. медови храним. В долния к-с 2 р. медови винаги. Във втория к-с трябва да има прелка 25мм, иначе може да не заложат маточници, а може и да се запарят в горещ ден.
4. След седмица имаме 4-6 маточници, желателно на отделни рамки , но може и да се изрежат и презалепят.
5. Слагаме от двете страни на основния, два нови кошера. Делим втория к-с на две и слагаме питите в новите кошери. Затопляме, вода, или сироп 50/50.
6.Основното го проверяваме и слагаме в разрез пити. След 20 дни от поставяне на втория к-с силата ще бъде 12-8 и операцията може да се повтори т.е. поставяме втория к-с.
7.Когато се оплодят М трябва да се подсилят от втория к-с със едновременно подхранване. И винаги при 12-8 в основното се вземат 5р. пило и се дават на страничните . ТОЧНО 5 не по малко или по вече.
8 Когато почне главната паша основното сем. се маха и летящите ще подсилят страничните .
Александр57
http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=36790

В случея се говори за 12 ДБ многокорпусен. При ЛР приравняването е около 1,5 корпуса и около 6-7 р пило. Темата е голяма 25 стр. и има доста подробности и уточнения. След залагане на маточ. могат да се махнат и да се сложи рамка със изкуствени маточници.
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от galin80 »

ясно като в мъгла :lol: /така беше до сега/ но това вече е друга работа обяснено като за новобранци /от които съм и аз :D /
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от Майка »

Niki S, благодаря за идеята!

Чудесно е, че се използват подръчни материали, не ти трябва специален инвентар /тук Венер използва Рошфусов корпус/, не се правиш на дърводелец, не се разправяш с дърводелци. :wink:

Може да се ползва цяла ханеманова решетка, без да се реже. Само на полиетилена да се направи отвор.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от DAN »

Благодаря Ники!
Питам се дали е необходимо в случая чистене на свещеви маточници и може ли да използваме някой от методите /посочени на предната страница/ за нарязване на пити във втория корпус за създаване на подходящи условия за залагане на маточници.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от Niki S »

Чистене само ако е необходимо. При този метод пчелите не изпитват пълно сиротсво, през отвора те чувстват М и не бързат толкова да заложат маточници. Освен това те могат да минават през ХР в долния корпус. Относно подрязаната рамка не само може но е задължително да направиш тази стъпка към професионалното отглеждане на М. За да има качествени М голяма част от условията ги създава пчеларя. Например, за да има по големи яйца и да са на една възраст се прави следното: направи си рамков изолатор за една рамка. С подръчни материали направи кутия на която от двете и страни има ХР т.е. майката да не може да излезе от изолатора. Вземаш пита заета от мед и прашец без свободни килийки за снасяне и М стои няколко дена там. Във същото време подготвяш рамката от която ще режеш ивици или подрязваш. Рамката трябва да е светлокафява със работнически килийки и я слагаш в кошера където е изолатора. Изолатора е в средата на гнездото срещу прелката. Пчелите почисват рамката и я полират но М е арестувана и не може да я осемени. След няколко дни махаш медовата рамка и слагаш вече подготвената рамка в изолатора заедно с М. Отпочиналата М я осеменява със по ГОЛЕМИ яйца. Държиш М в изолатора 12 до 24 часа. След това пускаш М но питата остава във изолатора и М няма достъп до нея. Така се осигуряват личинки от по големи яйца и на ЕДНА ВЪЗРАСТ. Тази пита се подрязва или се вземат личинки. За маточничи се използват личинки до 24 часа. По този начин професионалистите майкопроизводители си осигуряват личинки на еднавъзраст което е важно. Имам в предвид проф. които отглеждат над 2000 М годишно в Канада и особено в Израел. Следващата стъпка е наличието на МНОГО пчели в кърмаческа възраст. Кошера се подсилва със пило със такъв разчет така че при придаването на рамката да има МНОГО пчели във кърмаческа възраст. Така се осигуряват условия за безпроблемно изхранване на маточниците. Следващия етап е осигуряването на рамките които стоят от двете страни на рамката със маточните чашки. Професионалистите подготвят хубава светлокафява със работнически килийки която поставят като крайна така че да има на нея МЕД и ПРАШЕЦ и я поставят във изолатора със М да я осемени. Всичко се прави така че при поставяне на рамката със маточните чашки да има от двете и страни открито пило, мед и прашец. Така кърмачките имат храна на самата рамка и не я търсят на съседните пити. Друг момент е свиването на гнездото при сем. възпитател. ЛР кошер се оставя на три рамки /двете със открито пило и рамката със чашките/ и преградна дъска /при това кошера е подсилен със пило/. Така кърмачките са в изобилие около маточниците а останалите пчели правят кълбо зад преградната дъска..............
Друг момент е бракуването на маточниците. Бракуват се :
Маточниците които са слабо захранени.
Маломерни и изкривени /деформирани/.
Майките които излизат последни /за това е важно личинките да са на една възраст/.
Майките които при излюпването нямат останало маточно млечице /храната не е била в излишък и за това се маха част от маточника и се връща маточната чашка където има остатък млечице който те предпочитат защото е пълноценен.
Маломерните майки и със деформации...................
Това е към което се стремя, и е само теория на този етап. Ще се радвам ако се включат хора знаещи и можещи да се оформи едно ръководство за производство на М защото не всеки може да си го позволи и все пак - мойта гарга е най рошава т.е. мойте М са най хубави т.е повикай неволята да има качествени Майки.
meho
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 2:33 pm

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от meho »

IMAG0007.000.jpg
От 3 години си правя /провокирам пчелите/ майки използвайки йентеров апарат.Доволен съм. Който спазва точно технологията ще има резултати.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от DAN »

Здравейте!
Иска ми се да преповторя това което съм "разбрал" от преведената, от руски статия и ако има неточности да ги изгладим.
Първо не знам как да постъпя в моя случай с ЛР многокорпусен кошер, защото в момента е на 3 корпуса /два за плодник и един медови, защото акацията вече цъфна/. Това разделение с найлона и ханемановата решетка може би трябва да се направи между втория и третия корпус. Предполагам трябва да вмъкнем още един празен корпус, който да разположим между втория и третия и медовия да остане като четвърти корпус.
Много не ми стана ясно какви рамки да вдигнем и какви да поставим в корпусите. Това, което разбрах е следното:
Вземаме от основното семейство 5 рамки с прясно пило и ги поставяме в горния корпус над преградния найлон. Отдолу поставяме две празни изградени пити между останалите рамки с пило и продължаваме докъто запълним долния само, че с восъчни основи. В долния и горния корпус задължително трябва да има по две рамки с мед и рамки с прашец от двете страни на пилото.
Ако нещо съм сгрешил моля, да ме корегирате.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от Niki S »

Метода е - при достигане на 8р пило при 12рамков ДБ да се дели семейството, или корпус и половина ЛР.
435х230х15 /корпус и половина ЛР/=1500750
435х300х12 /корпусДБ/ =1566000
Може да се използва принципа за делене по този начин. Долу се оставят 3 рамки запечатано, изградени основи за осеменяване мед и перга. Ако не достигат изградените рамки се допълват с основи. Целта е М да има възможност да осемени корпуса максимално бързо и да се дели наново. Получава се 2р мед, 1прашец, 3 пило /запечатано/ 2изградени и 2 основи. Младото пило, мед и прашец във втория. Ако не достигат пити за втория к-с не бих сложил основи а преградна дъска или пита с яйца или мед от друг кошер /без пчелите/.
В твоя случай първия к-с повтаря принципа на подредба, втория става медови /без пило в него/ найлон, ХР, корпус със младото пило и яйца. Срещнах мнение за допълнителен празен к-с но го оставят за 1 ден и го махат. Четвърти к-с за мен е излишен - медовия ще отслаби допълнително влиянието на М. По принцип М не се правят в силна паша защото бързо ще блокират М със нектар и хранят лошо маточниците /инстинкта за храна е по силен от размножаване/ и такова силно сем. е много рисковано да се дели по този начин, ще влезе в роево настроение.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от DAN »

Благодаря Ники!
Сега вече добих увереност в технологията. В корпуса над ханемановата решетка ще нарежа една средна пита с пресни яйца по описаните методи. Ще изчакам да приключи главната паша за да стартирам процедурата. Мисля, че е добре да е много силен кошера за да може да изхрани по-добри маточници.
Маточниците мисля да ги използвам за подмяна на старите майки.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от DAN »

Интересува ме и още един въпрос. При отрязване и монтаж на килийки за производство на маточници какви килийки да избираме, с еднодневни прясно снесени яйца или с еднодневни прясно излюпени ларви. След като при този метод пчелите не бързат да залагат маточници може би по-добре е да използваме снесени яйца на един ден.
Zayo
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 11:21 pm
Местоположение: резервата

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от Zayo »

DAN написа:Интересува ме и още един въпрос. При отрязване и монтаж на килийки за производство на маточници какви килийки да избираме, с еднодневни прясно снесени яйца или с еднодневни прясно излюпени ларви. След като при този метод пчелите не бързат да залагат маточници може би по-добре е да използваме снесени яйца на един ден.
Аз лично ползвах едно и двудневни яйца. Защо? Ами 1/ защото можех да им определя възрастта и 2/ защото от самото начало са захранвани за майки. Изрязох лентички с тези яйца и ги залепих на две летвички на една рамка. Подрязох килийките на половина. Яйцата разредих през две, като унищожих килийките със смачкване към летвичката. Така килийката в която остана яйцето остана по-висока от смачканите. Рамката с летвичките поставих в средата на корпуса между другото пило, като от едната й страна сложих пита с прашец и мед. Друго което направих е това, че изнесох всичкото незапечатано пило от кошера, както и майката. С нея направих отводка около 3 часа преди да направя гореописаното. След 4-5 дни отворих кошера и прегледах за запечатани маточници. Такива имаше около 10-12 бр по другите оставени със запечатано пило / имало е снесени яйца в крайщата им/. Унищожих ги. Яйцата бяха приети почти на 100% и бяха започнали да изграждат маточници. Сега на 19.05. е 14-ят им ден и ще си направя отводки със зрели маточници. Дано да ги приемат! След което ще повторя процедурата, като ще заселя няколко оплодни съндъчета, за да имам резервни майки, а пък и съм набелязал няколко за смяна.
simple
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 6:37 pm

Re: няколко метода за направата на маточници

Мнение от simple »

аз процедирам като оставя един кошер да рои. храня го, и не му слагам магазин. като заложат маточниците отделям в 3 или 4 рамкови съндъчета по една пита а в основното оставям две като слагам 6, 7 рамки с восъчни основи да гради. като се оплодят майките подсилвам с пило и изградени пити. с основния хващам слънчогледа, а тези в сандъчетата за догодина. грешно . зазимявам ги на 5, 6 пити. и на пролет се развиват за първата паша.имам 10 кошера 10 рамкови дб и така от един правя още 5, 6, 7 колкото излезнат. а останалите след пашата използвам за подсилване и да градят.ако някой има забележки да каже. все пак от 6 години пчеларствам и има много да уча.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”